PODPOWIEDZI:
Telefony i powerbanki w Promocji

Sapphire HD 7750 Ultimate silent series

Pasywnie chłodzone karty graficzne nie są najbardziej popularne na naszym rynku. Większość użytkowników jest przekonana o ich gorszej wydajności. Nie jest to jednak prawdą. Karty graficzne bez aktywnego chłodzenia są świetną propozycją dla wielu osób, zwłaszcza zwolenników ciszy w obudowie komputera. Testowany dzisiaj Radon HD7750 produkcji Sapphire jest tego najlepszym dowodem. Zapraszam do testu niereferencyjnego Radeona od Sapphire z bardzo niereferencyjnym chłodzeniem.

SAPPHIRE HD 7750 Ultimate

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bezgłośna praca karty
  • Niskie jak na pasywne chłodzenie temperatury pracy
  • Wystarczająca wydajność do każdego rodzaju multimediów
  • Wysoka jakość wykonania
  • Kabel HDMI w zestawie
WADY
  • Ograniczone możliwości OC
  • Za niska wydajność do najnowszych gier

pudełko

Wykonanie i akcesoria

Sapphire Radeon HD7750 Ultimate Silent Series dotarł do testów wraz z kompletem akcesoriów, wśród których znalazł się kabel HDMI z obsługą 3D, przejściówka DVI-VGA, przejściówka DVI-HDMI, instrukcja obsługi oraz płyta ze sterownikami.

akcesoria

Sama karta graficzna jest niewielkich rozmiarów. Wraz z chłodzeniem zajmuje dwa sloty na płycie głównej. Radeon 7750 z niereferencyjnym chłodzeniem posiada długość 185mm, dzięki czemu wejdzie niemalże do każdej obudowy. Warto dodać, iż sama karta mogła by być krótsza, gdyż PCB karty kończy się prawie zaraz za portem PCI-E, przez który karta łączy się z komputerem.

ogólny

tył

Chłodzenie karty jest dość szerokie i wyraźnie wychodzi poza obrys płytki drukowanej (szerokość karty to 120mm) i zawija się nad kartą. Odprowadzanie ciepła z GPU ułatwiają 4 rurki cieplne po dwie z każdej strony chłodzenia. Gęste żeberkowanie karty tak zostało zaprojektowane, aby równocześnie umożliwić swobodny przepływ powietrza przez kartę. Całość jest elegancko wykończona czarną, metalową płytką z logo Sapphire na szczycie.

bok1

tył karty

bok2

góra

PCB Karty graficznej jest niebieskie, a szkoda ponieważ czarna płytka drukowana wyglądała by zdecydowanie lepiej i wraz z czarnym wykończeniem karty dodała by jeszcze więcej agresywnego charakteru całej konstrukcji.

Parametry techniczne

Pod względem konstrukcyjnym karta nie różni się praktycznie niczym od referencyjnych konstrukcji Radeona 7750:

parametry

gpuz

Jak widać, poza niereferencyjnym chłodzeniem, producent nie ingerował w parametry techniczne karty.

Karta została dość bogato wyposażona w porty. Na śledziu karty znalazł się port DVI, pełnowymiarowy port HDMI oraz również pełnowymiarowy DisplayPort.

porty

Sapphire Radon HD7750 nie jest konstrukcją prądożerną. Karta ta, nie wymaga podpięcia dodatkowego zasilania w postaci 6pinowego PCI-E i 400W zasilacz wystarczy do napędzenia tej karty (w zależności od pozostałych podzespołów wystarczy i 300W, bowiem sama karta nie pożera więcej prądu, jak może dostarczyć sama szyna PCI-E x16 v3). TDP Radona 7750 nie przekracza 55W!

Testy

Platforma testowa:

zestaw1

zestaw2

Kartę od Sapphire ocenialiśmy na tle bratniej konkurencji, czyli Radeona HD7770 oraz Radeona HD7850. Głównym kryterium oceny były testy multimediów w wysokiej rozdzielczości, wynik cząstkowy GPU w teście syntetycznym 3DMark Vantage oraz testy z popularnych gier (Battlefield 3, Crysis 2, Resident Evil 5 oraz Mafia II). Prezentowane wyniki są efektem pięciu kolejnych pomiarów, a wynik końcowy jest średnią ważoną z tych testów. Temperatura jest wartością najniższą i najwyższą zanotowaną w trakcie testu Battlefield 3 programem GPU-Z.

Battlefield 3

bf3

Mafia II

mafia

Resident Evil 5

resident

Crysis 2

crysis

3DMark Vantage (Performance – wynik cząstkowy GPU score)

3dmark

Temperatury pracy

temp

Multimedia w rozdzielczości FullHD nie są dla Sapphire HD7750 najmniejszym problemem. Karta nie miała problemu z ich odtwarzaniem i to właśnie tego można było się spodziewać. Większym wyzwaniem były dla niej gry. Radeon HD7750 od Sapphire stanął na wysokości zadania i w większość gier będziemy w stanie zagrać nawet w wyższej rozdzielczości. Najsłabszy wynik karta uzyskała w najbardziej wymagającej grze w całej stawce - Battlefield 3. Wszystkie gry testowane były w rozdzielczości FullHD 1920x1080 przy maksymalnej dostępnej szczegółowości. Średni wynik z BF3 to tylko 24 klatki/sekundę i taki wynik trudno uznać za zadowalający i pozwalający grać komfortowo. Jednak rezygnując z wysokiej rozdzielczości i tak wysokiej szczegółowości, jesteśmy w stanie znacznie poprawić ten wynik, tak aby gra działała płynnie (33fps w rozdzielczości FullHD i średniej szczegółowości detali).

W pozostałych grach karta poradziła sobie bardzo dobrze, co widać na załączonych wykresach.

Największym zaskoczeniem były temperatury pracy tej pasywnie chłodzonej karty. Przedstawiony wykres prezentuje starcie dwóch konstrukcji. Bohatera dzisiejszego odcinka Sapphire HD7750 oraz aktywnie chłodzonej karty z niereferencyjnym chłodzeniem MSI GTS450 Cyclone. Co ciekawe Radeon nie tylko wyszedł cało z tego pojedynku, ale i pokazał pazur. Najniższa zanotowana temperatura to 37stopni, więcej jak w przypadki konstrukcji MSI, ale nie zapominajmy, że produkt Sapphire jest konstrukcją pasywnie chłodzoną. Co ważniejsze, maksymalne temperatury tych kart były identyczne! 52stopnie w stresie to jest wprost rewelacyjny wynik. Konstrukcja niereferencyjnego chłodzenia sprawdziła się znakomicie.

Podsumowanie

Pasywnie chłodzony Radeon HD7750 od Sapphire okazał się świetną konstrukcją. Karta się nie grzeje, daje sobie znakomicie radę w każdych multimediach. W grach karta nie jest demonem prędkości, ale poradzi sobie nawet z w miarę nowymi tytułami, tylko nie zawsze w najwyższej rozdzielczości i maksymalnej szczegółowości. Sapphire Radeon HD7750 nie jest kartą dla graczy, ale wielu mniej wymagających użytkowników będzie z niej zadowolonych, tym bardziej, że karta jest całkowicie bezgłośna i nie obciąży naszego budżetu zarówno ceną, jak i kosztami eksploatacji.

blog comments powered by Disqus
Sapphire HD 7750 Ultimate silent series