PODPOWIEDZI:

HP DeskJet 3515 [TEST]

HP DeskJet 3515 to niskobudżetowe urządzenie wielofunkcyjne o potężnym potencjale. Jak zapewnia producent mocną stroną 3515tki są niskie koszty eksploatacji, co w przypadku urządzeń tanich, nie jest częstym zjawiskiem.

HP Deskjet 3515 Ink Advantage WiFi

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niskie koszty wydruku czarno-białego
  • Krótki czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony
  • Wysoka jakość druku fotografii
  • Szybkie ksero
  • Niskie zużycie energii
WADY
  • Średnia jakość skanów
  • Wysokie koszty druku fotografii

HP DeskJet 3515 to urządzenie, w skład którego wchodzi kolorowa drukarka (pojemniki na tusz są dwa – czarny oraz kolor) oraz skaner. Razem tworzą również niewielkich rozmiarów kopiarkę (do rozmiaru A4).

fot1

W zestawie znajdziemy zewnętrzny zasilacz sieciowy, komplet papierologii (instrukcję obsługi, gwarancje) oraz płytę ze sterownikami. HP zdejmuje z nas również koszty dodatkowe zakupu kabla USB i to mimo, iż urządzenie jest wyposażone w kartę sieciową i może pracować w sieci WiFi.

To właśnie możliwość pracy w sieci jest pierwszym mocnym punktem 3515.

Konfiguracja sieci jest bardzo prosta i nie wymaga dużej znajomości informatycznej. Dzięki wsparciu dla technologii WPS do połączenia drukarki z naszą siecią lokalną wystarczy w zasadzie jedno naciśnięcie przycisku na routerze.

fot6

Obudowa drukarki wykonana jest z czarnego plastiku – matowego odpornego na zabrudzenia i zarysowania.

fot3

Podajnik papieru umieszczony jest na górze urządzenia i mieści 60 arkuszy. Większa ilość załadowanego papieru skutecznie uniemożliwia pobieranie go przez drukarkę i skutkuje błędem podajnika.

Kolejnym plusem jest monochromatyczny i uchylny wyświetlacz LCD. Menu jest również dostępne w języku polskim, dzięki czemu obsługa urządzenia jest jeszcze prostsza.

fot4

Przejdźmy teraz do konkretów – do testów.

Testowanie HP DeskJet 3515 zaczęliśmy od testu wydruku jednej strony z tekstem. Drukarka była połączona z siecią bezprzewodową i tak odbywał się proces drukowania.

Miłym zaskoczeniem było dla nas wręcz błyskawiczne drukowanie nowego zadania. Praktycznie zaraz po naciśnięciu „drukuj” 3515 wybudziła się ze stanu uśpienia i niemal natychmiast rozpoczęła drukowanie.

Gotowy wydruk otrzymaliśmy po około 14 sekundach, co przy zakładanych przez producenta 17 sekundach jest wynikiem rewelacyjnym!

Jako następny test przeprowadziliśmy skanowanie właśnie co wydrukowanej strony. Skan – mono zajął 3515 niecałe 18 sekund, co jest również dobrym wynikiem.

Trzeci test dotyczył ilości wydrukowanych arkuszy tekstu w ciągu jednej minuty. Tutaj potwierdziła się ilość stron deklarowana przez producenta i drukarka w ciągu jednej minuty zadrukowała 8 arkuszy papieru o formacie A4.

Co do poboru prądu – tutaj HP przeszacowało możliwości swojego urządzenia i w takcie pracy DeskJet 3515 pobierało do 18W, co jest ilością o 8W wyższą niż zakładana przez producenta. W stanie spoczynku i gotowości urządzenie pobiera poniżej 3W.

Jako że HP DeskJet 3515 jest urządzeniem, które również potrafi drukować w kolorze, czas teraz na testy druku tekstu z grafiką.

Podobnie jak w przypadku testu mono weryfikację zapewnień producenta zaczęliśmy od sprawdzenia, po jakim czasie nastąpi wydruk pierwszej strony z grafiką. Tutaj również spotkało nas miłe zaskoczenie ponieważ pierwsza strona była gotowa już po niecałych 19 sekundach, to o około 4 sekundy szybciej jak zapewnia producent.

W ciągu jednej minuty drukarka wydrukowała 5 stron (połowa to teks połowa grafika).

Urządzenia typu HP DeskJet 3515 są coraz częściej wykorzystywane również do wydruku fotografii. Nasz VideoTest przeprowadziliśmy z użyciem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych oraz akcesoriów HP, a jego wyniki zobaczą Państwo na filmie.

Po testach na A4 przyszedł czas na testy druku zdjęć w najpopularniejszym rozmiarze 10x15cm. Drukarka zdjęcie bez marginesów w tym formacie wydrukuje w około 1 minutę i 5 sekund. Pełen pojemnik z tuszem wystarczy na wydruk nawet około 40 fotografii.

Poniżej tekstu recenzji znajdą Państwo skan w wysokiej rozdzielczości (1200DPI) wydrukowanej w A4 fotografii.

Teraz czas na test skanera. Tutaj jako wyznacznik jego jakości przyjęliśmy jakość zeskanowanego przez urządzenie zdjęcia. Za punkty krytyczne przyjęliśmy wierność odwzorowania barw oraz ostrość skanu względem oryginalnego zdjęcia. Skany w wysokiej rozdzielczości dostępne są poniżej tekstu recenzji.

fot5

  • porównanie skanu Epson SX405 (po lewej) oraz HP DeskJet 3515 (po prawej)

fig1

Już na początku naszego testu wspomnieliśmy o niskich kosztach eksploatacji jakimi chwali się HP. Jak wygląda to w praktyce?

Oryginalne tusze HP kosztują:

Czarny około 45zł

Kolor około 50zł

Na jednym pełnym kartridżu wydrukujemy w praktyce około 550 stron A4 z tekstem, co daje koszt wydruku jednej strony na poziomie niecałych 0,08zł! Jak na budżetowe urządzenie wielofunkcyjne jest to naprawdę niski koszt eksploatacji.

Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku druku w kolorze. Tutaj niestety wszystkie trzy kolory są w jednym kartridżu, co warunkuje konieczność wymiany całego koloru a nie poszczególnych odcieni.

W sumie użytkownik wydrukuje w najwyższej jakości foto około 35zdjęć w formacie 10x15cm, co daje koszt wydruku jednego zdjęcia na poziomie 1,43zł - jest to dość duża kwota, zważywszy na koszty druku w punktach foto, nawet jeżeli doliczymy koszty przesyłki gotowych zdjęć do domu.

Oprogramowanie było zawsze mocną stroną HP.

skan

Centrum drukarki w jednym programie oferuje możliwość zarówno zarządzania właściwościami drukarki, jej konserwacji, jak i skanowania. Dodatkiem jest program HP Photo Creations umożliwiający komfortowy wydruk fotografii oraz dodatkowo tworzenie indywidualnych gadżetów, jak na przykład kalendarzy z własnymi zdjęciami.

Podsumowanie

fot2

HP DeskJet 3515 jest dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Urządzenie nie nadszarpnie naszego budżetu apetytem na prąd. Czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony i to nie zależnie, czy w kolorze, czy mono, jest krótszy niż zakładany przez producenta, a ilość wydrukowanych stron w ciągu minuty taka jak zakładana przez HP. Fotografie drukowane są w bardzo dobrej jakości – kolory są oddane wiernie, a zadruk jednolity. Najwięcej uwag mamy do skanera. O ile w funkcji ksera sprawdza się znakomicie to jednak do druku zdjęć zwłaszcza w wyższej rozdzielczości się nie nadaje. Ostrość jest prawidłowa jednak kolory nie ostre – wyblakłe.

W naszej ocenie HP DeskJet 3515 zasługuje na pełnych 5 gwiazdek i mimo zaledwie średniej jakości skanów fotografii, to z uwagi na inne ważniejsze plusy DeskJet 3515 otrzymuje nasze specjalne wyróżnienie i pełną rekomendacje!

rekomendacja

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Skan w 1200DPI

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus