PODPOWIEDZI:

Dune HD TV-303D [TEST]

Dune HD TV-303D to nowsza i wzbogacona o obsługę 3D wersja znanego odtwarzacze Dune HD TV-301. Mocniejszy procesor i większa ilość pamięci RAM to najważniejsze zmiany w odtwarzaczu. A jak odczują je użytkownicy?

Dune HD TV-303D

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wyższa wydajność jak w TV-301
  • Obsługa 3D MVC, Side-by-side, Top/Bottom
  • Możliwość skorzystania ze slotu na kartę pamięci, USB, czy zatoki na napędy 2,5”
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Zewnętrzny odbiornik IR
WADY
  • Potrafi się zawiesić przy wychodzeniu z aplikacji, lub podczas wyłączania filmów
  • Brak dedykowanej aplikacji do YouTube

Zacznijmy od omówienia wykonania i wyposażenia w porty. Tutaj już podczas rozpakowania miałem małe deja vu. Bogaty zestaw akcesoriów (niezbędne okablowanie, pilot, zewnętrzny odbiornik IR, zasilacz z zestawem różnych końcówek do gniazdek) to cecha, którą znamy już z TV-301. Sam odtwarzacz z zewnątrz nie różni się praktycznie niczym, poza oznaczeniem na froncie urządzenia.

Dune HD TV-303D  fot1

Obudowa wykonana została z dobrej jakości matowego czarnego plastiku. Producent nie zastosował tu zbędnych ozdobników, dzięki czemu urządzenie z wyglądu jest stonowane i będzie pasowało niemal do każdego pomieszczenia. Jego top oraz boki zawierają otwory wentylacyjne, pozwalające na schłodzenie wnętrza TV-303D (ten jest chłodzony całkowicie pasywnie).

Dune HD TV-303D  fot8

Na froncie znajdziemy diodę sygnalizacyjną oraz jeden z dwóch odbiorników IR. Na lewym boku urządzenia producent ulokował zatokę na napędy 2,5”. Dysk nie jest częścią zestawu i w odpowiedni możemy zaopatrzyć się samodzielnie.

Dune HD TV-303D  fot2

Dune HD TV-303D  fot4

Po przeciwnej stronie zatoki Dune HD posiada port USB w standardzie 2.0 oraz slot na karty pamięci SD/SDHC. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyszli użytkownicy mogą w łatwy sposób podpiąć pendrive z filmem, czy włożyć kartę pamięci z aparatu i niemal natychmiast oglądać wykonane zdjęcia.

Dune HD TV-303D  fot5

Pozostała część portów zlokalizowana jest oczywiście z tyłu urządzenia i podobnie jak w TV-301, mamy tutaj ich spore bogactwo. Zaczynając od strony prawej jest to port USB 3.0, ale slave (komunikacja jednokierunkowa), drugi z portów USB 2.0, wyjście optyczne, dalej jest to złącze pozwalające na podłączenie anteny WiFi oraz wyjście AV (odpowiednie kable znajdziemy w zestawie), port HDMI (pełnowymiarowy, kabel również jest w pudełku), wyjście na zewnętrzny odbiornik IR (dzięki któremu możliwe jest schowanie TV-303D np. w szafce i nadal nie tracimy możliwości operowania pilotem), wyjście komponentowe (analogowe), port sieciowy Ethernet RJ-45, a najbardziej z lewej ulokowany został włącznik/wyłącznik oraz wejście zasilające urządzenie.

Dune HD TV-303D  fot6

Menu Dune HD TV-303D oraz jego obsługa niczym się nie różni od znanych z wcześniej recenzowanych wersji odtwarzacza. Obsługa jest intuicyjna, menu dostępne również w języku polskim, a nawigację ułatwiają duże i czytelne ikony. Odtwarzacz umożliwia nam również spore możliwości personalizacji, które pozwalają na całkowitą przebudowę wyglądu menu odtwarzacza i dostosowanie go do własnych indywidualnych preferencji.

Dune HD TV-303D  fig2

Wśród zainstalowanych przez producenta aplikacji znalazły się najważniejsze programy, takie jak przeglądarka WWW, odtwarzacz radia internetowego, czy programy umożliwiające dostęp do portali społecznościowych, takich jak Facebook, czy Twitter. Niestety zabrakło dedykowanej aplikacji do YouTube – moim zdaniem z uwagi na popularność tego serwisu jest to spore niedopatrzenie i niewątpliwy minus. Część aplikacji nie jest widoczna w głównym aplecie i aby je uwidocznić musimy skorzystać z odpowiednich opcji w menu narzędzi konfiguracyjnych.

Dune HD TV-303D  fig1

Najważniejsze zmiany zaszły jednak nie w wyglądzie, czy w menu, bo tych tu praktycznie nie ma, ale we wnętrzu urządzenia. Dune HD TV-303D zyskał szybszy procesor (Sigma Designs 8672/8673) oraz podwojona w porównaniu do TV-301 została ilość pamięci RAM (obecnie jest jej 512MB). Odtwarzacz nadal poradzi sobie z wszystkimi najważniejszymi formatami audio/video, ale oprócz tego zyskał możliwość odtwarzania plików 3D: MVC, Side-by-side, Top/Bottom.

Z uwagi na zmiany jakie zaszły w odtwarzaczu, podczas naszych testów skupiliśmy się głównie na odtwarzaniu właśnie materiałów zapisanych w 3D. Ale po kolei: płynność działania urządzenia dzięki wprowadzonym zmianom w jego konstrukcji zyskała. Menu działa swobodnie bez przycięć. Przeglądarka dobrze radzi sobie z otwieraniem stron, choć moim zdaniem można by tutaj jeszcze sporo poprawić. Jej obsługę umożliwia zarówno pilot jak i klawiatura ekranowa. Zdjęcia (również te w wysokiej rozdzielczości) wczytywane są szybko i bez charakterystycznego dla tanich odtwarzaczy wczytywania poszczególnych linii pikseli. Pokaz slajdów odtwarzany jest płynnie. Przeglądanie sieci nie stanowi większego problemu, choć dobrze jest przyzwyczaić się do obsługi przeglądarki klawiaturą ekranową oraz nauczyć korzystania z menu kontekstowego. Dostęp do sieci jest szybki, a materiały odtwarzane z innego komputera buforowane są błyskawicznie. Z uwagi na fakt, iż całość oprogramowania oparta jest na systemie Linux, wsparcie dla tych systemów jest pełne i ci z Was, którzy używają oprogramowania spod znaku pingwina nie będą zawiedzeni kompatybilnością. Tutaj jednak pewna uwaga – mimo iż urządzenie łączy się z siecią bezprzewodowo i zapewnia wsparcie dla standardu WiFi 802.11 b/g oraz n, to urządzenie to jest za słabe, aby wykorzystać pełen potencjał jaki oferują nam nowoczesne sieci, nawet te domowe.

Dune HD TV-303D  fot3

No i czas na to co najważniejsze – czyli na ocenę odtwarzania filmów w 3D. Odtwarzacz radzi sobie bez najmniejszych problemów z wszystkimi najważniejszymi formatami plików: MKV, MPEG, VOB AVI, MP4, WMV, czy Video_TS. Poprawnie odczytywane są również napisy z polskimi znakami dialektycznymi. Odtwarzanie filmów 3D sprawdziliśmy na plikach T/B w formacie .mkv. Tutaj odtwarzacz poradził sobie świetnie i filmy były wyświetlane jak najbardziej poprawnie i bez żadnych przycięć.

Dune HD TV-303D  fot10

  • Pilot posiada fosforyzujące klawisze, dzięki czemu obsługa w całkowitej ciemności jest o wiele łatwiejsza

Na koniec wspomnę o drugiej wadzie – a mianowicie odtwarzacz potrafi się zawiesić na dłużej lub nawet całkowicie zarówno podczas wychodzenia z filmów, jak i podczas zamykania aplikacji (np. gier).

Podsumowując: zmiany w Dune HD TV-303D względem 301ki objęły głównie stronę sprzętową. Szybszy procesor oraz większa ilość pamięci RAM sprawiły, że odtwarzacz działa płynniej, żwawiej choć nadal może się przywiesić. Możliwość odtwarzania filmów 3D to miły dodatek, który rozszerza możliwości multimedialne urządzenia. Nie zapomnijmy jednak, że aby wykorzystać te możliwości potrzebujemy również odpowiedniego „źródła”, na którym wyświetlimy obraz.

Cena za jaką kupimy HD TV-303D to niecałe 800zł. Nie jest to cena wygórowana jak za tak funkcjonalne urządzenie z możliwością obsługi 3D, jednak jeżeli ktoś nie potrzebuje takiej funkcji, nie straci wybierając starszą wersję Dune HD TV-301.

blog comments powered by Disqus
Dune HD TV-303D [TEST]