Transcend StoreJet 35T jest zewnętrznym dyskiem twardym opartym o 3,5” konstrukcję HDD firmy Western Digital (WD). Urządzenie o pojemności 1TB posiada wymiary 172,4x152,4x44,8 [mm] i waży 1040 gram. Do dyspozycji użytkownika w rzeczywistości pozostaje jednak 931,51GB.
Obudowa dysku została wykonana z dobrej jakości matowego, czarnego plastiku. Co do spasowania urządzenia nie mamy najmniejszych uwag – wszystko jest ze sobą połączone dobrze, nigdzie nie widać żadnych szpar, czy innych niedoróbek.
Na froncie dysku producent umieścił przycisk „One Touch Auto-backup Button”, wokół którego jest dioda zmieniająca swój kolor (na niebieski lub zielony) w zależności od statusu dysku turbo lub standard.
Na obydwu bokach urządzenia znajdują się tylko niewielkie elementy ozdobne, w dole obudowy małe otwory wentylacyjne, a na środku paneli wytłoczone logo producenta.
Wentylacja dysku odbywa się pasywnie (nie ma wentylatora). Aby ułatwić wymianę powietrza z otoczeniem producent w 35T zastosował szereg otworów wentylacyjnych. Te zlokalizowane są na topie dysku, największe na jej tyle, a część na dole obudowy dysku oraz jej bokach.
Wszystkie najważniejsze porty zostały umieszczone z tyłu urządzenia. Jest to podstawowy dysk więc i portów nie ma dużo. Na samym dole Transcend StoreJet znalazło się wejście zasilające (sieciowy zasilacz jest zewnętrzny), tuż nad nim swoje miejsce znalazł najważniejszy i jedyny port urządzenia USB w standardzie 2.0. W tym momencie mogli byśmy od razu doszukać się minusa w takim rozwiązaniu. Dlaczego nie USB 3.0? A no dlatego, że z USB 3.0 jest inny model tego produktu, a dokładnie Transcend StoreJest 35T3, dlaczego więc za minus uznać coś, co w zasadzie stanowi o bycie innego modelu?
Oczywiście poza pojemnością najważniejsza jest wydajność dysku. Moje największe obawy budził tryb turbo, który według zapewnień producenta powinien znacznie zwiększyć prędkość kopiowania i zapisu danych na dysk.
Testy przeprowadziliśmy w dwóch programach. Pierwszym był program ATTO Disk Benchmark w wersji: v.2.46. Test przebiegł na standardowych ustawieniach programu. Poniżej prezentujemy dwa Screeny z programu – jeden dla trybu standardowego, natomiast drugi dla trybu turbo. Wykres z programu ATTO Disk benchmark bierze pod uwagę wyniki dla próbki o wielkości 4MB.
Drugim programem jaki posłużył nam do testów dysku był program HD Tune w wersji: v.2.55. Podobnie jak w przypadku ATTO Syriny prezentują wydajność w obydwu trybach. Wykres przedstawia z kolei wartość średnią dla transferu danych oraz średni czas dostępu.
HD Tune - dysk w trybie standard
Jak widzimy z powyższych wykresów tryb turbo faktycznie się sprawdza. W przypadku testu w programie ATTO Disk Benchmark różnice pomiędzy dwoma statusami w jakich może pracować StoreJet 35T jest aż 11MB/s różnicy. Program HD Tune pokazał o blisko połowę mniejszą różnice, jednak zarejestrowane 5MB na pewno nie jest błędem pomiarowym i należy uznać za prawdziwe twierdzenia producenta dotyczące różnicy w tych trybach.
Inaczej wygląda sprawa z czasem dostępu do danych. Tutaj tak naprawdę nie ma znaczenia, czy wybierzemy Standard czy Turbo, czas waha się w granicach 15~16ms.
Osobnego omówienia wymaga dołączone do dysku oprogramowanie. W zasadzie najważniejsze, a jednocześnie najistotniejsze są dwa programy: Turbo HDD USB oraz Transcend Elite.
Pierwszy z programów pozwala na wybór statusu pracy dysku.
Bardziej rozbudowanym narzędziem jest program Transcend Elite. Interfejs programu mimo, iż nie jest dostępny w języku polskim, jest intuicyjny w obsłudze.
Do wyboru mamy pięć ikon odpowiedzialnych kolejno za funkcje:
- backup danych
- szyfrowanie
- przywracanie kopii plików
- synchronizacja zakładek z przeglądarek internetowych
- manager kopii
Po prawej stronie widoczne są informacje związane z ostatnio przeprowadzonym procesem kopii.
Przeprowadzenie kopii plików odbywa się w 4 krokach. Pierwszym jest ustanowienie nazwy dla naszej kopii zapasowej oraz wybór opcji dodatkowych takich jak kompresja danych, zabezpieczenie hasłem plików czy wybór opcji kopii w czasie rzeczywistym.
Krok drugi polega na wybraniu napędów/folderów i plików do zarchiwizowania.
W kroku trzecim wybieramy miejsce umieszczenia kopii zapasowej. Program umożliwia zapis nie tylko na dysku Transcend, ale na jakimkolwiek nośniku dostępnym dla systemu.
Ostatni czwarty krok to ustawienie harmonogramu kopii. Ta będzie odbywała się automatycznie w wybrane dni o ustalonym przez użytkownika czasie. Oczywiście mamy również możliwość przeprowadzenia backup`u danych w dowolnym czasie lub zaraz po procesie konfiguracji kopii.
Podsumowując dysk Transcend StoreJet 35T jest konstrukcją bardzo udaną. Dysk wygląda dobrze i jest świetnie wykonany. Jego instalacja jest dziecinnie prosta i oczywiście nie wymaga żadnych sterowników. Kopiowanie danych na dysk odbywa się w tempie ekspresowym, a to dzięki funkcji Turbo. Dużym plusem i miłym dodatkiem jest także wygodne i funkcjonalne narzędzie w postaci programu Transcend Elite do tworzenia, zarządzania oraz przywracania kopii zapasowej nie tylko plików użytkownika, ale także zakładek w przeglądarce.
Zdaniem naszej redakcji dysk Transcend zasługuje na maksymalną ocenę 5 gwiazdek oraz zasłużył na specjalne wyróżnienie i naszą pełną rekomendację!