PODPOWIEDZI:

Brother HL-2135W [TEST]

Przedsiębiorstwa szukając oszczędności coraz częściej zwracają uwagę na bieżące koszty działania firmy. Nie bez znaczenia są koszty druku. Brother posiada w swojej ofercie między innymi laserowe drukarki monochromatyczne, kierowane właśnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Co ważne, dzięki niskim kosztom zakupu urządzenia, zainteresować mogą się nim również konsumenci indywidualni.

Brother HL-2135W

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość druku
  • Stosunek jakość/cena
  • Łatwa konfiguracja połączenia bezprzewodowego
  • Niski koszt wydruku w stosunku do ceny urządzenia (koszt około 0,14zł za kartkę)
WADY
  • Brak możliwości automatycznego druku dwustronnego

Drukarka Brothera posiada dwie mocne cechy, które nie pozwalają na obojętne przejście obok tej drukarki. Ta monochromatyczna drukarka laserowa jest dostępna w cenie już około 350zł (stan aktualny na dzień publikacji testu). Koszty eksploatacji w przypadku tanich urządzeń drukujących są często wyższe, niż w przypadku droższych urządzeń. Tutaj jednak Brother pozytywnie zaskakuje. Nowy oryginalny toner kosztuje w granicach od 120 do 160zł (średnia cena to około 145zł). Wydajność drukarki przy wydruku z pokryciem 5% (normalny tekst zajmujący całą stronę A4) z jednego tonera to 1000 wydrukowanych stron. Nie dysponowaliśmy w redakcji pełnym tonerem więc nie mogliśmy też zweryfikować danych producenta. W takim przypadku koszt wydruku jednej strony do 14gr (ten zmienia się w zależności od kosztów tonera – głównie, ale i bębna). Biorąc pod uwagę niskie koszty zakupu urządzenia wynik ten należy uznać za wysoce zadowalający.

d1

Bardzo ważną cechą drukarki Brother HL-2135W jest możliwość współpracy w sieci WiFi (802.11b). Konfiguracja odbywa się programem dołączonym na płycie. Ta jest bardzo prosta i prowadzi użytkownika po sznureczku. Jeżeli komputer, z którego konfigurujemy po raz pierwszy drukarkę posiada dostęp do sieci, w której ta będzie pracowała, nie musimy nawet wprowadzać klucza zabezpieczającego sieć (WEP).

Po skonfigurowaniu HL-2135W do jej działania wystarczy podłączenie jej do źródła zasilania.

Jeżeli nie chcemy pracować z drukarką w sieci lokalnej, wystarczy ją podłączyć do komputera, a ta zostanie zainstalowana automatycznie.

Pełna specyfikacja techniczna:

spe

W teście wydruku drukarka łączyła się z komputerem bezprzewodowo.

Nasz test polegał na wydrukowaniu dokumentu 32 stronnicowego, w skład którego wchodził jedynie tekst. Stoperem zmierzyliśmy po jakim czasie od naciśnięcia w systemie przycisku „drukuj” nastąpi wydrukowanie pierwszej strony tekstu. Wydruku nie przerywaliśmy przez minutę. Po upływie minuty z tacki na wydrukowane strony zabraliśmy ilość zadrukowanych arkuszy i je przeliczyliśmy. W ten sposób zweryfikowaliśmy informacje producenta na temat czasu oczekiwania na wydruk pierwszej strony oraz ilości wydrukowanych kartek w czasie jednej minuty.

Jak pokazały nasze redakcyjne testy (które możecie zobaczyć sami na załączonym filmie) czas oczekiwania drukarki na wydruk pierwszej strony jest nieco wyższy od podawanego przez producenta. Drukarka zakończyła drukowanie pierwszej strony po 13 sekundach.

W drugim teście drukarka okazała się nieco wydajniejsza, niż mówi to specyfikacja producenta. Po jednej minucie (z niewielkim ułamkiem) drukarka miała wydrukowane 22 strony a nie 20, jak podaje producent.

Co do jakości wydruku tutaj nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Drukarka nadaje się idealnie zarówno do wydruku grafiki, jak i oczywiście tekstów. Na załączonych przykładach wydrukowany został tekst czcionką Calibri w różnych rozmiarach. Jakość możecie ocenić sami.

  • Niska rozdzielczość druku - tryb ekonomiczny 300dpi

300dpi

  • Średnia jakość druku - tryb "normalny" 600dpi

600dpi

  • Najwyższa jakość druku HQ1200 (2400x600dpi)

HQ

UWAGA na dole testu dostępne są zdjęcia przykładowe, są to zeskanowane w bardzo wysokiej rozdzielczości wydruki tekstu w trzech dostępnych rozdzielczościach wydruków: 300dpi (tryb ekonomiczny), tryb standardowy 600dpi oraz najwyższa jakość HQ1200dpi wydruk w rozdzielczości 2400x600dpi.

W trakcie testów drukarka sprawdzała się bardzo dobrze. Czas oczekiwania na wydruki nawet dużych dokumentów był porównywalny z wydrukiem jednej kartki papieru. Raz wystąpiła sytuacja, w której drukarka pobrała dwie kartki papieru zamiast jednej – ale była to sytuacja incydentalna.

Pewnym utrudnieniem jest dupleks. Druk dwustronny jest możliwy, ale jedynie po skorzystaniu z ręcznego podajnika papieru (umiejscowionego tuż nad podajnikiem automatycznym).

Podsumowując drukarka Brothera jest urządzeniem bardzo łatwym i wygodnym w obsłudze. Do jej konfiguracji nie jest wymagana duża znajomość wiedzy informatycznej. Czas potrzebny na wydruk pierwszej strony jest troszkę dłuższy od podawanego przez producenta, jednak wynagradza nam to większa ilość wydrukowanych kartek, niż podana przez producenta. Drukarka nie jest droga w zakupie, ale co ważniejsze nie obciąży nadmiernie również naszego budżetu w trakcie eksploatacji. Jedyne do czego można się przyczepić to brak automatycznego dupleksu. Ocena końcowa naszej redakcji to 4,5punkta.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Brother HL-2135W [TEST]