Słuchawki, Rower i Jazda... Ale na Cmentarz!

Słuchawki, Rower i Jazda... Ale na Cmentarz!

O tym, że niebezpiecznie jest jeździć na rowerze, nie słysząc, co dzieje się dookoła, to wiem nie od dziś. Jednak siadając na rower, czasem o tym nie pamiętam, tak jak wielu innych miłośników jazdy w rytm muzyki. Jazda ze słuchawkami na uszach bywa tak przyjemna... Niestety taka przyjemność zbyt często prowadzi na cmentarz. Wie już o tym nawet MSWiA. Do MSWiA trafiła bowiem interpelacja dotycząca tego problemu, czyli rowerzystów w słuchawkach. Zakaz słuchawek na rowerze to jednak zbyt banalne rozwiązanie, choć może do tego dojść i to mnie skłania do dalszych refleksji na ten temat.

Plaga rowerowych słuchaczy muzyki

Aby zbadać skalę problemu, wsiadłam na rower i przyjrzałam się temu problemowi z bliska. Ze swoimi słuchawkami Sennheiser HD 451 nie czułam się osamotniona. Co druga albo trzecia osoba coś tam w uszach miała (nie licząc tych, którzy jeździli parami, bo wtedy najczęściej prowadzili dyskusję między sobą, więc słuchawek nie mieli). Zdziwiły mnie więc badania Centrum Profilaktyki Społecznej. Wg CPS tylko 20-25% rowerzystów jeździ słuchając muzyki. Moje wrażenie, że co drugi albo trzeci rowerzysta ma słuchawki może jest więc nieco na wyrost.

>>>Podoba Ci się Sennheiser HD 451? Sprawdź aktualną cenę<<<

Sennheiser HD 451

Ilu by ich jednak nie było, to dla kierowców rowerzyści ze słuchawkami na uszach są wciąż niebezpieczną plagą i robi się o tym coraz głośniej. Doskonale to rozumiem. Z perspektywy rowerzysty szczególnego ryzyka nie widać. Nie mówiąc już o tym, że na ścieżkach rowerowych w ogóle trudno mówić o jakimś dużym niebezpieczeństwie. Kiedy jednak cyklista jest na drodze publicznej i kierowca potrąci takiego nieuważnego delikwenta, to kierowca ma same problemy.

słuchawki na rowerze

Nie zawsze jest w tym wina osoby prowadzącej auto, ale że zazwyczaj rowerzysta jest bardziej poturbowany (nie mówiąc już o wypadkach śmiertelnych) to i kierowca częściej musi się tłumaczyć. Dlatego kierowcy podnoszą głos w tej sprawie. Będąc za kółkiem zawsze zwalniam w takiej sytuacji. Nie każdy jest jednak aż tak wyczulony na rowerzystów jak ja.

Kierowcy kontra rowerzyści

Zazwyczaj dzieje się tak, że jeden na drugiego (rowerzysta na kierowcę, a kierowca na rowerzystę) zgania winę. Fakt jest jednak taki, że często dwoje z nich zawiniło swą nieostrożnością i nieuwagą. Tylko po co potem rozstrzygać kto bardziej? O ile jest między kim rozstrzygać, bo wielu rowerzystów ginie w obliczu zderzenia z samochodem. Kierowcy są bardzo przychylni zakazowi słuchawek na rowerze. Nie wydaje mi się to aż takie kontrowersyjne. Z drugiej jednak strony zaraz pojawiło mi się milion dylematów, że przecież kierowcy mogą słuchać muzyki i rozmawiać przez telefon z zestawem głośnomówiącym. Dlaczego więc to rowerzysta ma być ostrożniejszy? Może kierowcy też powinny być bardziej ostrożni?

>>>Sezon na rower rozpoczęty. Co powiesz na szosowy model Indiana Arrow M19''?<<<

Indiana Arrow M19''

Jest też inna strona medalu. Jeśli rowerzysta nie puszcza kierownicy, tylko ma słuchawki na uszach, to trudno ocenić wagę zagrożenia. Poza tymrowerzyści bronią się tym, że nie słuchają muzyki tak głośno, by nie słyszeć, co się dzieje wokół. Ja osobiście przyznam, że nie lubię rozdrabniać się. Albo chcę słuchać muzyki, albo to, co mnie otacza. Ale może jakiś niewielki odsetek rowerzystów naprawdę dzieli słuch na jedno i drugie. Mnie frapuje natomiast coś zupełnie innego. Znajdą się przecież niepokorni, którzy będą upierać się, że mają tylko słuchawki na uszach i muzy wcale nie słuchają. A niby dlaczego ktoś miałby zabraniać po prostu noszenia słuchawek? Według mnie znów rozgorzeje debata mądrych z mądrzejszymi. W sumie nie ma jeszcze o czym mówić, bo być może nikt w MSWiA do zakazu słuchawek na rowerze nie doprowadzi.

Zakaz słuchawek na rowerze?

Zastanawia mnie, na ile wydajny byłby w ogóle taki projekt zakazu słuchawek na rowerze. Nie lubię, jak mi się czegoś zabrania. Chyba nikt nie lubi. Choć czasem myślę, że jest to konieczne. Jednak odnośnie takich tematów typowo społecznych zadaję sobie pytanie, na ile jest to konieczne? Moim zdaniem lepiej byłoby postawić na zorganizowanie kampanii społecznej, która uświadomiłaby ten problem.

Kampania „Piłeś? Nie jedź!” była wystarczająco dobrze zorganizowana, bo utkwiła mi skutecznie w pamięci. A przyznam, że wcale tematem się nie interesowałam. Mam jednak świadomość, że pijani kierowcy przez to z dróg od razu nie zniknęli, a ewidentny zakaz i surowe mandaty lepiej działają na wyobraźnię... ale też nie każdą. Stoję więc przy zdaniu, że gdyby zrobić podobną kampanię, jak ta przeciwko pijanym kierowcom, tylko odnośnie rowerzystów w słuchawkach, może obeszłoby się bez zakazów. Teraz jednak czekam na to, co powie polski rząd na temat groźnych rowerzystów w słuchawkach. Ja osobiście wolałabym, by powstało więcej ścieżek dla nich niż kolejne zakazy i kampanie. To na pewno przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Bezpieczeństwo na słuchawkach

Ostatnią rzeczą, o której wypada mi wspomnieć jest pytanie o to, czy naprawdę jazda na rowerze bez słuchawek jest bardziej bezpieczna. Rozsądek podpowiada mi, że tak. Jak słyszę, co się dzieje wokół, to mogę w końcu szybciej i lepiej zareagować. Chociaż bywam czasem tak zamyślona, że to prawie jak jazda na słuchawkach (można z tego zrobić kolejny dylemat dotyczący rozwagi podczas jazdy). Na szczęście zakazu myślenia nikt jeszcze nie wymyślił. Twierdzę więc, że każdy powinien sam ustrzec się przed zbyt wczesnym wylądowaniem na cmentarzu.

Jakie słuchawki są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu słuchawek z 6/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Corsair Void Surround Hybrid czerwone Corsair Void Surround Hybrid czerwone Tu kupisz najtaniej!
2Ravcore Gaming 7.1 Zen Czarno-czerwony Ravcore Gaming 7.1 Zen Czarno-czerwony Tu kupisz najtaniej!
3Natec Genesis HV59 Czarno-czerwony Natec Genesis HV59 Czarno-czerwony Tu kupisz najtaniej!
4Roccat Renga Czarny Roccat Renga Czarny Tu kupisz najtaniej!
5Razer Kraken 7.1 Chroma Czarny Razer Kraken 7.1 Chroma Czarny Tu kupisz najtaniej!
6Razer Kraken Neon Razer Kraken Neon Tu kupisz najtaniej!
7Creative Sound Blaster Tactic 3D Rage Wireless V2 czarne Creative Sound Blaster Tactic 3D Rage Wireless V2 czarne Tu kupisz najtaniej!
8Sumvision Nemesis Akuma 7.1 Sumvision Nemesis Akuma 7.1 Tu kupisz najtaniej!
9Ravcore Gaming 7.1 Hellion Czarno-czerwony Ravcore Gaming 7.1 Hellion Czarno-czerwony Tu kupisz najtaniej!
10Rampage SN-R4 Czarno-niebieski Rampage SN-R4 Czarno-niebieski Tu kupisz najtaniej!
11SteelSeries Siberia 200 Czerwony SteelSeries Siberia 200 Czerwony Tu kupisz najtaniej!
12Sennheiser X320 Czarno-zielony Sennheiser X320 Czarno-zielony Tu kupisz najtaniej!
13Razer Kraken Mobile Neon Zolte Razer Kraken Mobile Neon Zolte Tu kupisz najtaniej!
14Thermaltake Shock Blasting Czarno-czerwony Thermaltake Shock Blasting Czarno-czerwony Tu kupisz najtaniej!
15Turtle Beach Ear Force Heroes Of The Storm Czarno-fioletowy Turtle Beach Ear Force Heroes Of The Storm Czarno-fioletowy Tu kupisz najtaniej!
16Plantronics RIG 400HS Czarne Plantronics RIG 400HS Czarne Tu kupisz najtaniej!
17Acme Aula Succubus Gaming Czarno-niebieski Acme Aula Succubus Gaming Czarno-niebieski Tu kupisz najtaniej!
18Razer Kraken Mobile Neon Pomaranczowy Razer Kraken Mobile Neon Pomaranczowy Tu kupisz najtaniej!
19Ozone Gaming Rage ST Bialo-czarny Ozone Gaming Rage ST Bialo-czarny Tu kupisz najtaniej!
20Art Nemezis Czerwono-czarny Art Nemezis Czerwono-czarny Tu kupisz najtaniej!
21Kingston HyperX Cloud Revolver Czarno-czerwony Kingston HyperX Cloud Revolver Czarno-czerwony Tu kupisz najtaniej!
221Life Thunder Czarno-niebieski 1Life Thunder Czarno-niebieski Tu kupisz najtaniej!
23SteelSeries Siberia P300 Czarny SteelSeries Siberia P300 Czarny Tu kupisz najtaniej!
24Corsair VOID RGB Wireless Dolby 7.1 Gaming Headset Bialy Corsair VOID RGB Wireless Dolby 7.1 Gaming Headset Bialy Tu kupisz najtaniej!
25Razer Kraken Pro Neon zielone Razer Kraken Pro Neon zielone Tu kupisz najtaniej!
26Creative Sound BlasterX H7 Czarny Creative Sound BlasterX H7 Czarny Tu kupisz najtaniej!
27Acme Aula Spirit Wheel czarno-niebieskie Acme Aula Spirit Wheel czarno-niebieskie Tu kupisz najtaniej!
28Rampage SN-R10 GAMING Czarny Rampage SN-R10 GAMING Czarny Tu kupisz najtaniej!
29Ozone Gaming Rage ST Niebiesko-czarny Ozone Gaming Rage ST Niebiesko-czarny Tu kupisz najtaniej!
30Art FLASH Niebieski Art FLASH Niebieski Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 30 Słuchawek - Jakie Słuchawki Będą Najlepsze?

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more