PODPOWIEDZI:

Nikon D300 [TEST]

Nikon D300 jest aparatem przeznaczonym dla zaawansowanych fotoamatorów. Dobrze wykonana obudowa, dobry przetwornik obrazu, profesjonalny system AF oraz rozbudowane menu stawiają wysoko poprzeczkę konkurencji w tym przedziale cenowym.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Dobrze wykonany solidny korpus
  • 51 punktowy system AF
  • Niskie szumy przy wysokich czułościach
WADY
  • Nieprzemyślany system podglądu na żywo
  • Drobne błędy działania AF
  • Problemy z niektórymi kartami CF

Nikon D300 jest następcą modelu D200 i otwiera linię Profesjonalnych lustrzanek cyfrowych tego producenta. Aparat dostępny jest w zestawach z trzema obiektywami (16 - 85, 18 - 70, 18 - 200).

W Nikonie D300 zastosowano 12,3Mpix matrycę CMOS o wymiarach 23,6 mm x 15,8 mm z elektronicznym systemem czyszczącym. Przetwornik ten pozwala na wybór czułości z zakresu ISO 200 - 3200, z możliwością ustawienia odpowiednika ISO 100 oraz ISO 6400. W lustrzance zastosowano wysokiej klasy system AF (zapożyczony z wyższego modelu D3) z 51 punktami pomiaru ostrości, w tym 15 krzyżowych, co zdecydowanie wyróżnia testowany aparat na tle konkurencji.

Nikon D300

Co w pudełku?

Zawartość zestawu, jaki otrzymaliśmy do testów:

  • Body Nikon D300
  • Obiektyw NIKKOR AF-S DX 16-85 mm f/3,5-5,6G ED VR
  • Akumulator litowo-jonowy EN-EL3e
  • Szybka ładowarka MH-18a
  • Kabel USB UC-E4
  • Kabel wideo EG-D100
  • Pasek AN-D300
  • Osłona monitora LCD BM-8
  • Osłona bagnetu BF-1A
  • Pokrywka okularu DK-5
  • Gumowa muszla oczna DK-23
  • Płyta CD-ROM z pakietem oprogramowania

Wygląd, rozmieszczenie przycisków/ergonomia

Nikon D300, jak i cała odświeżona seria lustrzanek cyfrowych tego producenta, wykonany został bardzo starannie i dokładnie. Materiały pokrywające wytrzymały, magnezowy szkielet wyglądają bardzo estetycznie. Producent przyzwyczaił nas do bardzo dobrego wykonania oraz spasowania wszelkich przełączników i przycisków, które również w Nikonie D300 działają bez zarzutu. Dla polepszenia chwytu, profilowany grip oraz miejsce na kciuk pokryto gumową powłoką. Wymiary korpusu (147 x 114 x 74 mm) oraz rzucająca się w oczy, a właściwie w rękę, stosunkowo spora waga aparatu (825g, co jest zdecydowaną zaletą), zapewniają pewny i stabilny chwyt podczas pracy ze sprzętem. Porty we/wy (HDMI, video-out, USB, gniazdo zasilania) zakrywa gumowa osłona, a gniazdo karty pamięci - plastikowa klapka. Gniazda pilota i synchronizacji umieszczone na przedniej ścianie korpusu zakryte są gumowymi zatyczkami.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

Nikon D300

Niestety podczas użytkowania Nikona D300 ujawniają się pewne niedociągnięcia w ergonomii. Korzystanie z przedniego pokrętła nastaw zmusza fotografującego do lekko nienaturalnego wygięcia palca wskazującego (chyba wszyscy przywołają tutaj lustrzanki Canona, jako wzór do naśladowania). Również tylne pokrętło może sprawiać pewne problemy i zmuszać do nienaturalnych pozycji kciuka podczas fotografowania. Używanie pokrętła, którym wybiera się tryby pracy napędu oraz włączenie trybu podglądu na żywo (Lv) jest również nieco kłopotliwe. Zdecydowanym plusem jest natomiast umieszczenie na przedniej ściance dwóch dodatkowych, programowalnych przycisków funkcyjnych. Na pewno wielu użytkowników stwierdzi, że ocena ergonomii jest bardzo subiektywną kwestią i zależy w dużej mierze od przyzwyczajeń osoby testującej. My również przychylamy się do takiej opinii i uważamy, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale...

Menu

W Nikonie D300 zaimplementowano czytelne, bardzo rozbudowane, wielojęzyczne menu. Zastosowane symbole graficzne, opisy oraz kolorystyka wprowadzona przez producenta przyczyniają się do zwiększenia czytelności każdego podmenu.

Baza produktowa aparatów fotograficznych >>>

Menu zostało podzielone na następujące podmenu:

  • menu odtwarzania
  • menu fotografowania
  • menu ustawień osobistych
  • menu ustawień
  • moje menu

Poprzez rozbudowane menu fotografowania oraz ustawień osobistych producent zapewnił możliwość precyzyjnego dostosowania aparatu do indywidualnych upodobań osoby fotografującej, jak i możliwość szczegółowego ustawienia parametrów fotografii.

Fotografowanie

W Nikonie D300 użytkownik ma do wyboru tryby półautomatyczne (P - automatyka programowa, A - preselekcja przysłony, S - preselekcja czasu) oraz tryb manualny - M. W aparatach z serii profesjonalnej nie znajdziemy programów automatycznych ani tematycznych, co jest rzeczą zrozumiałą.

Nikon D300

Warto wspomnieć, iż aparat oferuje możliwość seryjnego wykonywania zdjęć z prędkością do 6kl/s przy zastosowaniu standardowego akumulatora oraz do 8kl/s przy zastosowaniu opcjonalnego akumulatora lub gripa z pojemnikiem na baterie/akumulatory AA. Użycie szybkich kart CompactFlash wraz z buforem zaimplementowanym w Nikonie D300 sprawia, że podczas fotografowania w trybie zdjęć seryjnych (JPG) praktycznie nie występują przerwy potrzebne na zapis zdjęć na kartę. Należy jednak pamiętać, iż przy zapisie plików RAW czy TIFF ilość fotografii mieszczących się w buforze jest znacznie mniejsza, a czas kopiowania na kartę wydłuża się.
Pisząc o kartach pamięci należy wspomnieć, że zastosowanie kart spoza listy kompatybilnych (przeprowadziliśmy dodatkowe testy z tańszą kartą KINGSTON CompactFlash Elite Pro 8GB) powodowało wyświetlanie błędu karty pamięci podczas wykonywania dużych serii zdjęć oraz zmuszało do wykonania restartu aparatu. Nie zdarzyło się jednak, żeby jakakolwiek fotografia została „zagubiona".

Pomiar światła w Nikonie D300 może odbywać się kilku trybach: matrycowy 3D, centralny (ok 75% wagi pomiaru skupione w kole o średnicy 6, 8, 10 lub 13mm na środku kadru) oraz punktowy (ok 2% kadru skupione wokół wybranego punktu ostrości).

W prezentowanym aparacie zastosowano 51 punktowy system AF (w tym 15 punktów krzyżowych), który zapożyczono z wyższego modelu D3. Opisywany system radził sobie doskonale zarówno w trybie pomiaru automatycznego, jak i przy ręcznym wyborze punktu ostrości, w niemal każdych warunkach. Podczas naszego testu zdarzyło się jednak, że aparat błędnie ustawiał ostrość przy fotografowaniu obiektów stanowiących niewielki obszar kadru.

Jaka stabilizacja jest najlepsza w aparatach? >>>

Nikon D300

Nikon D300 dobrze odwzorowuje kolory, a poziom szumów, nawet przy wysokich czułościach, jest na zaskakująco niskim poziomie, co również wpływa na wysoką ocenę testowanego aparatu.

Wspomnieliśmy już o niezbyt szczęśliwym przełączniku, którym uruchamiamy tryb podglądu na żywo, teraz nadszedł czas na opisanie tego sposobu fotografowania przy pomocy Nikona D300. Przy wyborze standardowego pomiaru ostrości konieczne jest opuszczenie lustra podczas wykonywania pomiaru, co skutkuje brakiem podglądu na wyświetlaczu. Natomiast drugi sposób pomiaru, oparty na detekcji kontrastu, jest dosyć wolny i sam producent nie zaleca używania tego trybu w przypadku fotografowania z ręki. Jeszcze jednym mankamentem fotografowania w tym trybie jest konieczność naciśnięcia spustu migawki w celu podniesienia lustra. W związku z tym wykonanie zdjęcia wymaga poniekąd dwukrotnego naciśnięcia spustu migawki.

Nikon D300

Podsumowanie

Nikon D300 jest aparatem przeznaczonym dla zaawansowanych fotoamatorów. Producent zaoferował wiele profesjonalnych rozwiązań w tańszym modelu i tym samym udostępnił bardzo dobry sprzęt dla większej rzeszy użytkowników. Dobrze wykonana obudowa, dobry przetwornik obrazu, profesjonalny system AF oraz rozbudowane menu stawiają wysoko poprzeczkę konkurencji w tym przedziale cenowym.

blog comments powered by Disqus