Zawartość pudełka
Płyta Gigabyte G1-Killer Sniper M3 jest płytą główną adresowaną przede wszystkim do graczy. Już samo opakowanie nie jest opatrzone standardową szatą graficzną Gigabyte. Całość została utrzymana w ciemnych tonacjach, a motywem graficznym już trzeciej generacji „killerów” jest trupia czaszka dzierżąca w zębach nóż. ;)
Zawartość opakowania przykrywa złożony w kosteczkę plakat (dwustronny) oraz zestaw naklejek, wszystkie z unikalnymi motywami serii płyt G1-Killer, które możemy przykleić na przykład na obudowę naszego PC.
Producent zatroszczył się również o dopracowanie szaty graficznej zaślepki na porty. Całość utrzymana jest w tym samym stylu co samo pudełko (i sama płyta), a i tu znajdziemy motywy graficzne G1-Killer.
Pozostałe elementy jakie możemy znaleźć w pudełku nie odbiegają od konkurencji w żadnym kierunku. W zestawie znalazły się 4 kable SATA (dwa z ugiętą końcówką), płyta ze sterownikami, instrukcja obsługi i konfiguracji płyty w języku angielskim oraz dodatkowa wielojęzyczna skrócona instrukcja obsługi (w tym także w języku polskim), oraz jeden mostek pozwalający na podłączenie kart graficznych w układ dwukanałowego SLI. Płyta obsługuje technologię SLI oraz CrossFireX. Niestety, ale tu Gigabyte pod względem dodatkowego wyposażenia troszkę zawodzi. W konstrukcji przeznaczonej dla graczy moim zdaniem powinien się znaleźć także mostek dla połączenia kart graficznych w CrossFireX.
Wykonanie
G1.Sniper M3 wykonany został z czarnego PCB nowej konstrukcji. Gigabyte zastosował w swojej płycie technologię Humidity Protection polegającą na nowatorskim ułożeniu włókien szklanych budujących płytkę, dzięki czemu w znacznym stopniu ograniczył negatywny wpływ wilgoci na swój produkt. Ważnym elementem wykonania każdej płyty jest jakość i mocowanie chłodzenia na chipsecie oraz sekcji zasilania. Zainstalowane na snajperze radiatory są niewielkie, niczym (poza kolorem) nie różnią się od tych użytych w tańszych konstrukcjach Gigabyte (na przykład GA-Z77MX-D3H), w dodatku przymocowane są do PCB plastikowymi kołkami (co w płycie dedykowanej dla graczy uważam za co najmniej nietakt ze strony Gigabyte).
W G1.Sniper M3 zadbano również o bezpieczeństwo układów scalonych (IC). Dzięki zastosowaniu specjalnie wyselekcjonowanych chipów produkt Gigabyte jest około 3x odporniejszy na wyładowania elektrostatyczne od płyt, w których zastosowano tradycyjne IC. Układ gniazd rozszerzeń na płycie został rozsądnie przemyślany.
Jak na płytę dla graczy Gigabyte G1.Sniper został przeciętnie wyposażony w wejścia/wyjścia. Do naszej dyspozycji jest jeden port PS/2 combo, port DVI oraz VGA, jeden port HDMI, jeden DisplayPort, cztery porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, jeden port eSATA, RJ-45, wyjście optyczne SPIDIF oraz pięć portów audio jacks.
Płyta została wyposażona przez producenta w jeden port PCI-E x16 3.0, jeden port PCI-Ex1 oraz po jednym porcie PCI-E x4 i x8. Do naszej dyspozycji są dwa porty SATA 2 oraz dwa SATA 3. Do frontu obudowy możemy podłączyć gniazda USB zarówno te w standardzie 2.0, jak i nowe USB 3.0, port SATA oraz oczywiście port AUDIO.
Będąc przy obsłudze dźwięku, warto zwrócić uwagę na zintegrowany układ dźwiękowy. Producent zadbał o bardzo dobrej jakości układ dźwiękowy Creative CA0132 chip. Układ Creative wspiera technologię Sound Blaster Recon3Di.
GIGABYTE 3D BIOS
W płytach z nowym chipsetem Z77 Gigabyte wprowadził innowacyjną technologię GIGABYTE 3D BIOS.
Testy
Płyta Gigabyte G1.Sniper M3 testowana była na procesorze Ivy Bridge i7 3770K. Cała platforma testowa prezentuje się następująco:
Procesor: Intel i7 3770K Ivy Bridge
Karta graficzna: Zotac GTX570 AMP!
Cooler CPU: AC Freezer 13
Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W
Obudowa: SilentiumPC Gladius 800
Dysk twardy: Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11
Pamięci: Patriot DDR3 1333MHz (edycja AMD G2 Series)
G1.Sniper jest płytą droższą od testowanej niedawno na naszym portalu Z77MX-D3H o około 200~300zł. Płyta już wyposażeniem odbiega od tańszego brata. Podobnie jest w wydajności. Gigabyte G1-Killer Sniper M3 jest płytą wydajniejszą. W testowanych grach Battlefield 3, Resident Evil 5 oraz w teście 3D Mark Vantage Sniper uzyskał wyniki lepsze od konkurencji o kilka do kilkunastu FPSów. W teście syntetycznym Mafia II płyta uzyskała wynik na poziomie konkurencji. Jedyny gorszy wynik (o 6fps) G1.Sniper uzyskał w grze Crysis2. Wyniki uzyskane przez płytę Gigabyte prezentuje poniższa tabela.
Za rozsądną cenę, płyta Gigabyte oferuje bardzo dużą funkcjonalność oraz, jak widzimy, dobre wyniki w testach wydajnościowych.
Podsumowanie
Gigabyte G1.Sniper M3 jest propozycją dla bardziej wymagających użytkowników. Ta płyta adresowana przede wszystkim dla graczy, oferuje szereg funkcji ułatwiających życie zwykłemu użytkownikowi, przy zachowaniu świetnego design`u. Płyta mimo niewielkiego rozmiaru jest funkcjonalna, a dzięki chipsetowi Intel Z77 również kompatybilna nawet z najnowszymi rozwiązaniami Intela. Oferując wsparcie zarówno dla technologii SLI jak i CrossFireX pozwala na zbudowanie bardzo wydajnej platformy za rozsądne pieniądze.