Specyfikacja techniczna
Płyta główna Gigabyte oparta jest o układ AMD 990X oraz SB950. 990XA-UD3 wspiera procesory AMD Phenom II, AMD Athlon II oraz AMD AM3+ FX. Obsługa pamięci nie odbiega od konkurencji i nie odstaje od droższych rywali. Na produkcie Gigabyte mamy możliwość zainstalowania do 32GB pamięci DDR3 taktowanej zegarami 1866/1600/1333/1066 MHz. Jak na konstrukcję za niecałe 400zł płyta dysponuje bardzo dobrym zintegrowanym układem dźwiękowym Realtek ALC889 ze wsparciem Dolby Home Theater. Mostek południowy SB950 zapewnia obsługę RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 oraz JBOD i to z interfejsem SATA3 6Gb/s.
Płyta główna nawet jak na swój segment cenowy nie zachwyca ilością wejść/wyjść z boku płyty. Standardem jest 8 portów USB 2.0, tylko 2 porty USB 3.0, jeden port combo PS/2 oraz jedno wyjście optyczne SPIDIF. Ponadto do naszej dyspozycji pozostaje jeden port pozwalający na podłączenie kabla sieciowego oraz 6 wejść/wyjść minijack do podłączenia głośników.
Plusem płyty jest możliwość podłączenia dodatkowych portów USB 3.0 z obudowy.
BIOS 990XA-UD3 jest dość rozbudowany, a po wciśnięciu kombinacji klawiszy CTRL+F1 mamy dodatkowe możliwości konfiguracji i zwiększenia ilości funkcji OC płyty. Obecnie, jak praktycznie każdy produkt Gigabyte, 990tka oferuje obsługę technologii DualBIOS (OC dzięki temu jest bardziej bezpieczne).
Gigabyte GA-990XA-UD3 jest standardowej wielkości produktem ATX o wielkości 30.5cm x 24.4cm.
Użytkowanie i możliwości OC
Gigabyte GA-990XA-UD3 jest płytą o cechach typowego średniaka. Jej wykonanie nie zachwyca. Płyta jest elegancka, ale niektóre jej elementy negatywnie wpływają na jej odbiór. Największe uwagi podczas całego testu miałem do mocowania chłodzenia sekcji zasilania i radiatora mostka północnego. Plusem w stosunku do tańszych konstrukcji jest dodanie niewielkiego radiatora na sekcję zasilania, ale jednocześnie minusem jest jego mocowanie. Chłodzenie przymocowane jest plastikowymi kołkami, a nie metalowymi śrubkami, w wyniku czego docisk jest zdecydowanie mniejszy i wystarczy nieuważnie chwycić za radiator i podnieść płytę aby poruszyć chłodzenie.
Dokładnie tą samą wadę ma chłodzenie mostka północnego (NB). Producent bardzo dobrze rozwiązał jego kształt, dzięki czemu nawet najwyżej umieszczony slot PCI-E x1 jest w pełni użyteczny, ale wątpliwości budzi kiepskie mocowanie chłodzenia. Radiator mostka południowego (CB) jest średnich rozmiarów i bardzo dobrze przymocowany na śrubki do płyty głównej. Rozłożenie slotów na płycie jest przemyślane. Nawet po podłączeniu kart w SLI/CrossFireX pozostaje wolny slot pomiędzy kartami poprawiając w ten sposób obieg powietrza w obudowie (powinno to też zapewnić lepsze warunki pracy kart podłączonych w tryb dwukanałowy).
Wszystkie porty SATA skierowane są w bok płyty, co pozwala na instalację nawet bardzo długich kart graficznych i jednoczesne podpięcie dużej ilości dysków twardych. Na ustawieniach standardowych płyta wykorzystuje wszystkie możliwości podzespołów. Chłodzenie sekcji zasilania nagrzewa się w niewielkim stopniu co może świadczyć albo o problemie z przewodzeniem ciepła pomiędzy sekcją zasilania a radiatorem, albo o dobrej jakości i zrównoważeniu poboru prądu a wydajności. Na pewno nie jest tu bez znaczenia technologia Cool'n'Quiet AMD. Mostek północny chłodzony jest należycie, podobnie mostek południowy, którego chłodzenie spisuje się znakomicie.
Zestaw testowy:
CPU: AMD Athlon II x4 640
Chłodzenie CPU: Arctic Cooling Freezer 13
Pamięci: Patriot AMD series (1333MHz) LC9 2x2GB
Dysk: WD Caviar Blue 500GB (WD500AAKS-00V6A0)
Karta dźwiękowa: Crative X-Fi Xtreme Audio
Obudowa: Fractal Design Define R3
Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W
Testy syntetyczne przeprowadzone na benchamrkach 7-Zip, 3DMark06, Mafia II oraz 3DMark Vantage były pewnym zaskoczeniem. Niektóre wyniki wydajności platformy był niższy niż w przypadku nawet tańszej płyty 970A-D3 ( niewiele niższy, ale jednak).
Mafia II bez OC
7-Zip bez OC
Pierwsze próby podkręcania przeprowadziłem programem AMD OverDrive. Aby nie ograniczać dodatkowo możliwości OC na wstępie wyłączyłem Cool'n'Quiet. Procesor AMD Athlon II x4 640 z 3GHz poszedł bez OC pamięci zmiany napięć na 3,4GHz. Zwiększenie wydajności w grach było niewielkie, ale odczuwalne.
Po tych wstępnych testach przyszedł czas na poważne OC. Po zmianie napięć z 1,35V na ostatecznie 1,375V, a pamięci z 1333MHz na 1500MHz, procesor poszedł na 3,5GHz stabilnie, nie przekraczając temperatury 48stopni. Prawdopodobnie zwiększenie timingów pamięci spowodowało, że wzrost wydajności nie był odczuwalny. Mocniejsza sekcja zasilania nie przyniosła spodziewanych efektów i 990XA-UD3 bliżej do tańszych konstrukcji pokroju 970A-D3, niż mocniejszych produktów Gigabyte.
Mafia II OC
3DMark Vantage (ustawienia standardowe)
Podsumowanie
Gigabyte GA-990XA-UD3 jest płytą, która łączy cechy tańszych konstrukcji i wydajniejszych modeli. Sekcja zasilania jest silna (8+2 fazy), ale chłodzona stosunkowo małym radiatorem przymocowanym plastikowymi kołkami. Możliwości OC płyty są troszeczkę lepsze jak tańszych konstrukcji, co może być wynikiem połączenia lepszego chipsetu i silniejszej sekcji zasilania. Format ATX i liczne gniazda rozszerzeń (wszystkie nadają się do wykorzystania) są dużym plusem konstrukcji Gigabyte. O ile AMD nie zmieni w najbliższej przyszłości podstawki procesora, 990XA-UD3 z AM3+ jest konstrukcją, która będzie służyła długie lata użytkownikowi. Płyta ta znajdzie swoich nabywców szukających za rozsądną cenę dobrej wydajności i dość dużej możliwości rozbudowy.