PODPOWIEDZI:

HP OfficeJet Pro 8600 Plus [TEST]

HP OfficeJet Pro 8600 Plus to kolejny wielofunkcyjny kombajn przeznaczony do zastosowań bardziej profesjonalnych. Co ciekawe, nie jest to urządzenie laserowe, ale atramentowe. Czy produkt drukujący w tej technologii ma jeszcze rację bytu?

HP Officejet Pro 8600 e-All-in-One

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Funkcjonalność
  • Niskie koszty wydruku
  • Szybki druk w kolorze i mono
  • Drukowanie zdjęć bezpośrednio z karty pamięci i USB
  • Funkcja faksu
  • Dotykowy kolorowy wyświetlacz
  • Polskie menu
WADY
  • Brak

Urządzenie HP posiada wymiary 494 x 412,8 x 315 mm bez dodatkowego modułu dwustronnego, który to poszerza nasze urządzenie o dodatkowe kilka centymetrów. Całość waży ponad 12kg tak, więc jest to produkt, który nie zmieści się pod biurkiem i musimy przygotować więcej miejsca na naszą drukarkę.

fot1

W skład urządzenia wchodzi: drukarka atramentowa (kolorowa), skaner płaski, ich połączenie, czyli kopiarka oraz faks.

HP OfficeJet 8600Plus posiada możliwość automatycznego druku dwustronnego a także dzięki automatycznemu podajnikowi papieru nad skanerem – automatycznego kopiowania dokumentów.

Nasze urządzenie wielofunkcyjne łączy się z siecią zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Nasze wersja drukarki posiada ponadto wsparcie dla technologii HP ePrint oraz AirPrint (dla urządzeń Apple), dzięki czemu możemy drukować niemal z dowolnego miejsca.

Jako że jest to urządzenie profesjonalne, i dopuszczalne miesięczne obciążenie pozytywnie zaskakuje (zwłaszcza, że jest to urządzenie nie laserowe a atramentowe) – 25000 stron to wynik imponujący.

fot2

Nasze testy rozpoczęliśmy od krótkiego przeglądu meny. HP 8600Plus dysponuje dużym dotykowym ekranem o przekątnej ponad 10cm. Menu urządzenia jest w języku polskim, a poszczególne funkcje oznaczone są czytelnymi, dużymi ikonami. Część przycisków została umieszczona po bokach urządzenia, i te staja się dostępne w momencie ich aktywowania w razie potrzeby przez urządzenie.

Menu HP umożliwia dostęp do praktycznie wszystkich funkcji, jakie oferuje nam 8600 Plus. Od drukowania i skanowania począwszy, poprzez kserowanie i konfigurację a na zmianie ustawień i faksowaniu skończywszy.

Ekran reaguje niemal błyskawicznie na dotyk i nie wymaga dużego nacisku siły. Dotyk jest też precyzyjny, więc nie ma problemu z wyborem opcji nieoznaczonych graficznie a jedynie opisanych mniejszą czcionką.

Pierwszy test druku rozpoczęliśmy od skserowania jednej strony dokumentu tekstowego w kolorze czarno-białym, ale korzystając z automatycznego podajnika papieru umieszczonego nad skanerem. Ten automatycznie przewija stronę i ją skanuje a następnie drukuje. Skaner w tej funkcji się nie porusza, to strona jest przewijana nad nim. Czas wydruku jednej strony to mniej niż 22 sekundy.

W drugim teście sprawdziliśmy czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony oraz ilość stron, jaka zostanie wydrukowana w ciągu minuty. Tutaj jedna uwaga – my inaczej niż podają wartości producenci mierzymy czas jednej minuty od wysłania zadania do drukarki a nie od zakończenia drukowania pierwszej strony. W takim teście drukarka poradziła sobie z 15 stronami w czasie jednej minuty, a pierwszy arkusz był już gotowy po około 17 sekundach od wysłania zadania do drukarki.

Kolejny test dotyczył druku w kolorze. Tutaj, chcąc zweryfikować zapewnienia producenta dotyczące szybkości druku, pomiar wykonaliśmy innym sposobem – najpierw zmierzyliśmy czas wydruku pierwszej strony, a następnie odczekaliśmy minutę i przeliczyliśmy ilość wydrukowanych stron w ciągu minuty, ale już od wydrukowania pierwszej strony. W ten sposób sprawdziliśmy zapewnienia producenta jego metodą testową.

fot3

Pierwsza strona w kolorze była gotowa po niecałych 19 sekundach, jest, więc troszeczkę dłużej niż w przypadku druku mono. Po minucie HP wydrukowała 18 stron (jedna strona to grafika druga tekst). Wynik ten nie ma co dziwić, ponieważ pomiar inaczej jak w przypadku druku mono rozpoczęliśmy po wydrukowaniu strony a nie od wysłania zadania do drukarki. Wynik 18 strony jest bardzo dobry, zważywszy na fakt, iż producent tych stron podaje 16.

Mimo iż jest to urządzenie kierowane dla biur, to mamy tu możliwość prostego wydruku zdjęć. Na panelu frontowym po lewej stronie producent umieścił dwa sloty na karty pamięci oraz port USB. Po włożeniu odpowiedniego nośnika zawierającego zdjęcia, urządzenie samo zeskanuje jego zawartość i pokaże nam możliwe do wyboru zdjęcia. Program jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Zdjęcia drukowane są dość szybko, jednak ich jakość jest nieco gorsza niż w przypadku np. domowej DeskJet 3515.

fot4

Czas przejść do krótkiej porcji obliczeń i przeliczenia kosztów wydruku. Producent w przypadku 8600 Plus bardzo mocno podkreśla właśnie ekonomiczny aspekt urządzenia, ba informuje potencjalnych klientów, iż koszty wydruku są tańsze niż w przypadku urządzeń laserowych z analogicznej półki cenowej. Tak naprawdę, to dopiero tutaj znajdziemy odpowiedź, czy urządzenia atramentowe mają jeszcze rację bytu zwłaszcza w firmach.

HP OfficeJet Pro 8600 Plus używa kartridży oznaczonych symbolami 950 oraz 951 (w tym wersji o zwiększonej pojemności XP). W urządzenie wchodzą cztery kartridże trzy kolory oraz czarny. Zastosowanie oddzielnych kolorów już przynosi oszczędności, ponieważ poszczególne kolory nie zużywają się równomiernie a dzięki temu nie musimy wymieniać pełnego pojemnika a innym kolorem. Koszt zakupu pojedynczego koloru to kwota około 98zł. Pełny pojemnik wg. Producenta ma starczyć na wydruk około 1500 stron. Tak więc przeliczając koszt druku koszt jednej strony dla jednego pojemnika z tuszem to niecałe 7 groszy. Niby mało, ale pod uwagę musimy brać fakt, iż takich kartridży mamy trzy i najczęściej zużywają się niebieski i czerwony a najwolniej żółty. Tak wiec realna kwota wydruku kolorowej grafiki może wahać się w granicach 20gr. Może ale nie musi, bo tak naprawdę wyliczenia te są czysto teoretyczne i koszty równie dobrze mogą wynosić 7gr jak i 25 groszy wszystko w zależności od tego, jaką grafikę drukujemy.

O wiele łatwiej wygląda ocena ekonomiczności i wydajności tuszu czarnego. Tutaj koszt zakupu pełnego kartridża w wersji XL to wydatek rzędu 130zł. Te wystarcza nam realnie na wydruk około 2000 stron tekstu w standardowej jakości. Koszt wydruku jednej strony zamyka się wiec w granicach 6 groszy. W rybie ekonomicznym koszty spadają do nawet 4 groszy za jedną stronę A4.

Taki wynik jest naprawdę imponujący zwłaszcza jak na urządzenie nie laserowe.

I już na sam koniec kilka słów o poborze prądu z gniazdka. Podczas druku pobór prądu waha się w granicach od 32 do 37W. Jest to wynik przyzwoity a rewelacyjny w porównaniu do urządzeń laserowych, które potrafią się zadowolić 1000W i więcej.

Podsumowując, trudno się do czegokolwiek doczepić. HP 8600Plus jest urządzeniem wielofunkcyjnym a nie tylko prostym 3w1 i ekonomicznym. Jest to doskonały przykład na to, że urządzenia z tradycyjnymi kartridżami nadal mają rację bytu i to nawet w biurach, gdzie oczekuje się niskiego zużycia energii (takie urządzenia często są włączone 24h na dobę), niskich kosztów wydruku w dobrej jakości oraz funkcjonalności. Cieszy możliwość automatycznego druku dwustronnego dupleks) oraz obecność automatycznego podajnika papieru do kopiarki. Naszym zdaniem HP OfficeJet Pro 8600 Plus zasługuje na ocenę 5 gwiazdek, i specjalne wyróżnienie.

rek

blog comments powered by Disqus
HP OfficeJet Pro 8600 Plus [TEST]