PODPOWIEDZI:

Tania Nawigacja GPS vs Nawigacja w Smartfonie

Tania Nawigacja GPS vs Nawigacja w Smartfonie

Wraz z nadejściem smartfonów z systemem Android powstał dylemat, czy tradycyjna nawigacja GPS jest jeszcze komuś potrzebna? Po co bowiem mieć dodatkowe urządzenie do nawigowania, skoro można mieć smartfona z wbudowaną mapę i darmową nawigację Google? Oczywiście każde rozwiązanie znajdzie swoich zwolenników. Dla niezdecydowanych przedstawiamy plusy i minusy jednej oraz drugiej opcji.

Niejeden kierowca zadaje sobie dziś pytanie, czy jest sens kupować nawigację. Można przecież korzystać po prostu ze smartfona, który jest wielozadaniowym urządzeniem i w zasadzie ma się go zawsze przy sobie. Producenci tradycyjnych nawigacji jednak wciąż próbują sprostać nowym wyzwaniom i oferują sprzęt, który dla wielu użytkowników wciąż jest atrakcyjnym produktem.

Wielofunkcyjność – czy to się sprawdza?

Wielozadaniowość to cecha, która dla jednych ma sens, a dla innych nie. Jeśli lubisz minimalizm i wolisz mieć jedno urządzenie, które ma wiele możliwości, to na pewno będziesz wolał wykorzystać do nawigowania smartfon niż kupować oddzielną nawigację.

Samsung Galaxy S7 G930

Często powstaje pytanie, czy zostawić nawigację w samochodzie, która może kusić złodzieja, czy schować, a może zabrać ze sobą? Smartfon na pewno weźmiesz ze sobą, więc pozbędziesz się niepotrzebnego problemu. Z drugiej jednak strony, kiedy używasz nawigacji w smartfonie, a ktoś zacznie do ciebie dzwonić, to może ci to przeszkadzać. Poza tym smartfon nie jest przeznaczony tylko do nawigowania, więc funkcje GPS są bardziej pobieżne.

Nawigacja samochodowa jest natomiast dedykowana kierowcom, więc ma rozbudowane cechy, które usprawniają proces nawigowania, w tym dedykowane oprogramowanie. Należy jednak stwierdzić, że aplikacje na Android wciąż są rozwijane i jest już ich cała masa. To, co liczy się najbardziej to: intuicyjna obsługa menu, możliwość pobrania map do pamięci urządzenia bądź na kartę SD, funkcja asystenta pasa ruchu, tryb nawigacji (nie tylko samochodowa, ale również piesza i rowerowa), informacje o radarach i ograniczeniach prędkości oraz o korkach i innych utrudnieniach w ruchu, a także informacje o punktach użyteczności publicznej, np. gdy chcesz wiedzieć za ile na trasie pojawi się stacja benzynowa. Często mają mocniejsze uchwyty, bateria wolniej się wyczerpuje, a ekran jest lepiej przystosowany do wyświetlania trasy kierowcy. Takie mankamenty nie przemawiają za tym, by używać smartfona zamiast nawigacji, szczególnie jeśli często jest się w trasie.

Widoczność trasy na ekranie

Nie każdy smartfon nadaje się do dobrego nawigowania z powodu nieprzystosowanego ekranu. W nawigacji dba się o dobry wyraźny obraz na wyświetlaczu nawet przy świetle dziennym. Nawigacja zazwyczaj też posiada już nieco większy ekran, dzięki czemu masz od razu wyświetloną większą ilość informacji. Czcionki w nawigacji też zazwyczaj są większe niż w smartfonie, co jest wygodniejsze w trakcie korzystania z menu i czytania danych z ekranu.

SmartGPS SG732

Aktualne dane i precyzyjne mapy

W smartfonie masz dostęp do darmowych map Google, a więc nie musisz myśleć o dodatkowych aktualizacjach. Dzięki zoptymalizowanym aplikacjom mapa jest na bieżąco pobierana w miarę potrzeb. Niesie to jednak za sobą ryzyko, że utracisz sygnał i poniesiesz dodatkowe koszty związane z transmisją danych komórkowych – chyba, że posiadasz pakiet internetowy i nie musisz się tym martwić. Jest jeszcze jedna przeszkoda dla smartfonów, czyli miejsca, gdzie brak dostępu do bezprzewodowego internetu – takie miejsca w Polsce wciąż jeszcze istnieją. Ale jest na to rada. Są bowiem już aplikacje na smartfony, które nawigują także w trybie offline. Wystarczy wcześniej pobrać wybrane przez siebie mapy do pamięci urządzenia.

Jak aktualizacja mapy wygląda w tradycyjnej nawigacji? Zazwyczaj było tak, że aktualizacja nie była darmowa i zazwyczaj serwisy kasowały trochę pieniędzy za zrobienie takiej aktualizacji. A wiadomo, że nikt nie chce, co chwilę ponosić dodatkowych kosztów, by mieć pewność, że nawigacja nie wywiedzie ich w pole. Jednak w końcu, wraz z pojawieniem się nawigacji w smartfonie, tradycyjne nawigacje też proponują rozwiązania bez dodatkowych opłat. Producenci GPS oferują bezterminowe aktualizacje map, które odbywają się co kwartał. Aktualizacja nie ma żadnego terminu użytkowania – działa przez cały okres eksploatacji urządzenia.

Rankingi najlepszych nawigacji samochodowych skrywają w sobie niejednokrotnie bardzo funkcjonalne modele z wieloma udogodnieniami.

(Nie)darmowe mapy Google za granicą

Kolejnym niuansem jest używanie nawigacji w podróży za granicę. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli korzysta się z nawigacji w smartfonie przy włączonej transmisji danych komórkowych, to może nas to słono kosztować. Roaming za granicą to wciąż duży koszt i może się okazać, że takie nawigowanie nie było warte ceny, którą poniesiesz. Z tego powodu dla tych, którzy nie chcą wydać kroci za transmisję danych, być może lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna nawigacja. Choć jest jeszcze jedna opcja, czyli wspomniana aplikacja, która pozwoli na korzystanie z nawigacji w smartfonie w trybie offline. Pytanie tylko, czy pobrany kawałek trasy na pewno ci wystarczy i nie okaże się, że nagle pomyliłeś trasę i nie widzisz na mapie, gdzie jesteś i jak wyjechać.

GoClever Navio 540

Podsumowanie

Wybór pomiędzy tradycyjną nawigacją a nawigacją GPS nie jest jednogłośny. Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozbudowane funkcje posiada twój smartfon i czy aplikacja do nawigowania spełnia twoje wymagania, np. możliwość nawigowania w trybie offline. Poza tym, jeśli smartfon przede wszystkim służy ci jako telefon, to podczas nawigowania może to być dla ciebie kłopotliwe. W zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepszym rozwiązaniem.

Wszystkie wady i zalety wymienione powyżej są bardzo opcjonalne i może się okazać, że akurat w twoim przypadku się nie sprawdzą. Zaprawieni kierowcy, którzy często wybierają w długie trasy pewnie wolą mieć urządzenie dedykowane nawigowaniu. Jeśli rzadko używasz GPS, to może ci wystarczyć nawigacja w smartfonie, którą zawsze będziesz mieć pod ręką.

blog comments powered by Disqus
Tania Nawigacja GPS vs Nawigacja w Smartfonie