PODPOWIEDZI:

Zakrzywiony Czy Płaski Ekran - Jaki Telewizor Wybrać? Czy Warto Dopłacać?

Zakrzywiony Czy Płaski Ekran - Jaki Telewizor Wybrać? Czy Warto Dopłacać?

Jaki telewizor wybrać? Z płaskim czy zakrzywionym ekranem? Czy warto zapłacić więcej za innowacje? Curved TV zyskują popularność, jednak nie każdy wie jakie atuty kryją się za telewizorem z wygiętym ekranem. Nie zawsze będzie on odpowiednim pomysłem - co nie oznacza, że nie warto pochylić się na chwilę nad tym rozwiązaniem. W końcu zakrzywiony ekran daje szereg nowych możliwości i unikatowych doznań wizualnych.

Telewizory z zakrzywionym ekranem od pewnego czasu podbijają światowe rynki. Nie wszyscy patrzą jednak ufnie na to, nadal innowacyjne rozwiązanie. Zwolennicy tego typu telewizorów wymieniają szereg zalet jakie płyną z wyboru zakrzywionych ekranów. Przeciwnicy natomiast uważają, że to zbędne udziwnienie nie mające realnego wpływu na jakość oglądanych obrazów. Kto ma rację? Kiedy lepiej wybrać telewizor z zakrzywionym ekranem, a kiedy standardowy, płaski? Postaramy się na to odpowiedzieć, gdyż baza i wyszukiwarka telewizorów pęka od jednych i drugich.

Co dobrego w krzywym zwierciadle?

Wśród pionierów, którzy zdecydowali się na produkcję telewizorów z zakrzywionym ekranem była firma Samsung. Producent zauważył jakie korzyści mogą płynąć z wykorzystania innego rozwiązania niż typowy płaski ekran. Przede wszystkim zakrzywiony ekran powoduje wrażenie większej głębi obrazu. I to niezależnie od jego rozdzielczości, bowiem w ofercie tej firmy znajdziemy zarówno Samsung UE55KU6100 wyposażony w 4K, jak i Samsung UE55K6300 operujący technologią Full HD. Wszystko to spowodowane jest innym kątem pod jakim oglądamy wyświetlane obrazy. Zakrzywienie powoduje, że poszczególne punkty na ekranie postrzegamy nieco inaczej niż w przypadku płaskich telewizorów. Z jednej strony to kwestia gałki ocznej i tego jak reaguje ona na pojawiające się kąty, w pewien sposób powodujące złudzenia optyczne. Z drugiej zaś to kwestia zastosowanych technologii, które powodują nieco inne wyświetlanie treści niż w standardowych telewizorach.

Technologia nie zawsze ma faworyta

To, że inaczej skonstruowane są telewizory z płaskim i zakrzywionym ekranem jest oczywiste. Nie oznacza to jednak, że standardowe rozwiązania zostają w tyle. Porównując między sobą podobne modele tych samych producentów można zobaczyć, że zarówno płaskie jak i zakrzywione ekrany mają swoje zalety. I tak Samsung UE48H6400 to 48-calowy płaski ekran z Full HD. Telewizor ten posiada również technologię 3D oraz system Wide Colour Enhancer Plus zwiększający gamę kolorystyczną – dzięki czemu możemy oglądać jeszcze dokładniejsze odwzorowanie rzeczywistych barw na ekranie.

Patrząc na podobną propozycję od Samsunga – tym razem z zakrzywionym ekranem – dostajemy Samsung UE48J6300. Również 48 cali i również Full HD. W tym modelu znajdziemy również system Wide Colour Ehnhancer Plus. Cech wspólnych obu telewizorów jest więcej – oba pozwalają na ustawienie obrazu pod konkretny typ oglądanych programów. Zatem w zależności czy zdecydujemy się na film, wydarzenia sportowe czy gry, ekran możemy zaprogramować pod konkretne potrzebny. Zarówno Samsung UE48H6400 jak iSamsung UE48J6300wyposażone są w czterordzeniowy procesor.

Płaski telewizor o rozdzielczości 4K

Krzywy ekran, duże możliwości

Choć w opisanym wyżej porównaniu Samsungów widzimy, że można znaleźć niemal identyczne parametry podobnych modeli dla ekranu płaskiego i curved TV – nie oznacza to, że tak będzie zawsze. Telewizory z zakrzywionym ekranem to zazwyczaj modele o sporej przekątnej. Wystarczy dodać, że opisany wyżej Samsung UE48J6300 to jedna z mniejszych opcji z tzw. wygiętym ekranem. Oczywiście nawet w katalogu koreańskiego producenta znajdziemy jeszcze mniejszą, 40-calową propozycję w postaci Samsung UE40KU6172. Średnio jednak curved TV ma przynajmniej 50’’ i całą gamę nowinek technologicznych, którymi może rzucić na kolana swoich „płaskich” rywali. I tak np. LG OLED55C6V to 55-calowy telewizor wyposażony w mnóstwo najróżniejszych udogodnień. Gdyby nie jego zakrzywiona konstrukcja – mógłby być cieńszy nawet od swoich konkurentów z płaskim ekranem. Rozdzielczość to oczywiście 4K, a technologia 3D brzmi w tym przypadku jak standardowe wyposażenie każdego telewizora. Ponadto ekran OLED wzbogacony został o technologię Dolby Vision, dzięki której jasne obrazy nabierają lepszego kontrastu i większej ostrości. Głęboka czerń to flagowe hasło przy technologii OLED – tu akurat zakrzywienie ekranu nie jest wyznacznikiem jakości. Ten sam model znajdziemy także w wydaniu 65-calowym. Samsung UE65JS9000 prezentuje się być może jeszcze bardziej okazale. 8-rdzeniowy procesor, Peak Illuminator Pro wyostrzający szczegóły nawet przy ciemnych obrazach, funkcja Auto Depth Enhancer zwiększająca uczucie głębi czy zaawansowany tryb sportowy, który pozwala czuć się niemal jak na stadionie. To wszystko robi wrażenie.

Najwyższej klasy telewizor z zakrzywionym ekranem

Gdzie zakrzywiony nie może, tam płaski pomoże

Mimo całej ekscytacji nad parametrami niektórych zakrzywionych ekranów pora zejść na ziemię. Nie wszędzie ekran zakrzywiony się sprawdzi. Jak pisaliśmy wyżej – curved TV to telewizory o sporej przekątnej i średnio sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Co prawda specjaliści uważają, że ze względu na specyficzną konstrukcję, odległość widza od ekranu w przypadku wygiętych ekranów może, a nawet powinna być mniejsza. Jednak jeśli do tej pory korzystaliśmy z ekranu o przekątnej 32’’ to wstawienie 50’’ odbiornika może być sporą przesadą. Płaski ekran nadal pozostanie więc liderem w większości gospodarstw domowych, w których ilość miejsca ma istotny wpływ na dobór wielkości telewizora. Nie bez znaczenia pozostaje również cena. Samsung LED UE65KS7000 mając rozdzielczość 4K i przekątną 65’’ okaże się sporo tańszy, niż mający tą samą przekątną Samsung UE65JS9000 z zakrzywionym ekranem. Ponadto curved TV to nadal świetna propozycja dla tych, którzy delektują się głębią obrazu przy oglądaniu nakręconych w najwyższej jakości filmów, czy spektakularnych wydarzeniach sportowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie telewizyjne propozycje spełniają te wymogi. Jeśli więc nie wykorzystamy w pełni możliwości takiego telewizora, to czy warto go kupić?

PODSUMOWANIE

Zarówno najlepsze telewizory z płaskim ekranem, jak i te z zakrzywionym mają swoje plusy i minusy. Wybierając model dla siebie trzeba zwrócić uwagę na to, jakich rozmiarów telewizor chcemy kupić oraz czy innowacyjne curved TV sprawdzi się w naszych, domowych warunkach. Zazwyczaj tańszym rozwiązaniem są standardowe telewizory - te z zakrzywionym ekranem zyskują za to głębią obrazu.

blog comments powered by Disqus
Zakrzywiony Czy Płaski Ekran - Jaki Telewizor Wybrać? Czy Warto Dopłacać?