Tania Nawigacja GPS vs Nawigacja w Smartfonie

Tania Nawigacja GPS vs Nawigacja w Smartfonie

Wraz z nadejściem smartfonów z systemem Android powstał dylemat, czy tradycyjna nawigacja GPS jest jeszcze komuś potrzebna? Po co bowiem mieć dodatkowe urządzenie do nawigowania, skoro można mieć smartfona z wbudowaną mapę i darmową nawigację Google? Oczywiście każde rozwiązanie znajdzie swoich zwolenników. Dla niezdecydowanych przedstawiamy plusy i minusy jednej oraz drugiej opcji.

Niejeden kierowca zadaje sobie dziś pytanie, czy jest sens kupować nawigację. Można przecież korzystać po prostu ze smartfona, który jest wielozadaniowym urządzeniem i w zasadzie ma się go zawsze przy sobie. Producenci tradycyjnych nawigacji jednak wciąż próbują sprostać nowym wyzwaniom i oferują sprzęt, który dla wielu użytkowników wciąż jest atrakcyjnym produktem.


Wielofunkcyjność – czy to się sprawdza?

Wielozadaniowość to cecha, która dla jednych ma sens, a dla innych nie. Jeśli lubisz minimalizm i wolisz mieć jedno urządzenie, które ma wiele możliwości, to na pewno będziesz wolał wykorzystać do nawigowania smartfon niż kupować oddzielną nawigację.

>>>Niezawodny smartfon z funkcją GPS? Samsung Galaxy S7 G930<<<

Samsung Galaxy S7 G930

Często powstaje pytanie, czy zostawić nawigację w samochodzie, która może kusić złodzieja, czy schować, a może zabrać ze sobą? Smartfon na pewno weźmiesz ze sobą, więc pozbędziesz się niepotrzebnego problemu. Z drugiej jednak strony, kiedy używasz nawigacji w smartfonie, a ktoś zacznie do ciebie dzwonić, to może ci to przeszkadzać. Poza tym smartfon nie jest przeznaczony tylko do nawigowania, więc funkcje GPS są bardziej pobieżne. Nawigacja jest natomiast dedykowana kierowcom, więc ma rozbudowane cechy, które usprawniają proces nawigowania, w tym dedykowane oprogramowanie. Należy jednak stwierdzić, że aplikacje na Android wciąż są rozwijane i jest już ich cała masa. To, co liczy się najbardziej to: intuicyjna obsługa menu, możliwość pobrania map do pamięci urządzenia bądź na kartę SD, funkcja asystenta pasa ruchu, tryb nawigacji (nie tylko samochodowa, ale również piesza i rowerowa), informacje o radarach i ograniczeniach prędkości oraz o korkach i innych utrudnieniach w ruchu, a także informacje o punktach użyteczności publicznej, np. gdy chcesz wiedzieć za ile na trasie pojawi się stacja benzynowa. Często mają mocniejsze uchwyty, bateria wolniej się wyczerpuje, a ekran jest lepiej przystosowany do wyświetlania trasy kierowcy. Takie mankamenty nie przemawiają za tym, by używać smartfonu zamiast nawigacji, szczególnie jeśli często jest się w trasie.

Widoczność trasy na ekranie

Nie każdy smartfon nadaje się do dobrego nawigowania z powodu nieprzystosowanego ekranu. W nawigacji dba się o dobry wyraźny obraz na wyświetlaczu nawet przy świetle dziennym. Nawigacja zazwyczaj też posiada już nieco większy ekran, dzięki czemu masz od razu wyświetloną większą ilość informacji. Czcionki w nawigacji też zazwyczaj są większe niż w smartfonie, co jest wygodniejsze w trakcie korzystania z menu i czytania danych z ekranu.

>>>SmartGPS SG732 z dużym 5-calowym wyświetlaczem – to się sprawdza!<<<

SmartGPS SG732

Aktualne dane i precyzyjne mapy

W smartfonie masz dostęp do darmowych map Google, a więc nie musisz myśleć o dodatkowych aktualizacjach. Dzięki zoptymalizowanym aplikacjom mapa jest na bieżąco pobierana w miarę potrzeb. Niesie to jednak za sobą ryzyko, że utracisz sygnał i poniesiesz dodatkowe koszty związane z transmisją danych komórkowych – chyba, że posiadasz pakiet internetowy i nie musisz się tym martwić. Jest jeszcze jedna przeszkoda dla smartfonów, czyli miejsca, gdzie brak dostępu do bezprzewodowego internetu – takie miejsca w Polsce wciąż jeszcze istnieją. Ale jest na to rada. Są bowiem już aplikacje na smartfony, które nawigują także w trybie offline. Wystarczy wcześniej pobrać wybrane przez siebie mapy do pamięci urządzenia.

Jak aktualizacja mapy wygląda w tradycyjnej nawigacji? Zazwyczaj było tak, że aktualizacja nie była darmowa i zazwyczaj serwisy kasowały trochę pieniędzy za zrobienie takiej aktualizacji. A wiadomo, że nikt nie chce, co chwilę ponosić dodatkowych kosztów, by mieć pewność, że nawigacja nie wywiedzie ich w pole. Jednak w końcu, wraz z pojawieniem się nawigacji w smartfonie, tradycyjne nawigacje też proponują rozwiązania bez dodatkowych opłat. Producenci GPS oferują bezterminowe aktualizacje map, które odbywają się co kwartał. Aktualizacja nie ma żadnego terminu użytkowania – działa przez cały okres eksploatacji urządzenia.

(Nie)darmowe mapy Google za granicą

Kolejnym niuansem jest używanie nawigacji w podróży za granicę. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli korzysta się z nawigacji w smartfonie przy włączonej transmisji danych komórkowych, to może nas to słono kosztować. Roaming za granicą to wciąż duży koszt i może się okazać, że takie nawigowanie nie było warte ceny, którą poniesiesz. Z tego powodu dla tych, którzynie chcą wydać kroci za transmisję danych, być może lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna nawigacja. Choć jest jeszcze jedna opcja, czyli wspomniana aplikacja, która pozwoli na korzystanie z nawigacji w smartfonie w trybie offline. Pytanie tylko, czy pobrany kawałek trasy na pewno ci wystarczy i nie okaże się, że nagle pomyliłeś trasę i nie widzisz na mapie, gdzie jesteś i jak wyjechać.

>>>Jeśli podróż po Europie, to GoClever Navio 540!<<<

GoClever Navio 540

Podsumowanie

Wybór pomiędzy tradycyjną nawigacją a nawigacją GPS nie jest jednogłośny. Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozbudowane funkcje posiada twój smartfon i czy aplikacja do nawigowania spełnia twoje wymagania, np. możliwość nawigowania w trybie offline. Poza tym, jeśli smartfon przede wszystkim służy ci jako telefon, to podczas nawigowania może to być dla ciebie kłopotliwe. W zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepszym rozwiązaniem.

Wszystkie wady i zalety wymienione powyżej są bardzo opcjonalne i może się okazać, że akurat w twoim przypadku się nie sprawdzą. Zaprawieni kierowcy, którzy często wybierają w długie trasy pewnie wolą mieć urządzenie dedykowane nawigowaniu. Jeśli rzadko używasz GPS, to może ci wystarczyć nawigacja w smartfonie, którą zawsze będziesz mieć pod ręką.

Jakie nawigacje gps są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu nawigacji gps z 5/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1VORDON 7 HD Europa VORDON 7 HD Europa Tu kupisz najtaniej!
2VORDON GPS 5 Europa VORDON GPS 5 Europa Tu kupisz najtaniej!
3Garmin Drive 50 LMT Garmin Drive 50 LMT Tu kupisz najtaniej!
4TomTom Start 25 EU Europa TomTom Start 25 EU Europa Tu kupisz najtaniej!
5TomTom Start 25 M EU Europa TomTom Start 25 M EU Europa Tu kupisz najtaniej!
6Navroad DRIVE AutoMapa Polska Navroad DRIVE AutoMapa Polska Tu kupisz najtaniej!
7Mio Spirit 7500 Polska Mio Spirit 7500 Polska Tu kupisz najtaniej!
8Garmin Dezl 770 LMT Europa Garmin Dezl 770 LMT Europa Tu kupisz najtaniej!
9TomTom Start 20 CEE Europa TomTom Start 20 CEE Europa Tu kupisz najtaniej!
10TomTom Start 60 Europa TomTom Start 60 Europa Tu kupisz najtaniej!
11Mio Spirit 7500 LM Europa Mio Spirit 7500 LM Europa Tu kupisz najtaniej!
12TomTom Trucker 6000 Truck Europa TomTom Trucker 6000 Truck Europa Tu kupisz najtaniej!
13Garmin Drive 60 LMT Garmin Drive 60 LMT Tu kupisz najtaniej!
14Maxcom Navi 503 MapaMap Polska Maxcom Navi 503 MapaMap Polska Tu kupisz najtaniej!
15Navroad ENOVO S NVMap Europa Truck Navroad ENOVO S NVMap Europa Truck Tu kupisz najtaniej!
16Manta GPS720 Easy Rider Europa Manta GPS720 Easy Rider Europa Tu kupisz najtaniej!
17TomTom Rider 40 CE Europa TomTom Rider 40 CE Europa Tu kupisz najtaniej!
18Navitel E700 Europa + Rosja Navitel E700 Europa + Rosja Tu kupisz najtaniej!
19myPhone myNAVI 5 Polska myPhone myNAVI 5 Polska Tu kupisz najtaniej!
20TomTom Start 20 Europa TomTom Start 20 Europa Tu kupisz najtaniej!
21Navitel E100 Navitel E100 Tu kupisz najtaniej!
22Mio Spirit 6900 LM Polska Mio Spirit 6900 LM Polska Tu kupisz najtaniej!
23VORDON GPS 7 Europa VORDON GPS 7 Europa Tu kupisz najtaniej!
24Mio Spirit 5400 LM Polska Mio Spirit 5400 LM Polska Tu kupisz najtaniej!
25TomTom GO 500 Europa TomTom GO 500 Europa Tu kupisz najtaniej!
26Lark FreeBird 50.9 GPS LarkMap Lark FreeBird 50.9 GPS LarkMap Tu kupisz najtaniej!
27TomTom Start 20 M Europa TomTom Start 20 M Europa Tu kupisz najtaniej!
28TomTom Start 25 M CEE Europa TomTom Start 25 M CEE Europa Tu kupisz najtaniej!
29TomTom GO 510 World TomTom GO 510 World Tu kupisz najtaniej!
30smartGPS SG730 MapaMap Polska smartGPS SG730 MapaMap Polska Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: Najciekawsze Nawigacje GPS - Ranking Specjalny TOP 30

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more