PODPOWIEDZI:

Jak Wybrać Telefon Dla Seniora? Pomagamy w Zakupie Telefonu Dla Babci Lub Dziadka

Jak Wybrać Telefon Dla Seniora? Pomagamy w Zakupie Telefonu Dla Babci Lub Dziadka

Oferta telefonów skierowanych do osób starszych może przytłaczać. Nowe modele pojawiają się jak grzyby po deszczu, choć wydawałoby się, że to temat dość niszowy. A jednak! Jaki telefon wybrać dla babci i dziadka? Zapraszamy do lektury artykułu!

Telefon dla seniora, czyli z czym się to je?

Jeszcze kilka lat temu kategoria, jaką jest telefon dla seniora, właściwie nie istniała na rynku. Nie było w tym zresztą nic dziwnego – sporo standardowych modeli miało na tyle uproszczoną strukturę, że nikt jeszcze nie obmyślił idei wypuszczenia szczególnego rodzaju telefonów komórkowych, przeznaczonych specjalnie dla osób starszych. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi telefony, które obecnie dominują na rynku. Najczęściej trudno jest nam wyobrazić sobie naszego dziadka lub babcię, płynnie obsługujących najnowszy model smartfona z Androidem, Windows Phone, bądź iOS. Dlatego w pewnym momencie ktoś wpadł na pomysł, który z entuzjazmem przyjął się wśród najstarszych użytkowników telefonii. Choć ciężko w tym przypadku mówić o rewolucji, czy nawet ewolucji technologicznej, to z pewnością mamy tu do czynienia z ciekawym ewenementem rynkowym.

Obecnie mamy wysyp przeróżnych modeli komórek dla seniora, w dosyć szerokich kategoriach cenowych. Są modele warte dosłownie kilkadziesiąt złotych. Są też takie, na które należy wydać co najmniej kilka banknotów z wizerunkiem Władysława Jagiełły. Na jakie więc cechy poza ceną powinieneś zwrócić uwagę kupując model tego typu?

Potrzeby seniora

Powinieneś pamiętać, że osoby starsze bywają często wymagające i wybór pierwszego lepszego telefonu niekoniecznie musi je zadowolić. Rozeznaj się za pomocą kilku podstawowych pytań, czego dana osoba właściwie potrzebuje – czy chciałaby mieć w telefonie takie udogodnienia jak radio, bądź nawet aparat fotograficzny? Czy ważny jest dla niej po prostu duży, monochromatyczny wyświetlacz i ogromne klawisze, ponieważ ma już problemy ze wzrokiem? Jaki jest jej stopień zaawansowania technologicznego? Może jednak nowoczesny smartfon to nie jest zupełnie absurdalny pomysł?

telefon dla seniora

Obudowa

Wytrzymała obudowa to cecha, która powinna być wyznacznikiem wszystkich modeli telefonów. W przypadku produktów dla osób starszych, które najczęściej mocno cenią trwałość sprzętu, będzie to jeden z podstawowych elementów na które powinno się zwrócić uwagę.

Duża klawiatura

W zdecydowanej większości sytuacji, duże klawisze to podstawa w modelach stricte dla seniorów. W innym przypadku mogą oni sobie nie poradzić z napisaniem prostego smsa czy wprowadzeniem nowego kontaktu do skrzynki. Ważne, żeby klawisze zawierały duże i wyraźne oznaczenia, przede wszystkim w postaci liter i numerów, ale również ikon. Ich użycie, po wstępnym wytłumaczeniu, nie powinno sprawiać większych trudności posiadaczowi telefonu.

Wyświetlacz

O ile osoba, dla której kupujemy telefon nie ma szczególnych wymagań, wybór monochromatycznego wyświetlacza powinien być wystarczający. Dzięki odpowiedniemu kontrastowi tekstu, odczytywanie informacji przy dopasowanej wielkości liter będzie zdecydowanie łatwiejsze od modeli z kolorowym wyświetlaczem. Warto również pamiętać o tym, aby ekran był stosownie duży. W przypadku osób, które nie mają większych problemów ze wzrokiem i które doceniają troszkę nowsze zdobycze technologiczne, rynek oferuje cały wachlarz produktów dla seniorów, w których uwzględniono kolorowy wyświetlacz.

telefon senior

Interfejs

Kolejny bardzo ważny element naszego wyboru. Interfejs powinien być możliwie jak najprostszy, z ograniczoną liczbą, jedynie podstawowych ustawień, łatwym sposobem wybierania i zapisania numerów, oraz zwięzłym menu dającym dostęp do głównych funkcji. Dobrze by było, aby telefon posiadał proste aplikacje, które prędzej czy później mogą przydać się każdemu. Mam tu na myśli minutnik (chociażby do gotowania jajek), alarm (aby przypomnieć o lekach), czy nawet kalkulator (aby sprawdzić, czy dobrze nabito rachunek na kasie).

Głośnik

Nie trzeba tutaj nic wyjaśniać – porządny głośnik, zarówno w trybie normalnym jak i głośnomówiącym jest absolutnie niezbędny seniorowi do korzystania z telefonu. Nie chodzi tu jedynie o głośność (co oczywiście jest bardzo ważne), ale również o jakość dźwięku. W takim telefonie nie możemy pozwolić na obniżenie jej jakości ze względu na charczenie, przerywanie czy inne zakłócenia spowodowane przez wadliwą konstrukcję techniczną telefonu.

Bateria

W najlepszych i nowoczesnych smartfonach czas pracy na baterii zwykle waha się od jednego do trzech-czterech dni. W przypadku uproszczonych konstrukcji, bez większości gadżetów dostępnych w opcjach smartfonowych, czas pracy powinien być odpowiednio dłuższy - zdecydowanie powyżej tygodnia, co i tak wydaje się pewnym minimum. Dlaczego? Bowiem na rynku pojawiają się już modele, które w trybie czuwania, wg zapewnień producenta, są w stanie wytrzymać nawet miesiąc!

oszczędny senior komórka telefon

Dodatkowe funkcje ratujące życie

Bardzo ciekawa opcja dla osób chcących poczuć się pewniej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie swoich rodziców bądź dziadków. Cały szereg telefonów dla osób starszych posiada obecnie specjalny przycisk SOS, który po wciśnięciu przesyła alarm na podany wcześniej numer telefonu, a także pozwala się z nim połączyć. Możemy np. wybrać kogoś z rodziny, bądź połączyć się bezpośrednio z numerem pogotowia. W przypadku braku połączenia, telefon najczęściej wybiera kolejny dostępny numer z listy. W sprzedaży pojawiają się również telefony z opaską na rękę z przyciskiem SOS, która może być noszona przez seniora cały czas, nawet podczas kąpieli.

Kilka słów podsumowania

Możliwości wyboru telefonu dla najstarszego pokolenia są nadzwyczaj rozbudowane. Pamiętajmy, aby przed zakupem takiego telefonu, podpytać przyszłego użytkownika, jakie ma wobec niego oczekiwania. Koniecznie zwróćmy uwagę na jakość wykonania, funkcjonalność wyświetlacza i głośnika, oraz na dodatkowe funkcje, które mogą przydać się w sytuacjach krytycznych. Dzięki tej ostatniej kwestii zapewnimy zarówno sobie jak i osobie starszej, na której nam zależy, pewną dozę komfortu i spokoju. A to może być szczególnie ważne.

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Telefon Dla Seniora? Pomagamy w Zakupie Telefonu Dla Babci Lub Dziadka