PODPOWIEDZI:

Thermaltake Smart Series 530W [TEST]

Thermaltake to firma znana głównie z produktów High-endowych, jednak posiada w ofercie także budżetowe rozwiązania. Jednym z nich jest zasilacz Smart Series 530W. Konstrukcja charakteryzuje się dobrą jakością przy rozsądnej cenie. Zapraszamy na recenzję.

Thermaltake Smart 530W

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Certyfikat 80 Plus
  • Dobrze trzyma napięcia
  • Dość cichy wentylator
  • Mocna linia +12v
WADY
  • Trochę za krótkie przewody

Jak ważną rzeczą w komputerze jest zasilacz i że nie warto na nim oszczędzać wie każdy użytkownik. Najpewniejszą metodą na zapewnienie długoletniej bezawaryjności komputera jest kupno zasilacza markowego. Jeśli zasilacz taki posiada przy tym odpowiednie certyfikaty i zabezpieczenia, wykonany jest solidnie i kosztuje rozsądne pieniądze, wtedy mamy pełnię szczęścia.

Takim zasilaczem jest właśnie Smart Series 530W firmy Thermaltake.

Thermaltake Smart Series 530W

Jak przystało na produkt markowy zasilacz otrzymujemy ładnie zapakowany i z niezbędnymi akcesoriami w środku. Na wyposażeniu znajdują się śrubki do montażu zasilacza w obudowie, instrukcja oraz kabel zasilający. Zasilacz jest niemodularny, więc wszystkie przewody przyłączone są do niego na stałe. Urządzenie jest jak na zasilacz dość lekkie i małe.

Thermaltake Smart Series 530W

Poniższe tabelki ilustrują, jakie przewody zasilacz posiada, w jakiej ilości oraz długości poszczególnych przewodów. Złącze 20+4 pin, to główna arteria zasilacza, podłączamy je bezpośrednio do płyty głównej.
Drugim ważnym kablem jest 4+4 pin służący do zasilenia sekcji procesora. W razie posiadania starszej lub nietypowej płyty z 4 pinowym złączem wystarczy użyć tylko jednej kostki. Do nowszych konstrukcji podłączamy obie kostki, dające razem 8 pin.

Thermaltake Smart Series 530W

Długość poszczególnych przewodów obrazuje tabelka poniżej. Przewody nie posiadają oplotu, są dość elastyczne z wyjątkiem przewodu 24 pin, który jest sztywny i zabezpieczony oplotem. Moim zdaniem przewód 24 pinowy, jak i 4+4 pin są trochę za krótkie. Długość ich wynosi 55cm, co utrudnia przełożenie ich za płytą główną. Wystarczają co prawda ale szkoda, że nie są chociaż 10cm dłuższe. Pozostałe połączenia są wystarczające.

Thermaltake Smart Series 530W

Smart Series 530W jest zasilaczem uniwersalnym. Oznacza to, że pracuje przy napięciu wejściowym od 100-240V. W praktyce oznacza to tyle, że możemy z niego korzystać na całym świecie, np. podłączyć do gniazdek używanych w Wielkiej Brytanii lub USA. Wystarczy zaopatrzyć się w kabel zasilający z odpowiednią wtyczką, bądź adapter. Urządzenie zgodne jest ze standardem ATX 12V 2.3

Thermaltake Smart Series 530W

Zasilacz dysponuje tylko jedną, ale za to mocną linią zasilania +12V, która odpowiada za dostarczenie energii do najbardziej wymagających komponentów komputera - karty graficznej i procesora. Linia dostarcza prąd o natężeniu 38A i mocy 456W. Wystarczy to, aby bez problemu zasilić 4 rdzeniowy procesor i szybką kartę graficzną.

Thermaltake Smart Series 530W

Thermaltake postarał się o niezbędne certyfikaty, najważniejszy dotyczy sprawności zasilacza. Certyfikat 80 Plus oznacza, że zasilacz działa z wydajnością aż do 86%.

Thermaltake Smart Series 530W

Wydajność ta jest zmienna w zależności od tego, jak bardzo zasilacz jest obciążony w danej chwili oraz od napięcia wejściowego. Zależności te doskonale obrazuje tabelka poniżej. Widzimy, że szczytową sprawność zasilacz osiąga przy ok 50% obciążenia.

Thermaltake Smart Series 530W

Chłodzeniem zasilacza zajmuje się wentylator o średnicy 120mm, o maksymalnej prędkości około 2000 obrotów na minutę.

Thermaltake Smart Series 530W

Według poniższego wykresu, przy maksymalnym obciążeniu zasilacza oraz granicznej prędkości obrotowej poziom generowanego hałasu nie powinien przekroczyć 35 dB. W praktyce pomiary wykazały nieco wyższe wartości - do ok. 40 dB. Mimo wszystko wynik przyzwoity i zasilacz jako całość można uznać za dość cichy.

Thermaltake Smart Series 530W

Producent już na opakowaniu oraz w specyfikacji informuje nas, że we wnętrzu zasilacza znajdziemy wysokiej klasy kondensatory oraz inteligentne systemu zarządzania dystrybucją energii. Nie zabrakło także szeregu zabezpieczeń: TUV, CE, UL, FCC, BSMI oraz Over Current, Over Voltage, Over Power and Short-Circuit protections. Tak więc zasilacz powinien wytrzymać zwarcia, skoki napięcia i długą pracę pod obciążeniem bez szwanku.

Thermaltake Smart Series 530W

Zasilacz jest także zgodny z normą Energy Star 5.0, oraz RoHS. Producent zaznacza także, że cały proces produkcji odbywa się z dbałością o ekologię. Zgodność z procesorami Intel & AMD CPU i kartami graficznymi Nvidia & ATI/AMD i bezawaryjność 100,000 godzin to kolejne atuty tego urządzenia. Na urządzenie udziela 3 lat gwarancji.

Thermaltake Smart Series 530W

Wymiary zasilacz to 150mm(W)x86mm(H)x140mm(L).

Thermaltake Smart Series 530W


Podsumowanie


W naszych testach zasilacz spisał się dobrze. Wartości napięć są zadowalające, tak przy pracy na pulpicie jak i przy obciążeniu podzespołów benchmarkiem oraz grami 3d. Posiadane przez zasilacz zabezpieczenia oraz certyfikat 80 Plus przemawiają na jego korzyść. Przeszkadzają jedynie niektóre kable, sprawdzą się one jedynie w mniejszych obudowach, lub modelach wyposażonych w bardzo dobry system zarządzania okablowaniem. Natomiast jako propozycja zasilacza budżetowego, w cenie ok. 200zł Thermaltake Smart Series 530W jest interesujący. Bez problemu zasili mocną kartę graficzną i wielordzeniowy procesor, dostarczając prąd wysokiej jakości i zachowują przy tym dobrą kulturę pracy.
Rozpakowanie zasilacza Thermaltake Smart Series 530W na portalu Videotesty.pl


blog comments powered by Disqus
Thermaltake Smart Series 530W [TEST]