PODPOWIEDZI:

Asus GTX660 DirectCU II TOP [TEST]

Do grona testowanych w naszej redakcji GTX660 dołącza konstrukcja Asusa. Jak karta sprawdzi się w testach i czy chłodzenie jest tak chłodne jak zapowiada producent?

Asus GTX660 DirectCU II OC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Cicha praca
  • Dobre wykonanie
  • Wydajność
  • Mocne fabryczne OC
WADY
  • Duże wymiary

z pudełem

Asus GTX660 DirectCU II TOP to karta graficzna, której najmocniejszą stroną jest niereferencyjne chłodzenie. Karta konstrukcji Asusa charakteryzuje się ponadto fabrycznie podkręconym taktowaniem GPU oraz pamięci. Producent ustawił zegary swojej 660 na 1072MHz (GPU na podstawowych taktowaniach), a w trybie Boost Clock 1137MHz. Pamięci efektywnie przekroczyły 6100MHz i ich zegary zatrzymały się na 6108MHz. Karta została wyposażona w 2GB pamięci typu GDDR5 komunikujące się z komputerem szyną 192bit.

gpuz

Konstrukcja chłodzenia jest oparta o duży, aluminiowy radiator wspierany trzema rurkami cieplnymi, posiadającymi bezpośredni kontakt z rdzeniem GPU. Wymianę ciepła ułatwiają dwa nisko-profilowe wentylatory osadzone w plastikowej czarnej obudowie chłodzenia. Całość jest dobrze spasowana i nie stwierdziłem żadnych niedoróbek, czy niedociągnięć.

k1

PCB na którym producent umieścił poszczególne układy jest czarne i matowe. Z boku PCB po przeciwnej stronie złącza PCI-E x16 3.0 umieszczone zostało jedno 6 pinowe złącze PCI-E do podłączenia zasilania do karty. Podobnie jak w innych 660tkach zalecanym zasilaczem jest konstrukcja 550W, jednak w praktyce dla średniej konfiguracji sprzętowej dobra 500W jest w zupełności wystarczająca.

Co do możliwości podłączenia do karty, mamy tu dość szeroki wachlarz złącz do wyboru. Podstawa to oczywiście gniazda DVI. Są tu dwie sztuki z czego jedno DL. Poza wyżej wymienionymi do naszej dyspozycji pozostaje po jednym pełnowymiarowym złączu HDMI oraz DP (DisplayPort). W zestawie w opakowaniu znajduje się również przejściówka z DVI na VGA (D-SUB), więc i z takiej możliwości możemy skorzystać.

k2

Platforma testowa i metodyka

Platforma testowa - Procesor

AMD FX-8350

proc

  • Chłodzenie procesora

SilentiumPC Fera PRO 1224

fera

  • Płyta główna

Asrock 970 Extreme 3

płyta

  • Pamięci

Patriot (edycja AMD)

pamięci

  • Karta graficzna

Asus GTX660 Direct CU II

asus

  • Dysk Twardy

WD Caviar Blue 500GB

dysk

  • Zasilacz

Fractal Design Tesla R2 500W

zasilka

  • Obudowa

Fractal Design Core3000

buda

  • Monitor

Benq XL2420T

monitor

Do testów karty graficznej Asusa użyliśmy nowej platformy testowej bazującej na procesorze AMD FX-8350 (Visher). Z uwagi na istotną zmianę w platformie nie porównujemy bezpośrednio wyników uzyskanych w testach wcześniejszych GTX660 z testowaną dzisiaj konstrukcją Asusa.

Wszystkie testy z gier (Borderlands 2, Crysis 2, Battlefield 3) zostały przeprowadzone z ustawieniem maksymalnej szczegółowości detali oraz w rozdzielczości FullHD (1920x1080). Testy z gier Mafia II oraz Resident 5 zostały przeprowadzone z użyciem wbudowanych benchmarków, również z maksymalnym ustawieniem szczegółów grafiki.

Test w programie 3DMark Vantage został przeprowadzony w ustawieniach domyślnych Performance.

Testy pomiaru temperatury odbyły się z wykorzystaniem programu GPU-Z v.0.6.6, podczas obciążana karty programem 3DMark Vantage, a następnie zweryfikowane podczas rozgrywki w grze Battlefield 3 (minimum 20min gry). Temperatura w spoczynku, to temperatura po 20 minutach od zakończenia testu 3DMarkiem bez obciążania karty.

Wyniki jakie uzyskała testowana platforma zbudowana na bazie GTX660 Asusa prezentuje poniższy wykres.

gry

3dmark

temp

Podsumowanie i wnioski

Przetestowana przez naszą redakcję konstrukcja Asusa GTX660 DirectCU II TOP jest jak do tej pory najwyżej przetaktowaną 660tką, jaką mieliśmy okazję testować. Karta potwierdziła w testach swoją wyższą wydajność względem konkurencji. W starciu z rozwiązaniem konkurencji (Radeon HD7870 od Sapphire) Asus nieznacznie, ale wygrywa. Karta jest cichą konstrukcją jednak mamy wrażenie, że odbywa się to troszeczkę kosztem temperatury pracy. Temperatury jakie w teście uzyskała konstrukcja Asusa są niemal identyczne jak karty Zotaca GTX660. Zotac wygrał starcie minimalnie zaledwie o 1 stopień zarówno w stresie, jak i w spoczynku. Dużo lepsza okazała się konstrukcja Gigabyte. Ta była o blisko 8 stopni chłodniejsza od testowanej karty Asusa. Pod uwagę należy jednak brać fakt, iż karta Gigabyte oraz Zotaca były testowane w lepiej wentylowanej obudowie, co nie pozostaje bez wpływu na temperaturę testowanych kart.

Podsumowując konstrukcja Asusa jest kartą udaną. GTX660 DirectCU II TOP jest wydajny oraz cichy. Pod względem temperatur nie zachwyca (spodziewaliśmy się lepszych rezultatów), jednak jest to na dobrą sprawę jedyna rzecz do jakiej można się przyczepić. Na minus karty należy natomiast zaliczyć też jej wymiary. Karta z długością prawie 26cm jest najdłuższa w stawce i nie można o tym zapominać wybierając właśnie tą konstrukcję, zwłaszcza do ciaśniejszych obudów.

blog comments powered by Disqus
Asus GTX660 DirectCU II TOP [TEST]