PODPOWIEDZI:

DUNE HD TV-301AW

Praktycznie każdy z nas lubi od czasu do czasu oderwać się od komputera, od codziennych zajęć i odpocząć przed telewizorem. Kiedy ten nie ma nam nic do zaoferowania, sytuację może uratować odtwarzacz multimediów Dune HD TV-301. Zapraszam do recenzji czarnej skrzynki multimediów.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • Intuicyjna obsługa
 • Odtwarza filmy w najpopularniejszych rozszerzeniach
 • Łączność sieciowa przewodowa oraz Wi-Fi w standardzie n
 • Możliwość instalacji dysku twardego/flash 2,5”
 • Czytnik kart pamięci SD/SDHC oraz USB
 • USB 3.0 slave do łączności z komputerem
 • Niewielka waga
 • Bardzo dobre wykonanie
 • Pasywne chłodzenie, dzięki czemu urządzenie jest bezgłośne
WADY
 • Nie odtwarza napisów w najpopularniejszym formacie .txt
 • Utrudnione korzystanie z przeglądarki Internetowej (zbyt mała czcionka, długi czas ładowania stron WWW)
 • Długi czas uruchamiania
 • Mała ilość pamięci RAM

Wykonanie i akcesoria

Firma Dune wyposażyła swój produkt w komplet niezbędnych akcesoriów. W zestawie znalazły się podstawowe akcesoria, takie jak komplet kabli (HDMI, USB, kabel sieciowy, A/V), zasilacz sieciowy z trzema rodzajami podłączeń do sieci, antena Wi-Fi oraz dodatkowy kabel z czujnikiem IR pozwalający na schowanie urządzenia na przykład do szafki bez rezygnacji z możliwości obsługi Dune pilotem. Pilot, to ostatnie z akcesoriów jakie dostarcza w raz z odtwarzaczem producent.

akecoria

pilot1

Sam odtwarzacz jest niewielkich rozmiarów (160mmx115mmx36mm) i waży niecałe pół kilograma (0,4kg). W całości wykonany jest z matowego, eleganckiego plastiku. Urządzenie jest bardzo dobrze wykonane. Nic tu nie trzeszczy, nie ma żadnych niedociągnięć. W szczegółach widać, że całość została zaprojektowana z ogromną dbałością.

pudełko

front1

dół

góra

Podobnie wygląda wykonanie pilota zdalnego sterowania. Mimo, iż mamy tu do czynienia z innym rodzajem plastiku, pilot sprawia wrażenie solidnego. Jest komfortowy w trzymaniu i dobrze spasowany. Przyciski zostały rozmieszczone bardzo dobrze, tak że obsługa jest w pełni intuicyjna. Materiał z jakiego zostały wykonane to dobrej jakości guma.

pilot2

Porty rozszerzeń

Z uwagi na fakt, iż Dune HD TV-301 jest urządzeniem multimedialnym, warto poświęcić kilka słów na omówienie współpracy odtwarzacza z urządzeniami peryferyjnymi.

Front Dune został wyposażony w sporych rozmiarów czujnik IR oraz niewielką diodę sygnalizującą pracę/stan czuwania odtwarzacza. Po prawej stronie (z punktu widzenia widza), do naszej dyspozycji jest port USB w standardzie 2.0 oraz czytnik kart pamięci SD/SDHC.

przód2

bok usb

Po przeciwnej stronie pod niewielką zaślepką ukryta została kieszeń pozwalająca na opcjonalne podłączenie dysku 2,5” HDD lub flash.

kieszeń

Tył TV-301 jest bardzo bogaty w liczne gniazda wejść/wyjść. Do naszej dyspozycji jest port USB 3.0, ale pozwalający tylko na jednokierunkową komunikację z PC (USB slave) z komputera do urządzenia, dalej port USB 2.0 (opcjonalnie umożliwia podłączenie myszki/klawiatury), wyjście optyczne SPIDIF, wejście A/V, wejście antenowe Wi-Fi, pełnowymiarowy port HDMI, wejście na opcjonalny czujnik IR, Component video out, port sieciowy RJ-45, wejście do zasilacza sieciowego oraz włącznik/wyłącznik urządzenia.

tył porty

Parametry techniczne

Dune HD TV-301 oparty został o procesor Sigma Designs 8671 (w wersji AW, a w wersji A 8670). Ilość dostępnej pamięci RAM to tylko 256MB. Odtwarzacz posiada również 128MB wbudowanej pamięci Flash. Komunikację ze światem umożliwia nam karta sieciowa Ethernet 10/100/1000Mb/s oraz Wi-Fi w standardzie 802.11n.

Obsługiwane formaty audio/wideo:

tabela

Test

Odtwarzacz Dune HD TV-301 stworzony jest do współpracy z telewizorem. Podstawową łączność zapewnia podłączenie kablem HDMI. Doskonale do tego pasuje użycie sieci bezprzewodowej do łączności z Internetem. Obsługa standardu n zapewnia nam bardzo dobre transfery pozwalające bez przeszkód na odtwarzanie strumieniowe video, nawet w rozdzielczości FullHD, a jednocześnie nie przeszkadzają nam dodatkowe kable.

Interfejs Dune jest bardzo przyjemny dla oka i nawet mniej zaawansowanym użytkownikom jego obsługa nie sprawi problemu. Ikony są duże i czytelne. Menu jest dostępne w języku polskim.

Niestety, ale dość długo trzeba czekać na uruchomienie odtwarzacza. Wynik na poziomie 13/14s nie jest rewelacyjny i może sprawić niepotrzebne początkowe negatywne wrażenie.

tv

Menu urządzenia podzielone zostało na trzy części. Górny pasek zawiera skrót do najważniejszych funkcji odtwarzacza podzielone na kategorie:

 • Źródła (sieć, USB Flash, SD HDD itp.)
 • TV (opcjonalnie przy podłączeniu tunera DVB-T)
 • Ulubione (skróty do ulubionych multimediów)
 • Aplikacje (dostęp do zainstalowanych aplikacji, takich jak dostęp do YT, przeglądarki, Facebooka itp.)
 • Konfiguracja (ustawienia odtwarzacza i aplikacji)

Z żadnym z deklarowanych przez producenta typów plików odtwarzacz nie miał problemów. Mimo dość słabego procesora oraz małej ilości pamięci RAM filmy nawet w FullHD nie tną, możliwe jest przewijanie nawet z 32x przyśpieszeniem, a filmy z sieci (w tym te dłuższe) buforują się szybko. Odtwarzacz umożliwia nam również odtwarzanie plików bezpośrednio z sieci domowej.

Podczas testów ujawniła się druga wada urządzenia – przeglądarka internetowa. Pasek adresów jest mały i czytelność czcionki ograniczona. Niestety, ale również ładowanie stron pozostawia wiele do życzenia. Mimo iż filmy YT wyświetlane są poprawnie (nie ma problemu z ich buforowaniem), to strony ładują się dość wolno.

Dune HD chłodzony jest pasywnie, tak więc kultura pracy odtwarzacza jest na bardzo wysokim poziomie. Podczas testów temperatura na zewnątrz dochodziła do blisko 30stopni, urządzenie nie przegrzewało się.

Podsumowanie

Dune HD TV-301 ma zasadniczo trzy wady: długie uruchamianie, słaba przeglądarka internetowa, która działa w dodatku dość opornie, a do tego dochodzi brak wsparcia dla plików z rozszerzeniem .txt. Pod każdym innym względem urządzenie spisuje się znakomicie. Produkt Dune wygląda i jest wykonany z dbałością o szczegóły. Obsługa USB, kart pamięci, możliwość opcjonalnej instalacji dysku twardego czynią produkt Dune bardzo uniwersalnym. Z pewnością Dune HD TV-301 będzie bardzo cennym wyposażeniem naszej domowej sali kinowej.

blog comments powered by Disqus