PODPOWIEDZI:

Samsung R522 [TEST]

Samsung R522, to prosty, elegancki i dobrze wykonany notebook do nauki i ogólnych domowych zastosowań. W sam raz dla początkujących użytkowników i osób nieoczekujących niesamowitych osiągów od komputera przenośnego.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • prosty, ładny wygląd
  • cicha praca
  • dobrej jakości matryca
WADY
  • błyszcząca obudowa matrycy
  • ograniczony kąt otwarcia modułu matrycy

Model notebooka Samsung R522 pojawił się w ofercie producenta w lipcu bieżącego roku i stał ciekawą propozycją, jako prosty notebook do zastosowań domowych. Teraz nadszedł czas by się mu przyjrzeć nieco bliżej.

Samsung R522

WYGLĄD / OBUDOWA

R522 jest zbudowany w całości z czarnego plastiku. Górna pokrywa matrycy jest niestety błyszcząca, więc utrzymanie jej w czystości, jest praktycznie niewykonalne. Całe szczęście, że już obudowa wokół klawiatury (z wyłączeniem niewielkiej oblamówki) została wykonana z matowego i dosyć elegancko wyglądającego materiału, który już nie jest tak podatny na pozostawianie na nim odcisków palców. Konstrukcja lekko skrzypi, gdy naciśniemy mocniej na obudowę wokół touchpada, ale wykonanie i ogólny wygląd sprawiają miłe wrażenie.

Samsung R522

Moduł matrycy nie posiada zatrzasków, ale obudowa mocno przylega po zamknięciu, a gumowe stopki odpowiednio dystansują matrycę od klawiatury chroniąc odblaskową powierzchnię przed zarysowaniem. Ograniczenie w kącie otwarcia modułu może jednak irytować użytkowników lubiących trzymanie notebooka na kolanach, ponieważ nie zawsze da się wtedy optymalnie ułożyć matrycę. R522 wraz z baterią waży 2,55kg, co jest bardzo dobrym wynikiem w klasie notebooków o tej przekątnej matrycy.

PARAMETRY / WYDAJNOŚĆ

Parametry dostarczonej do nas wersji R522-FA01PL od razu zdradzają zakres zastosowania notebooka. Procesor Intel Dual Core T3400 o częstotliwości 2,16GHz, 4GB pamięci operacyjnej oraz zintegrowana karta graficzna Intel GMA X4500 sprawdzą się z pewnością w aplikacjach biurowych i niezbyt wygórowanych zadaniach multimedialnych. Na przechowywanie danych otrzymujemy 250GB dysk SATA. Grać z pewnością w najnowsze gry na Samsungu nie będziemy, ale jest to prosta i w zupełności wystarczająca konfiguracja do nauki i przeglądania Internetu.

Porównywarka notebooków >>>

Samsung R522

Producent deklaruje do 5 godzin pracy na baterii. Jest to wynik do osiągnięcia w trybie nastawionym na maksymalne oszczędzanie (niska wydajność, słabe podświetlenie matrycy), ale przy normalnej pracy ten czas skróci się nam do około 3 – 3,5 godziny. Pełny cykl ładowania zajął 1 godzinę i 45 minut.

WYPOSAŻENIE

Samsung R522 został wyposażony we wszystko to, co aktualnie sprzedawany notebook tej klasy mieć powinien. Nie zabrakło więc m.in. 4 portów USB, wyjścia HDMI, czytnika kart pamięci i kamery internetowej. Wszystko to wyśmienicie rozplanowane z myślą o osobach praworęcznych, gdyż z prawej strony znajdziemy jedynie nagrywarkę DVD i porty USB usytuowane jak najdalej ku tyłowi notebooka. W przypadku R522 warto jeszcze wspomnieć, iż jeden z portów USB pełni rolę również złącza e-SATA, a z kolei drugi ma możliwość ładowania urządzeń przenośnych do niego podłączonych, nawet po wyłączeniu komputera. To ostatnie jest bardzo przydatne, gdyż nie musimy teraz trzymać włączonego systemu, aby doładować nasz odtwarzacz MP3.

Samsung R522

Jeśli chodzi o komunikację bezprzewodową, to Samsung oferuje kartę WiFi w najpopularniejszym jeszcze standardzie B/G oraz moduł Bluetooth 2.0 z EDR. Zastosowana matryca o przekątnej 15,6 o rozdzielczości HD 1366x768 pikseli bardzo dobrze sprawdza się w pracy. Pozytywny wpływ na to ma podświetlenie LED oraz całkiem dobre kąty widzenia (minimalnie gorsze w pionie). Należy jednak pamiętać, że szklana powłoka matrycy utrudnia pracę w słoneczne dni.

PRACA

Praca na notebooku jest całkiem przyjemna. Nie mam zastrzeżeń, co do klawiatury. Klawisze są odpowiedniej wielkości i rozsądnie rozmieszczone. Samsunga można pochwalić za dołożenie drugiego przycisku funkcyjnego przy strzałkach, dzięki czemu możemy sterować głosem i podświetleniem matrycy za pomocą palców jednej dłoni. Klawisze są odpowiedniej wielkości i rozsądnie rozmieszczone. Również z touchpadem nie było żadnych problemów, a jego powierzchnia jest całkiem przyjemna w dotyku.

Sprawdź też polecane komputery stacjonarne >>>

Samsung R522

Po niezbyt wygórowanej konfiguracji można było się spodziewać dobrej kultury pracy układu chłodzenia, co też się potwierdza. Notebook nawet przy dużym obciążeniu działa względnie cicho, a obudowa nie ma tendencji do zbytniego nagrzewania. Dodatkowo mamy możliwość uaktywnienia funkcji Fan Silent Mode, a notebook będzie tak sterował wydajnością, a przy tym wydzielaniem ciepła, aby zminimalizować odgłosy pracy – dobra opcja do pracy w bibliotece lub w obawie przed obudzeniem małego dziecka.

OPROGRAMOWANIE

Samsung R522 pracuje pod kontrolą systemu Windows Vista Home Premium. Jeśli ktoś woli powrót do XP, to producent udostępnia na stronie zestaw sterowników również pod starszą wersję okienek. Kontrowersyjną kwestią jest przydatność dużej ilości dodatkowego oprogramowania przeinstalowanego wraz z systemem. Osobiście używałem dwóch aplikacji – SAMSUNG Recovery Solution III oraz CyberLink YouCam. Pierwsza służy do przywracania systemu i tworzenia kopii bezpieczeństwa danych znajdujących się na komputerze, a druga daje dużo zabawy podczas korzystania z kamery internetowej. Co do reszty oprogramowania, to można się pokusić o deinstalacje, jeśli nie będziemy z nich korzystać.

PODSUMOWANIE

Samsung R522, to dobrze wykonany i rozsądny notebook do nauki i ogólnych domowych zastosowań. Nie jest to multimedialny kombajn, ale poza pracą biurową, filmy na nim też bez problemu obejrzymy. R522 wydaje się być trafnym wyborem dla tych, którzy szukają prostego, dobrze wyglądającego i stosunkowo dobrze wyposażonego notebooka.

blog comments powered by Disqus