PODPOWIEDZI:

Agama AiBOT RC520A [TEST]

Agama AiBOT RC530A to automatyczny robot czyszczący przeznaczony do czyszczenia różnych powierzchni w całkowicie zautomatyzowany sposób. Czy urządzenie sprawdza się w praktyce?

AGAMA AiBOT RC 530a

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Funkcja mopowania
 • Cztery programy czyszczące
 • Mały pobór energii
 • Możliwość ustalenia harmonogramu czyszczenia
 • Automatyczny powrót do stacji dokującej
WADY
 • Nie nadaje się do czyszczenia dywanów
 • Krótki czas pracy na baterii
 • Wysoka cena

W zestawie poza urządzeniem znajdziemy również dwa komplety szczotek nagarniających zanieczyszczenia do ssawki, przystawka do mopowania z kompletem szmatek, pilot zdalnego sterowania oraz akcesoria niezbędne, czyli stacja dokująca wraz z ładowarką sieciową oraz pojemnik na kurz i bateria.

fot1

Sam odkurzacz jest standardowych, jak na tego typu urządzenia rozmiarów: 270 x 82x 92 [mm] i waży 3,3kg.

Obudowa odkurzacza wykonana jest z dobrej jakości plastiku. Z przodu AiBOT`a dostępny jest zderzak (czujnik) uderzeniowy. Na topie do dyspozycji użytkownika jest czujnik podczerwieni , przycisk funkcyjny oraz wyświetlacz informujący nas o wyborze programu czyszczącego i stanie naładowania baterii.

Również od góry wyjmujemy do czyszczenia pojemnik na kurz. Ten posiada pojemność 250ml. Z tyłu AiBOT`a jest wkładana bateria o pojemności 2600mA (niestety Ni-MH) i wystarcza na około 20minut ciągłej pracy urządzenia.

fot2

Na dole RC520A producent umieścił trzy czujniki nie pozwalające na spadek urządzenia ze schodów. Te mają dodatkowo możliwość regulacji odległości od krawędzi. Z tyłu takiego czujnika nie ma, jednak produkt Agamy nie cofa się podczas pracy i nie ma możliwości, żeby odkurzacz spadł (sprawdzone w praktyce).

Robot posiada moc ssącą 17W i w praktyce jest to moc wystarczająca na czyszczenie powierzchni gładkich – niestety z dywanami sobie nie poradzi.

Czyszczenie odbywa się z wykorzystaniem czterech programów + tryb automatyczny. Pierwszy z trybów – spiralny, oferuje czyszczenie po ruchu okrężnym, od środka pomieszczenia w stronę ścian. Drugi z trybów jest dość podobny do ruchu spiralnego – tyle, że robot czyści podłogę od granic ścian w stronę wnętrza pomieszczenia. Trzeci tryb polega na ruchu przypadkowym po czyszczonej powierzchni. Ostatni z trybów to ruch zygzakowaty – odkurzacz przemieszcza się od jednej do drugiej ściany przemieszczając się ciągle do przodu.

Najważniejszym punktem oceny jest oczywiście test czyszczenia powierzchni. Jak odkurzacz poradził sobie z:

 • rozsypaną bułką tartą
 • mąką
 • cukrem
 • pieprzem w ziarnkach

Niestety, ale AiBOT nie radzi sobie z czyszczeniem dywanów. Moc ssąca jest za mała, a odległość ssawki od podłoża za duża, aby dobrze wyczyścił dywany.

Bardzo przydatną funkcją jest opcja mopowania. Dzięki odpowiedniej przystawce możemy zapomnieć o konieczności codziennego czyszczenia parkietów.

Dobrą wiadomość mamy również dla posiadaczy czworonogów. Agama AiBOT RC520A radzi sobie doskonale z sierścią, nawet tą długą.

Oczywiście odkurzacz nie nadaje się do sprzątania mokrych plam – grozi to trwałym uszkodzeniem robota.

Podsumowanie zostawimy Państwu – ponieważ, tak jak napisaliśmy wcześniej, nic nie odda lepiej tego jak spisuje się odkurzacz, jak test praktyczny - zapraszamy więc do naszego videotestu!

blog comments powered by Disqus