Cechy zewnętrzne projektora Zenwire E690H
Nowoczesne projektory ledowe kojarzą się zazwyczaj z małą obudową, przeciętną funkcjonalnością oraz niestety słabą jasnością. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Zenwire E690H to projektor, który nie należy do malutkich urządzeń. Jego wymiary to w przybliżeniu 30x26x12 cm a waga wynosi 3 kg. Oczywiście wystarczy wrzucić go w dowolne pudełko lub większą torbę do projektora i można go transportować, ale nie można udawać, że jest to typowy kieszonkowy czy przenośny projektor.
Sprawdź aktualną cenę projektora Zenwire E690H
Jeżeli chodzi o wygląd i cechy zewnętrzne, to oczywiście każdy może ocenić sam czy to urządzenie mu się podoba czy nie, mogę jednak nadmienić, że moim zdaniem na żywo wygląda zdecydowanie lepiej niż na zdjęciach. Nie mogę też się czepiać odnośnie plastików użytych do wykonania obudowy, wszystko robi wrażenie mocnego i solidnego.
Znajdziemy tu typową budowę domowego projektora czyli z przodu duży obiektyw, na górze przycisk do uruchamiania urządzenia, po bokach kratki wentylacyjne a z tyłu niezbędne złącza. Oczywiście najważniejsze to HDMI, których zainstalowano tu dwie sztuki. Dodatkowo znalazło się miejsce na dwa złącza USB-A oraz analogowe wyjście audio, które przede wszystkim służy do podłączenia słuchawek oraz drugie analogowe złącze mini jack będące wejściem do obrazu i dźwięku jednocześnie.
W zestawie razem z projektorem znajdziemy też kabel do analogowego podłączenia obrazu, HDMI oraz pilot zdalnego sterowania. Ten jest mały, obsługuje zarówno funkcje ustawień projektora ale głównie skierowany jest do obsługi funkcji smart jak i poleceń głosowych, które obsługuje Asystent głosowy Google.
Bogata funkcjonalność w niewysokiej cenie.
Aby każdy potencjalny zainteresowany miał pełną jasność. W obecnej chwili projektor kosztuje około 1999 zł. Jest to cena zbliżona do podstawowych projektorów użytku domowego takich znanych marek jak Epson, Optoma czy Acer. Mamy tutaj do czynienia z dobrym projektorem w swojej kategorii cenowej. Jak zatem przedstawia się ten model pod względem oferowanych danych technicznych? Na papierze wygląda to całkiem nieźle, oto najważniejsze parametry:
- Technologia projekcji: LCD
- Jasność: 1000 ANSI Lumenów
- Kontrast dynamiczny 12 000:1
- Rozdzielczość: 1920x1080
- Wsparcie dla Ultra HD 4K: TAK
- Wsparcie dla HDR: TAK
- Smart TV: Android 11 - certyfikat google
- Bluetooth 5.0
- Żywotność źródła światła: 50 000h
Czym niedrogi projektor LED może zaskoczyć? Sprawdź Zenwire E690H
Aby wszystko było jasne, pod względem parametrów wygląda to obiecująco. Projektor, na którym można odtworzyć obrazy 4K z HDR, dodatkowo oferuje pełnego androida z dostępem do wszystkich aplikacji ze sklepu Play. Jest to bardzo bogata funkcjonalność. Dodajmy do tego bezprzewodowe przesyłanie obrazu, chromecast, miracast, asystent głosowy Google. Mało który inny projektor jest w stanie tak zadowolić potencjalnego użytkownika.
Długa żywotność źródła światła świadczy o lampie ledowej, jak wiadomo takie rozwiązania są praktycznie bezobsługowe i zupełnie nie trzeba się martwić o jakiekolwiek wymiany po dwóch czy trzech latach użytkowania.
Zobacz również: Ostatnie recenzje projektorów
Sprawdziłem, że Zenwire E690H posiada także bardzo rozwinięte ustawienia geometrii obrazu. Nie dość że obiektyw jest w pełni elektryczny, to jeszcze wiele procesów może dziać się automatycznie, chociaż oczywiście dokładniej zrobimy to ręcznie.
Mamy tu do dyspozyzcji korekcję trapezu w pionie i poziomie, dodatkowo jest korekcja rogów, która jeszcze lepiej dopasuje obraz do ekranu lub ustawi idealny prostokąt nawet na krzywej ścianie. Projektor ma wbudowany autofocus, czyli po każdym ponownym ruszeniu i postawieniu urządzenia, sam kalibruje ostrość obrazu. Robi to całkiem dobrze, chociaż jeśli oczekujesz maksymalnie skalibrowanego obrazu, polecam zrobić to ręcznie. Należy też pamiętać, że w takiej cenie nikt nie instaluje profesjonalnego obiektywu. Możemy więc uzyskać efekt pełnej ostrości na środku i trochę słabszej po rogach, trzeba to umiejętnie wyśrodkować, do filmów wystarczy, może być jedynie problematyczne podczas wyświetlania tabel z komputera, jednak przeznaczenie tego urządzenia jest nieco inne.
Znajdziemy tu także elektryczny Zoom a więc możemy powiększać lub zmniejszać obraz tak aby dopasować wielkość do naszych potrzeb.
Wrażenia z użytkowanie projektora Zenwire E690H
Producent nie bał się naszej opinii i pozwolił mi zabrać projektor do domu, gdzie mogłem przez kilka wieczorów wykorzystywać do własnych potrzeb. Oczywiście głównie korzystałem z funkcji smart, ale także sprawdziłem obraz, szybkość działania i wszystkie możliwe funkcje.
Zacznijmy od plusów - wszystko co producent oferuje rzeczywiście działa. Android TV rzeczywiście funkcjonuje bezproblemowo, odpala wszystkie aplikacje z których wygodnie korzysta się za pomocą pilota jak i wydając funkcje głosowe. Minusy? Oczywiście też się znajdą, nie oczekujmy od takiego projektora mega szybkiego działania. Wygląda to podobnie jak w telewizorach Android TV w niewysokich cenach, czasami potrafi się “zamyślić”, zaciąć lub ściągnąć aktualizację, która powoduje gorszą rozdzielczość obrazu. Nic strasznego, ale trzeba być świadom tego co możemy otrzymać w atrakcyjnej cenie.
Jeżeli chodzi o kolory, jasność i poziom czerni to nie jest źle. Kolory są mocne, dobrze nasycone i nawet czerń jest w stanie pozytywnie zaskoczyć swoją głębią. Jeśli chodzi o jasność, to oczywiście najlepiej ogląda się obraz w półmroku lub przy pełnym zaciemnieniu. Jednak nawet częściowe rozjaśnienie pomieszczenia lub lampka świecąca gdzieś w przedpokoju nie przeszkadza w wyświetlaniu seansu, wszystko jest dobrze widoczne, 1000 ANSI lumenów radzi sobie bezproblemowo nawet w nieco gorszych warunkach oświetleniowych.
Kwestia, której bardzo się bałem przed uruchomieniem Zenwire E690H, i która po części się potwierdziła, to głośność pracy projektora. Według specyfikacji jest to ok 30 dB, ale co to może powiedzieć przeciętnemu użytkownikowi? Postaram się to wyjaśnić w następujący sposób. Pracę wentylatora słychać wyraźnie, jednak nie jest to hałas. Gdybym miał subiektywnie oceniać, a przyznam, jestem wrażliwy na głośność projektorów to uznałbym, że nadaje się do oglądania np. meczy wspólnie ze znajomymi, seriali w domu gdy kręcą się inni domownicy.
Bezproblemowo do puszczenia dzieciom bajek. Da się także oglądać filmy gdy podłączymy do niego kino domowe i lubimy słuchać dość głośno. Nie użyłbym go jednak w sypialni przed snem ani w pokoju gdy inni domownicy śpią i musiałbym utrzymywać cichy dźwięk, wtedy głośność pracy byłaby słyszalna i dla mnie nieakceptowalna.
Jakość dźwięku projektora Zenwire E690H
Mówi się, że projektor to urządzenie do wyświetlania obrazu, które bez dodatkowego systemu audio nie ma prawa poprawnie działać. Nic bardziej mylnego, coraz częściej pojawiają urządzenia kompletne, które poza obrazem oferują też dobry system audio, tak aby nie trzeba było podłączać dodatkowych urządzeń. Tak samo jest w tym przypadku.
Zenwire gra mocnym dźwiękiem, dynamicznym z bardzo odpowiednią ilością niskich tonów. Oferuje bardzo wyraźne dialogi jak i dobrze słyszalną ścieżkę dźwiękową. Już przy połowie skali głośności jest w stanie głośno odtwarzać materiał w pokoju około 20 metrowym. Myślę, że większość odbiorców powinna być z tego zadowolona. Trzeba jedynie uważać i nie rozkręcać muzyki do końca ponieważ zaczyna lekko przesterować dźwięk co ani nie jest miłe dla ucha, ani bezpieczne dla samego sprzętu. Korzystając jednak z głową, spokojnie wystarcza. Gdyby ktoś potrzebował więcej, możemy użyć modułu bluetooth, który pozwala na podłączenie dowolnego zewnętrznego głośnika.
Podsumowanie recenzji projektora Zenwire E690H
Zenwire E690H to udany projektor, który w niewysokiej cenie oferuje ogromną funkcjonalność i przyzwoite parametry obrazu. Kupując go trzeba mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie idealne, ale myślę, że cena powinna to zrekompensować. Idealnie sprawdzi się jako urządzenie do okazjonalnego wyświetlania filmów, wydarzeń sportowych czy bajek dla dzieci.