PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Jaką Myszkę Zowie Wybrać?

Jaką Myszkę Zowie Wybrać?

Dziś spojrzymy na trzy myszki optyczne od Benq - Zowie FK2, ZA13 oraz EC1-A i zastanowimy się którą z nich warto wybrać dla siebie. Serdecznie zapraszam.

Podkładka

Zanim jednak zabierzemy się za myszki dla graczy, muszę wspomnieć o warunkach, w jakich je testowałem. Podkładką, na której ścierałem ślizgacze była GTF-X od Benq. Wymiary tej podkładki to 480x400x3,5 mm, jest wykonana z solidnej i przyjemnej w dotyku tkaniny z wyszywanymi krawędziami, po której myszka porusza się bardzo płynie. By zapewnić jej stabilność Benq pod spodem zamontował gumę, dzięki której podkładka dobrze przylega do biurka. Mimo iż dużą zaletą podkładki jest to, że spokojnie można ją zwinąć i przewieźć chociażby na lana do znajomego to niestety troszkę czasu zajmuje podkładce powrót do pożądanej formy - czyli całkiem płaskiego układu na blacie biurka.

GTF-X Benq

Cechy wspólne myszek

Nim omówimy dokładniej każdą z myszek przyjrzyjmy się cechą wspólnym. Każdą połączymy z komputerem dzięki 2 metrowemu, gumowemu kablowi zakończonemu pozłacanym złączami USB 2.0 z Pooling Rate od 125 do 1000 Hz. Wszystkie myszki testowałem na Windowsie 10Nx64 z wyłączoną akceleracją.

Zowie EC1-A 

Zacznijmy od Zowie EC1-A, która jest myszką profilowaną dla graczy praworęcznych.  Jej sensorem optycznym jest Pixart PMW3310, który jest jednym z najlepszych, jakie mamy dostępne na rynku. Przede wszystkim przez brak interpolacji (brak sztucznie generowanych pikseli w celu zwiększenia wartości DPI), jittera (generowane szumy przez sensor), predykcji (cyfrowa asysta) i akceleracji oraz ma bardzo wysokie prędkości maksymalne  ok. 3.3 m/s. Myszka posiada zakres DPI od 125 do 3200. Mamy w tej myszce dostęp do 3 trybów ustawienia LOD: uniwersalny (najwyższy), przystosowany pod podkładki materiałowe (średni) i plastikowe (najniższy). LOD jest naprawdę niski, dzięki czemu przy moim graniu w CS-a, gdzie bardzo często podnoszę myszkę grało mi się naprawdę komfortowo.

ZOWIE EC1-A

Budowa myszki jest dosyć specyficzna, wymiary  to 128x70x42,5 mm a waga to 94 gram. EC1-A dzięki lekkiemu przechyleniu po swojej prawej stronie jest naprawdę wygodna i można z nich korzystać przyjemnie w różnych chwytach, ale może też to wynikać z mojego przyzwyczajenia do mojej profilowanej myszki, z której korzystam na co dzień.

Wymiary ZOWIE EC1-A

Myszka posiada 5 przycisków i scroll. Same przyciski klikają się dosyć głośno, ale są wygodne, duże i sprężyste. Boczne przyciski wciskają się głęboko i są całkiem spore, co ułatwia nam spokojne wciskanie kciukiem, ale również nie spotkałem się z przypadkowym kliknięciem.

24 stopniowy scroll jest spory i troszkę oporny zarówno przy przewijaniu jak i wciskaniu (może być to zarówno wada jak i ogromna zaleta) choć jest bardzo czuły. Pod względem estetycznym nie bardzo mi pasuje do samej myszki (może mógłby być odrobinę mniejszy), ale za to jako jedyna część jest podświetlany i informuje nas o stanie DPI, który zmieniamy przyciskiem pod myszką. Pod myszką znajdują się również dwa duże ślizgacze, które zapewniają bardzo płynny ruch myszki.

ZOWIE EC1-A

Podsumowując Zowie EC1-A to bardzo dobra, czuła i użyteczna myszka, która jest naprawdę dobrym wyborem dla osób, które są praworęczne (lub po prostu grają prawą ręką) i po prostu profilowany kształt myszki jest tym, który jest dla nich najwygodniejszy.

ZOWIE EC1-A

Zowie FK2

Następną myszką, którą omówimy jest myszka Zowie FK2, która jest już kolejną po FK i FK1 myszką uniwersalną, powstałą ze współpracy z Filipem "Neo" Kubskim, słynnym e-sportowcem grającym dla organizacji Virtus.Pro co gwarantuje nam to, że ta myszka po prostu doskonale się spisuje podczas gry Counter-Strike GO.

ZOWIE FK2

Myszka posiada naprawdę świetny sensor optyczny Avago ADNS-3310 i posiada zakres DPI od 400 do 3200. Lift-Off Distance mamy w zakresie od 1.5 do 1.8 mm również w 3 ustawieniach. Budowa myszki jest naprawdę doskonała, przez swoje wymiary 64x33x124mm i wadzę 85g bardzo wygonie porusza się nią po podkładce czy nawet zwykłym blacie biurka.

Myszka jest też symetryczna, co nie tylko pozwala na korzystanie z niej każdym możliwym chwytem zarówno lewą jak i prawą ręką to jest to jeszcze wręcz pożądane właśnie podczas grania w CS-a, gdzie dużą wagę przykłada się do równomiernego rozłożenia ciężaru i ułożenia ręki na myszce tak, by nasz ruch w każdą stronę wymagał równego użycia siły.

Dalej będąc przy budowie myszki muszę wspomnieć o przyciskach głównych, które wciskają się bardzo sprężyście i płytko, co umożliwia nam naprawdę szybką reakcje, natomiast przyciski boczne sprawują równie dobrze, są umiejscowione idealnie by przypadkiem nie kliknąć i wciskają się nie za głęboko.

ZOWIE FK2

Scroll działa w tej myszce bardzo dokładnie i dzięki nałożonemu na nim materiałowi (prawdopodobnie po prostu guma) palec chodzi po nim bardzo płynnie a ten sam, również klika się bardzo wygodnie i nie za płytko by również przypadkiem go nie kliknąć. Myszkę można dać do sekcji pure black, ponieważ na widocznej części myszy nic nie świeci, jednak jak ją już podniesiemy, to prócz dwóch, dużych i świetnie ślizgających się ślizgaczy zobaczymy podświetlany sensor, który zmienia swoją barwę w zależności od ustawionej wartości DPI.

ZOWIE FK2

Podsumujmy przedostatnią z dzisiaj omawianych myszek, Zowie FK2 to solidna, świetnie zaprojektowana myszka, która w swojej cenie nie ma konkurencji ale również w ogólnym rankingu myszek dla graczy, ciężko znaleźć lepszą o chwycie uniwersalnym.

ZOWIE FK2

Zowie ZA13

Ostatnią myszkę, którą dziś omówię jest Zowie ZA13. Sensor optyczny to ten sam, doskonały Avago ADNS-3310 co w FK2. Myszka ta swoim działaniem jest bardzo podobna do właśnie wcześniej omawianego FK2, mamy tu do czynienia z takim samym LOD 1.5-1.8mm w 3 ustawieniach, DPI w wartościach 400, 800, 1600 i 3200 oraz symetryczną budowę myszki.

ZOWIE ZA13

Wymiary to 120x62x38 mm a waga to około 80 gram. Są jednak w tej myszce znaczące różnice, w porównaniu do FK2, mamy tu do czynienia z wyżej osadzonym scrollem, z uwypuklonym grzbietem, który wymusza specyficzne ustawienie dłoni i nie każdemu może to odpowiadać oraz mamy w przypadku ZA13 do czynienia z odrobinę większymi przyciskami bocznymi.

ZOWIE ZA13

Jeżeli jednak porównamy myszkę z Zowie EC1-A to spotkamy się naturalnie z innym kształtem, troszkę inną powierzchnią, innym scrollem (tutaj mniejszym) i brakiem jakiegokolwiek zewnętrznego podświetlenia. Myszka ZA13 również posiada dwa spore ślizgacze i podświetlony sensor informujący użytkownika o stanie DPI. Zowie ZA13 to doskonała alternatywa dla FK2, kierowana jest przede wszystkim dla graczy z niedużymi dłońmi oraz dla tych, dla których FK2 była po prostu zbyt płaska.

ZOWIE ZA13

blog comments powered by Disqus
Jaką Myszkę Zowie Wybrać?