PODPOWIEDZI:

Sony a380 [TEST]

Sony a380 to niewielka, lekka, poręczna i prosta w obsłudze lustrzanka z kilkoma interesującymi funkcjami i elementami, w tym: odchylany wyświetlacz LCD, tryb Live View, stabilizator obrazu, 9-punktowy autofokus.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • układ czyszczenia matrycy
  • dwa sloty kart pamięci
  • stabilizator obrazu
WADY
  • światło wspomagające autofokus (AF Illuminator) pochodzi z wbudowanej lampy błyskowej
  • niewygodny uchwyt
  • mało komfortowe rozmieszczenie klawiszy położonych przy krawędzi ekranu

Sony a380 to niewielka, lekka, poręczna i prosta w obsłudze lustrzanka z kilkoma interesującymi funkcjami i elementami. Odchylany wyświetlacz LCD, tryb Live View, stabilizator obrazu, 9-punktowy autofokus - tak można zarekomendować ten aparat, który pojawił się w sprzedaży w lipcu 2009 roku.

Sony a380

Aparat można kupić w postaci samego korpusu lub w zestawach z obiektywami. Pierwszy z nich zawiera obiektyw DT 18-55 mm f/3.5-5.6 SAM, natomiast drugi ma dwa zoomy: DT 18-55 mm f/3.5-5.6 SAM i DT 55-200 mm f/4-5.6 SAM. Każdy zestaw będzie zawierał korpus A380, osłonę bagnetu, osłonę okularu, akumulator litowo-jonowy, ładowarkę, pasek na ramię, kabel USB oraz instrukcję obsługi i krążek z oprogramowaniem.

Polecane aparaty fotograficzne >>>

Alfa 380 jest stosunkowo lekkim (490 g) i niewielkim korpusem (128,0 x 97,0 x 71,4 mm) wykonanym z tworzywa sztucznego. Jego uchwyt, pokryty materiałem antypoślizgowym, nie należy do wygodnych - jest po prostu zbyt mały zarówno na długość, jak i głębokość. Poprzedni model z rodziny - A350, którego A380 jest następcą - był lepiej zaprojektowany pod tym względem.
Aparat został wyposażony w odchylany wyświetlacz Clear Photo LCD plus. 2,7-calowy ekran o rozdzielczości 230 tys. pikseli można obrócić o kąt 45° ku dołowi lub o 90° ku górze. Tryb podglądu Live View jest aktywowany za pomocą mechanicznego przełącznika, który jednocześnie zaciemnia wizjer. A380 ma dwa gniazda kart flash SD/SDHC oraz Memory Stick (PRO Duo, PRO-HG Duo, PRO-HG Duo HX) i 9-polowy autofokus z centralnym punktem typu krzyżowego.

Sony alfa 380 jest zbudowany na bazie matrycy CCD o rozdzielczości 14,2 megapiksela w formacie APS-C (fizyczne wymiary sensora to 23,5 x 15,7 mm) i wykorzystuje oczywiście mocowanie obiektywu zgodne z typem A. Jej czułość można regulować w przedziale od 100 do 3200 ISO. Regulacja czasu otwarcia migawki może się odbywać w zakresie od 1/4000 do 30 s, a jeśli zachodzi potrzeba wydłużania czasu naświetlania, to pozostaje w odwodzie tryb B.

Sony a380

Ten model aparatu Sony zapisuje obrazy w plikach RAW lub JPG o maksymalnej rozdzielczości 4592 x 3056 pikseli, przy czym możliwy jest zapis w obu tych formatach jednocześnie; zdjęcia mogą mieć proporcje 3:2 lub 16:9. Niestety, mimo obecności trybu Live View, Alfa 380 nie jest w stanie rejestrować filmów. Wybór miejsca rejestracji materiałów odbywa się ręcznie za pomocą przełącznika umieszczonego obok slotów na karty. Ważnym elementem wpływającym na jakość zdjęć jest system ochrony przed kurzem, który chroni matrycę przed zaleganiem pyłków.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Model Sony A380 nie odbiega w rozmieszczeniu poszczególnych elementów od innych aparatów Sony. Na przedniej ściance znajdują się bagnet, przycisk zwalniający obiektyw, przełącznik tryby pracy obiektywu (ostrość ustawiana automatycznie czy ręcznie), czujnik zdalnego sterowania (umieszczony w uchwycie) i pokrętło zmiany nastaw. Oba boki są zaokrąglone, wystają z nich uchwyty do mocowania paska; po lewej stronie umieszczono pod pokrywką sloty kart pamięci, wspomniany powyżej przełącznik wyboru karty oraz gniazda USB i HDMI. Po prawej stronie z kolei umieszczono gniazdo zasilania.

Sony a380

Pod spodem oczywiście też nic zaskakującego nie ma: gwint do statywu i pokrywa gniazda baterii. Górna część korpusu po lewej stronie ma pokrętło wyboru trybu, znacznik płaszczyzny przetwornika obrazu i przycisk wywołujący menu. Niemalże centralnie zamontowano lampę błyskową o podnoszonej konstrukcji (liczba przewodnia 10) i gorącą stopkę, a nieco na prawo od tych elementów - przełącznik wyboru sposobu kadrowania (wizjer czy wyświetlacz). Po prawej stronie górnej płaszczyzny aparatu znajdują się przycisk inteligentnego telekonwertera, czyli zoomu cyfrowego, który przybliża środkową część kadru oraz klawisz korekcji ekspozycji. Pełni obrazu dopełniają włącznik i bezpośrednio nad nim umieszczony spust migawki.

Na tylnej ściance Alfa 380 wzrok przykuwa przede wszystkim odchylany wyświetlacz LCD. Powyżej ekranu producent umieścił czujnik wyłączający go w chwili przyłożenia aparatu do oka. Nad tym sensorem jest wizjer z korektorem wady wzroku (regulacja w zakresie od -3,0 do +1,0 dioptrii), zapewniający pokrycie ok. 95% kadru i wyświetlający informacje o najważniejszych parametrach ekspozycji.
Na prawo od ekranu są przyciski: funkcyjny, włączający tryb odtwarzania oraz służący do kasowania zdjęć. Oprócz tego są cztery kierunkowe przyciski uniwersalne z centralnym klawiszem OK. Niestety, zbytnia bliskość wystającej krawędzi wyświetlacza powoduje, że korzystanie z klawiszy leżących tuż obok jest utrudnione (uwaga ta dotyczy zwłaszcza lewego przycisku kierunkowego).

Sony a380

Sony a380 jest kontrolowany przez procesor obrazu BIONZ. Oferuje on m.in. funkcję Quick AF Live View, czyli system łączący zalety podglądu na żywo z dużą szybkością i dokładnością działania autofokusa, nawet w przypadku poruszających się obiektów. Przydatną cechą aparatu jest też system optymalizacji zakresu dynamicznego D-Range Optimizer, który jest w stanie skorygować poziomy ekspozycji w kontrastowych scenach (np. przy zdjęciach pod światło) i zrównoważyć naświetlenie.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Zastosowany procesor odpowiada też za szybkość działania aparatu - dzięki niemu w trybie zdjęć seryjnych można osiągnąć tempo sięgające 2,5 kl./s, a przy podglądzie na żywo - 2 kl./s. Choć wartości te nie wydają się szczególnie imponujące, to trzeba pamiętać, że rejestrowane zdjęcia mają rozdzielczość 15,2 megapiksela. Sony A380 oferuje także sześć programów tematycznych, bracketing ekspozycji i błysku oraz możliwość ustawienia pola autofokusa.

Sony a380

Aparat ma też nowy tryb samowyzwalacza, który umożliwia zapisanie serii złożonej z 3 lub 5 obrazów - metoda ta ma zapobiegać nieudanym ujęciom portretowym. Podobnie jak wszystkie modele z rodziny Sony α, tak i A380 jest wyposażony w wewnętrzny stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE, który kompensuje drgania aparatu przy zdjęciach z ręki.

blog comments powered by Disqus