PODPOWIEDZI:

OKI MB451 test urządzenia wielofunkcyjnego 4 w 1

OKI MB451 jest urządzeniem wielofunkcyjnym 4w1 należącym do serii MB401. Linia urządzeń OKI ma trafić przede wszystkim do małych oraz średnich firm. Jak sprawdzał się testowany model w praktyce? Zapraszamy na test.

OKI MB451

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Masa przydatnych funkcji pozwalających na optymalizację czasu
  • Skanowanie bezpośrednio do pamięci masowej czy e-mail
  • Szybkość druku
  • Automatyczny duplex
  • Rozsądne koszty wydruku
WADY
  • Wysoki pobór prądu
  • Dość głośna praca
  • Brak menu dostępnego w języku polskim

Do naszej redakcji trafił model MB451. Jest to jeden z dwóch dostępnych modeli mających zaspokoić przede wszystkim zapotrzebowanie firm małych. Drugim jest MB441 - ale to jest urządzenie tylko 3w1. Model MB451 dostępny jest w dwóch wersjach 451 oraz 451w. Ten drugi posiada dodatkowo kartę sieci bezprzewodowej WiFi (451 łączy się tylko przewodowo).

OKI MB451 fot1

OKI MB451 fot2

Konstrukcja OKI jest połączeniem drukarki (działającej oczywiście w technologii LED), skanera, kopiarki oraz faxu. Wymiary urządzenia to 455x427x425mm, a waga to 20kg. Nie jest to ani mało, ani lekko, ale jak na urządzenie o tak sporej funkcjonalności nie jest źle.

OKI MB451 fot11

OKI MB451 fot12

MB451 jest wykonane z białego plastiku, a całość jest dobrze spasowana.

Panel sterowania jest rozbudowany, jednak przyciski są rozmieszczone na tyle intuicyjnie, że obsługa urządzenia nie sprawia żadnych problemów. Jednym z ważniejszych elementów jest monochromatyczny wyświetlacz. Menu jest czytelne, jednak nie jest dostępne w języku polskim.

OKI MB451 fot4

Szybką obsługę urządzenia ułatwiają przede wszystkim przyciski z lewej strony. Te pozwalają na szybki dostęp do głównych opcji urządzenia.

Na górze mamy do dyspozycji automatyczny podajnik papieru, umożliwiający również w pełni automatyczne kopiowanie i skanowanie dokumentów. Poniżej pod pokrywą producent umieścił tradycyjny skaner płaski o rozdzielczości do 600DPI.

OKI MB451 fot5

OKI MB451 fot0

Zasadnicza część drukarki z automatycznym oraz ręcznym podajnikiem czystych kartek papieru. Tu znalazł się również kaseta oraz bęben światłoczuły drukarki.

OKI MB451 fot7

OKI MB451 fot8

OKI MB451 pozwala na drukowanie z szybkością do 29 stron na minutę, oraz skanowanie nawet do 37 kartek na minutę. W praktyce nasze testy wykazały wynik 27str/min oraz 34str/min dla skanowania. Czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony to 4,5s ze stanu gotowości oraz około 9 sekund ze stanu czuwania.

Urządzenie wielofunkcyjne OKI może komunikować się z siecią przewodowo. Wszystkie podłączenia zlokalizowane są z tyłu, a poza wejściem sieciowym jest tu również port USB oraz wejścia telefoniczne służące do podłączenia faksu i telefonu.

Pamięć wewnętrzna urządzenia pozwala na zapisanie kontaktów telefonicznych oraz adresów e-mail umożliwiając w ten sposób skanowanie bezpośrednio do adresu e-mail oraz szybkie wysyłanie faksów.

Jakość druków jest bardzo dobra. Tekst jest czytelny, nawet przy bardzo małych czcionkach. Wykresy posiadają dostateczny kontrast, dzięki czemu nawet mimo tego, iż jest to urządzenie monochromatyczne wszystko jest wyraźne i kontrastowe. Gorzej wypada skaner. Jakość zapisanej kopii jest dobra, ale tylko dobra, a to może nie zawsze sprostać wymaganiom jakie są stawiane urządzeniom tej klasy. Kserowanie odbywa się szybko i wprost niezastąpionym elementem jest tutaj automatyczny podajnik kserowanych (czy skanowanych) dokumentów. Wygodny dostęp do portu USB oraz możliwość skanowania na pendrive, czy drukowania zapisanych tam dokumentów to duża zaleta, zwłaszcza przy braku WiFi (w modelu MB451).

OKI MB451 fot6

Pobór prądu nie zachwyca. Przy maksymalnym obciążeniu pobór prądu dochodzi do blisko 890W! Na szczęście urządzenie posiada kilka trybów i funkcji, które pozwalają na znaczne obniżenie poboru energii elektrycznej. W trybie gotowości ten wynosi około 10W, a w stanie czuwania spada poniżej 3W.

Koszty wydruku są na bardzo przyzwoitym poziomie. Na oryginalnej kasecie oraz bębnie koszt wydruku jednej strony to około 8gr. Nie jest to najlepszy wynik, ale i narzekać nie ma na co. Dodatkowo producent udostępnia kasetę o zwiększonej pojemności, co również wpływa na obniżenie kosztów wydruków. W przypadku zastosowania zamienników, możemy zejść z ceną za jedną stronę A4 tekstu do około 5gr.

Podsumowując - moim zdaniem MB451 to urządzenie tak naprawdę bardzo profesjonalne, choć sam producent reklamuje je jako produkt dla mikroprzedsiębiorstw oraz domowego biura. Stosunkowo niskie koszty wydruku, bardzo duża (ba, ogromna) funkcjonalność oraz bardzo dobre wykonanie sprawiają, że na pewno nie jedna osoba zwróci na nie swoją uwagę. Na koniec wspomnę jeszcze o kosztach zakupu MB451. W wersji bez WiFi cena wynosi około 800zł! Moim zdaniem, to nie jest kwota wygórowana, jak za urządzenie tej klasy. Największymi wadami są moim zdaniem jednak dość wysoki pobór prądu oraz głośna praca.

blog comments powered by Disqus
OKI MB451 test urządzenia wielofunkcyjnego 4 w 1