PODPOWIEDZI:

Monitor dla fotografa | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1BenQ SW321C PhotoVueBenQ SW321C PhotoVue7790 zł
2Eizo ColorEdge CG279XEizo ColorEdge CG279X9495 zł
3BenQ SW271CBenQ SW271C6695 zł
4Eizo ColorEdge CS2731Eizo ColorEdge CS27314799 zł
5BenQ SW240BenQ SW2402028 zł
Monitor dla fotografa | TOP 5 |

Monitor dla fotografa to sprzęt specjalistyczny. Jeżeli szukasz czegoś, co pozwoli ci pracować ze zdjęciami tak, aby finalny wydruk przypominał do złudzenia to, co widzisz na ekranie, jesteś w dobrym miejscu. W tym zestawieniu znajdziesz pięć opłacalnych propozycji z różnych półek cenowych.

Na monitor dla fotografa nie musisz wydawać ogromnych pieniędzy, ale tanio też nie jest. Produkcja sprzętów tego typu musi spełniać najwyższe standardy, a implementacja zastosowanych w nich funkcji oraz technologii - przydatnych na co dzień podczas pracy - również swoje kosztuje. Ze względu na rozbieżność cenową hierarchia tego rankingu monitorów jest dość oczywista, ale nie daj się zwieść. Już najniższy model to opcja dla profesjonalisty.

Jaki monitor dla fotografa?

1. BenQ SW321C PhotoVue

BenQ SW321C PhotoVue na białym tle

Rozmiar ekranu

32 cale

Rozdzielczość

3840 x 2160

Pokrycie barw

Adobe RGB 99%, P3 95%

Najważniejsze zalety

Funkcja Paper Color Sync

Kalibracja sprzętowa

10-bitowa matryca

Technologia ujednolicająca

Obsługa formatów HDR10 i HLG

Wyświetlanie materiałów filmowych w natywnym 24P/25P

Osłona ekranu

Port USB-C (ładowanie 60 W i wideo)

Czytnik kart pamięci

Hotkey Puck G2

Funkcja Gamut Duo

VESA

Szeroki zakres regulacji na dołączanej podstawie

Przeciwodblaskowy ekran

Funkcje Picture-in-Picture i Picture-by-Picture

BenQ SW321C PhotoVue oferta w Ceneo

BenQ SW321C PhotoVue to świetna propozycja dla osoby, która ma na zbyciu sporo pieniędzy i szuka monitora do obróbki zdjęć w natywnym 4K. W dodatku nie tylko fotografii, bo ten model równie dobrze sprawdzi się podczas pracy w programach NLE przy obróbce wideo również pod HDR. Jest tu świetne pokrycie Adobe RGB (99%) i całkiem niezłe DCI-P3 (95%), a także obsługa formatów HDR10 i HLG.

Co ważne, ten monitor możesz skalibrować sprzętowo. Zapisany 16-bitowy LUT pozwoli ci uzyskać jeszcze większą precyzję obrazu. O nią zadba też technologia ujednolicająca, mająca wyrównać kolory oraz podświetlenie wszystkich pól ekranu. Są tu też różne przydatne funkcje, na przykład Gamut Duo, pozwalająca ci porównać na dwóch połowach ekranu obraz w wybranych przestrzeniach barw, lub PIP i PBP umożliwiające wyświetlanie obok siebie dwóch źródeł podłączonych do monitora.

Kupując BenQ SW321C PhotoVue, otrzymasz też sporo przydatnych dodatków. Na przykład wbudowany czytnik kart pamięci, pozwalający ci od razu zrzucić fotki z sesji zdjęciowej wprost na komputer, lub Hotkey Puck G2. To w zasadzie programowalne narzędzie, pozwalające ci kilkoma kliknięciami sterować ustawieniami urządzenia. To sprzęt bajerancki - wypakowany rozwiązaniami czyniącymi z niego monitor dla fotografa i nie tylko.

2. Eizo ColorEdge CG279X

Eizo ColorEdge CG279X na białym tle

Rozmiar ekranu

27 cali

Rozdzielczość

2560 x 1440

Pokrycie barw

Adobe RGB: 99%, DCI-P3: 98%

Najważniejsze zalety

Eizo DUE (zapewnia jednolitość ekranu)

Algorytm sztucznej inteligencji wykrywający poprzez czujnik temperaturę otoczenia

Kalibracja sprzętowa

Wbudowany kalibrator

Panel antyodblaskowy

VESA

Pełna regulacja monitora przy dołączonej podstawie

Głębia 10-bitowa

Przyspieszona stabilizacja koloru (3 minuty po włączeniu ekranu)

Podwyższony kontrast

Dołączany kaptur

Obsługa krzywych HLG i PQ

Port USB-C (ładowanie 60 W i wideo)

5-letnia gwarancja

Pół roku gwarancji na brak martwych pikseli

10 tysięcy godzin gwarancji jasności i koloru

Eizo ColorEdge CG279X oferta w Ceneo

Eizo ColorEdge CG279X to model drogi. W końcu to monitor dla fotografa z dość wysokiej półki. Przy 27 calach ma matrycę o rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli, zdolną wyświetlić do 99% kolorów z zakresu Adobe RGB i do 98% z DCI-P3. Tym samym jest też dobrym wyborem nie tylko dla osób obrabiających zdjęcia, ale i pracujących nad wideo tworzonym pod HDR. Co ciekawe, producent wbudował w ten sprzęt kalibrator, który ułatwi ci zachowanie precyzji barw!

To doceniany model nie tylko ze względu na pokrycie standardowych gamutów, ale i ogólną jakość wyświetlacza. Producent wykorzystał tu technologię Eizo DUE poprawiającą jednolitość podświetlenia i kolorów, a także algorytm sztucznej inteligencji dopasowujący parametry obrazu do temperatury otoczenia. Co ciekawe, ekran też bardzo szybko się stabilizuje po włączeniu. Zdaniem producenta wystarczą trzy minuty, aby wyrównać poziomy jasności i barw.

To nie wszystko w modelu Eizo ColorEdge CG279X. Ten monitor dla fotografa ma też podwyższony kontrast, zachowujący mocne czernie, 10-bitową matrycę, co przełoży się na bardziej płynne przejścia tonalne, a także wiele innych przydatnych funkcji lub dodatków. Trafi do ciebie na przykład z kapturem ograniczającym odbijanie światła, a także stopką gwarantującą sporą ergonomię. Możesz regulować w zasadzie wszystko, od wysokości po obrót do pionu!

3. BenQ SW271C

BenQ SW271C na białym tle

Rozmiar ekranu

27 cali

Rozdzielczość

3840 x 2160

Pokrycie barw

Adobe RGB 99%, P3 90%

Najważniejsze zalety

Szeroki zakres regulacji na dołączanej podstawie

VESA

Czytnik kart pamięci

USB-C (ładowanie 60W i wideo)

Sterownik Hotkey Puck G2

Funkcje Picture-in-Picture i Picture-by-Picture

Funkcja Paper Color Sync

Przeciwodblaskowy ekran

Osłona ekranu

Kalibracja sprzętowa

10-bitowa matryca

Technologia ujednolicająca

Obsługa formatów HDR10 i HLG

Wyświetlanie materiałów filmowych w natywnym 24P/25P

BenQ SW271C oferta w Ceneo

Tańszy i mniejszy względem poprzednika, BenQ SW271C jest ciekawą propozycją na monitor dla fotografa, który wymaga naprawdę wyższego zagęszczenia pikseli. Przy 27 calach i rozdzielczości 4K PPI wynosi 163. Trudno ci będzie zauważyć pojedyncze piksele. Matryca wyświetli praktycznie całą przestrzeń Adobe RGB i do 90% DCI-P3. Na dodatek przy głębi faktycznych 10 bitów i z możliwością kalibracji sprzętowej. 

Co ciekawe, jest tu funkcja Paper Color Sync symulująca wygląd odbitki. Oprogramowanie bazuje na modelach drukarek, ustawieniach kolorów i użytym papierze, aby dostarczyć ci jak najbliższe porównanie tworzonej kopii. Przyda ci się również programowalny sterownik Hotkey Puck G2, kaptur zapobiegający odblaskom i technologia ujednolicająca obraz matrycy. To wygodny oraz precyzyjny monitor dla fotografa, na którym możesz polegać.

4. Eizo ColorEdge CS2731

Eizo ColorEdge CS2731 na białym tle

Rozmiar ekranu

27 cali

Rozdzielczość

2560 x 1440

Pokrycie barw

Adobe RGB 99%

Najważniejsze zalety

USB-C (ładowanie 60 watów, wideo)

Kalibracja sprzętowa

10-bitowa matryca

Eizo DUE (technologia poprawiająca jednolitość ekranu)

Panel antyodblaskowy

Szeroki zakres regulacji na dołączanej podstawie

VESA

5-letnia gwarancja

Pół roku gwarancji na brak martwych pikseli

Eizo ColorEdge CS2731 oferta w Ceneo

Seria CS to bardziej budżetowa linia monitorów do obróbki obrazu od Eizo. Od jedynki na liście różni się przede wszystkim nieco mniejszym pokryciem barw, gorszym kontrastem, obcięciem niektórych funkcji i rozwiązań, a także zdecydowanie niższą ceną. Eizo ColorEdge CS2731 to sensowny wybór dla ciebie, jeżeli nie chcesz wydawać bardzo dużo, ale szukasz modelu premium, będącego przepustką do profesjonalnej obróbki zdjęć pod druk.

Przede wszystkim pokrywa do 99% przestrzeni Adobe RGB i utrzyma jednolite kolory oraz podświetlenia dzięki technologii Eizo DUE. Producent zdecydował się też na zastosowanie wejścia USB-C, które pozwoli ci podłączyć obraz z laptopa lub go podładować.

Szczególnie istotną zaletą Eizo ColorEdge CS2731 jest zachowanie większości elementów atrakcyjnego pakietu gwarancyjnego firmy. Do 5 lat gwarancji na wszystkie komponenty i pół roku na zero martwych pikseli sprawią, że możesz z tym zakupem spać spokojnie.

5. BenQ SW240

BenQ SW240 na białym tle

Rozmiar ekranu

24 cale

Rozdzielczość

1920 x 1200

Pokrycie barw

Adobe RGB 99%, P3 95%

Najważniejsze zalety

Przeciwodblaskowy ekran

Kalibracja sprzętowa

10-bitowy wyświetlacz

Możliwość dokupienia kaptura cieniującego

Szeroka regulacja podstawki (w tym wysokość i pivot)

VESA

Czytnik kart pamięci

BenQ SW240 oferta w Ceneo

Jedna z bardziej budżetowych propozycji w tym zestawieniu. To wcale nie oznacza, że zła. Ma to, co potrzebne (zakładając, że planujesz profesjonalnie drukować swoją pracę), czyli 99% pokrycia przestrzeni barw Adobe RGB. W dodatku jest tu opcja kalibracji sprzętowej, więc uzyskasz jeszcze większą precyzję, zapisując profil LUT wprost w monitorze. Muszę jednak uczciwie nadmienić, że wiele osób narzeka na dedykowane do tego oprogramowanie producenta.

BenQ SW240 jest dość mały, bo mierzy 24 cale przy rozdzielczości 1920 na 1200 pikseli. Może to zmniejszyć twój komfort pracy, natomiast gdzieś budżet trzeba ciąć. Według testów ten monitor dla fotografa ma przy tym świetną równomierność podświetlenia (chociaż zdarzają się niewielkie odchyły w balansie bieli).

Dodaj do tego wbudowany czytnik kart pamięci, 10-bitowy wyświetlacz i świetnie regulowaną podstawkę, a wyjdzie ci model, który w tej cenie jest naprawdę dobrym wyborem pod obróbkę zdjęć!

Kupić droższy monitor dla fotografa czy tańszy i kalibrator?

Jak widzisz, modele z tego zestawienia nie należą do najtańszych, a propozycje na najwyższej pozycji podchodzą pod 10 tysięcy złotych. Sporo, nie? Mam nadzieję, że mając takie pieniądze, już wiesz, jakich parametrów potrzebujesz i zdajesz sobie sprawę z jednej najważniejszej rzeczy. Jaki monitor dla fotografa precyzyjny by nie był, bez kalibracji stanowi kiepski wyznacznik kolorów.

Z tego względu warto wziąć pod uwagę tańszy monitor (niekoniecznie ze wszystkimi wodotryskami wyższego modelu lub lepszymi parametrami) i dokupić do niego nowy kalibrator niż najdroższy, którego producent gwarantuje idealną kalibrację fabryczną. Jasne, pewnie trafi do ciebie świetnej jakości ekran, ale prędzej czy później będzie trzeba go znowu wyregulować. Mówi się zwykle o tym, aby robić to co pół roku, ale najbezpieczniej przynajmniej co miesiąc.

Zaletą monitorów dla fotografa, które wybrałem do tego zestawienia, jest możliwość kalibracji sprzętowej. Podczas profilowania kalibratorem tworzony jest też LUT, zapisywany nie po stronie komputera jak profil ICC (który reguluje w karcie graficznej przesyłany na ekran obraz), ale po stronie monitora. Dzięki temu faktycznie zmieniasz właściwości zakupionego sprzętu i uzyskasz jeszcze większą precyzję.

Czego szukać w monitorze dla fotografa?

Przed zakupem monitora dla fotografa musisz wiedzieć, na co konkretnie zwracać uwagę w takim sprzęcie.

Wiele z tych kwestii pewnie będzie wydawać ci się oczywistych, ale spójrz poniżej:

  • Adobe RGB - w przypadku monitora dla fotografa ważne, aby ten gamut miał jak największe pokrycie. Z reguły ta przestrzeń kolorów uznawana jest za najważniejszą dla fotografa głównie dlatego, że odpowiada możliwościom profesjonalnego druku. Jeżeli jednak robione przez ciebie zdjęcia trafiają do sieci, a nie gazet lub albumów, zastanów się nad naszym zestawieniem monitorów dla grafika. Może być nieco taniej.
  • Delta E - wartość, którą najprościej sprowadzić do miana precyzji odwzorowania barw. To różnica pomiędzy standardowym kolorem, a jego odwzorowaniem na monitorze. Im wyższa, tym gorzej. Monitor dla fotografa powinien mieć ten parametr przynajmniej na poziomie mniejszym lub równym 2. Pamiętaj przy tym, że na Deltę E możesz wpłynąć, kalibrując ekran i prawdopodobnie w większości przypadków zejdzie do okolic 1.
  • Wysoka głębia bitów  - istotny parametr monitora dla fotografa. Chodzi o głębię kolorów. Większość nieprofesjonalnych ekranów na rynku operuje obecnie w 8 bitach. Wspomniane 10 to 64 razy więcej wyświetlanych barw w stosunku do 8. To przekłada się na szczegółowość przejść tonalnych i dużo bardziej naturalnie wyglądający obraz.

Fotograf przy pracy

  • Równomierność kolorów oraz podświetlenia - niektóre monitory do obróbki zdjęć, zwłaszcza te z wyższej półki cenowej, mają dodatkowe technologie wspierające równomierność kolorów i podświetlenia. Po co?
    Chociażby dlatego, że jeden kolor wyświetlony na jaśniejszym i ciemniejszym miejscu ekranu dla komputera (lub drukarki) będzie miał taką samą wartość, ale dla użytkownika już będzie wydawać się zupełnie inny. Próbując zniwelować różnice na nierównomiernym monitorze, wprowadzisz tylko większy chaos do barw obrabianej fotografii.
  • Dodatkowe kwestie - jest wiele innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego monitora. Wśród nich typowe - pokroju ergonomii podstawki lub możliwości montażu na uchwycie VESA - i mniej standardowe, takie jak symulacja wyglądu wydrukowanej odbitki, osłona ekranu zapobiegająca odbiciom światła, a nawet wbudowane kalibratory! Wiele z nich przytaczam w tabelach oraz opisach sprzętów.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Monitor dla fotografa | TOP 5 |