PODPOWIEDZI:

Tomb Raider [RECENZJA]

Seria Tomb Raider powraca z wielkim rozmachem. Gra rozbudziła nadzieje milionów graczy na całym świecie na kolejną wielką przygodę z Larą Croft w roli głównej. Czy powrót słynnej serii się udał? Dowiecie się czytając recenzję.

Tomb Raider

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Najlepsza Lara w historii gry :)
 • Dubbing (W szczególności Karolina Gorczyca)
 • Oprawa graficzna oraz audio
 • Wciągające przerywniki filmowe
 • Niezła linia fabularna
WADY
 • Brak

Tomb Raider

Tomb Raider to seria znana graczom od 1996. Wtedy poznaliśmy Larę Croft, młodą i niezwykle uroczą Panią Archeolog. Lara uwielbia niebezpieczeństwo oraz tajemnice przeszłości. Nie jest jednak typem bezbronnej kobiety, w przetrwaniu pomagają jej dwa nieodłączne pistolety i niesamowita sprawność fizyczna. Tak przynajmniej było do tej pory, jednak pomiędzy Tomb Raiderem z 1996 roku a współczesną wersją jest wiele różnic.

Tomb Raider

Tomb Raider

Tym razem historia opowiedziana jest na nowo, Lara jako młodziutka poszukiwaczka przygód dopiero zmierza ku swojemu przeznaczeniu, którym jest tajemnicza wyspa. Grę rozpoczyna efektowne intro, w którym Lara zostaje oddzielona od reszty załogi i cudem unika utonięcia. Udaje jej się wyjść na przeg, gdzie po chwili zostaje niespodziewanie ogłuszona. Budzi się wisząc nogami w dół nad rozpadliną, owinięta w całun. Po raz kolejny wychodzi z opresji, dzięki sprytowi i sprawności fizycznej, lecz odnosi przy upadku pierwsze obrażenia. Tak rozpoczyna się gra, dalej jest już tylko coraz trudniej. Ciągła walka o przetrwanie i nieustanna akcja, przeplatana odkrywaniem mrocznych tajemnicy wyspy.

Tomb Raider

Tomb Raider

Tomb Raider

Fabuła w grze jest całkiem fajna, natomiast ważna jest także strona audio oraz grafika. Autorzy przyłożyli się, wszystkie lokacje są szczegółowo odtworzone a wiele z elementów otoczenia ulec może destrukcji, np. przez podpalenie. Największe wrażenie robi wygląd i animacje Lary, jest jeszcze bardziej atrakcyjna niż w poprzednich częściach a porusza się z niesamowitą gracją. Ruchy Lary są ruchami Camilli Luddington, brytyjskiej aktorki która nagrała cały motion capture oraz kwestie wypowiadane przez Larę.

Tomb Raider

Tomb Raider

Tomb Raider

W polskiej edycji gry bohaterom głosów użyczyło wielu weteranów dubbingu. Na największą pochwałę zasługuje Karolina Gorczyca, młoda aktorka która użyczyła Larze swojego ciepłego głosu. Karolina doskonale oddała emocje wirtualnej bohaterki, dzięki komentarzom i odgłosom wydawanym przez Larę jesteśmy wręcz przekonani, że naprawdę się zraniła, wykonała wielki wysiłek lub wzruszyła do łez. Gdyby wszystkie gry miały tak mocny dubbing, wersje kinowe dawno zostałyby już zastąpione.

Tomb Raider

Tomb Raider

Tomb Raider

Sama rozgrywka w dużej mierze przypomina starsze części gry, wciąż jest sporo biegania, skakania oraz strzelania. Autorzy jednak wprowadzili elementy przetrwania, Lara na początku gry musi upolować sobie jedzenie , aby przeżyć. Jest takich motywów jeszcze kilka. Nie można jednak powiedzieć, że Tomb Raider zmienił się w szkołę przetrwania, to jedynie dodatkowe elementy wplecione w grę. Dobrze ją urozmaicają ale to wciąż tylko (lub aż) doskonała gra akcji.

Wprowadzono także elementy RPG. Postać rozwija się w miarę nabywania doświadczenia. Możemy uczyć Larę nowych czynności oraz ulepszać ekwipunek.

Tomb Raider

Tomb Raider


 

Podsumowanie


Lara Croft jest bez wątpienia ikoną w świecie gier i niewątpliwie najbardziej znaną postacią kobiecą. Nowy Tomb Raider udowadnia, że pomimo wielu prób odebrania Larze pierwszego miejsca, to ona wciąż jest na szczycie. Restart serii jest niezwykle udany, kolejny zresztą w ostatnim czasie (mam na myśli powrót DMC: Devil May Cry). Gra ode mnie otrzymuje najwyższą ocenę, za to że jest dopracowaną i dojrzałą propozycją. Dodatkowym atutem jest znakomity dubbing. Pozostaje tylko czekać co dalej będzie się działo z piękną Larą. Tomb Raider II? Czemu nie! :) 

Pierwszy gameplay na kanale GameNotOver.plGra Tomb Raider dostępna na: PC, Xbox 360, PS3

Wymagania sprzętowe wersji PC:

 • Core i5 2.66 GHz
 • 1 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
 • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 480 lub lepsza)
 • 10 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8
blog comments powered by Disqus
Tomb Raider [RECENZJA]