
Monitor dla gracza to w dzisiejszych czasach kategoria obejmująca zdecydowaną większość rynku wyświetlaczy konsumenckich. Wydaje się, że każdy producent zmierza w stronę jak najniższych opóźnień, jak najwyższej częstotliwości i dorzuca przy tym szczyptę dedykowanych rozgrywce funkcji. To dobrze, bo jest z czego wybierać.
W tym rankingu monitorów dla gracza znajdziesz aż dziesięć propozycji. Starałem się dobierać opcje z różnych przedziałów cenowych, ale właśnie dlatego lista jest i nie jest hierarchiczna. Jasne, że sprzęt za dwa tysiące będzie lepszy od modelu podchodzącego pod tysiąc, ale co z tego? Jeżeli masz niższy budżet, to wiele tak naprawdę nie stracisz, kupując niżej umiejscowiony monitor - wszystkie są opłacalne.
Jaki monitor dla gracza?
1. LG 27GP850
Jeden z częściej polecanych modeli w swojej klasie cenowej. LG 27GP850 to porządny monitor gamingowy. Ma 27 cali, rozdzielczość 1440p i świetną częstotliwość odświeżania. Co ciekawe, podkręcisz ją łatwo w ustawieniach monitora do 180 herców. Producent zastosował tu matrycę Nano IPS, którą cechuje świetne pokrycie barw - do 98% w gamucie DCI-P3. Przy tym, według recenzentów, mogą wystąpić problemy z kontrastem.
Jest tu wsparcie dla G-Sync oraz FreeSync Premium z technologią kompensacji spadających klatek. Do tego podstawka da ci możliwość dopasowania ekranu do potrzeb, w tym obrócenia do pionu. W sam raz wtedy, gdy będziesz chcieć czytać komiksy lub dłuższe artykuły. W LG 27GP850 jest też hub USB i funkcja sterowania ustawieniami monitora wprost z komputera. Miły dodatek stanowi HDR10, chociaż przy jasności ekranu nie tak przydatny.
2. iiyama G-Master GB3461WQSU-B1
Jedna z kilku faktycznie drogich pozycji w tym zestawieniu, ale zdecydowanie opłacalna. Przede wszystkim iiyama G-Master GB3461WQSU-B1 to ultrapanoramiczny monitor dla gracza. To oznacza dużo więcej przestrzeni roboczej do zagospodarowania, czy to podczas pracy, czy grania w gry. Wyścigówki, strategie, widowiskowe akcyjniaki - to wszystko będzie wyglądało świetnie w wydaniu kinowym! Tym bardziej że przy odrobinie kombinowania w większości gier uda ci się to 21:9 uzyskać.
Poza tym to całkiem solidna propozycja i bez brania pod uwagę jej ultrapanoramiczności. Rozdzielczość 1440p w połączeniu z częstotliwością 144 herców to optymalne połączenie pod mocniejsze karty graficzne. Myślę, że z większością RTX-ów nowej generacji uda ci się osiągnąć (na ustawieniach przynajmniej średnich) odpowiedni klatkaż nawet w grach AAA. Do tego jest tu aż 3-letnia gwarancja, wsparcie FreeSync Premium i świetna ergonomia podstawy. Miejsce w pełni zasłużone.
3. Samsung Odyssey G7 LS28AG700NUXEN
Samsung Odyssey G7 LS28AG700NUXEN to dosyć drogi, ale jednocześnie stworzony niemalże bez kompromisów monitor dla gracza. Masz tu wszystko co najważniejsze - matrycę w technologii gwarantującej dobre kolory i kąty widzenia, rozdzielczość na poziomie 3840 na 2160 i częstotliwość odświeżania sięgającą aż 144 herców. Takie połączenie jakości z płynnością jeszcze przez jakiś czas uśmierci większość komputerów, ale to ekran przyszłościowy.
Jedyną wadą tego modelu jest jego rozmiar. Jest po prostu niewielki jak na tę rozdzielczość. Za to zagęszczenie pikseli będzie wyższe. Nawet przybliżając się do ekranu, zachowasz ostrość obrazu. Poza tym jest tu wsparcie dla pełnego G-Synca i FreeSync Premium Pro (standard obsługujący kompensację spadków klatek i HDR), a także ciekawy design z podświetleniem, które reaguje na to, co dzieje się w grze. To widowiskowy i solidny monitor dla gracza.
4. Gigabyte M34WQ
Gigabyte M34WQ to ultrapanoramiczny monitor dla gracza. Dzięki proporcjom 21:9 dostaniesz więcej przestrzeni roboczej. Przełoży się to nie tylko na możliwość wygodniejszej pracy, ale i bardziej kinowe doświadczenia - podczas oglądania filmów i grania w wyścigówki, akcyjniaki lub strategie. To wszystko przy niezłej częstotliwości odświeżania oraz matrycy wykonanej w technologii IPS, przekładającej się na lepszą równomierność barw.
Co ważne, jest tu hub USB oraz wsparcie aplikacji OSD Sidekick, pozwalającej ci sterować monitorem z poziomu komputera. Za sprawą KVM możesz też sterować kilkoma urządzeniami naraz przy pomocy jednego zestawu klawiatura-myszka, łącząc się z laptopem lub tabletem przez USB-C. Producent zdecydował się na dorzucenie funkcji PBP i PIP, czyli wyświetlania na jednym ekranie treści z dwóch źródeł. To przydatna opcja przy pracy.
5. Acer Predator XB273GXbmiiprzx
Jeżeli szukasz sensownie wycenionego monitora dla gracza zawodowego, seria szybkich TN-ów od Acera może być w sam raz dla ciebie. Acer Predator XB273GXbmiiprzx to najbardziej płynny model w tym zestawieniu. Z częstotliwością 240 herców, którą można jeszcze bardziej podkręcić samodzielnie, przełoży się na niesamowitą płynność wyświetlanego obrazu. W dodatku z niskim czasem reakcji TN-a. To idealny wybór do Counter Strike’a lub gier typu MOBA, takich jak League of Legends lub Dota 2.
Wybrałem model w wersji Full HD nie bez powodu. Nie wydaje mi się, aby przy wymogu uzyskania stabilnego i tak wysokiego klatkażu miałoby sens dopłacanie do opcji z wyższą rozdzielczością. Poza tym przy 27 calach 1080p wciąż ma sens. Co ciekawe, model ma dodatkowe głośniki, które mogą ci się przydać, jeżeli większość czasu spędzasz na słuchawkach i czasem chcesz pooglądać film z drugą połówką, a także wsparcie G-Sync oraz FreeSync.
6. MSI Optix MAG322CQR
Spory, bo 32-calowy monitor do gier. MSI Optix MAG322CQR to propozycja o rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli, co przy tych wymiarach przełoży się na nieco większe elementy ekranu - na przykład interfejsy w grach. Z drugiej strony jest tu niezła częstotliwość odświeżania. Pod warunkiem że masz odpowiednio mocny komputer, możesz fizycznie wyświetlić do 165 klatek na sekundę na tym monitorze.
Co ciekawe, ten model wyposażono w możliwość podłączenia do komputera kablem USB. Dzięki temu skorzystasz z huba USB, a także z aplikacji Gaming OSD. Ta ostatnia jest szczególnie istotna, bo pozwoli ci wygodnie zmieniać ustawienia MSI Optix MAG322CQR, w tym regulować obecne podświetlenie RGB. Jest tu też port USB-C, którym łatwo podłączysz laptopa do monitora. Nawet wtedy, gdy nie masz dodatkowego kabla HDMI lub Display Port.
7. AOC CQ27G2U/BK
Nieźle wyceniony 27-calowy monitor gamingowy z matrycą wykonaną w technologii VA. Przez to - na co zwracają uwagę niektórzy użytkownicy - AOC CQ27G2U/BK jest podatny na smużenie. Nie można mieć wszystkiego, to koszt lepszych kontrastów. Z drugiej strony producent poprawił kąty widzenia, projektując ten model z zakrzywionym ekranem. Dzięki temu może ci też być łatwiej objąć wzrokiem całe pole walki w grach.
To model o tyle funkcjonalny, że wyposażony w hub USB, a także dedykowaną aplikację AOC G-Menu, która pozwoli ci zmieniać ustawienia monitora z poziomu komputera. Jest tu też FreeSync Premium z funkcją LFC, wbudowane głośniki, które mogą ci się przydać, gdy ktoś wpadnie obejrzeć film, oraz aż 3 lata gwarancji. To opłacalny monitor dla gracza, zbierający świetne opinie w sieci.
8. LG 32GN600-B
![]() | |
Rozmiar ekranu | 31,5 cala |
Typ matrycy | VA |
Rozdzielczość | 2560 x 1440 |
Częstotliwość odświeżania | 165 Hz |
Najważniejsze zalety | FreeSync Premium HDR10 VESA BFI |
![]() |
Duży monitor do gier, który wbrew swoim rozmiarom nie ma rozdzielczości 4K. Zachowuje przy tym niższą cenę, a częstotliwość odświeżania, którą charakteryzuje się ta matryca, w zasadzie i tak wykluczałaby w większości komputerów z tak dużej jakości. Poza tym 1440p też złe nie jest - nawet przy prawie 32-calowym monitorze. Po prostu oglądana treść przy standardowym skalowaniu będzie wydawać się większa i mniej ostra niż przy 4K.
LG 32GN600-B to monitor gamingowy z matrycą VA. Co za tym idzie, będą gorsze kąty widzenia, tym bardziej że producent nie zdecydował się na zakrzywienie ekranu. Jest tu za to częstotliwość 165 herców - świetna pod płynniejsze gry - a także wsparcie dla AMD FreeSync Premium. Oprócz niwelowania artefaktów graficznych standard zakłada obecność funkcji kompensującej spadające klatki.
9. Iiyama G2766HSUB1
Bardzo sensownie wyceniony model monitora z matrycą VA. Główną zaletą Iiyama G2766HSUB1 jest częstotliwość odświeżania. Poniżej 1000 złotych dostaniesz monitor dla gracza zdolny fizycznie wyświetlić do 165 klatek na sekundę. To przełoży się na świetną płynność, zwłaszcza w bardziej dynamicznych grach. Mam przy tym nadzieję, że nie będą zbyt ciemne, bo pomimo wyższego kontrastu matryca VA jest podatna na ghosting.
To jednak szczególnie widoczne przy ruchomych jasnych elementach na czarnym tle. Z drugiej strony masz tu zakrzywiony ekran, który powinien nieco zniwelować problemy z kątami widzenia w technologii VA, a także pomóc ci bardziej zanurzyć się w rozgrywce. Jest też FreeSync Premium z funkcją LFC, czyli kompensacją spadków klatkażu. To porządny sprzęt, jeżeli gonisz przede wszystkim za płynnością.
10. LG 29WP60G-B
![]() | |
Rozmiar ekranu | 29 cali |
Typ matrycy | IPS |
Rozdzielczość | 2560 x 1080 |
Częstotliwość odświeżania | 75 Hz |
Najważniejsze zalety | USB-C (DisplayPort alt mode) HDR10 FreeSync Tryb czytnika VESA BFI |
![]() |
To budżetowiec, którego bardziej traktuję jak niedrogi sposób na wejście w świat ultrapanoramicznych monitorów dla graczy. Jeżeli nie masz dużo pieniędzy, ale często grasz w gry wyścigowe lub strategie - LG 29WP60G-B może być opcją dla ciebie. Co prawda nie ma wysokiej częstotliwości odświeżania czy rozdzielczości, ale dodatkowa przestrzeń ci się przyda w ulubionej turówce i będzie wyglądać bardzo kinowo w akcyjniakach pokroju God of War.
Poza tym w swojej cenie to solidna propozycja ze względu na kilka kwestii. Przede wszystkim jest tu matryca w technologii IPS a nie VA, co przełoży się na mniejsze smużenie i żywsze kolory. Znajdziesz tu wsparcie dla HDR10 (nie tak istotne w monitorach dla gracza) oraz USB-C, które pozwoli ci podłączyć się bezpośrednio do niego laptopem. To również wygodny ekran biurowy.
Jaka technologia matrycy w monitorze dla gracza?
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem monitora do gier, to przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie są typy matryc w większości modeli na rynku.
Wyróżniamy trzy główne technologie:
- IPS - na tę technologię postaw, jeżeli potrzebujesz przede wszystkim niezłej reprodukcji kolorów, wynikającej między innymi z dobrych kątów widzenia i tego, że producenci częściej stosują matryce z szerokim gamutem. Monitory dla gracza wyposażone w panele IPS mają zwykle problem z wypłowiałymi czerniami i nieco gorszym czasem reakcji niż TN-y, a w dodatku są droższe, ale różnica między nimi coraz bardziej się zaciera.
- VA - jeden z popularniejszych obecnie wyborów w różnych segmentach cenowych. Matryce tego typu mają świetne kontrasty, co powinno przełożyć się na bardziej równomierne czernie. Ich zasadniczą wadą są gorsze kąty widzenia, a co za tym idzie, też kolory, w stosunku do IPS oraz dłuższy czas reakcji piksela. Ze względu na to pierwsze, producenci często sprzedają monitory dla gracza w technologii VA w wersji zakrzywionej. Ostatnia kwestia przełoży się na smużenie w niższej półce cenowej, szczególnie widoczne na czarnym tle.
- TN - tego typu matryce są dość tanie w produkcji, a w dodatku mają niski czas reakcji piksela. To przekłada się na ostry obraz, nawet przy bardziej dynamicznych scenach. Niestety ekrany Twisted Nematic mają też z reguły kiepskie kolory, czernie oraz kąty widzenia. Dlatego ta technologia przeznaczona jest raczej dla profesjonalistów. To monitory dla graczy Counter Strike’a lub innych e-sportowych tytułów.
Monitor dla gracza - częstotliwość odświeżania czy rozdzielczość?
Jednym z najczęstszych dylematów, przed którym stają gracze, jest kwestia tego, czy lepiej postawić na matrycę o wyższej rozdzielczości, czy na częstotliwości odświeżania. To zależy. Jestem zdania, że 3840 x 2160 nie ma większego znaczenia przy monitorach mniejszy od 30 cali. Dużo więcej wyciągniesz z wyższej płynności rozgrywki.
Jeżeli więc grasz raczej w mniej dynamiczne gry, często oglądasz filmy lub pracujesz na komputerze i przede wszystkim zamierzasz kupić dość duży monitor dla gracza - postaw raczej na rozdzielczość. W przypadku typowych strzelanek, akcyjniaków i gier e-sportowych, lepiej będzie celować w wyższą częstotliwość odświeżania. Możliwość faktycznego wyświetlenia 144 lub nawet 240 klatek na sekundę, przełoży się na płynny obraz i przewagę nad resztą graczy.
Przydatne funkcje w monitorze dla gracza
Przed zakupem monitora dla gracza zwróć też uwagę na kilka mniej lub bardziej istotnych kwestii, które pojawiają się na liście w tabeli każdego z produktów. Te funkcje oraz technologie mogą okazać się tym, co ostatecznie przekona cię do któregoś ze sprzętów.
- Sterowanie monitorem z poziomu PC - niektórzy producenci decydują się na stworzenie dedykowanego oprogramowania, które - przy połączeniu monitora z komputerem poprzez USB - pozwoli ci zmieniać ustawienia nowego ekranu. To dużo wygodniejsze niż grzebanie w opcjach manualnie, przy pomocy joysticka.
- Hub USB - obecność portów USB w monitorze oznacza zazwyczaj przede wszystkim to, że możesz poprzez niego wpiąć do komputera myszkę, klawiaturę lub słuchawki. To też szczególnie wygodna opcja wtedy, gdy masz utrudniony dostęp do PC, a od czasu do czasu przesyłasz dane z pendrive’a. Nie musisz grzebać pod biurkiem w poszukiwaniu portów.
- Porzą dna ergonomia lub VESA - to jedna z bardziej istotnych rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę kupując jakikolwiek nowy ekran - nie tylko monitor dla gracza. Podstawa mająca pełną regulację (zmiana wysokości, pivot, czyli możliwość obrócenia ekranu do pozycji pionowej lub swivel, czyli odchył na boki) zagwarantuje ci łatwiejsze dostosowanie sprzętu do twojej pozycji siedzącej. To przełoży się na mniej problemów z kręgosłupem w przyszłości. Większość modeli ma przy tym uchwyt VESA, który posłuży ci do zamontowania monitora na dokupionym ramieniu.
- BFI - inaczej ULMB, MBR, LightBoost, VRB lub chociażby ELMB u Asusa. Chodzi po prostu o ograniczanie rozmycia obrazu poprzez dodawanie co drugą klatkę czarnego obrazu. To właściwie iluzja optyczna, ale taka, która faktycznie działa. Trochę przy tym wizualnie ściemni ekran, a niektórzy zwracają uwagę na to, że migotanie męczy oczy, ale to zdecydowanie jeden z lepszych sposobów na uzyskanie bardzo klarownego obrazu.
- Dodatkowe funkcje gamingowe - producenci wyposażają większość monitorów na rynku, nie tylko tych dla graczy, w funkcje gamingowe. Zazwyczaj są to specjalne profile ustawień dedykowanych konkretnym typom gier, dodatkowe elementy ekranu, takie jak celownik, lub nawet funkcja podbijania jasności ciemniejszych partii obrazu. Pośród nich zdarzają się ciekawsze rozwiązania, takie jak symulacja ultrapanoramicznego ekranu w modelach 16:9.
Zobacz też: