PODPOWIEDZI:

Netgear GS108 [TEST]

Dla osób którym nie wystarczają możliwości współcześnie oferowanych routerów producenci przygotowali szeroką ofertę przełączników sieciowych. Netgear GS108 jest jednym ze switchy przeznaczonych do zastosowań domowych bez kompromisów!

NETGEAR GS108P

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Stabilność podczas pracy
  • Niskie zużycie energii
  • Kompatybilność z sieciami i systemami operacyjnymi
WADY
  • Brak możliwości montażu w racku

fot1

Przełącznik sieciowy Netgear GS108 (switch) został wykonany z bardzo wysokiej jakości materiałów. Obudowa urządzenia w kolorze niebieskim z logo producenta jest stalowa i dobrze spasowana. Na tyle routera producent umieścił wejście do linki zabezpieczającej oraz wejście do zasilacza sieciowego.

fot

fot4

Na froncie switcha dostępne jest osiem portów Ethernet. Co ważne, switch jest zgodny z sieciami o różnych możliwościach transferowych (i wspierających różne standardy) od urządzeń ze wsparciem 10 Mbps, aż po 1000Mbps – pozwalając na połączenie ich w jedną sieć.

fot3

Wymiary GS108 to: 158 x 105 x 27 mm, a jego waga przekracza 0,5kg.

Poza standardowymi diodami sygnalizującymi podpięcie kabla oraz pracę komputera w sieci na froncie po jego lewej stronie jest zainstalowana dioda informująca o podłączeniu przełącznika do prądu.

Na spodzie GS108 umieszczone zostały cztery duże gumowe nóżki oraz dwa otwory pozwalające na montaż na ścianie. Warto zaznaczyć, że w zestawie znalazł się komplet kołków i śrub do montażu na ścianie. Niestety, ale mimo solidnego wykonania i dużych możliwości wykorzystania nie jest to urządzenie profesjonalne. Brak możliwości instalacji w racku przekreśla ten switch, jako produkt w pełni profesjonalny.

fot5

Na bokach urządzenia znalazły się niewielkie otwory umożliwiające chłodzenie przełącznika (ten chłodzony jest w całości pasywnie).

fot6

Podobnie jak inne urządzenia tego typu GS108 jest produktem typu Plug and Play – nie wymaga instalacji, czy konfiguracji. Switch ten jest też zgodny z różnymi platformami systemowymi Windows, Linux oraz Macintosh.

Testy przełącznika sieciowego Netgear GS108 polegały na podłączeniu do urządzenia komputerów oraz dysku sieciowego WD My Book Live z wykorzystaniem różnych interfejsów i sprawdzeniu stabilności pracy w takiej konfiguracji. Testu pingu w sieci lokalnej dokonaliśmy z wykorzystaniem dwóch komputerów podłączonych do switcha, z czego jeden był wyposażony w kartę sieciową o przepustowości do 1000Mb/s, a drugi 100Mb/s. Wynik testu z komputera wyposażonego w szybszą kartę prezentuje figura poniżej:

fog1

Jak widzimy z wykorzystaniem pakietów o maksymalnej wielkości do testów opóźnienie odpowiedzi wyniosło zawsze poniżej 1ms bez strat w pakietach.

Co jest bardzo ważne dla tego typu urządzeń to przede wszystkim stabilność. Tutaj nie mamy nic Netgearowi do zarzucenia. Podczas testów sieć pracowała stabilnie i mimo atakowania sieci wieloma zapytaniami, nie były odczuwalne opóźnienia, czy problemy z przekazywaniem informacji w sieci.

Przełącznik sieciowy Netgear GS108 jest wysokiej klasy produktem. Bardzo dobrze wykonany i prosty w instalacji oraz obsłudze. Wysoka kompatybilność oraz stabilność działania są niewątpliwymi plusami GS108. Na koniec nadmienię, że producent na sam przełącznik udziela dożywotniej gwarancji, natomiast zasilacz sieciowy objęty jest osobnym – dwuletnim okresem gwarancyjnym. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie możliwości montażu GS108 na racku, jednak pamiętajmy, że jest to 8 portowy switch kierowany dla innej grupy odbiorców.

blog comments powered by Disqus
Netgear GS108 [TEST]