PODPOWIEDZI:

Transcend StoreJet 35T 1TB [TEST]

O tym, jak ważny jest BackUP danych wiedzą wszyscy, ale jak i na czym dane przechowywać? To już zupełnie inna historia, której bohaterem będzie dzisiaj dysk Transcend StoreJet 35T

Transcend StoreJet 35T 1TB

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wykonanie
 • Dołączone oprogramowanie
 • Szybkie transfery danych
 • Energooszczędny
 • Cichy
 • Możliwość szyfrowania danych
 • Synchronizacja zakładek
WADY
 • Brak

Transcend StoreJet 35T jest zewnętrznym dyskiem twardym opartym o 3,5” konstrukcję HDD firmy Western Digital (WD). Urządzenie o pojemności 1TB posiada wymiary 172,4x152,4x44,8 [mm] i waży 1040 gram. Do dyspozycji użytkownika w rzeczywistości pozostaje jednak 931,51GB.

3

Obudowa dysku została wykonana z dobrej jakości matowego, czarnego plastiku. Co do spasowania urządzenia nie mamy najmniejszych uwag – wszystko jest ze sobą połączone dobrze, nigdzie nie widać żadnych szpar, czy innych niedoróbek.

1

Na froncie dysku producent umieścił przycisk „One Touch Auto-backup Button”, wokół którego jest dioda zmieniająca swój kolor (na niebieski lub zielony) w zależności od statusu dysku turbo lub standard.

8

7

Na obydwu bokach urządzenia znajdują się tylko niewielkie elementy ozdobne, w dole obudowy małe otwory wentylacyjne, a na środku paneli wytłoczone logo producenta.

4

Wentylacja dysku odbywa się pasywnie (nie ma wentylatora). Aby ułatwić wymianę powietrza z otoczeniem producent w 35T zastosował szereg otworów wentylacyjnych. Te zlokalizowane są na topie dysku, największe na jej tyle, a część na dole obudowy dysku oraz jej bokach.

9

5

Wszystkie najważniejsze porty zostały umieszczone z tyłu urządzenia. Jest to podstawowy dysk więc i portów nie ma dużo. Na samym dole Transcend StoreJet znalazło się wejście zasilające (sieciowy zasilacz jest zewnętrzny), tuż nad nim swoje miejsce znalazł najważniejszy i jedyny port urządzenia USB w standardzie 2.0. W tym momencie mogli byśmy od razu doszukać się minusa w takim rozwiązaniu. Dlaczego nie USB 3.0? A no dlatego, że z USB 3.0 jest inny model tego produktu, a dokładnie Transcend StoreJest 35T3, dlaczego więc za minus uznać coś, co w zasadzie stanowi o bycie innego modelu?

6

Oczywiście poza pojemnością najważniejsza jest wydajność dysku. Moje największe obawy budził tryb turbo, który według zapewnień producenta powinien znacznie zwiększyć prędkość kopiowania i zapisu danych na dysk.

Testy przeprowadziliśmy w dwóch programach. Pierwszym był program ATTO Disk Benchmark w wersji: v.2.46. Test przebiegł na standardowych ustawieniach programu. Poniżej prezentujemy dwa Screeny z programu – jeden dla trybu standardowego, natomiast drugi dla trybu turbo. Wykres z programu ATTO Disk benchmark bierze pod uwagę wyniki dla próbki o wielkości 4MB.

Drugim programem jaki posłużył nam do testów dysku był program HD Tune w wersji: v.2.55. Podobnie jak w przypadku ATTO Syriny prezentują wydajność w obydwu trybach. Wykres przedstawia z kolei wartość średnią dla transferu danych oraz średni czas dostępu.

atto standard

atto turbo

HD Tune - dysk w trybie standard

HD standard

HD Tune - dysk w trybie Turbo

HD turbo

atto wykres

hd tune wykres

Jak widzimy z powyższych wykresów tryb turbo faktycznie się sprawdza. W przypadku testu w programie ATTO Disk Benchmark różnice pomiędzy dwoma statusami w jakich może pracować StoreJet 35T jest aż 11MB/s różnicy. Program HD Tune pokazał o blisko połowę mniejszą różnice, jednak zarejestrowane 5MB na pewno nie jest błędem pomiarowym i należy uznać za prawdziwe twierdzenia producenta dotyczące różnicy w tych trybach.

Inaczej wygląda sprawa z czasem dostępu do danych. Tutaj tak naprawdę nie ma znaczenia, czy wybierzemy Standard czy Turbo, czas waha się w granicach 15~16ms.

Osobnego omówienia wymaga dołączone do dysku oprogramowanie. W zasadzie najważniejsze, a jednocześnie najistotniejsze są dwa programy: Turbo HDD USB oraz Transcend Elite.

Pierwszy z programów pozwala na wybór statusu pracy dysku.

turbo

Bardziej rozbudowanym narzędziem jest program Transcend Elite. Interfejs programu mimo, iż nie jest dostępny w języku polskim, jest intuicyjny w obsłudze.

menu głowne

Do wyboru mamy pięć ikon odpowiedzialnych kolejno za funkcje:

 • backup danych
 • szyfrowanie
 • przywracanie kopii plików
 • synchronizacja zakładek z przeglądarek internetowych
 • manager kopii

Po prawej stronie widoczne są informacje związane z ostatnio przeprowadzonym procesem kopii.

Przeprowadzenie kopii plików odbywa się w 4 krokach. Pierwszym jest ustanowienie nazwy dla naszej kopii zapasowej oraz wybór opcji dodatkowych takich jak kompresja danych, zabezpieczenie hasłem plików czy wybór opcji kopii w czasie rzeczywistym.

krok 1

Krok drugi polega na wybraniu napędów/folderów i plików do zarchiwizowania.

krok 2

W kroku trzecim wybieramy miejsce umieszczenia kopii zapasowej. Program umożliwia zapis nie tylko na dysku Transcend, ale na jakimkolwiek nośniku dostępnym dla systemu.

krok 3

Ostatni czwarty krok to ustawienie harmonogramu kopii. Ta będzie odbywała się automatycznie w wybrane dni o ustalonym przez użytkownika czasie. Oczywiście mamy również możliwość przeprowadzenia backup`u danych w dowolnym czasie lub zaraz po procesie konfiguracji kopii.

krok 4

Podsumowując dysk Transcend StoreJet 35T jest konstrukcją bardzo udaną. Dysk wygląda dobrze i jest świetnie wykonany. Jego instalacja jest dziecinnie prosta i oczywiście nie wymaga żadnych sterowników. Kopiowanie danych na dysk odbywa się w tempie ekspresowym, a to dzięki funkcji Turbo. Dużym plusem i miłym dodatkiem jest także wygodne i funkcjonalne narzędzie w postaci programu Transcend Elite do tworzenia, zarządzania oraz przywracania kopii zapasowej nie tylko plików użytkownika, ale także zakładek w przeglądarce.

zakładki

Zdaniem naszej redakcji dysk Transcend zasługuje na maksymalną ocenę 5 gwiazdek oraz zasłużył na specjalne wyróżnienie i naszą pełną rekomendację!

rekomendacja

blog comments powered by Disqus
Transcend StoreJet 35T 1TB [TEST]