PODPOWIEDZI:

Rozdzielczość Monitora – Co Dla Gracza? Co Dla Grafika?

Rozdzielczość Monitora – Co Dla Gracza? Co Dla Grafika?

Czym jest rozdzielczość? Jak monitor powinien wybierać gracz, a jak grafik? Czy 4K zawsze będzie najlepszym wyborem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Chcesz kupić monitor? Sprawdź porady Videotestów!

Rynek monitorów stale się rozwija, a producenci udoskonalają swoje produkty w nowoczesne technologie. Jednak nadal głównymi parametrami, na jakie zwracają uwagę klienci, to przekątna ekranu oraz rozdzielczość. Dobranie odpowiedniej rozdzielczości może mieć decydujący wpływ na wybór konkretnego modelu. Co będzie dobrym wyborem dla gracza? Jaką rozdzielczość wybierze grafik? Co spełni wymagania projektantów CAD? Każdy potrzebuje czegoś innego. My przygotowaliśmy krótki poradnik na temat rozdzielczości monitora.

O rozdzielczości słów kilka

Zacznijmy od początku. Rozdzielczość to gęstość rozmieszczenia pikseli na ekranie. Obecnie większość urządzeń obsługuje przynajmniej rozdzielczość HD, czyli 1280 x 720 px. Kolejna możliwość to Full HD1920 x 1080 px. Rozdzielczość 4K to już 3840 x 2160 px. Monitory z tą rozdzielczością to m.in. IIYAMA GB2888UHSU-B1 czy Eizo FlexScan EV3237. Zapewne za jakiś czas dostępne będą na rynku monitory 8K, to już rozdzielczość 7680 x 4320 px. W tym momencie urządzenia jednak nie są w stanie jeszcze jej obsługiwać. Nie bez znaczenia w przypadku rozdzielczości jest przekątna ekranu i jego proporcja. Im większa przekątna ekranu, tym dla dobrej ostrości obrazu, przyda się większa rozdzielczość danego urządzenia. Co do proporcji – ekrany panoramiczne 16:9 są dziś raczej standardem. Niegdyś królowały monitory o proporcjach 4:3 lub 5:4. Producenci proponują również inne rozwiązania – jak np. LG 25UM58-P, o proporcjach 21:9. W zależności od proporcji ekranu, nieco inaczej zapiszemy jego rozdzielczość. To jednak kwestia drugorzędna. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że każdy monitor ma swoją nominalną rozdzielczość. Zazwyczaj istnieje możliwość jej skorygowania, jednak z istotną utratą na jakości wyświetlanego obrazu.

Zobacz też: Ranking monitorów

Jaka rozdzielczość dla gracza?

Gracze zawsze podążają za nowoczesnymi rozwiązaniami. W przypadku dobrego monitora dla gejmera, powinniśmy rozglądać się przynajmniej za rozdzielczością Full HD. Takie parametry oferuje np. ASUS MG248Q. Sprzęt ten dedykowany jest właśnie graczom. Oczywiście wiele zależy też od tego, jakie gry preferujemy. Dla wielbicieli gier sieciowych i lubujących się w pełnych akcji FPSach, 1920 x 1080 będzie rozdzielczością, która zapewni komfort gry. Idealny dla takich osób będzie monitor Eizo Foris FG2421. Dla tych, którzy chcą poczuć większą głębię obrazu oraz mieć szerszy kąt widzenia – dobrym wyborem będzie choćby Acer Predator Z35 Curved, z zakrzywionym ekranem i proporcją 21:9. Rozdzielczość tego modelu to 2560 x 1080. Full HD, z tym że jeszcze bardziej panoramiczne. To na co również gracze powinni zwrócić uwagę – to współpraca ich monitora z kartą graficzną. Inne istotne parametry? Przede wszystkim czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania. Jeśli te czynniki będą dla nas odpowiednie – trafiliśmy na dobry monitor. Czy warto inwestować w rozdzielczość 4K? I tak, i nie. Z jednej strony pozwoli to cieszyć się rewelacyjnym obrazem w najnowszych tytułach oraz wykorzystać w pełni wszystkie zalety dobrej karty graficznej. Z drugiej strony – pamiętajmy, że wyższa rozdzielczość to też często większy monitor. Trzeba odpowiedzieć sobie, czy możemy pozwolić sobie na dodatkowe cale i czy wykorzystamy w pełni potencjał takiego urządzenia.

Monitor dla graczy Acer Predator

Jaka rozdzielczość dla grafika?

W tym przypadku nie bierzemy jeńców. Jeśli chodzi o rozrywkę, można iść na pewne ustępstwa, ale jeśli chcemy być profesjonalistami, nie możemy iść na kompromisy. Najwyższa rozdzielczość i najlepiej dość spory monitor, na którym podzielimy obraz na kilka niezależnych. Przykładem może być tutaj IIYAMA X4071UHSU. 40-calowy ekran, rozdzielczość 4K. Po podzieleniu ekranu możemy korzystać z kilku niezależnych obszarów pracy. Komfort i dokładność z pewnością wpłyną pozytywnie na efekty pracy. Innym dobrym przykładem będzie Eizo FlexScan EV3237. Tym razem 32-calowa propozycja dedykowana grafikom i projektantom. Zarówno obróbka zdjęć jak i projektowanie w CAD na takim monitorze będzie przyjemnością, a do tego sprzęt pozwoli profesjonalnie wykonać pracę. Inne ważne parametry? W tym przypadku rozdzielczość to numer jeden. Czas reakcji dla grafika nie będzie miał tak wielkiego znaczenia jak dla graczy. Przydatne będą szerokie kąty patrzenia, jak i wszelkie technologie redukujące niekorzystny wpływ niebieskiego światła. W końcu praca przez kilka godzien non stop przed ekranem, łatwo może zmęczyć nasze oczy.

Monitor dla grafików firmy Eizo

Ciekawostki o rozdzielczości

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że sama rozdzielczość monitora to jeszcze nie wszystko. Karta graficzna, jakość nagrania, które chcemy odtworzyć (np. film czy zdjęcie) – jeśli te składowe nie są najwyższej jakości, to i monitor 4K nie pomoże. Jednak nieprawdą jest, że oglądanie obrazów Full HD na ekranach o rozdzielczości 4K wpłynie negatywnie na ich obraz. W tym przypadku akurat „zgodność” sprzętu z wyświetlanymi treściami, nie ma zbawiennych właściwości. Kolejna sprawa to samo słowo rozdzielczość. Często błędnie stosuje się je mając na myśli np. proporcję ekranu. Oczywiście – proporcja i rozdzielczość są ze sobą bezpośrednio powiązane, jednak nie są tym samym. Wracając do tematu graczy. Wielu zawodowych gejmerów chętniej korzysta z niższej rozdzielczości, co ułatwia im rozgrywkę. To pokazuje, że nie zawsze rozdzielczość jest najważniejszym aspektem w przypadku wyboru monitora.

Podsumowanie

Dobór rozdzielczości uzależniony jest od kilku czynników. Wielkość ekranu, jego proporcje czy choćby karta graficzna jaką dysponujemy. Ważne by wszystko dobrać w taki sposób by na ekranie korzystać z nominalnej rozdzielczości. Dzięki temu praca będzie przyjemniejsza, obraz wyraźniejszy, a oczy nie będą tak szybko się męczyły. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie – jaka rozdzielczość jest najlepsza. Nie mniej w przypadku grafików każdy detal jest na wagę złota, stąd 4K wydaje się obecnie wyborem najbardziej adekwatnym do potrzeb. Gracze aż takiego bólu głowy nie mają – w ich przypadku to czas reakcji i częstotliwość przetwarzania mogą mieć większy wpływ na decyzję o kupnie konkretnego modelu.

blog comments powered by Disqus
Rozdzielczość Monitora – Co Dla Gracza? Co Dla Grafika?