PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Wybieramy Solidny Monitor - Porada w Trzech Kategoriach Cenowych

Wybieramy Solidny Monitor - Porada w Trzech Kategoriach Cenowych

Każdy komputer potrzebuje monitora, jednak na rynku jest naprawdę spory wybór, jak wyłapać modele warte uwagi? Od tego właśnie macie redakcję Videotesty.pl. W dzisiejszym poradniku zaproponujemy Wam dobre monitory, w trzech kategoriach cenowych. Nie zabraknie również propozycji, kierowanych do entuzjastów gier komputerowych.

Monitor to ważny element zestawu komputerowego. Nie należy lekceważyć urządzenia wyświetlającego obraz, gdyż w dużym stopniu wpływa na komfort użytkowania całego komputera.

W zależności od zasobności portfela zaproponujemy Wam dobre monitory w trzech kategoriach cenowych. Propozycje dotyczyć będą najpopularniejszej w dzisiejszych czasach przekątnej ekranu, wynoszącej 24 cale. Także te monitory w chwili obecnej posiadają najkorzystniejszy stosunek jakości/wielkości ekranu, do ceny.

Monitory za około 500 złotych 

W cenie około 500 złotych znajdziemy podstawowe konstrukcje, jednak spełniające wszelkie normy i wymagania, stawiane monitorowi w 21 wieku. Osobiście nie polecam szukania tańszych modeli, gdyż może się okazać to kiepska inwestycja. Monitory w tej klasie cenowej wyposażone są w popularne i dość tanie matryce TN, podświetlane LEDami.

jak dobrać monitor

Proponowane przez nas propozycje charakteryzują się dobrymi kątami widzenia, dość niskim poborem prądu i w miarę dobrym podświetleniem matrycy. Nie są to monitory idealne do szybkich gier komputerowych, gdyż reakcja matrycy wynosi 5 ms, dlatego przy szybko wyświetlających się obrazach możemy napotykać tzw. smużenie. Jednak każdy z proponowanych przez nas monitorów zapewnia rozdzielczość Full HD, dzięki której zobaczymy więcej szczegółów na ekranie.

Nasza pierwsza propozycja to monitor BenQ 24" LED GL2450 Flicker-free. 24 calowa konstrukcja, podświetlana LEDami, pobór mocy wynosi ok. 34W. Posiada złącze cyfrowe DVI i analogowe VGA. Co ciekawe monitor posiada funkcję flicker-free, dzięki temu obraz na monitorze nie mruga, co ma korzystny wpływ na oczy użytkownika. Funkcja BenQ Senseye zapewnia żywe kolory oraz ostry obraz. Moim skromnym zdaniem, jeden z najlepszych wyborów w tej cenie.

monitory firmy benq

Kolejna propozycja w tej cenie to monitor Philips 24" LED 246V5LSB. Podobnie jak w przypadku BenQ mamy tutaj rozdzielczość Full HD, złącze cyfrowe i analogowe, czas reakcji matrycy na poziomie 5 ms. Przy okazji monitor charakteryzuje się wysokim kontrastem dynamicznym i prawie o połowę niższym poborem mocy, niż monitor BenQ, wynoszącym nieco ponad 20W.

monitor philips

W dobrej cenie kupimy także monitor Asus 24'' LED VS247NR. Model ten poza cyfrowym złączem DVI, posiada jeszcze analogowe złącze VGA. Monitor cechuje bardzo wysoki kontrast, wierne kolory, 5 ms odświeżanie i rozdzielczość FULL HD. Technologia Splendid wpływa na poprawę parametrów obrazu, monitor pobiera jedynie około 22W energii.

monitor asus

Zamykając pierwszą kategorię cenową, możemy zauważyć, iż kupimy w tej cenie dobry monitor, jednak bez dodatkowych złącz, multimediów, oraz nie do końca spełniający wymagania graczy.


TOP 5 Najlepszych tanich płyt głównych pod Coffee Lake

Monitory do 1000 złotych

Jeśli zdecydujemy się wydać na monitor więcej, niż 500 zł, możemy w zamian oczekiwać sporo dobrego. Większość monitorów w przedziale cenowym od 700 do 1000 zł, posiada liczne udogodnienia i technologie, dzięki którym użytkownik będzie z wyświetlacza bardzo zadowolony.

optymalny monitor

Świetnym tego przykładem jest monitor BenQ 24'' LED BL2410PT. Ponownie znajdziemy tu technologię flicker-free, która korzystnie działa na wzrok, eliminując mruganie monitora. Poza tym powłoka anti-glare, zmniejsza do minimum odbicie światła od monitora, po raz kolejny ratując nasz wzrok. Dzięki zastosowaniu matrycy VA mamy tutaj dobre kąty widzenia, żywe kolory, a także dobry poziom kontrastu. Czas reakcji matrycy wynosi 4 ms, więc jest nieco szybszy. Monitor ten także posiada tryb pivot, czyli możemy podnieść ekran i obrócić do pionu. Dodatkowo monitor posiada głośniki o łącznej mocy dwóch wat, dwa porty USB i zestaw złączy, jedno DVI, jedno VGA, a taże DisplayPort. Pobór mocy jest niewielki, to tylko 23W.

benq

Kolejny świetny monitor  w cenie do 1000 zł to  IIYAMA 24" LED ProLite XB2483HSU-B1. Posiada wiele wspólnych cech z modelem od BenQ. Mamy więc funkcję pivot, reakcję matrycy na poziomie 4 ms, matrycę AMVA+ zapewniającą dobre kąty widzenia, wysoki kontrast i żywe kolory, a także dwa wbudowane głośniki i wyjście słuchawkowe. Dwa port USB, wyjście DVI, VGA i HDMI to kolejne zalety tego monitora. Pobór mocy tego zaawansowanego panelu to jedynie 27W.

iiyama

Monitory powyżej 1000 złotych

Najwyższa półka cenowa, czyli monitory powyżej 1000 zł, to już propozycje dla osób wymagających tego, co najlepsze. W szczególności monitory te posłużą graczom.

Stawkę otwiera monitor Asus 24" LED VG248QE, który jest przykładem dobrego monitora w rozsądnej cenie. Zastosowano w nim matrycę TN z odświeżaniem 144 Hz i czasem reakcji 1 ms, co czyni go monitorem idealnym dla graczy.Dodatkowo monitor zgodny jest z technologią Nvidia 3D Vision, dlatego wystarczy zaopatrzyć się w okulary Nvidii i możemy cieszyć się grami w 3D. Monitor posiada dwa głośniki o mocy 2W każdy, a także zestaw portów, mamy jedynie złącza cyfrowe, DVI, DisplayPort i HDMI. Monitor również posiada możliwość pracy w pionie. Pobór mocy nie jest już tak niski i wynosi 45W.

monitory firmy asus

IIYAMA 24'' LED Prolite GB2488HSU - ten model wart jest swojej ceny. Świetnej jakości matryca TN, równomierne podświetlenie i żywe kolory. Czas reakcji 1ms i 144 Hz odświeżania. Dodatkowo tryb anti-flicker, który wpływa korzystnie na wzrok. Tryb pivot pozwala pracować z monitorem także w pionie. Dzięki funkcji Overdrive możemy pozwolić karcie graficznej przejąć całkowicie kontrolę nad wyświetlanym obrazem, dzięki czemu znika problem opóźnień. Monitor posiada dwa porty USB, wyjście słuchawkowe, oraz złącza cyfrowe DVI, HDMI i DisplayPort. Pobór mocy to ok. 38W.

model iiyama

Ostatnia propozycja to monitor Benq 24" LED XL2430T Flicker-free. Nikogo nie zdziwi wysokiej jakości matryca TN, częstotliwość odświeżania 144 Hz i reakcja 1 ms. Monitor posiada bardzo ciekawy system regulacji, oraz szereg technologii mających zapewnić jak najwierniejsze oddanie obrazu. Ciekawostką jest wbudowany w monitor wieszak na słuchawki. Pobór mocy monitora wynosi ok. 50W. Monitor posiada wręcz szokującą ilość złączy. Znajdziemy tu porty VGA, DVI, 2 porty HDMI, DisplayPort, wyjście słuchawkowe, wejście na mikrofon a także aż 3 porty w standardzie USB 3.0. Dzięki technologii flicker-free, nasz wzrok jest bezpieczny.

monitor benq dla graczy

Podsumowanie

Dobry monitor nie musi być drogi. Wybierając panel o rozdzielczości 24 cali kierujmy się przede wszystkim własnymi potrzebami. Jeśli nie gramy w gry, nie warto dopłacać do monitora dla graczy, jeśli monitor używany będzie sporadycznie, lub do pracy biurowej, niekoniecznie musi mieć głośniki, wystarczy mu podstawowy zestaw złączy. Jednak w każdym wypadku warto zadbać o dwie rzeczy - ochronę wzroku i pobór mocy. Moim zdaniem warto wybierać jednostki bardziej energooszczędne, ale także wyposażone w dodatkowe technologie, w postaci technologii flicker-free, oraz anti-glare. Pamiętajmy, że oczy mamy tylko jedne i nie warto na naszym wzroku oszczędzać. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które chroniąc nasze oczy przy okazji znacznie podnoszą komfort pracy przy panelu.

Na rynku znajdziemy wiele dobrych wyświetlaczy, w tym poradniku pokazaliśmy jedynie kilka naszych propozycji. Aby dowiedzieć się więcej o monitorach i innych ciekawych sprzętach zapraszamy do pozostałych poradników i artykułów.

blog comments powered by Disqus
Wybieramy Solidny Monitor - Porada w Trzech Kategoriach Cenowych