PODPOWIEDZI:

Test MSI Spatium M390 - Wydajność dla każdego

MSI zdobyło uznanie użytkowników przez produkcję dobrej jakości peryferiów, laptopów i komponentów, takich jak płyty główne czy karty graficzne. Niedawno ofertę wzbogaciły dyski półprzewodnikowe. Seria Spatium, może poszczycić się gamą modeli, wśród których znalazły się dyski na złączu M.2 wykorzystujące połączenie PCIe 3.0 i 4.0. Czy M390, czyli najtańszy przedstawiciel serii, jest modelem wartym uwagi? Sprawdźmy to!

MSI Spatium M390 1 TB

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobra wydajność
  • Po zapełnieniu utrzymuje wysokie wartości transferu
  • 5 lat gwarancji producenta
WADY
  • Wysokie temperatury pod obciążeniem

Sprawdź cenę MSI Spatium M390 500 GB:

Sprawdź cenę MSI Spatium M390 1 TB:

Dane techniczne MSI M390

M390, tak jak pozostałe modele z serii Spatium, charakteryzuje się formatem 2280. Symbol ten odnosi się do fizycznego rozmiaru i oznacza, że dysk mierzy 22 mm szerokości i 80 mm długości. Jest to najbardziej uniwersalny rozmiar. M390 powinien pasować do każdej desktopowej płyty głównej i do większości laptopów przeznaczonych do grania i pracy. Problem z instalacją dysku może pojawić się w małych i lekkich laptopach, które często wykorzystują krótsze SSD-ki w formacie 2230 i 2242.

MSI M390 front

Najtańszy model serii Spatium jest przedstawicielem dysków półprzewodnikowych na interfejsie M.2, wspierających protokół NVMe 1.4. M390 wykorzystuje połączenie PCI Express 3 generacji. Przekłada się to na kompatybilność ze starszymi podzespołami i imponującą wydajność. Testowany dysk nie zapewni topowych transferów, którymi cechują się SSD-ki wykorzystujące PCI-e 4 generacji, natomiast oferuje on dużo lepsze osiągi niż starsze technologicznie SATA SSD.

MSI M390 kontroler

Pod naklejką urządzenie kryje kontroler Phison E15T i kości pamięci wykorzystujące technologie 3D NAND. Pozwala ona upakować więcej komórek pamięci niż w starszych rodzajach flash.

modelMSI Spatium M390
pojemność500GB1TB
kontrolerPhison E15T
pamięć flash3D NAND
formatM.2 2280
interfejsPCIe Gen3x4, NVMe 1.4
kompatybilnośćPCIe Gen3 / Gen2 / Gen 1
wymiary80 mm x 22 mm x 2.15 mm
odczyt sekwencyjny3300 MB/s
zapis sekwencyjny2300 MB/s3000 MB/s
TBW200400

Wydajność M390 w praktyce

Do przetestowania osiągów dysku wykorzystałem oprogramowanie CrystalDiskMark 8.

Platforma testowa:

  • Procesor - AMD Ryzen 7 5800X
  • Karta graficzna - Zotac GeForce RTX 3080 Trinity OC
  • MOBO - Gigabyte B550 AORUS ELITE
  • RAM - GOODRAM 32GB (2x16GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
  • System - Windows 11 Pro 21H2

CrystalDiskMark pusty dysk

W moim przypadku M390 przebił deklarowane wartości. Pusty dysk osiągnął 3481 MB/s odczytu i 3097 MB/s zapisu sekwencyjnego. Dla porównania dużo droższe dyski PCIe czwartej generacji osiągają do 7 tysięcy MB/s, a SATA SSD oferują około 500 MB/s.

CrystalDiskMark zapełniony w 80%

Po zapełnieniu M390 w 80% wartości transferów różnią się nieznacznie. Zwolnienie dysku po zapełnieniu nie powinno być odczuwalne. Do sprawdzenia tego zjawiska w praktyce zmierzyłem czas potrzebny na przesłanie 30 Gigabajtowego folderu zawierającego różnego rodzaju pliki*.

Przenoszenie folderu na testowany dysk zajęło około 35 sekund, kiedy M390 był pusty, i około 39 sekund przy zapełnieniu w 80%. Przeniesienie tego samego folderu z testowanego urządzenia zajęło około 29 sekund zarówno dla pustego, jak i zapełnionego dysku.

Z ciekawości zmierzyłem czas przesyłania tego samego folderu dla SATA SSD, którego używam niecały rok. Na tym przykładzie widać, że nawet przy codziennych czynnościach różnica wydajności jest ogromna i oczywiście przemawia na korzyść przedstawiciela SSD NVME.

Czas potrzebny na przesłanie folderu testowego (s)
z testowanego dyskuna testowany dysk
pusty M39035,4028,55
zapełniony M39040,0229,10
SATA SSD56,5962,01

*folder zawierał pliki MP4, WAV, JPG i PRPROJ i był przenoszony między testowanym dyskiem a SSD-kiem PCIe 4 generacji o wyższych parametrach.

Temperatury pracy MSI M390

Nie jest tajemnicą, że dyski półprzewodnikowe potrafią się zagrzać. Testowany model w czasie pracy szybko osiąga temperaturę ponad 60 stopni Celsjusa. Według wskazań HWinfo podczas długotrwałych benchmarków M390 osiągnął 75 stopni.

HWinfo temperatura dysku M390

CrystalDiskMark wynik rozgrzanego dysku M390Przekroczenie 70 stopnic Celsjusza nie wpłynęło znacząco na odczyt sekwencyjny i wyniki transferu losowego, natomiast wartość zapisu sekwencyjnego spadła ponad trzykrotnie. W praktyce długotrwałe obciążenie dysku obserwuje się głównie w zastosowaniach profesjonalnych. Praca biurowa, przeglądanie Internetu czy nawet granie w gry nie powinny doprowadzić do thermal throttlingu, czyli obniżania wydajności przez wysoką temperaturę.

Przy codziennym korzystaniu z M390 temperatury utrzymane były na bardzo bezpiecznym poziomie. Podczas grania w Apex Legends, które były zainstalowane na testowanym MSI, dysk nawet w bliskim sąsiedztwie gorącej karty graficznej nie przekraczał 60 stopni. Dodam jeszcze, że gra ładowała się szybko i działała bez zastrzeżeń. Po praktycznej części testu temperatur uważam, że nie należy się nimi martwić. Warto zaznaczyć, że w stosunkowo łatwy sposób można je zredukować przez założenie radiatora, w który często wyposażone są płyty główne.

Montaż dysku M390

Instalacja wszystkich dysków ze złączem M.2 jest identyczna i wymaga podstawowych zdolności manualnych, śrubokręta i wolnego slotu M.2 obsługującego wybrany format SSD-ków. W laptopach potrzebny będzie demontaż odpowiedniej klapki lub całej dolnej pokrywy. W przypadku komputerów stacjonarnych prawdopodobnie trzeba będzie zdemontować kartę graficzną. Po zlokalizowaniu slotu M.2, należy wsunąć dysk pod kątem, po czym go przykręcić.

MSI M390 na płycie głównej

Jeśli dysk ma być przeznaczony pod system, warto rozważyć świeżą instalację. Kiedy nie chcecie tego robić, odpowiednim oprogramowaniem dysk można sklonować. Po takiej operacji będzie wymagana zmiana dysku do rozruchu w BIOS-ie. Jeśli dysk ma służyć jedynie jako miejsce instalacji np. gier, w Windowsowej aplikacji do zarządzania dyskami wystarczy utworzyć partycję.

Zabezpieczenia dysku

Producent M390 zadbał o szereg zabezpieczeń i funkcji korekcji błędów. Funkcja Trim oznacza nieużywane bloki danych i informuje kontroler o możliwości ich usunięcia, a korekcja błędów LDPC i szyfrowanie AES256 zwiększają wytrzymałość pamięci flash i bezpieczeństwo danych trzymanych na dysku.

Dysk MSI M390 tył

Ze strony MSI można pobrać aplikację, w której można podejrzeć stan i wydajność dysków. Istotną zaletą jest też pięcioletnia gwarancja producenta.

MSI M390 – świetna wydajność w przystępnej cenie

Najtańszy przedstawiciel nowej serii dysków półprzewodnikowych MSI Spatium zrobił na mnie dobre wrażenie. W przystępnej cenie oferuje przyzwoite parametry. Transfer nie jest najwyższy na rynku, ale M390 jest zauważalnie tańszy od szybszej konkurencji wykorzystującej PCIe 4.0. Różnica między najszybszymi dyskami SSD-kami może być niezauważalna podczas korzystania ze sprzętu, a M390 aż tak nie odchudzi portfela. Z kolei różnica między dyskami SATA SSD jest na tyle duża, że usprawiedliwia wyższą cenę.

MSI M390 z kartą graficzną

Dysk jest łatwy w montażu, a jego zwolnienie po zapełnieniu jest małe i nie powinno wpływać negatywnie na pracę czy rozrywkę przy komputerze. Główny minus testowanego sprzętu to wysokie temperatury pod długotrwałym obciążeniem, które mogą skutkować thermal throttlingiem. Jest to jednak problem, który dotknie małą część potencjalnych użytkowników, a którego rozwiązaniem może okazać się dodatkowy radiator.

Ocena MSI Spatium M390 500GB - 4,5 gwiazdki na 5

Ocena MSI M390 500GB 4,5

MSI Spatium M390 dostępny jest też w wersji 1TB. W sytuacji, kiedy niezbędna jest większa wydajność warto sprawdzić dyski PCIe 4.0, a wiec modele M450 i M470, które niedługo wejdą do sprzedaży.

Na początku tygodnia wystartowała ciekawa promocja MSI. Po zakupie produktu widocznego na stronie promocji i wypełnieniu formularza, macie szansę wygrać zestaw gadżetów zawierającą m.in. Elder Ring lub Dying Light 2.

blog comments powered by Disqus
Test MSI Spatium M390 - Wydajność dla każdego