PODPOWIEDZI:

Intel SSD 60GB 520 series

Intel na naszym rynku jest znany przede wszystkim, jako producent procesorów. Jednak warto zaznaczyć, że produkty spod znaku niebieskich to nie tylko CPU, ale także płyty główne, chipsety, rozwiązania sieciowe i dyski SSD. W dzisiejszym teście bierzemy na nasz warsztat flaszowy dysk Intela serii 520, będącej bezpośrednim następcą serii 510.

Intel SSD 330 180GB

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo wysoka wydajność dysku
  • W zestawie dostajemy komplet okablowania, pozwalający na bezproblemowe podłączenie dysku do niemalże każdego komputera
  • Metalowa przejściówka pozwalająca na instalację dysku w zatoce 3,5”
WADY
  • Dość wysoka cena 1GB przestrzeni dyskowej
  • Mało staranne wykonanie dysku oraz przejściówki z 2,5” dysku na 3,5” zatokę

Wstęp

Intel SSD 60GB serii 520 jest najmniej pojemnym dyskiem z całej rodziny 520ek. Co warto zaznaczyć, jest też dyskiem najsłabszym z całej serii rozwiązań oferowanych zarówno dla wymagających klientów indywidualnych oraz rozwiązań korporacyjnych. Wszystkie dyski serii 520 są już zgodne z interfejsem SATA 3 6Gb/s.

porty

Teoretyczne prędkości, jakie może nam zaoferować testowany SSD 60GB, to 550MB/s (odczyt) oraz 475MB/s (zapis danych). Już tutaj widać pierwsze różnice w stosunku do bardziej pojemnych konstrukcji, ponieważ wystarczy kupić wersję 120GB, aby teoretyczna prędkość zapisu była wyższa (500MB/s a nie 475MB/s). Co ciekawe, również spora różnica jest w ilości możliwych do przeprowadzenia operacji odczytu/zapisu 4KB bloku. Jest to kolejno 15000 (odczyt) i 80000 operacji (zapis).

front

Dysk Intel SSD 60GB serii 520 objęty jest pięcioletnią gwarancją producenta. Podobnie, jak reszta rodziny, dysk został wykonany w technologii 25nm, a do produkcji kości Intel użył własnego rozwiązania NAND Flash Memory MLC Technology.

Wygląd i wykonanie

Dysk 60GB Intela jest konstrukcją bardzo lekką. Aluminiowa obudowa pozbawiona jest wszelkich ozdobników. Jedyne co wyróżnia tą serię od tańszej 330tki jest plastikowa ramka wokół górnej części dysku. Powierzchnia dysku wygląda dość niedbale (zwłaszcza od spodu), gdzie widoczne są wyraźne rysy na urządzeniu (niebędące wynikiem eksploatacji).

tył

Wraz z samym dyskiem dostajemy również komplet niezbędnego do podłączenia okablowania. W zestawie znajduje się kabel SATA, przejściówka z MOLEXa na SATA do zasilania dysku, oraz konwerter z 2,5” dysku na 3,5”, dzięki czemu będzie możliwe zainstalowanie produktu Intela nawet w obudowie, która nie dysponuje zatoką dla dysków 2,5”. Niestety, ale sam konwerter również nie został dość starannie wykonany (dość łatwo się skaleczyć o ostre krawędzie).

akcesoria

Testy wydajnościowe

Platforma testowa:

zestaw

Wyniki testów:

hd tune

hdtune odczyt

atto

Wnioski

Jak widać na podstawie testów, w zapisie sekwencyjnym dysk radzi sobie najlepiej z plikami dużymi (powyżej 256kB). Jest to znana przypadłość dysków SSD. Powyżej tej wielkości Intel rozwija swoje skrzydła i osiąga praktycznie pełne nominalne prędkości odczytu i zapisu. Dużym plusem jest również bardzo dobry czas dostępu do danych. W przypadku plików małych, wydajność SSD Intela jest zbliżona do tradycyjnych talerzowych dysków twardych.

Podsumowanie

Zakup dysku flash jest z pewnością bardzo dobrą decyzją dla kogoś, kto chce zdecydowanie orzeźwić swojego PCta. Często to właśnie dysk jest najsłabszym ogniwem w naszej konfiguracji i zmiana z HDD na SSD niejednokrotnie przynosi lepszy efekt, niż dokupienie pamięci RAM, czy wymiana procesora. Niestety ale cena 1GB danych, jakie musimy zapłacić w przypadku dysków SSD jest wciąż na bardzo wysokim poziomie jak na polskie warunki. Dysk Intela serii 520 jest wydajny, dodatkowo bezgłośny i nie podniesie nam temperatury w naszej obudowie. Jeżeli będziecie rozważali zakup dysku SSD, produkt Intela znajdzie się na pewno na liście Waszych zainteresowań, jednak z uwagi na ograniczone parametry proponuję od razu dołożyć do wersji pojemniejszych (przynajmniej 180GB), gdyż dopiero dysk o takiej pojemności w pełni wykorzysta potencjał serii 520 SSDków Intela.

pudełko

blog comments powered by Disqus
Intel SSD 60GB 520 series