PODPOWIEDZI:
Promocja na lodówki w sklepie RTV Euro AGD

Gigabyte G1.Sniper M3

Gigrabyte G1.Sniper M3 jest płytą główną w formacie microATX – najmniejszą z całej rodziny G1-Killer. Trzecia generacja Killerów to nowy chipset Intel Z77, a wraz z nim kilka dodatkowych rozwiązań. 3D BIOS, GIGABYTE 3D Power, GIGABYTE 333 Onboard Acceleration, czy ochrona przed wilgocią to tylko niektóre z funkcji, jakie zaimplantował producent do swojej płyty. Sniper to także płyta wyprodukowana ze smakiem. Ciekawy design może się podobać i na pewno znajdzie wielu zwolenników. Jak natomiast produkt Gigabyte sprawdza się w użyciu? Zapraszamy na nasz test!

GIGABYTE G1.Sniper M3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Design
  • Wykonanie
  • Pełne wsparcie dla najnowszych procesorów Intel Ivy Bridge
  • Bardzo dobry zintegrowany układ dźwiękowy Cretive
  • Obsługa CrossFireX oraz SLI
  • Wsparcie dla PCI Express 3.0
  • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy na panelu przednim
WADY
  • Brak mostka CrossFireX
  • Tylko cztery porty SATA
  • Chłodzenie sekcji zasilania i chipsetu przymocowane do PCB plastikowymi kołkami

Zawartość pudełka

Płyta Gigabyte G1-Killer Sniper M3 jest płytą główną adresowaną przede wszystkim do graczy. Już samo opakowanie nie jest opatrzone standardową szatą graficzną Gigabyte. Całość została utrzymana w ciemnych tonacjach, a motywem graficznym już trzeciej generacji „killerów” jest trupia czaszka dzierżąca w zębach nóż. ;)

Zawartość opakowania przykrywa złożony w kosteczkę plakat (dwustronny) oraz zestaw naklejek, wszystkie z unikalnymi motywami serii płyt G1-Killer, które możemy przykleić na przykład na obudowę naszego PC.

plakat1

plakat2

Producent zatroszczył się również o dopracowanie szaty graficznej zaślepki na porty. Całość utrzymana jest w tym samym stylu co samo pudełko (i sama płyta), a i tu znajdziemy motywy graficzne G1-Killer.

zaślepka

Pozostałe elementy jakie możemy znaleźć w pudełku nie odbiegają od konkurencji w żadnym kierunku. W zestawie znalazły się 4 kable SATA (dwa z ugiętą końcówką), płyta ze sterownikami, instrukcja obsługi i konfiguracji płyty w języku angielskim oraz dodatkowa wielojęzyczna skrócona instrukcja obsługi (w tym także w języku polskim), oraz jeden mostek pozwalający na podłączenie kart graficznych w układ dwukanałowego SLI. Płyta obsługuje technologię SLI oraz CrossFireX. Niestety, ale tu Gigabyte pod względem dodatkowego wyposażenia troszkę zawodzi. W konstrukcji przeznaczonej dla graczy moim zdaniem powinien się znaleźć także mostek dla połączenia kart graficznych w CrossFireX.

akcesoria

Wykonanie

G1.Sniper M3 wykonany został z czarnego PCB nowej konstrukcji. Gigabyte zastosował w swojej płycie technologię Humidity Protection polegającą na nowatorskim ułożeniu włókien szklanych budujących płytkę, dzięki czemu w znacznym stopniu ograniczył negatywny wpływ wilgoci na swój produkt. Ważnym elementem wykonania każdej płyty jest jakość i mocowanie chłodzenia na chipsecie oraz sekcji zasilania. Zainstalowane na snajperze radiatory są niewielkie, niczym (poza kolorem) nie różnią się od tych użytych w tańszych konstrukcjach Gigabyte (na przykład GA-Z77MX-D3H), w dodatku przymocowane są do PCB plastikowymi kołkami (co w płycie dedykowanej dla graczy uważam za co najmniej nietakt ze strony Gigabyte).

chłodzenie sekcja zasilania

chłodzenie chipset

W G1.Sniper M3 zadbano również o bezpieczeństwo układów scalonych (IC). Dzięki zastosowaniu specjalnie wyselekcjonowanych chipów produkt Gigabyte jest około 3x odporniejszy na wyładowania elektrostatyczne od płyt, w których zastosowano tradycyjne IC. Układ gniazd rozszerzeń na płycie został rozsądnie przemyślany.

odporność na wyładowania

Jak na płytę dla graczy Gigabyte G1.Sniper został przeciętnie wyposażony w wejścia/wyjścia. Do naszej dyspozycji jest jeden port PS/2 combo, port DVI oraz VGA, jeden port HDMI, jeden DisplayPort, cztery porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, jeden port eSATA, RJ-45, wyjście optyczne SPIDIF oraz pięć portów audio jacks.

porty

Płyta została wyposażona przez producenta w jeden port PCI-E x16 3.0, jeden port PCI-Ex1 oraz po jednym porcie PCI-E x4 i x8. Do naszej dyspozycji są dwa porty SATA 2 oraz dwa SATA 3. Do frontu obudowy możemy podłączyć gniazda USB zarówno te w standardzie 2.0, jak i nowe USB 3.0, port SATA oraz oczywiście port AUDIO.

Będąc przy obsłudze dźwięku, warto zwrócić uwagę na zintegrowany układ dźwiękowy. Producent zadbał o bardzo dobrej jakości układ dźwiękowy Creative CA0132 chip. Układ Creative wspiera technologię Sound Blaster Recon3Di.

audio

GIGABYTE 3D BIOS

W płytach z nowym chipsetem Z77 Gigabyte wprowadził innowacyjną technologię GIGABYTE 3D BIOS.

3d bios

Jest to zupełnie nowe podejście do interfejsu BIOSu oraz jego konfiguracji. Podstawowe narzędzie umożliwiające konfigurację podstawowych parametrów pracy naszej płyty głównej zyskało nowy interfejs graficzny. Do wyboru mamy dwa ustawienia – podstawowe praktycznie całkowicie graficzne oraz tryb zaawansowany, w którym co prawda całkowicie nie zrezygnowano z interfejsu graficznego, ale znacznie go ograniczono na korzyść tradycyjnego tekstu. Drugim ważnym elementem jaki wprowadził Gigabyte wraz ze zmianą interfejsu jest możliwość obsługi BIOSu myszką komputerową. Aż dziwne, że wcześniej nikt tego nie zrobił…

Testy

Płyta Gigabyte G1.Sniper M3 testowana była na procesorze Ivy Bridge i7 3770K. Cała platforma testowa prezentuje się następująco:

Procesor: Intel i7 3770K Ivy Bridge

Karta graficzna: Zotac GTX570 AMP!

Cooler CPU: AC Freezer 13

Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W

Obudowa: SilentiumPC Gladius 800

Dysk twardy: Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11

Pamięci: Patriot DDR3 1333MHz (edycja AMD G2 Series)

G1.Sniper jest płytą droższą od testowanej niedawno na naszym portalu Z77MX-D3H o około 200~300zł. Płyta już wyposażeniem odbiega od tańszego brata. Podobnie jest w wydajności. Gigabyte G1-Killer Sniper M3 jest płytą wydajniejszą. W testowanych grach Battlefield 3, Resident Evil 5 oraz w teście 3D Mark Vantage Sniper uzyskał wyniki lepsze od konkurencji o kilka do kilkunastu FPSów. W teście syntetycznym Mafia II płyta uzyskała wynik na poziomie konkurencji. Jedyny gorszy wynik (o 6fps) G1.Sniper uzyskał w grze Crysis2. Wyniki uzyskane przez płytę Gigabyte prezentuje poniższa tabela.

wykres

Za rozsądną cenę, płyta Gigabyte oferuje bardzo dużą funkcjonalność oraz, jak widzimy, dobre wyniki w testach wydajnościowych.

Podsumowanie

Gigabyte G1.Sniper M3 jest propozycją dla bardziej wymagających użytkowników. Ta płyta adresowana przede wszystkim dla graczy, oferuje szereg funkcji ułatwiających życie zwykłemu użytkownikowi, przy zachowaniu świetnego design`u. Płyta mimo niewielkiego rozmiaru jest funkcjonalna, a dzięki chipsetowi Intel Z77 również kompatybilna nawet z najnowszymi rozwiązaniami Intela. Oferując wsparcie zarówno dla technologii SLI jak i CrossFireX pozwala na zbudowanie bardzo wydajnej platformy za rozsądne pieniądze.

Gigabyte G1.Sniper M3