PODPOWIEDZI:

Gigabyte 990FXA-UD5 [TEST]

Gigabyte GA-990FXA-UD5 to produkt, który bardzo pozytywnie zaskakuje. Płyta obsługująca najnowsze procesory AMD nie tylko ładnie wygląda ale i jest bardzo funkcjonalna. Dzięki nie wygórowanej cenie może rywalizować bez kompleksów z topowymi produktami konkurencji. Czego możemy się spodziewać po jednym z najwydajniejszych produktów Gigabyte z podstawką AM3+? Zapraszam do recenzji płyty głównej GA-990FXA-UD5.

GIGABYTE 990FXA-UD5

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobra sekcja zasilania procesora (8+2 fazy)
  • Bardzo dobre chłodzenie sekcji zasilania, mostka północnego oraz południowego
  • Radiatory przykręcane na śrubki
  • Tylko japońskie kondensatory
  • Wsparcie dla 3way SLI oray 3way AMD CrossFireX
  • Wysokiej jakości układ dźwiękowy ALC889 zapewniający wsparcie dla Dolby® Home Theater
WADY
  • Mało przydatne gniazdo PCI-E x1
  • Brak przycisków do OC na płycie głównej

Specyfikacja techniczna

Płyta główna Gigabyte to układ bazujący na chipsecie 990FX oraz SB950. Produkt przeznaczony jest do współpracy z podstawką AM3/AM3+. Obsługuje najnowsze procesory AMD dedykowane właśnie na te dwie podstawki. Większość parametrów płyty charakterystyczna jest dla układów opartych właśnie o chipset 990FX oraz SB950, między innymi obsługa do 32GB pamięci DDR3 o taktowaniu 1866/1600/1333/1066 MHz. Producent umieścił na swojej płycie bardzo dobry zintegrowany układ dźwiękowy firmy Realtek: ALC889 w standardzie 7.1 zapewniający wsparcie dla Dolby Home Theater. Standardem jest zintegrowana karta sieciowa 1000 Mbit. Dużym plusem dla 990FXA-UD5 jest obsługa trzy kanałowego SLI oraz CrossFirex.

mostek sli

Co odróżnia płytę Gigabyte od konkurencji? 990FXA-UD5 dysponuje bardzo dobrą sekcją zasilania procesora 8+2 fazy. PCB posiada dwa razy grubsze warstwy miedzi, a wszystkie kondensatory na płycie są japońskich firm. Podobnie jak u mocniejszego kolegi 990FXA-UD7, mamy tu bardzo dobrze rozwiązane chłodzenie sekcji zasilania oraz NB (połączone jedną rurką cieplną) oraz pokaźnych rozmiarów radiator na mostku południowym (SB), a całość połączona jest z płytą śrubkami, co zdecydowanie ułatwia demontaż i powtórny montaż poszczególnych elementów chłodzenia.

chłodzenie

śrubka

Użytkowanie

Płyta dzięki mniejszym rozmiarom (format ATX 30.5cm x 24.4cm) od 990FXA-UD7 zmieści się bez problemu do praktycznie każdej obudowy Tower ATX. Muszę przyznać, że jej montaż był czystą przyjemnością. Sloty na płycie z jednym małym wyjątkiem, zostały rozmieszczone bardzo logicznie (PCI-E x1 wlutowano zaraz obok NB, a z uwagi na potężny radiator jest on praktycznie bezużyteczny).

Zestawienia polecanych płyt głównych

pciex1

Wszystkie gniazda SATA są skierowane w bok płyty, dzięki czemu montaż nawet bardzo długich kart graficznych nie będzie problemem. Podłączenie wentylatora od chłodzenia CPU zostało przeniesione w okolice sekcji zasilania procesora, dzięki czemu nie koliduje z kościami pamięci, jak to miało miejsce w GA-990FXA-UD7.

Do tylnego panelu podłączymy aż 8 urządzeń USB w standardzie 2.0, 2 urządzenia USB3.0. Pozostałe wejścia/wyjścia to:

Port combo PS/2

Optyczne wyjście SPIDIF

2x port SATA

Port Ethernet

6 x złącze audio

1 x IEEE 1394

gniazda

Warto wspomnieć, że na płycie możemy również znaleźć jedno złącze PCI, co jest dużym plusem dla producenta (nadal sporo kart rozszerzeń produkowanych jest właśnie w oparciu o ten interfejs).

Wybierz komputer dla siebie >>>

Zestaw testowy składał się z:

Procesor: AMD Athlon II x4 640 ze schładzaczem AC Freezer 13

Grafika: MSI GF450 OC Cyclone

Pamięć: 2x2GB DDR3 1333MHz Patriot (patriot amd edition)

Dysk: WD Caviar Blue 500GB (WD500AAKS-00V6A0)

Karta dźwiękowa: Crative X-Fi Xtreme Audio

Obudowa: Fractal Design Define R3

Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W

Płyta podczas testów sprawowała się bez zarzutów. BIOS to dokładnie ten sam soft co w mocniejszej 990FXA-UD7, dzięki czemu podkręcanie jest tu równie proste. Szkoda, że na samej płycie nie ma bardzo przydatnych dla overclockerów przycisków (Power, reset, CMOS). Potencjał OC jak się okazało nie jest gorszy, jak w droższej 990FXA-UD7. Procesor AMD Athlon II x4 640 osiągnął stabilne 3,75MHz z pamięciami podkręconymi do 1600MHz. We wszystkich testach 990FXA-UD5 osiągnęła wyniki bardzo zbliżone do 990FXA-UD7:

Tabela 1 test 7-ZIP

7zip

Tabela 2 Mafia II (OC: CPU 3,6GHz pamięci 1600MHz)

mafiaii

Tabela 3 Test 3DMark Vantege (Performance)

3dmarkvantage

Płyta nie grzała się, a system ani razu się nie zawiesił. Najbardziej podczas testów brakowało mi wyświetlacza na płycie, który pokazywał by kody błędu BIOS. Identyfikacja potencjalnej usterki w oparciu o kod z wyświetlacza jest o wiele prostsza i szybsza, jak przy standardowych sygnałach dźwiękowych. Na minus dla producenta należy zaliczyć też brak mostków dla AMD CrossFirex (w zestawie znalazły się tylko dwa mostki dla 2way/3way SLI).

Podsumowanie

Płyta główna Gigabyte GA-990FXA-UD5 z uwagi na standardowy rozmiar ATX jest produktem bardziej uniwersalnym od 990FXA-UD7. Potencjał OC oraz funkcje obydwu tych płyt są bardzo podobne. 990FXA-UD5 nie jest płytą kierowaną dla zawodowych overclockerów, ale oferuje i tak bardzo dobry potencjał OC i domowy zwolennik podkręcania na pewno się na tej płycie nie zawiedzie. Dużym plusem jest bardzo dobre wykonanie płyty, choć i tu nie obeszło się bez małego niedociągnięcia. 990FXA-UD5 jest produktem wartym uwagi na tle konkurencji.

blog comments powered by Disqus
Gigabyte 990FXA-UD5 [TEST]