PODPOWIEDZI:

Gigabyte G1 Gaming GTX 980 - I Nic Więcej Nie Trzeba.

GTX 980 trafił do mnie krótko po tym, jak w sieci zostały opublikowane pierwsze teksty tej karty i innych akceleratorów z serii GTX980. Już wtedy było wiadome, że karta ta będzie nowym liderem wydajności. Pytaniem otwartym było dla mnie jak bardzo wyprzedzi konkurencję na moim AMD FX-8320 i czy w ogóle?

Gigabyte G1 Gaming GTX 980

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Rewelacyjna wydajność
  • Cicha praca w spoczynku
  • Bardzo niskie temperatury pracy
  • Świetne wykonanie
  • Niski pobór mocy
WADY
  • Mogła by być cichsza pod obciążeniem
  • Wysoka cena

Konstrukcja już po wyjęciu z opakowania przypadła mi do gustu, przede wszystkim z uwagi na solidny backplate, który zabezpiecza laminat karty od góry, a jednocześnie ją usztywnia. Mimo, iż G1 od Gigabyte zajmuje tylko dwa sloty na płycie głównej - oczywiście wraz ze swoim układem chłodzenia - to karta wydała mi się dosyć ciężka.

 

 

 

Laminat GTX 980 od Gigabyte jest czarny, podobnie jak backplate oraz obudowa układu chłodzenia. Co warto zaznaczyć - jako, że jest to topowa obecnie karta Gigabyte serii 980, obudowa chłodzenia jest oczywiście wykonana z metalu. Pod nią zamknięte są 3 wentylatory. Takich konstrukcji wentylatorów wcześniej w obozie Gigabyte nie widziałem. Łopatki są żłobione, a dodatkowo posiadają "wypustki" na końcach każdego ze śmigieł. W teorii mają one wpłynąć na cichszą pracę układu chłodzenia - zobaczymy jak wyjdzie to w praktyce.

Zasadniczą częścią układu chłodzenia są dwa aluminiowe radiatory z dosyć szeroko rozstawionymi finami. Oczywiście radiatory te połączone są ze sobą miedzianymi, nie niklowanymi, ciepłowodami. Co mi się spodobało to fakt, że sama podstawa też jest aluminiowa, a za odprowadzanie ciepła z sekcji zasilania odpowiada nie mały radiator, jak często się zdarza, ale część drugiego z zasadniczych radiatorów na układzie chłodzenia.

Oczywiście cały czas mówimy o karcie dedykowanej graczom, ta ma więc ładnie wyglądać i tak też jest w praktyce. Gigabyte G1 Gaming GTX 980 mi się po prostu podoba. Zwróćcie uwagę na chociażby podświetlane logo producenta, które znajduje się na boku karty. Niewielkie logo serii G1 Gaming na plecach karty oraz dodatkowe otwory w obudowie układu chłodzenia, ten przez to jest bardziej ażurowy i karta wydaje się lżejsza, niż jest w praktyce. Całość wygląda dzięki temu elegancko i schludnie.

Karta na laminacie posiada dwa mostki umożliwiające łączenie jej z innymi w konfiguracji SLI oraz dwa 8PIN złącza PCI-E do zasilacza.

Karta Gigabyte posiada na pokładzie zaledwie 2048 jednostek cieniujących. Ten "mały" potworek ma być wydajniejszy od 780Ti, a tam przypomnę shaderów było 2880.

Względem GTX780Ti posiada więcej jednostek ROP - bo 64, ale mniej TMU (128 zamiast 240). Karta wykonana jest w technologii 28nm i bazuje na nowym układzie GM204, a nie jak 780Ti na GK110.

Asus GTX 780 StriX - Jest MOC!

 

Bazowe taktowanie karty Gigabyte wynosi 1228MHz na rdzeniu i 7012MHz efektywnie na pamięciach. W trybie Boost karta zwiększa zegary na rdzeniu do aż 1329MHz. Widać więc wyraźnie, że jest to karta także po OC producenta. Przypomnę, że bazowe taktowanie referenta wynosi odpowiednio 1126MHz dla rdzenia karty i 1216 w trybie Boost.

Co ciekawe - producent zdecydował się na obniżenie szerokości szyny z 384 bitów (GTX 780 i 780Ti) do zaledwie 256 bitów.

Z punktu widzenia technicznego wygląda to ciekawie. A jak jest w praktyce?

Platforma testowa:

Sprzęt pomiarowy:

Metodyka testów:

tradycyjnie całość została podzielona na 3 etapy:

  • testy syntetyczne
  • testy w grach
  • pomiary poboru mocy przez platformę z testowaną kartą, głośności pracy układu chłodzenia oraz temperatur pracy.

 

Testy syntetyczne

Na pierwszy ogień poszedł najpopularniejszy z syntetyków oceniający wydajność kart graficznych pod kątem gier: 3DMark. Pod uwagę bierzemy wyniki cząstkowe uzyskane przez kartę graficzną w teście Fire Strike. Ustawienia testu zostawiliśmy bez zmian względem tych predefiniowanych przez wydawcę.

Drugi test to również popularny syntetyk Unigine Heaven Benchmark w wersji 4.0. Przedstawiony wynik prezentuje wartość ogólną, dla karty graficznej oraz procesora. Test wykonywany był w predefiniowanych ustawieniach Extreme (rozdzielczość 1600x900 pikseli, AAx8, test w oknie).

Wszystkie testy odbywały się na podkręconym do 4,5GHz procesorze AMD FX-8320.

Pomiary temperatur

Do odczytu temperatury akceleratora wykorzystany został program MSI Afterburner. Pierwszy z pomiarów - w spoczynku - odbywał się po około 15 minutach bezczynności zestawu od jego włączenia.

Do obciążenia wykorzystane zostały gry. Prezentowana wartość najwyższa została odczytana po wszystkich testach z gier.

Odczyt temperatury otoczenia został dokonany termometrem Microlife NC 100 bezpośrednio przed rozpoczęciem testów.

Pomiar ciśnienia akustycznego

Pierwszy pomiar - w spoczynku, został wykonany w odległości 30cm od chłodzenia karty graficznej, po 15minutach bezczynności komputera.

Drugi z pomiarów został wykonany podczas obciążania akceleratora programem Unigine Heaven benchmark, również z odległości 30cm.

Pobór mocy przez zestaw

Pobór mocy odnosi się do całego zestawu i pokazuje wartości jakie pobiera zestaw z gniazdka. Same komponenty z uwagi na sprawność zasilacza, która nigdy nie wynosi 100%, będą pobierały jeszcze mniej Watów.

Pomiar został przeprowadzony dla zestawu nie obciążanego (wyświetlany pulpit) oraz platformy pod pełnym obciążeniem grami. Wartość wykazana na watomierzu to wartość maksymalna. Należy pamiętać, że pobór mocy zmienia się dynamicznie i jest mniejszy od maksymalnego.

Gry

Grid 2 - testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Battlefield 4 - W kampanii moment pomiarowy to część misji Singapur. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz ze spuszczeniem łodzi na lotniskowcu na wodę, a kończy wraz z dotarciem do autostrady (po wyeliminowaniu przeciwników na plaży). Rozdzielczość to FullHD, a szczegóły detali zostały ustawione na średnie (predefiniowane bez zmian).

W przypadku Battlefield 4 prezentowane wyniki dotyczą trybu DirectX dla kart Nvidii oraz wyników w trybie Mantle dla kart AMD wspierających to niskopoziomowe API. Choć takie połączenie może wydać się 'dziwne', to ma swoje uzasadnienie. Osoby, które nabędą karty AMD, niezależnie od posiadanego procesora, mogą skorzystać (i pewnie skorzystają) z możliwości jakie daje AMD i tryb Mantle w grach wspierających to API. Użytkownicy Nvidii mają do dyspozycji najnowsze sterowniki, mające poprawić wydajność układów tego producenta, jednak Mantle dla tych kart jest niedostępne. Niesprawiedliwością było by jednak ograniczenie kart AMD wspierających Mantle do trybu DirectX, a w efekcie zaniżenie możliwej wydajności w tej grze.

Do testów w grach dodatkowo wykorzystałem jeszcze jedną grę - War Thunder. Jest to pierwsza, ale nie ostatnia gra typu Free To Play w zestawieniu (niebawem dołączy tam też WOT), jednak z uwagi na razie na brak danych do porównania, wyniki widoczne będą tylko w wersji video:

 

Wyniki z testów syntetycznych

Wydajność Gigabyte G1 Gaming GTX 980 w grach:

 Pomiary temperatur pracy

 

Pomiar ciśnienia akustycznego

 

Pobór mocy przez platformę

 

Podkręcanie

 

Jako, że GTX 980 od Gigabyte był pierwszą kartą tej serii u mnie, nie mogłem nie pokusić się o OC tej karty i sprawdzenie jej wydajności chociaż w testach syntetycznych.

Wynikami jakie uzyskałem pomimo tego, że w platformie testowej jest zaledwie podkręcony FX-8320, byłem baaardzo miło zaskoczony. Taktowanie rdzenia karty z sukcesem zwiększyłem z 1228MHz do 1388MHz, czyli o AŻ 160MHz. Pamięci podkręciły się standardowo, bo o 40MHz fizycznie.

W przypadku testów syntetycznych w 3DMark wynik karty zwiększa się z 14020 do 15212 w teście Fire Strike, przy czym wynik ogólny (mimo, jeszcze raz podkreślę, słabego CPU w platformie) skacze z 10001 do 10289 punktów!!!

Gigabyte GTX980 kosztuje na dzień publikacji testów około 2500zł. To sporo jak za akcelerator, ale jest to bez dwóch zdań obecnie najwydajniejsza karta w zestawieniu. Co ważne, jest MEGA    CICHA w spoczynku, a pod obciążeniem nie odbiega od tej głośniejszej czołówki w teście. Tutaj przy okazji chciałbym poruszyć temat głośności karty w spoczynku, o czym wspominało część użytkowników - być może wynika to z innej wersji BIOS karty, przez co ta zachowuje się inaczej w zależności od wersji.

Przy tak dobrych wynikach pomiarów ciśnienia akustycznego, karta posiada również bardzo dobre temperatury pracy i to zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem. Co też warto podkreślić - temperaturą karta zbliża się do tej chłodniejszej części rywali pod obciążeniem, niż do tej ciepłej grupy.

Bardzo zaskakuje również pobór mocy platformy. Z podkręconym CPU pod obciążeniem watomierz nie wskazywał wartości powyżej 400 watów. W takiej  sytuacji wystarczającym dla zestawów z pojedynczym akceleratorem będzie zasilacz o mocy 550W (dobrej klasy).

W grach, choć karta wygrywa, nie zyskuje tak wyraźnej przewagi, jak by mogło się wydawać. Jakie jest wyjaśnienie tej sytuacji wiedzą chyba wszyscy. Cała platforma jest w tym momencie hamowana przez zbyt słaby procesor. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie Gigabyte GTX 980 G1 Gaming pozwoli na płynną grę w każdy tytuł na rynku i to z maksymalną szczegółowością detali.

blog comments powered by Disqus
Gigabyte G1 Gaming GTX 980 - I Nic Więcej Nie Trzeba.