PODPOWIEDZI:

Sony cyber-shot DSC T90 [TEST]

Wysoka jakość wykonania, łatwość obsługi i możliwość nagrywania filmów HD oraz 3-calowy panoramiczny ekran dotykowy, który zastąpił niemalże wszystkie przyciski – to główne cechy aparatu Sony T90.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • niewielka grubość aparatu
  • optyczna stabilizacja obrazu
WADY
  • częste zasłanianie obiektywu palcem

Sony T90 to płaski aparat kompaktowy adresowany do osób, dla których liczy się kolor, modna stylistyka i interesujące rozwiązania techniczne. Wysoka jakość wykonania, łatwość obsługi i możliwość nagrywania filmów HD oraz 3-calowy panoramiczny ekran dotykowy, który zastąpił niemalże wszystkie przyciski – to najkrótsza charakterystyka tego kompaktu.

Sony T90

Sprzęt jest w sprzedaży od kwietnia 2009 roku, a w skład zestawu z T90 wchodzą akumulator, ładowarka, pasek, płyta CD z oprogramowaniem, instrukcja obsługi oraz rysik do ekranu i uniwersalny kabel USB i A/V.

Aparat jest bardzo elegancki, metalowa obudowa nadaje mu bardziej szlachetny wyraz, a konstrukcja bez wysuwanego obiektywu powoduje, że urządzenie cały czas prezentuje się równie dobrze. Sony T90 nie jest najmniejszym kompaktem, jeśli chodzi o wysokość i szerokość, ale jego grubość – jedyne 15 mm – plasuje go w czołówce tej kategorii.

Ekran dotykowy jest odpowiednio czuły, a przystosowanie interfejsu do obsługi za pomocą obu dłoni powoduje, że tego kompaktu używa się wygodnie i przyjemnie. Będący w komplecie z aparatem rysik należy uznać raczej za gadżet, bowiem T90 bez jakichkolwiek problemów można obsługiwać wyłącznie palcami.

Sprawdź rankingi aparatów >>>

Sony T90

Ten model Sony został wyposażony w matrycę Super HAD CCD o fizycznej przekątnej 1/2,3 cala i efektywnej rozdzielczości 12,1 megapiksela. Jej czułość można regulować w zakresie 100–1600 ISO, a w trybie wysokiej czułości możliwe jest ustawienie wartości nawet 3200 ISO. Obiektyw aparatu to Vario-Tessar wyprodukowany przez firmę Carl Zeiss. Jego ogniskową można ustawiać w przedziale od 35 do 140 mm (wartości odpowiadające filmowi małoobrazkowemu), co oznacza 4-krotny zoom optyczny. Otwór względny zmienia się od f/3.5 przy szerokim kącie widzenia do f/4.6 przy maksymalnej ogniskowej. Ostry obraz można uzyskać od 8 cm, jeśli skorzystamy z trybu makro. Migawka aparatu umożliwia regulację czasu naświetlania w zakresie od 1/1000 s do 2 s.

Sony T90 rejestruje obrazy wyłącznie w plikach JPEG, których maksymalna rozdzielczość to 4000 x 3000 pikseli (w sumie do wyboru jest osiem różnych wielkości), przy czym proporcje boków mogą mieć wartość 4:3 lub 16:9. Sekwencje wideo można zapisywać w jednej z dwóch rozdzielczości: 1280 x 720 lub 640 x 480 pikseli. Filmy zapisywane są z prędkością 30 kl./s. Zarejestrowane pliki trafiają na karty Memory Stick (można stosować odmiany Duo, PRO Duo, PRO Duo High Speer i PRO-HG Duo) lub do wewnętrznej pamięci aparatu o pojemności 11 MB.

Sony T90

Aparat jest oferowany w pięciu wersjach kolorystycznych: srebrnej, różowej, niebieskiej, czarnej i brązowej. Cały korpus T90 wykonany jest z metalu, co czyni go odpornym na zarysowania, lecz lakier go pokrywający nie chroni przed pozostawianiem odcisków palców. W sposób naturalny dużo odcisków zostaje oczywiście na ekranie LCD, chyba że zdecydujemy się na korzystanie z rysika. Zwarta konstrukcja przełożyła się na gabaryty: 93,6 x 57,2 x 15 mm przy masie (bez akumulatora i karty pamięci) 128 g, a z kompletem wyposażenia – 151 g.

Przód tego kompaktu wygląda inaczej w zależności od tego, czy aparat jest włączony czy nie. Powód tego jest prozaiczny: obiektyw w T90 jest typu wewnętrznego, a pokrywa zewnętrzna (ma rozmiar sięgający trzech czwartych wysokości całego urządzenia) jest przesuwana na linii góra-dół. Gdy sprzęt jest wyłączony, to widać wyłącznie obudowę, natomiast opuszczenie pokrywy ukazuje umieszczony w narożniku obiektyw, lampę błyskową, diodę wspomagającą autofokus i mikrofon.

Całą tylną ściankę zajmuje natomiast panoramiczny ekran dotykowy Clear Photo LCD Plus o rozdzielczości 230 tys. punktów i przekątnej trzech cali. Lewy bok aparatu jest pozbawiony jakichkolwiek elementów, natomiast na prawym umieszczono głośnik i bardzo masywne ucho do zamocowania paska na nadgarstek. Na spodzie T90 znajdziemy gwint do mocowania statywu, gniazdo uniwersalne (niestety nieosłonięte, więc łatwo je zabrudzić) i klapkę, pod którą są gniazdo akumulatora i slot na karty pamięci.

Sony T90

Górna część obudowy kryje wszystkie elementy sterujące, czyli trzy przyciski (włącznik, do przełączania między trybem rejestracji i odtwarzania oraz spust migawki) i przechylaną na boki dźwignię zoomu.

Aparat korzysta z technologii optycznej stabilizacji obrazu oraz redukcji szumu Clear RAW Noise Reduction, które zapewniają mniejsze rozmycie obrazu przy zdjęciach z ręki w słabym oświetleniu i ogólnie wyższą jakość rejestrowanych fotografii. Mimo malutkiej matrycy o dużej rozdzielczości, jakość uzyskiwanych zdjęć jest zaskakująco dobra, choć pod warunkiem korzystania z niewysokich wartości ISO.

Wadą T90 – jak zresztą prawie wszystkich konstrukcji tego typu – jest częste zasłanianie obiektywu palcem. Zapobiec temu można wyłącznie przez wyćwiczenie odpowiedniego uchwytu.

Sony T90

Zaletą tego aparatu są natomiast udoskonalone funkcje rozpoznawania twarzy (w tym nadawanie priorytetu dzieciom lub dorosłym) i wykrywania uśmiechu (można ustawić próg czułości). To w połączeniu z technologią inteligentnego rozpoznawania sceny umożliwia dobór optymalnych ustawień dla każdego kadru. Z kolei optymalizacja zakresu dynamicznego (Dynamic Range Optimiser) z nowym trybem Plus pozwala na korygowanie ekspozycji i kontrastu przy silnie kontrastowych ujęciach czy fotografiach wykonywanych pod światło.

Porównywarka aparatów cyfrowych

Użytkownicy dostają do dyspozycji dziewięć programów tematycznych, tryb automatyczny z możliwością regulacji części parametrów oraz tryb w 100% podejmujący decyzję o wszelkich zmiennych decydujących o jakości zdjęcia. Unikatową funkcją jest możliwość ręcznego ustawienia odległości ostrzenia. Pozwala to częściowo na sterowanie głębią ostrości, co praktycznie w innych kompaktach jest niemożliwe.

Sony T90

Zarejestrowane zdjęcia można poddać pewnej obróbce. Oprócz elementarnych funkcji, takich jak kadrowanie, mamy możliwość redukcji czerwonych oczu, wyostrzenia, rozmycia czy dodania efektu rybiego oka albo jakiejś ramki.

blog comments powered by Disqus
Sony cyber-shot DSC T90 [TEST]