PODPOWIEDZI:
HIT Dnia - promocje w sklepie RTV Euro AGD

Gigabyte GA-990FXA-UD7

Procesory AMD cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie najpopularniejsze konstrukcje bazują na płytach głównych z podstawką AM3/AM3+. My postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z topowych konstrukcji płyt głównych opartych na chipsecie 990FX i SB950. GA-990FXA-UD7 to najwydajniejsza konstrukcja Gigabyte obecnie oferowana na rynku, a jak sprawuje się w rzeczywistości?

Gigabyte GA-990XA-UD3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wsparcie dla najnowszych procesorów AMD
 • Silna sekcja zasilania procesora (CPU 8 +2 fazy)
 • Dobre chłodzenie sekcji zasilania jak i NB oraz SB (montowane na śrubki!)
 • Wysokiej jakości układ dźwiękowy ALC889 ze wsparciem dla Dolby® Home Theater
 • Łatwy OC
 • Przemyślane rozłożenie na PCB gniazd rozszerzeń
 • Wsparcie dla 4way AMD CrossFireX oraz SLI
WADY
 • Podłączenie wentylatora CPU blisko kości pamięci co utrudnia niego dostęp
 • Średnie możliwości OC
 • Radiatory na sekcji zasilania mostku północnym i południowym są połączone jedną rurką cieplną
 • Duże rozmiary płyty (E-ATX)

Specyfikacja techniczna

Gigabyte GA-990FXA-UD7, bo tak brzmi pełna nazwa tej płyty, bazuje na chipsecie AMD 990FX oraz SB950. Obsługuje najnowsze procesory AMD pracujące na podstawce AM3 oraz AM3+. GA990FXA-UD3 obsługuje do 32GB pamięci DDR3, a możliwe do zainstalowania są kości taktowane zegarami 1866/1600/1333/1066 MHz, a nawet 2000MHz ale po OC. Na płycie głównej znajduje się zintegrowany układ dźwiękowy Realtek ALC889 zgodny ze standardem Dolby Home Theater. Na płycie głównej znajdziemy dwa złącza PCI Express x16, dwa złącza PCI Express x8 oraz dwa PCI Express x4. Dodatkowym złączem jest szyna PCI. Płyta posiada aż sześć złączy SATA 6Gb/s, siedem portów USB 2.0, tylko dwa USB 3.0, wyjście optyczne oraz cinch SPDIF, a także 1 x IEEE 1394a .

wyjścia/wejścia

Gigabyte zaimplantował do swojej płyty wszystkie najważniejsze swoje technologie: DualBIOS, Xpress Recovery2, @ BIOS (bardzo łatwa i szybka aktualizacja BIOSu płyty głównej), EasyTune, ON/OFF Charge (funkcja ta pozwala na o wiele szybsze ładowanie urządzeń podłączonych do portu USB np. tabletów, telefonów) i inne (dokładne informacje można znaleźć na stronie producenta). W opakowaniu znajdziemy tylko podstawowe akcesoria, takie jak trzy kable SATA (z czego tylko jeden z zakrzywioną końcówką pozwalający na wygodne podłączenie np. dysku twardego), zaślepkę do obudowy, mostki pozwalające na połączenie kart w CF oraz SLI (990FXA-UD7 obsługuje obydwie te technologie) oraz płytę ze sterownikami wraz z instrukcją obsługi (do testów dotarła tylko instrukcja w języku Chińskim).

cf

Wygląd i wykonanie

Produkt Gigabyte wykonany jest wprost perfekcyjnie! PCB to bardzo solidny czarny kawał konstrukcji (z podwójnymi warstwami miedzi). Kosz do montowania CPU posiada po trzy zaczepy po obydwu stronach dzięki czemu możemy bez obaw i solidnie zamontować praktycznie każde chłodzenie. Dodatkowo z tyłu płyta posiada solidny, metalowy backplate. Każdemu od razu rzucą się w oczy potężne radiatory na sekcji zasilania oraz na mostku północnym (NB), a rozległy na mostku południowym (SB). Wszystkie trzy radiatory połączone są jedną rurką cieplną zwiększającą efektywność chłodzenia (ale niestety nie pozwalającą na pojedynczą wymianę któregoś z radiatorów). Całość dodatkowo przymocowana jest do PCB śrubkami, a nie plastikowymi kołkami montażowymi, jak to często ma miejsce w tańszych konstrukcjach.

chłodzenie sekcji zasilania

Wszystkie sloty PCI-E są jednakowej długości (takie jak slot PCI-E x16), ale tak naprawdę posiadają różną ilość pinów (2x 16x, 2x 8x oraz 2x 4x). Wszystko utrzymane jest w czarnej tonacji, a jedynym elementem kontrastującym są złote wstawki na radiatorach chłodzących płytę oraz japońskie srebrno-niebieskie kondensatory.

kondensatory

Producent na płycie głównej umieścił także trzy srebrne przyciski dedykowane dla overclockerów. Jeden pozwala na włączenie komputera bez konieczności podłączenia panelu przedniego obudowy z włącznikiem, drugim można zrestartować komputer (są to odpowiedniki standardowych przycisków Power oraz reset umieszczanych na obudowie,) a trzeci pozwala na szybkie zresetowanie ustawień BIOS do wartości wyjściowych.

przyciski OC

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie porty SATA skierowane są w bok płyty głównej, dzięki czemu nie będzie problemu z podpięciem albo odpięciem napędów, nawet jak będziemy mieli zainstalowaną bardzo długą kartę graficzną.

Wrażenia z użytkowania

widok ogólny płyty

Przed instalacją 990FXA-UD7 warto upewnić się, czy nasza obudowa pomieści płytę o standardzie E-ATX. Płyta ta jest dużo szersza od standardowej ATX i nie w każdą obudowę da się ją zainstalować. Poprawne trzymanie płyty gwarantuje jej przykręcenie na 9 śrub. Jest to o tyle ważne, że niestandardowe wydajne chłodzenia procesora już dawno przekroczyły ciężar 1KG, a wszystko to opiera się właśnie na płycie głównej.

Montaż podzespołów jest bezproblemowy. Poszczególne gniazda rozszerzeń znajdują się w odpowiedniej odległości, a porty SATA oraz podłączenia panelu przedniego są rozmieszczone bardzo racjonalnie na płycie głównej. Dla lepszego zagospodarowania miejsca Gigabyte przeniósł NB bliżej sekcji zasilania ponad slot PCI-E x16, dzięki czemu nie koliduje on z innymi slotami. Minusem jest natomiast umiejscowienie podłączenia chłodzenia procesora (CPU). To czteropinowe złącze producent przeniósł bardzo blisko pamięci DDR, w wyniku czego odłączenie wentylatora może być problematyczne przy zainstalowanym dużym coolerze oraz zainstalowanych kościach pamięci.

BIOS (Avard) oferuje poza standardowymi ustawieniami szereg funkcji kierowanych głównie dla overclockerów. Płyta pozwala na bardzo łatwe podkręcanie procesora oraz pamięci. W razie niepowodzenia, czy przekroczenia maksymalnych wartości podczas przetaktowania 990FXA0UD7 w ogóle się nie uruchomi, a po krótkiej chwili wystartuje z nominalnymi ustawieniami. Pełna funkcjonalność BIOS dostępna jest po wciśnięciu charakterystycznej już dla Gigabyte konfiguracji CRTL+F1. Dopiero wtedy mamy pełną możliwość konfiguracji wszystkich parametrów pracy naszych podzespołów.

Podczas trwania całego testu płyta sprawowała się bardzo dobrze. Żadne kondensatory nie piszczały, a sekcja zasilania się nie przegrzewała (radiatory Gigabyte zrobiły swoje). Podkręcanie na tej płycie to łatwizna nawet dla początkujących. BIOS sam podnosi taktowanie pamięci wraz z OC procesora. Na testowanej płycie procesor AMD Athlon II x4 640 o standardowym taktowaniu 3GHz osiągnął bez problemu taktowanie 3,75GHz i wszystkie testy stabilności (w tym gry) przeszedł śpiewająco. Ten wynik mogę uznać za sukces, zważywszy na fakt bardzo słabego potencjału OC tego procesora. Pamięci z 1333MHz poszły na 1600MHz. Niestety, ale mimo tego dobrego wyniku czuję pewien niedosyt, gdyż nie udało mi się odblokować pamięci cache 3 poziomu. Być może wtedy osiągnął bym ponad 4GHz.

Podsumowanie

Gigabyte GA-990FXA-UD7 jest pod względem technicznym produktem dopasowanym idealnie. Przemyślany został tu każdy szczegół. Na uwagę również zasługuje BIOS, który pozwala na bardzo łatwe podkręcanie podzespołów. Niestety, ale osiągi w tej dziedzinie są co najwyżej średnie. Zakup tej płyty często będzie oznaczał również wymianę obudowy. Produkt Gigabyte w formacie E-ATX jest w mniejszości pod względem wielkości na rynku, stąd i większość popularnych obudów będzie miała problem z komfortowym pomieszczeniem tej płyty w środku. Gigabyte GA-990FXA-UD7 polecam osobom chcącym spróbować swoich sił w podkręcaniu. Dla osób znających się na rzeczy 990tka Gigabyte będzie wyborem drugorzędnym, natomiast nie jest to z pewnością płyta dla „zwykłego” użytkownika, który płytę chce zainstalować i o niej najlepiej zapomnieć.

blog comments powered by Disqus