PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jak czarno na białym - Czy drukarka atramentowa monochromatyczna ma sens?

HP DeskJet F2420 [TEST]

HP DeskJet F2420 to najtańsza i najbardziej uboga propozycja firmy HP. Nie posiada nic więcej poza najbardziej podstawowymi funkcjami, a przez duży poziom hałasu, nabywców znajdzie chyba tylko ze względu na cenę zakupu.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • dobre spasowanie obudowy
  • łatwa instalacja oraz użytkowanie
  • funkcje kopiowania/skanowania
WADY
  • spory koszt wydruku
  • brudząca się obudowa
  • duży poziom hałasu
  • brak czytników kart pamięci/portu PictBridge

HP DeskJet F2420 to najtańsze urządzenie wielofunkcyjne w ofercie producenta. Kupić je możemy już w granicach 160zł w niektórych sklepach internetowych.

Wygląd

Urządzenie, w standardowej już w ostatnim czasie, czarnej kolorystyce. Jedynie pokrywa skanera zrobiona została z szarego plastiku.Zastosowane tworzywo jest matowe, ale mimo to, w krótkim czasie pokrywa się wszelkiego rodzaju drobinami kurzu. Całość obudowy jest ładnie spasowana. Zastosowane tworzywo nie budzi zastrzeżeń co do jakości. Kształt urządzenia jest typowy dla urządzeń atramentowych firmy HP przeznaczonych do użytku domowego.

HP DeskJet F2420

Jak już wspomniałem na wstępie, jest to najtańszy sprzęt tego typu w ofercie producenta. I to widać. Brak wyświetlacza, zminimalizowany panel sterowania, ograniczony do 4 przycisków (włączanie, anulowanie, kopiowanie czarno-białe, kopiowanie kolorowe). Maksymalne wymiary testowanego urządzenia to (szer. x głęb. x wys.) 437 x 291 x 162 mm. Urządzenie waży około 4,9kg.

Parametry

Czego można się spodziewać po urządzeniu za mniej niż 200zł? Ze specyfikacji można wyczytać, że maksymalna prędkość druku monochromatycznego wynosi 18 str./min. oraz 15str./min w kolorze. Zdjęcie formatu 10x15 otrzymamy po zaledwie 28 sekundach. Poniżej jak zwykle nasze wyniki testów.

Druk monochromatyczny około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Najlepsza38s
Normalna13s
Szybka11s
Druk kolorowy około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Najlepsza36s
Normalna18s
Szybka13s

10 pierwszych stron kolorowego tekstu, w jakości Normal, HP DeskJet F2420 wydrukuje w czasie 2 minut i 40 sekund. Fotografię formatu 10x15 w najwyższej rozdzielczości w naszym teście uzyskaliśmy w czasie 80 sekund. Trzeba jednak zaznaczyć iż jakość nie powala na kolana. Kopia strony A4 w trybie monochromatycznym zostanie wydrukowana po 15 sekundach, natomiast w trybie kolorowym czas wydłuża się do 32 sekund. Rozdzielczość optyczna skanera wynosi 1200x1200dpi.

Eksploatacja

Do modelu HP DeskJet F2420 wchodzą dwa pojemniki z tuszami. Pierwszy z nich czarny oraz drugi trójkolorowy (magenta, cyjan, żółty). Zastosowanie zintegrowanego cartridge’a kolorowego posiada wadę - w przypadku wyczerpania się pojedynczego koloru, aby cieszyć się normalnie wyglądającymi wydrukami należy wymienić cały wkład, a nie jak w przypadku choćby Epsonów, pojedynczy kolor.

HP DeskJet F2420

Pojemnik czarny o standardowej pojemności (wydajność 200 stron) to koszt w granicach 55 zł, kolor (wydajność 165 stron) jest około 10 zł droższy. Istnieją również pojemniki o zwiększonej pojemności, tzw XL (czarny – 600 stron, kolor – 440 stron). Ich koszt to odpowiednio 110 zł oraz 140 zł. Ceny zamienników są oczywiście relatywnie niższe, aczkolwiek nawet między nimi są znaczne różnice. Do wyboru do koloru. Jak widać koszt wydruku pojedynczej strony korzystając ze standardowych oryginalnych pojemników jest znaczny. Około 27 groszy za strone mono A4 oraz około 40 groszy za stronę kolorową.

Rankingi drukarek >>>

Wyposażenie

HP DeskJet F2420 jako najtańsze urządzenie jest bardzo ubogo wyposażone. Nie znajdziemy w nim ani obsługi sieci Ethernet, WiFi czy Bluetootha. Brak również czytników kart pamięci czy portu PictBridge pozwalającego drukować fotografie bezpośrednio z aparatu fotograficznego. Jedyną droga komunikacji z komputerem jest USB.

HP DeskJet F2420

W testowanym modelu nie znajdziemy także ekranu LCD. Jesteśmy zdani jedynie na kilka diod informujących nas o stanie tuszy czy problemach z papierem. Jedynie co tak naprawdę można powiedzieć o wyposażeniu to to, że HP DeskJet F2420 posiada skaner, a co za tym idzie funkcje kopiowania oraz drukarkę. Totalnie nic więcej.

Oprogramowanie

Funkcja HP Smart Web Printing pozwala na łatwe drukowanie informacji z Internetu. Wybrane strony łączymy i drukujemy na jednym arkuszu. Dopasujemy również zawartość do wielkości kartki. Przydatna funkcja dla osób drukujących różne teksty i grafiki bezpośrednio ze stron internetowych.

Praca

HP DeskJet F2420, jest zbudowane na podzespołach tzw. chlebaków, czyli drukarek wyglądających jak pojemniki na pieczywo. Niestety tak jak i one posiadają słaby mechanizm drukarki, sprawiający sporo problemów. W przypadku jego uszkodzenia naprawa niejednokrotnie jest niemożliwa a jeśli już, to nieopłacalna.

HP DeskJet F2420

Urządzenie jest dosyć głośne. W trakcie przygotowania do druku, ewidentnie słychać karetkę uderzającą w minimalistyczną stację serwisową. Sprawia to wrażenie jakby coś się we wnętrzu łamało. Pobór papieru także nie należy do cichych. Podczas samego wydruku również dochodzić nas będą dość głośne odgłosy. Skaner poziomem hałasu nie odbiega zbytnio od reszty. Przy kopiowaniu w czerni i bieli rzęzi, tak jak przy powrocie do pozycji wyjściowej. Podsumowując jest to jeden wielki generator hałasu. Nic przyjemnego przy większej liczbie wydruków. Obsługa urządzenia z racji jego prostoty jest tak samo łatwa. Instalacja sterownika nie nastręcza kłopotów. Nikt nie powinien mieć więc problemów podczas pracy z tym modelem.

Podsumowanie

Podsumowując, HP DeskJet F2420 to najtańsza i najbardziej uboga propozycja firmy HP. Nie posiada nic więcej poza najbardziej podstawowymi funkcjami, a przez duży poziom hałasu, nabywców znajdzie chyba tylko ze względu na cenę zakupu.

blog comments powered by Disqus
HP DeskJet F2420 [TEST]