PODPOWIEDZI:

HP OfficeJet PRO 251DW [TEST]

HP OfficeJet Pro 251DW to atramentowa drukarka z linii urządzeń biurowych. Urządzenie zapewnia łączność bezprzewodową oraz wysoką jakość wydruku. Sprawdźmy je w praktyce.

HP OFFICEJET PRO 251DW

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobra jakość wydruków kolorowych i czarno-białych
  • Wysokie dopuszczalne obciążenie miesięczne
  • Duży czytelny dotykowy wyświetlacz
  • Bezproblemowa instalacja również na systemach Linux
WADY
  • Koszty wydruku (około 11gr za stronę czarno-białą)
  • Szybkość druku czarno-białego
  • Problemy z drukowaniem zdjęć na niektórych rodzajach papieru

HP 251DW obsługiwana jest za pomocą dużego (o przekątnej prawie 11cm!) dotykowego ekranu.

HP OfficeJet Pro 251DW fto1

Menu urządzenia dostępne jest również w języku polskim. Całość została podzielona na kategorie oznaczone dodatkowo dużymi czytelnymi ikonami. Obsługa menu jest intuicyjna. Aby ekran dotykowy zareagował musimy użyć nieco więcej siły.

Z obydwu boków wyświetlacza do dyspozycji mamy dodatkowe przyciski, które zostają aktywowane w zależności od wyboru w menu.

Na froncie 251DW znajdziemy również włącznik/wyłącznik urządzenia oraz port USB umożliwiający bezpośredni wydruk zdjęć, lub dokumentów.

HP OfficeJet Pro 251DW fot2

HP OfficeJet Pro 251DW fot3

Tył drukarki skrywa dodatkowo port sieciowy RJ-45 oraz wejście USB do podłączenia przewodowego.

Papier zamykany jest w automatycznym podajniku na 250 arkuszy z frontu urządzenia. Odbiornik może pomieścić 150 kartek. Drukarka HP OfficeJet Pro 251DW posiada możliwość automatycznego druku dwustronnego (dupleks).

Drukarka jest nieco większa jak urządzenia „domowe”, a jej wymiary to: 494x460x238 [mm] i waży 8,8kg.

HP OfficeJet Pro 251DW fot4

Testowana przez nas drukarka to urządzenie biurowe, więc i dopuszczalne miesięczne obciążenie jest zdecydowanie większe niż w przypadku urządzeń domowych, a wynosi 30 000 arkuszy.

Testy drukarki obejmowały pomiar czasu wydruku pierwszej strony druku czarno-białego oraz w kolorze, a także testy wydruku w ciągu jednej minuty.

Podczas pracy zmierzyliśmy watomierzem LEDSystems pobór prądu.

Pierwsza strona tekstu czarno-białego jest gotowa po zaledwie 18 sekundach, a kolorowego po 15 sekundach (drukarka znajdowała się w stanie gotowości).

W ciągu jednej minuty (od wydrukowania pierwszej strony) 251DW wydrukowała zaledwie 11 stron tekstu. Zaledwie ponieważ producent deklaruje ich aż 25. Niestety podczas testów (co widać na naszym video) drukarka pod koniec druku każdego arkusza miała dziwne przestoje. Być może było to związane z naszą procedurą testową – drukowana jest za każdym razem ta sama strona, ale w ilości około 30 kartek. Mogło by to być pewnym usprawiedliwieniem dla drukarki HP, jednakże stosujemy taką samą procedurę we wszystkich naszych testach i do tej pory żadne z urządzeń się w ten sposób nie zachowywało.

HP OfficeJet Pro 251DW fot5

Druk kolorowy (również wielokrotnie drukowana ta sama strona) poszedł 251DW zdecydowanie szybciej i po jednej minucie mieliśmy gotowe 13 arkuszy. Te wartości są już zdecydowanie bliższe tym deklarowanym przez producenta.

Pobór prądu podczas pracy urządzenia wynosi maksymalnie 56W.

Mimo iż OfficeJet Pro 251DW umożliwia drukowanie zdjęć, nam się to niestety nie udało. Powód – drukarka nie wciągała papieru. Papier jaki zastosowaliśmy do testu to produkt EMTEC, jaki dostaniemy w sieciowych marketach, czy sklepach komputerowych. Papier był błyszczący o gramaturze 210gr/m2. Za każdym razem na wyświetlaczu witał nas komunikat, o konieczności umieszczenia papieru w podajniku. Problem ten występował w papierze 10x15, czyli w najpopularniejszym formacie do drukowania zdjęć. Kiedy w podajniku umieściliśmy kartki o formacie A4 drukarka pobierała papier bez większych problemów.

Drukarka HP OfficeJet Pro 251DW drukuje dzięki 4 wkładom atramentowym. Koszt druku czarno-białego na podstawowym wkładzie (HP 950) wynosi około 11gr. Dość dużo w porównaniu do urządzeń laserowych, gdzie koszty druku niejednokrotnie wahają się w granicach 8~10gr.

Podsumowując: drukarka HP OfficeJet Pro 251DW to urządzenie, które użytkuje się z przyjemnością. Podłączenie do sieci bezprzewodowej oraz instalacja na systemach Windows/Linux nie sprawia trudności. Duży dotykowy wyświetlacz znacznie upraszcza obsługę drukarki. Zaletą też jest automatyczny druk dwustronny. Koszty druku jednak nie należą do najniższych, a szybkość druku mono nas zawiodła. Znacznie lepiej poszło z kolorami, jednak tutaj na minus możemy zaliczyć problemy z drukiem zdjęć na niektórych rodzajach papieru.

blog comments powered by Disqus
HP OfficeJet PRO 251DW [TEST]