Wygląd zewnętrzny telewizora Toshiba 50QA7
Wygląd telewizora Toshiba QLED 50QA7D63DG nawiązuje do większości bezramkowych propozycji jakie znajdziemy na uginających się od mnóstwa telewizorów sklepowych półkach. Toshibę wyróżnia dolna dekoracyjna listwa, która wystaje nieco przed taflę ekranu, na której znajdziemy logo producenta, oczko podczerwieni oraz charakterystyczną dla tego producenta okrągłą diodę informującą o statusie pracy urządzenia.
Fajnie, że utrzymano ten element stylistyczny, jest on spójny wizualnie z innymi produktami tej marki i odróżnia go nieco od konkurencji. Drugim bardzo eleganckim elementem jest podstawa. Zaprojektowana jest na zasadzie stabilnej płyty, którą wykończono w czarnej kolorystyce, na wysoki połysk, pozostawiając nieco widoczną fakturę polerowanego aluminium. Bardzo pozytywnie się na to patrzy, wygląda solidnie i elegancko.
W zestawie jest także pilot, taki sam jak w poprzednio prezentowanych modelach, z dużymi i czytelnymi przyciskami, w pełni przygotowany do zarządzania nowoczesnym telewizorem Smart.
Zobacz aktualne ceny telewizorów Toshiba
Toshiba 43" QLED 43QA7D63DG | Toshiba 50" QLED 50QA7D63DG | Toshiba 55" QLED 55QA7D63DG |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Główne parametry telewizora Toshiba 50QA7
Przyjrzyjmy się bliżej co producent oferuje w tak atrakcyjnej cenie. Wydawałoby się, że 50-calowy QLED w cenie poniżej dwóch tysięcy złotych, to już dużo. Czy powinniśmy oczekiwać czegoś więcej? Czemu nie, technologia idzie do przodu więc rozwiązania, które dwa czy trzy lata temu gościły tylko w topowych modelach, dziś schodzą pod strzechy i producenci mają pole do popisu, co dokładnie widać w najnowszym rankingu telewizorów.
Model 50QA7 to najnowszy telewizor z bezpośrednim podświetleniem LED o rozdzielczości 4K. Obsługuje on takie technologie jak Dolby Vision, Dolby Atmos oraz HDR 10+ co jest ważne, bo jest to znaczna poprawa wobec standardowej technologii HDR czy HDR10 . Posiada dwa złącza USB oraz trzy złącza HDMI 2.1, które są istotne zarówno dla graczy jak i użytkowników, którzy łączą telewizor z nowoczesnym systemem kina domowego za pomocą eARC.
System Smart oparty jest o Android TV z wszelkimi udogodnieniami od Google czyli sterowaniem głosowym, wbudowanym Chromecastem jak i dostępem do wszystkich oficjalnych aplikacji ze sklepu Play. Warto też zauważyć, że jest to Android 11 czyli znaczny skok w górę w stosunku do poprzednich modeli Toshiby. To co ważne, niezmiennie pozostały tu technologie Toshiby zarządzające jakością obrazu jak i dołożono nowe rozwiązania, zarządzające płynnością i szczegółowością ruchu.
Warto je rozwinąć bo to one w dużej mierze odpowiadają za jakość obrazu i sprawiają, że tak dobrze korzysta się z tego telewizora niezależnie od źródła obrazu jak i nasłonecznienia pomieszczenia.
Technologia Tru Engine, czyli wydajna elektronika zarządzająca obrazem.
Tru Picture Engine, czyli zespół procesów i technologii zarządzających jakością obrazu, podzielony został na trzy istotne elementy:
- Tru Flow - technologia odpowiadająca za zarządzania ruchem - chodzi oczywiście o płynność w szybkich scenach.
- Tru Resolution - czyli opcja zarządzająca wysoką rozdzielczością a przede wszystkim skalująca i dorabiająca brakujące klatki w niższych jakościowo materiałach tak aby zbliżyć je do rozdzielczości możliwej do wyświetlenia przez telewizor czyli 4K.
- Tru Micro Dimming - moim zdaniem najważniejsza w tym telewizorze technologia poprawiająca kontrast. Jest to inteligentne zarządzanie podświetleniem matrycy, mające za zadanie dopasowanie natężenia światła do na bieżąco wyświetlanych scen. Mówimy tu zarówno o wysokiej jasności jak i maksymalnej czerni niezależnie od tego czy występują w tej samej klatce czy sceny te następują po sobie.
Toshiba dostała też nową technologię MEMC - miałem okazję o niej wspomnieć w recenzjach telewizorów opowiadając Wam np. o OLED TV od marki JVC. Jest to proces wyostrzenia najdrobniejszych fragmentów obrazu w szybkich scenach. Chodzi tu o maksymalnie dobrą widoczność detali nawet w szybkim ruchu. Bardzo przydatna opcja podczas oglądania wydarzeń sportowych czy grania w gry.
Odnośnie systemu SMART TV, chyba nie muszę zbyt dużo opisywać. Android 11 to pełne bogactwo funkcjonalności oraz ilości dostępnych aplikacji. Ważne, że w obecnym modelu QA7, działa on zdecydowanie szybciej niż w poprzednikach. Każde polecenie wydane z pilota właściwie natychmiast odwzorowane jest konkretnym działaniem, uruchamianie aplikacji również trwa szybko i bez zacinania. Jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem.
Toshiba 50QA7 - jakość obrazu
Oglądanie obrazu z tego telewizora to czysta przyjemność. Przyzwoita jasność 350 nitów, HDR, dobry kontrast, to wszystko buduje obraz przyjemny dla oka, naturalny i nie przekolorowany. Do wyboru mamy kilka trybów ustawienia obrazu: Standardowy, Żywy, Sport, Film i Gra. Można zaobserwować spore różnice w kolorach w zależności od każdego z trybów. Osobiście uważam, że standardowy cechuje się dużą naturalnością z wysokim nasyceniem jasnych odcieni.
Żywy, bardzo jasny chociaż nieco za bardzo wpadający w odcień niebieski, Tryb sport jest bardzo podobny do żywego chociaż w mniejszym stopniu używa niebieskiego odcienia. Tryb Film to zupełnie inna bajka, spada nasycenie kolorów oraz jasność na rzecz kontrastu i dobrej czerni, polecam korzystanie szczególnie wieczorem. Tryb gra zbliża się nieco do naturalnego charakteru trybu Standard, wyłącza jednak wszelkie upłynniacze obrazu stawiając na szybkość ruchu oraz maksymalną widoczność detali.
Uruchamiając obraz nagrany w trybie HDR czy Dolby Vision również dostępne są wszystkie te tryby obrazu z uwagą na dostosowanie ich właśnie do szerokiej rozpiętości tonalnej. Widać wtedy nieco mocniejsze nasycenie bieli oraz maksymalnie głęboką czerń. Różnice może nie są ogromne w stosunku do SDR, w końcu jasność 350 nitów nie pozwala na taką dynamikę, jednak jest przyzwoicie jak za tą cenę.
Ogólnie telewizor zrobił na mnie dobre wrażenie, dużo nie musiałem kręcić aby uzyskać satysfakcjonujący, naturalny obraz. Charakter obrazu jest bardzo przyjemny dla oka cechuje go także duża uniwersalność i otwartość na różne rodzaje materiałów wideo.
Warto też podkreślić to o czym rzadko się mówi przy tego typu telewizorach. Dźwięk z tego urządzenia jest bardzo poprawny, dobrze słyszalny ze zdecydowanie zarysowanym planem wokalnym co pomaga w odbiorze programów informacyjnych czy seriali.
Podsumowanie recenzji telewizora Toshiba QLED 50QA7D63DG
Ogólnie urządzenie gorąco polecam za wszechstronność, dużą funkcjonalność i eleganckie wzornictwo. Toshiba zaskoczyła pozytywnie dobrym obrazem, elastycznością oraz bardzo dobrym systemem smart.