PODPOWIEDZI:

Samsung WB500 [TEST]

Samsung WB500 to cyfrówka wyposażona w 10,2 Mp matrycę i szerokokątny obiektyw z 10-krotnym zoomem. Elegancki i zaawansowany aparat w dobrej cenie w stosunku do oferowanej jakości.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • mnogość funkcji
 • także do edycji zdjęć
 • zakres ogniskowej do 24-240 mm
WADY
 • brak pełnozakresowego trybu manualnego
 • duże szumy przy wysokich wartościach ISO

Samsung WB500 jest aparatem kompaktowym, którego premiera odbyła się w styczniu 2009 roku. Na rynku amerykańskim model ten nosi nazwę Samsung HZ10W. Aparat z pewnością zainteresuje zaawansowanych fotoamatorów.

Samsung WB500

Samsung WB500 jest wyposażony w 10,2 Mpix matrycę i szerokokątny obiektyw z 10-krotnym zoomem. Matryca rejestruje obrazy z czułością ISO od 80 do 1600 przy pełnej rozdzielczości i ISO 3200 po jej zmniejszeniu do 3 Mpix. Jednak najbardziej godną uwagi cechą aparatu jest jego obiektyw - Schneider-Kreuznach charakteryzujący się 10-krotnym zoomem, którego zakres zaczyna się od 24mm, a kończy na 240mm. Obiektyw oferuje najmniejszą przysłonę f/3.3 dla szerokiego kąta i f/5.8 dla najdłuższej ogniskowej.
WB500 jest wyposażony w stabilizację mechaniczną. Połączenie dużego zakresu z tak szerokim kątem i stabilizacją optyczną do tej pory nie pojawiło się jeszcze w żadnym kompakcie.

Najlepsze aparaty fotograficzne na rynku >>>

Model WB500 cechuje się wieloma funkcjami, których obecność możemy zauważyć także w innych kompaktach (typu rozpoznawanie twarzy, wyzwalanie migawki uśmiechem, wykrywanie zmrużonych oczu). Nową funkcją jest tryb Upiększ, dzięki któremu twarze sfotografowanych osób będą rozjaśnione i oprogramowanie usunie z nich automatycznie przebarwienia i niedoskonałości. Poza tym aparat także umożliwia nagrywanie filmów, w jakości HD z rozdzielczością 720p. Samsung WB500 jest wyposażony w niewielką pamięć wewnętrzną - ok. 30 MB i obsługuje karty pamięci MMCplus, SD oraz SDHC.

Samsung WB500

Co w zestawie?

 • Pasek
 • Akumulator litowo-jonowy SLB-10A
 • Zasilacz sieciowy z przewodem USB
 • Kabel audio-wideo
 • Płyta CD z oprogramowaniem

Wygląd

Samsung WB500 prezentuje się stylowo i przypomina tradycyjne aparaty małoobrazkowe - aż miło wziąć taki kompakt do ręki. Producent łączy matową obudowę w kolorze czarnym lub srebrnym z chromowymi wstawkami. Zdecydowanie ciekawiej prezentuje się model czarny. Aparat jest dosyć ciężki i zalicza się do większych kompaktów, jednak w dalszym ciągu możemy go zmieścić w kieszeni. Przy wyłączonym aparacie, obiektyw tylko nieznacznie wystaje poza korpus. Obudowa jest odporna na zabrudzenia i nieestetycznie prezentujące się ślady palców - jest również bardzo solidna.

Na przedniej ściance aparatu znajduje się obiektyw oraz lampa błyskowa. Przy fotografowaniu z lampą błyskową trzeba uważać żeby nie zakryć jej palcem. Z boku znajduje się wyprofilowany grip z gumową wstawką, nie mniej jednak z powodu małych rozmiarów aparatu, trzymanie go w dłoni jest stosunkowo niezręczne, dlatego z pewnością przyda się dodany przez producenta pasek na rękę.
Na górnej ściance umieszczony jest włącznik, przycisk spustu migawki z pierścieniem służącym do regulowania zoomu oraz pokrętło wyboru trybów. Na tylnej ściance umieszczony jest 2,7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli. Obraz na wyświetlaczu wygląda naturalnie i jest kontrastowy. Ekran nie jest jednak odporny na odciski palców pozostawiane przez użytkownika. Pozostałe przyciski do obsługi aparatu znajdują się po prawej stronie od ekranu. Na górze znajduje się „dźwignia poleceń", którą możemy zmieniać niektóre parametry zależnie od tego jak zaprogramujemy ten przycisk w menu. Niżej położony jest przycisk Fn/usuwania - umożliwia on dostęp do menu funkcyjnego bądź też usuwanie zdjęć w trybie odtwarzania. Poniżej znajduje się okrągły 5-funkcyjny przycisk, a jeszcze niżej 2 mniejsze: odtwarzania oraz przycisk E jak efekty.

Samsung WB500

Na dolnej ściance aparatu usytuowane jest gniazdo kart pamięci oraz komora baterii - z kolei na ściance bocznej po prawej stronie - gniazdo zasilania.

Obsługa aparatu

Aparat jest dość łatwy i intuicyjny w obsłudze, (jeżeli chodzi o podstawowe ustawienia i fotografowanie w trybie automatycznym). Zaawansowane funkcje po przeczytaniu instrukcji i przyzwyczajeniu się do aparatu staja się także szybko dostępne dla użytkownika. Model WB500 oferuje przejrzyste menu w kilku językach - w tym również w naszym ojczystym.

Funkcje i tryby są opisane słownie bądź oznaczone łatwymi do interpretacji ikonami.
Między poszczególnymi trybami fotografowania przełączamy się za pomocą pokrętła wyboru trybu. Aparat oferuje następujące tryby:

 • Automatyczny,
 • Program - oznaczony literą P
 • Manualny - oznaczony literą M
 • Podwójna stabilizacja obrazu - oznaczony napisem DUAL
 • Upiększ
 • Noc
 • Scena
 • Nagrywanie filmów

Tak jak wspomniano wcześniej aparat wyposażony jest w przycisk nazwany „dźwignią poleceń", który służy do kompensacji ekspozycji, sterowania ustawieniami ISO bądź też balansu bieli.
Kolejny ważny przycisk jest oznaczony jako Fn - jest to przycisk funkcyjny. W zależności od trybu, w którym pracujemy jego naciśnięcie pozawala nam na zmianę dostępnych parametrów, typu: wielkość zdjęcia, wybór pola ostrości, sposób pomiaru światła i czułość.

Samsung WB500

Kolejne dwa przyciski to odtwarzanie oraz Efekty - ten ostatni pozwala na wybór stylu zdjęcia, zmianę nasycenia barw podstawowych RGB, ostrości, kontrastu itp. Okrągły wybierak z przyciskiem MENU/OK daje nam dostęp do trybów lampy błyskowej, samowyzwalacza, trybu makro, menu oraz informacji. Przycisk informacji ten umożliwia wyświetlenie histogramu przedstawiającego rozmieszczenie tonów wykonanego zdjęcia.

Funkcje aparatu

Jak już napisano wcześniej, aparat oferuje kilka trybów fotografowania, a zmiana z jednego na drugi jest bardzo prosta. Po wybraniu trybu scena dostępnych jest 14 trybów tematycznych, wśród których znajdziemy m.in.: portret, dzieci, pejzaż czy też autoportret. Ciekawym trybem jest wskaźnik ramki, który umożliwia łatwe ustawienie kompozycji zdjęcia, dzięki czemu może służyć, jako swego rodzaju przewodnik dla innej osoby, która je w danym momencie wykonuje (np. w przypadku, gdy właściciel sam chce się na nim znaleźć.

Innym trybem fotografowania jest DUAL IS - tryb podwójnej stabilizacji obrazu. Korzysta on z połączenia optycznej stabilizacji obrazu z algorytmami stabilizacji cyfrowej. Tryb manualny trochę rozczarowuje, bowiem użytkownik ma dostęp tylko do dwóch skrajnych przysłon. Za to oprócz autofocusa umożliwia także ręczne ustawienie ostrości od ok. 5-10cm aż do nieskończoności.
Samsung WB500 oferuje 6 ustawień trybu lampy błyskowej - dwa z nich to tryby z redukcją efektu czerwonych oczu. Samowyzwalacz może pracować w 5 trybach, między innymi także, jako wyzwalacz sterowany ruchem oraz zdalny - po naciśnięciu pilota, który jest wyposażeniem dodatkowym oferowanym przez producenta. Aparat oferuje trzy tryby pracy autofocusa: centralny AF, multi AF oraz wybór AF. Tryb centralny AF ustawia ostrość w centrum kadru, multi AF automatycznie wybiera miejsce, na które zostanie ustawiona ostrość, a z kolei tryb wybór AF pozwala na korzystanie z punktu, który wybieramy z ramki widocznej na ekranie.

Samsung WB500

Samsung WB500 daje możliwość pomiaru światła na trzy sposoby: tryb multi, pomiar punktowy oraz centralny ważony. Urządzenie poza automatycznym balansem bieli oferuje także 5 trybów zdefiniowanych oraz możliwość manualnego pomiaru.

Samsung WB500 oprócz wykonywania zdjęć pojedynczych i seryjnych umożliwia także wykonanie bracketingu - po wybraniu napędu AEB (auto exposure bracketing) aparat wykonuje 3 zdjęcia przy różnych wartościach ekspozycji: -1/3 EV, 0 EV, oraz +1/3 EV. Czułość w aparacie może być ustawiona na wartość automatyczną bądź też na zadaną przez użytkownika miedzy 80 a 3200. Aparat jest także wyposażony w funkcję wykrywania twarzy, funkcję uśmiech - dzięki której zdjęcie jest robione automatycznie po wykryciu uśmiechniętej twarzy, a także funkcję mrugnięcie, która powoduje wykonanie dodatkowego zdjęcia w przypadku wykrycia zamkniętych oczu. Samsung WB500, nagrywa filmy w jakości 1280 x 720 z prędkością 30 kl/s. Oferuje także edycję zdjęć bądź nagranych filmów i rozbudowany system ich przeglądania. Poza standardowym odtwarzaniem zdjęć z informacją lub bez i miniaturek do dyspozycji mamy Smart album, który pozwala na przeglądanie zdjęć w różnych kategoriach: typ, data, kolor, tydzień.

Zdjęcia

Aparat wykonuje zdjęcia o dobrej jakości, a nawet bardzo dobrej w dobrych warunkach oświetleniowych. Samsung WB500 odwzorowuje kolory oraz zwykle mierzy światło poprawnie. W przypadku dużych kontrastów bywa, że prześwietla, ale pomiar światła można łatwo skorygować, dlatego też nie powinno to stanowić większego problemu. Dzięki podwójnej stabilizacji obrazu aparat wykonuje dobre zdjęcia także w gorszych warunkach oświetleniowych.

Warto nadmienić, że przy niższych wartościach ISO zdjęcia są bardzo dobrej jakości, z kolei przy wyższym (od 800) zauważalne stają się szumy. Zdjęcia nocne lepiej wychodzą, kiedy są robione ze statywu przy ustawionych niskich wartościach ISO.
Automatyczny pomiar balansu bieli także działa zwykle poprawienie i jest mocną stroną tego modelu.
Samsung WB500 dzięki funkcji wykrywania twarzy, redukcji czerwonych oczu a także funkcji Upiększ (redukującej niedoskonałości skóry twarzy) doskonale sobie radzi z wykonywaniem zdjęć portretowych.
Aparat ostrzy w trybie makro z dość dużej odległości. Najmniejszą odległość uzyskujemy przy ustawieniu obiektywu na szeroki kąt - jest to ok. 10 cm.

Samsung WB500

Podsumowanie

Aparat fotograficzny Samsung WB500 jest eleganckim i technicznie zaawansowanym aparatem kompaktowym. Wydaje się być dobrą propozycją dla średniozaawansowanych i zaawansowanych amatorów przy okazji oferująca dobrą cenę w stosunku do jakości.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus