Parametry techniczne oraz wyposażenie
Zotac GTX570 AMP! jest kartą graficzną kierowaną dla graczy. Nie tylko świetnie wygląda, ale także jest konstrukcją bardzo wydajną. Wersja AMP! to konstrukcja fabrycznie podkręcona przez Zotac. Zegar GPU pracuje z częstotliwością 780MHz (nominalnie 732MHz), a pamięci taktowane są zegarem 4000MHz (nominalnie 3800MHz). Pozostałe parametry są praktycznie nie zmienione. GTX 570 AMP! posiada 1280MB pamięci GDDR5 komunikujących się z PC szyną 320-bitową przez port PCI-E w standardzie 2.0. Karta obsługuje DirectX 11.0 oraz OpenGL 4.2. Maksymalna rozdzielczość jaką możemy uzyskać to 2560x1600 pikseli.
Karta została wyposażona w dwa gniazda DVI oraz po jednym pełnowymiarowym złączu HDMI i DisplayPort.
W pudełku oprócz samej karty znajdziemy dwa kable 2xmolex-6pin PCI-E (na wypadek jak nasz zasilacz nie posiadał by wystarczającej ilości 6pinowych końcówek), przejściówkę DVI-VGA, płytę ze sterownikami oraz grą Assasin Creed Broderhood.
Karta jest dość wymagająca jeśli chodzi o zasilacz. Zalecana moc to 600W, lecz bez problemu karta zostanie zasilona i 550W zasilaczem, o ile jest to dobry markowy produkt. Tak wysokie wymagania wiążą się ze sporym zużyciem mocy przez GTX570 AMP!. TDP tej karty to maks 236W, a to sporo, zważywszy na wynik dużo poniżej 200W wydajniejszej konkurencji.
Karta, została wykonana w 40nm procesie technologicznym.
Wyniki testów
Zestaw testowy składał się z:
Procesor: Intel i7 3770K
Cooler: AC Freezer 13
Płyta: Gigabyte GA-Z77X-UD5H
Pamięć: Patriot DDR3 1333MHz 2x2GB
Dysk: Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB Obudowa: SilentiumPC Gladius 800
Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W
Zotac GTX 570 AMP! pozwoli nam na komfortową grę nawet w rozdzielczości FullHD przy ustawionych maksymalnych detalach, nawet w najnowsze tytułu. Takie gry jak Crysis2 czy Battlefield 3 nie robią na niej wrażenia. Średnia ilość klatek na sekundę nie spadła poniżej 40.
GTX570 AMP! zaczyna się pocić dopiero kiedy dodatkowo włączymy efekty 3D. W teście 3Dmark Vantage produkt Zotac osiągnął „jedyne” 11729 punktów, gdy tym czasem bez włączonego 3D platforma testowa uzyskała wynik 23401pkt (wynik GPU w domyślnych ustawieniach).
Warto wspomnieć, że pobór prądu przez platformę testową nie porażał i całość z gniazdka pobierała zaledwie niecałe 380W podczas obciążania.
Kultura pracy
Niereferencyjna konstrukcja Zotac`a świetnie wygląda. Całość radiatora obudowana jest gustowną metalową siatką w kolorze dojrzałej pomarańczy, a efektu dopełnia czarna plastikowa osłona.
Co jednak ważniejsze, ta misterna konstrukcja jest bardzo dobrze spasowana. Nic tutaj nie skrzypi, nie jest niedokręcone, po prostu nic nie hałasuje. Pod konstrukcją obudowy znajduje się radiator zarówno chłodzący GPU, pamięci, jak i sekcję zasilania karty. Odprowadzenie ciepła z GPU ułatwiają trzy rurki cieplne. Radiator chłodzony jest niewielkim wentylatorem.
Całość konstrukcji działa bardzo sprawnie. W spoczynku kiedy karta nie jest obciążana maksymalna zanotowana temperatura to 36 stopni (przy temperaturze otoczenia wynoszącej około 22 stopni). Karta zaczyna się zdecydowanie pocić podczas obciążania. Jej temperatura w stresie dochodziła nawet do 83 stopni Celsjusza. Karta pozostawała jednak cały czas cicha. Jej głośność nawet podczas maksymalnego obciążania nie była męcząca.
Podsumowanie Zotac GTX570 AMP! jest bardzo wydajną kartą graficzną. Obecnie króluje następna generacja produktów nVidii, jednak GTX570 jest wciąż kartą wartą uwagi. Niereferencyjna konstrukcja Zotac`a świetnie wygląda, chłodzenie spisuje się znakomicie, a zwiększona wydajność jest odczuwalna. Karta ta nie jest jednak bez wad. Dość wysoki pobór energii oraz wysokie temperatury pracy są zasadniczymi wadami 570ek.