PODPOWIEDZI:

NVIDIA Zwraca Pieniądze Graczom? Jak Postarzany Jest Sprzęt?

NVIDIA Zwraca Pieniądze Graczom? Jak Postarzany Jest Sprzęt?

Nie zawsze producenci wszelakiego sprzętu chcą lub mogą sprawić, by wytrzymywał jak najdłużej. Nasz redaktor - Bartosz Graczyk - postanowił przekazać Wam swoją opinię i niektóre fakty na ten temat. Przeczytajcie sami poniższy artykuł.

Dla producenta ważne jest, by być najlepszym. Tak działa kapitalizm. Najlepszy wygrywa. Rozwój technologii powoduje coraz to większą ilość gigabajtów, rdzeni, gigaherców etc. Niestety klient może na tym ucierpieć. Tak było w przypadku produkcji kart graficznych Nvidia GTX 970.

Dziecko pod marką GEOFORCE miało oferować 4 GB pamięci GDDR5. Jednak większość programów do dyspozycji miało 3,5 GB pamięci wideo.Oprócz tego układ posiada mniej jednostek ROP (56 zamiast 64) i pamięci L2 (ponad 1,7 MB zamiast 2 MB).

Nvidia GTX 970

Andrew Ostrowski zgłosił pozew do sądu Kalifornijskiego w imieniu swoim jak i innych poszkodowanych. Sama NVIDIA tłumaczy się, iż konieczne było rozdzielenie RAMU na 3,5 GB oraz 0,5 GB ze względu na budowę karty. Konsument otrzymuje dostęp do 0,5 gb wolniejszego ramu, gdy program którego używa potrzebuje więcej pamięci.

Ostatecznie każdy posiadasz GTX970 otrzyma 30 dolarów zwrotu, w ramach przeprosin. Co zrobić aby otrzymać zwrot? Wystarczy wyjechać do USA, ponieważ tylko tam panuje refundacja od NVIDII.

Sprawdź nasze rankingi kart graficznych!

Tak się dzieje, kiedy producenci chcą iść do przodu, mimo utrudnień technicznych. Ten wielki pęd doprowadza do celowego postarzania sprzętu. Jaki byłby dochód np: z samochodu, który działa bez wad przez 100 lat? Poznajcie sposoby postarzania sprzętu oraz historię tego niecnego działania.

Trzeba też dodać, że mimo powyższego mankamentu, karty GTX 970 i tak prezentują dość wysoki poziom na swoim rynku.

HISTORIA:

Wbrew pozorom nie jest to działanie nowe. Taktyka ta ma prawie 100 lat.  Wszystko zaczęło się od spotkania przedsiębiorstw takich jak:

  • Amerykańskiego GENERAL ELECTRICS
  • Holenderskiego Philips
  • Niemieckiego OSRAM

Podczas dwudziestolecia międzywojennego, dokładniej w 1924 roku, przedstawiciele firm podanych powyżej ustalili celowe skrócenie żywotności żarówek. Zamiast możliwych 2000 godzin, wszystkie mogły wytrzymać maksymalnie 1000 godzin. Na szczęście działania te zostały przerwane przez II wojnę światową. Swoją drogą żarówki z przedostatniego stulecia potrafiły przeżyć znacznie więcej. Jedna z nich, która znajduje się w Shelby w stanie Ohio, została wyprodukowana w 1895 roku i działa do dziś. Jednak technika ta nie jest aż tak zła. Uratowała bowiem gospodarkę USA, która stała na skraju zniszczenia w latach 20 i 30 ubiegłego wieku. Konsumenci wpadli w nawyk zakupów. Wszyscy pragnęli nowych przedmiotów. Moda się zmieniała i w raz z nią portfele mieszkańców USA. Wszystko idealnie współgrało z masową produkcją. Pojawiło się więcej miejsc pracy, na przykład w centach handlowych.

żarówka z Ohio

CO POSTARZA SPRZĘT?

TAKTYKA PIERWSZA - NORMY PRAWNE:

Wymienione wcześniej firmy ustaliły normy, których muszą przestrzegać. Po cichu stały się one prawem międzynarodowym. Za przekroczenie ustaleń grozi ogromna kara, przez które może dojść nawet do bankructwa. Dlaczego? By konkurencja miała szansę. Gdyby nie ten fakt... może jeździli byśmy już samochodami na powietrze?

TAKTYKA DRUGA - PROGRAMOWANIE SPRZĘTU NA ZNISZCZENIE

W niektórych produktach zamontowane są specjalnie chipy, które są w stanie wyłączyć sprzęt, lub wymusić awarię po danym okresie użytkowania, np: 5 lat.

TAKTYKA TRZECIA: ZAMYKANE OBUDOWY

Jedna z najbardziej znienawidzonych przeze mnie technik. Zamknięty system, jak i cały sprzęt. Przykładem tego typu technik jest Apple. Przez demontaż w celu naprawy sprzętu, nasza gwarancja się kończy, a niektóre elementy nie są serwisowane. Tak było w przypadku baterii od iPoda. Na szczęście znany youtuber CaseyNeistat wyszedł na przeciw, i nagrał film bojkotujący słabe baterie, które potrafią wytrwać maksymalnie do końca gwarancji.

TAKTYKA CZWARTA: USTALANIE MAKSIMUM ŻYWOTNOŚCI SPRZĘTU

Normy, które wcześniej przedstawiłem doprowadzają do sytuacji, w której wszystkie sprzęty techniczne muszą mieć podaną realną datę ich żywotności. Muszą one spełniać MAKSIMUM np: 5 lat. W czasach PRL, oraz "za komuny" sprzęty musiały spełniać MINIMUM np: 25 lat żywotności. To dlatego wasi dziadkowie mogą nadal jeździć nieśmiertelnymi poldkami, czy maluchami. Więc jeżeli wasi rodzice mówią, że kiedyś produkowano wytrzymalszy sprzęt, to jest to PRAWDA.

maluch i polonez

Źródła wiedzy: Wikipedia, film dokumentalny Planowane postarzanie produktu. Spisek żarówkowy.

blog comments powered by Disqus
NVIDIA Zwraca Pieniądze Graczom? Jak Postarzany Jest Sprzęt?