PODPOWIEDZI:

Asus GTX 780 StriX - Jest MOC!

Do testów do naszej redakcji trafił kolejny Asus GTX 780. Deja Vu? Nie koniecznie. Tym razem jest to wersja Strix - czyli z nowym, półpasywnym chłodzeniem DirectCU II. Jak wypada ten akcelerator na tle konkurencji, w tym z własnej stajni?

Asus Strix GTX 780

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość wykonania
  • Wysoka wydajność
  • Bardzo dobra kultura pracy
  • Półpasywny układ chłodzenia
  • Backplate na karcie
  • Niskie temperatury pracy pod obciążeniem
WADY
  • - Wysokie temperatury pracy w spoczynku
  • Wysoki pobór mocy

Asus VS. Asus

GTX 780 od Asusa gościł na łamach naszego portalu już ponad pół roku temu:

Asus GTX 780 DirectCU II - testujemy kartę dla graczy!

Wtedy największe wrażenie na mnie wywarła jakość wykonania karty, jak i oczywiście jej wydajność. Czym się różni dzisiaj testowana, nowa wersja, poza oczywiście półpasywnym układem chłodzenia?

No właśnie...

Asus GTX 780 StriX fot1

Taktowanie nie uległo zmianie. Podstawowe bazowe taktowanie zegara ustawione jest na 889MHz, a w trybie BOOST dochodzi do 941MHz. Czyli identycznie jak we wcześniejszej wersji GTX`a od Asusa. Nie uległo zmianie również taktowanie pamięci, i to efektywnie wynosi 6008MHz. Szyna pamięci, jej maksymalna przepustowość, ilość jednostek cieniujących, ROP i TMU są takie same. W zasadzie jedyną zmianą jest podwojenie ilości pamięci, jakie karta ma do swojej dyspozycji.

Asus GTX 780 StriX fot10

Wersja DirectCU II posiada bazowo 3GB GDDR5 - tak samo jak wersja referencyjna. GTX serii Strix ma aż 6GB pamięci typu GDDR5.

Do prawidłowej pracy karta wymaga podpięcia dwóch złącz PCI-E jednego 8PIN, a drugiego 6PIN PCI-E.

Asus GTX 780 StriX fot7

Z komputerem akcelerator komunikuje się za pomocą złącza PCI-E w standardzie 3.0. Dodatkowo na PCB karty są dwa mostki SLI, dzięki którym kartę możemy łączyć w układy wielokanałowe.

Asus GTX 780 StriX fot4

Zmiany w układzie chłodzenia

To właśnie konstrukcja chłodzenia jest tutaj największą nowością. Karta wykonana jest nadal z dbałością o szczegóły. Laminat karty schowany jest za solidnym backplatem.

Asus GTX 780 StriX fot3

Obudowa chłodzenia wykonana jest z metalu lakierowanego na czarno.

Asus GTX 780 StriX fot2

Za odprowadzanie ciepła z GPU odpowiada aluminiowy radiator, wspomagany 5 ciepłowodami o różnym przekroju, z czego największa rurka posiada średnicę aż 10mm. Wszystkie ciepłowody są niklowane.

Asus GTX 780 StriX fot6

Asus GTX 780 StriX fot5

Układ chłodzenia wraz z kartą zajmuje 2 pełne sloty na naszej płycie główniej.

Ostatnim elementem chłodzenia są dwa wentylatory. Całość stylizowana jest na oczy sow, i podobnie jak we wcześniej testowanej konstrukcji AMD:

Asus Radeon R9 280 Strix - test karty z nowej serii produktów dla graczy od Asusa

wyszło to producentowi dobrze :)

Po między tymi dwoma układami chłodzenia jest jednak pewna mała różnica. W przypadku Radeona wentylatory rozpoczynały pracę w momencie, gdy temperatura rdzenia karty osiągnęła 60 stopni Celsjusza. Dla konstrukcji Nvidii próg ten został nieco podniesiony i wentylatory startują dopiero przy 65 stopniach Celsjusza.

Wyposażenie w porty wejść/wyjść

Asus nie zmienił nic względem konstrukcji referencyjnej i podobnie jak w przypadku wersji DirectCU II na śledziu do dyspozycji mamy dwa złącza DVI (DVI-I oraz DVI-D), pełnowymiarowy port HDMI oraz pełnowymiarowy DisplayPort.

Asus GTX 780 StriX fot8

Jako że karta dysponuje portem DVI-I, do akceleratora możemy również podpiąć monitor sygnałem analogowym D-SUB, oczywiście korzystając wcześniej z odpowiedniej przejściówki.

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

alt text

alt text

Metodyka

Testy syntetyczne

Na pierwszy ogień poszedł najpopularniejszy z syntetyków oceniający wydajność kart graficznych pod kątem gier: 3DMark. Pod uwagę bierzemy wyniki cząstkowe uzyskane przez kartę graficzną w teście Fire Strike. Ustawienia testu zostawiliśmy bez zmian względem tych predefiniowanych przez wydawcę.

Drugi test to również popularny syntetyk Unigine Heaven Benchmark w wersji 4.0. Przedstawiony wynik prezentuje wartość ogólną, dla karty graficznej oraz procesora. Test wykonywany był w predefiniowanych ustawieniach Extreme (rozdzielczość 1600x900 pikseli, AAx8, test w oknie).

Wszystkie testy odbywały się na podkręconym do 4,5GHz procesorze AMD FX-8320.

Gry

Grid 2 - testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Battlefield 4 - W kampanii moment pomiarowy to część misji Singapur. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz ze spuszczeniem łodzi na lotniskowcu na wodę, a kończy wraz z dotarciem do autostrady (po wyeliminowaniu przeciwników na plaży). Rozdzielczość to FullHD, a szczegóły detali zostały ustawione na średnie (predefiniowane bez zmian).

W przypadku Battlefield 4 prezentowane wyniki dotyczą trybu DirectX dla kart Nvidii oraz wyników w trybie Mantle dla kart AMD wspierających to niskopoziomowe API. Choć takie połączenie może wydać się 'dziwne', to ma swoje uzasadnienie. Osoby, które nabędą karty AMD, niezależnie od posiadanego procesora, mogą skorzystać (i pewnie skorzystają) z możliwości jakie daje AMD i tryb Mantle w grach wspierających to API. Użytkownicy Nvidii mają do dyspozycji najnowsze sterowniki, mające poprawić wydajność układów tego producenta, jednak Mantle dla tych kart jest niedostępne. Niesprawiedliwością było by jednak ograniczenie kart AMD wspierających Mantle do trybu DirectX, a w efekcie zaniżenie możliwej wydajności w tej grze.

FarCry 3 - rozdzielczość testowa FullHD 1920x1080 pikseli. Jakość tekstur wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX, geometria, roślinność - bardzo wysokie, woda i otoczenie wysokie. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz z początkiem misji "Palenie zioła", a kończy po podpaleniu wszystkich pól marihuany i wyeliminowaniu przeciwników z pól uprawnych.

Metro Last Light - część pomiarowa obejmuje fragment misji "Popioły" od momentu wyjścia z metra aż do końca misji. Pomiar kończymy tuż przed filmem przerywnikowym i zapisem gry. Testowa rozdzielczość to FullHD, ustawienia szczegółowości grafiki wysokie, SSAA wyłączony, filtrowanie tekstur 16x, ustawienia rozmyć i teselacji - normalne.

Pomiary temperatur

Do odczytu temperatury akceleratora wykorzystany został program MSI Afterburner. Pierwszy z pomiarów - w spoczynku - odbywał się po około 15 minutach bezczynności zestawu od jego włączenia.

Do obciążenia wykorzystane zostały gry. Prezentowana wartość najwyższa została odczytana po wszystkich testach z gier.

Odczyt temperatury otoczenia został dokonany termometrem Microlife NC 100 bezpośrednio przed rozpoczęciem testów.

Pomiar ciśnienia akustycznego

Pierwszy pomiar - w spoczynku, został wykonany w odległości 30cm od chłodzenia karty graficznej, po 15minutach bezczynności komputera.

Drugi z pomiarów został wykonany podczas obciążania akceleratora programem Unigine Heaven benchmark, również z odległości 30cm.

Pobór mocy przez zestaw

Pobór mocy odnosi się do całego zestawu i pokazuje wartości jakie pobiera zestaw z gniazdka. Same komponenty z uwagi na sprawność zasilacza, która nigdy nie wynosi 100%, będą pobierały jeszcze mniej Watów.

Pomiar został przeprowadzony dla zestawu nie obciążanego (wyświetlany pulpit) oraz platformy pod pełnym obciążeniem grami. Wartość wykazana na watomierzu to wartość maksymalna. Należy pamiętać, że pobór mocy zmienia się dynamicznie i jest mniejszy od maksymalnego.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

alt text

alt text

alt text

alt text

Gry

alt text

alt text

alt text

alt text

alt text

Pomiar temperatury

alt text

alt text

Pomiar ciśnienia akustycznego

alt text

alt text

Pobór mocy przez platformę testową

alt text

alt text

Wnioski i podsumowanie

Karta z jednej strony mnie nie zaskoczyła, z drugiej zrobiła pozytywne wrażenie. Mając wcześniej przetestowaną R9 280 Strix w zasadzie od początku było wiadomo, że ta karta jest adresowana dla graczy z mniej zasobnym budżetem, a GTX 780 Strix będzie konstrukcją dla bardziej zamożnych użytkowników PC.

Asus GTX 780 StriX fot9

W praktyce karty prezentują bardzo podobny poziom temperatury i kultury pracy. Pobór prądu przez bohatera dzisiejszego testu jest wyższy niż konstrukcji AMD, ale karta rekompensuje to też wyższą wydajnością.

W przypadku BF4 GTX 780 okazał się nieco mniej wydajną konstrukcją od R9 Strix, natomiast w pozostałych produkcjach przewaga GTX`a jest wyraźna.

Podobnie jak w przypadku R9 dość wysokie temperatury pracy karty nieobciążanej tłumaczy półpasywny układ chłodzenia. Ale co ciekawe, pod obciążeniem karta jest cichsza od odpowiednika DirectCU II i temperatury osiągane przez kartę z serii Strix też są niższe.

Reasumując: Asus GTX 780 Strix z chłodzeniem DirectCU II to konstrukcja dla osób szukających ciszy, nawet kosztem nieco wyższych temp. w spoczynku, wysokiej wydajności i niebagatelnego wyglądu.

W mojej ocenie karta zasługuje na maksymalną ocenę naszej redakcji!

blog comments powered by Disqus
Asus GTX 780 StriX - Jest MOC!