PODPOWIEDZI:

Urządzenia, Które Mogą Przejść do Lamusa - Co Zostanie Wyparte z Rynku?

Urządzenia, Które Mogą Przejść do Lamusa - Co Zostanie Wyparte z Rynku?

Świat zmienia się każdego dnia. Co chwilę pojawiają się nowe technologie i rozwiązania. Tym razem, postanowiłem się z Wami podzielić odczuciami, co do urządzeń, które moim zdaniem mogą przejść do lamusa. Ciekaw jestem, czy zgodzicie się z tymi wyborami.

Wstęp

Na wstępie zaznaczę, że właściwie wszystkie wymienione przeze mnie urządzenia zostawiają sobie pewnego rodzaju furtkę, dzięki której mimo wszystko mogą mieć zapewniony byt. Czemu więc znalazły się w tym zestawieniu? Ano dlatego, że są wypierane przez inne urządzenia lub po prostu mało przydatne, przynajmniej moim zdaniem.

Co odejdzie do lamusa?

Tablety

Numerem jeden są dla mnie obecnie tablety. Kiedyś podział na smartfony i tablety był bardzo widoczny. Dziś ta granica mocno się zaciera. Smartfony są już na tyle duże, że większość osób nie widzi zupełnie sensu, by zaopatrzyć się również w tablet. Również różnice pod względem specyfikacji czy funkcjonalności nie są ogromne. Śmieszne wydaje się to, że swego czasu świat technologii starał się między oba typy urządzeń wcisnąć jeszcze phablety. Aktualnie, producenci raczej odchodzą od tego nazewnictwa.

A co jest furtką dla tabletów, swego rodzaju szansą na przetrwanie? Istnieją przecież tablety graficzne. Kategoria co prawda niszowa, ale jednak istnieje. Pewne grupy konsumentów, oczekują także albo bardzo wysokiej wydajności, albo dużej powierzchni roboczej. I tak na rynku tabletów możemy znaleźć zarówno modele ultra wydajne, jak i takie z naprawdę dużymi ekranami, przy których smartfon wydaje się zabawką.

Czy rynek tabletów umiera?

Smartwatche

Inteligentne zegarki to wciąż dość świeża kategoria sprzętowa, ale jednocześnie mocno kontrowersyjna. Jedni uznają je za całkiem przydatne urządzenia, a inni za zupełnie zbędne gadżety elektroniczne. Ja bardziej zaliczam się do tej drugiej grupy. Dodatkowy ekran mojego smartfona na ręce nie do końca jest mi potrzebny. Warto także zwrócić uwagę na ceny smartwatchy - niektóre z nich kosztują tyle, co dobry telefon.

A co w tym przypadku jest furtką? Można zwrócić uwagę na inteligentne zegarki o rozbudowanych funkcjach dla osób aktywnie żyjących, np. często biegających. Takie urządzenia mogą być jak najbardziej przydatne, dając dostęp do wielu danych, dzięki którym możemy analizować swój trening czy organizm. Czy ktoś z Was używa smartwatcha właśnie w takim celu?

Czy smartwatche są przydatne?

Samochodowe Nawigacje GPS

Z pozoru urządzenia często kupowane i bardzo przydatne, prawda? Pragnę jednak zauważyć, że znów przez smartfony, urządzenia tego typu sprzedają się nieco gorzej niż kiedyś. Często widzę obok kierowców, którzy zamiast klasycznej nawigacji GPS korzystają z Google Maps za pośrednictwem swojego smartfona. Warto też mieć na uwadze fakt, że sporo samochodów fabrycznie wyposażonych jest w multimedia, które obejmują również wbudowaną nawigację.

Nawigacja GPS czy Google Maps

Z drugiej strony, nie każdemu jednak pasuje korzystanie ze swojego smartfona jako nawigacji samochodowej. A co np. z kierowcami ciężarówek, którzy potrzebują sprzętu wyższej klasy? Na rynku znajdziemy przecież modele dedykowane właśnie takim kierowcom i próżno je porównywać do map Google ze smartfona, gdyż oferują sporo przydatnych w trasie funkcjonalności.

Wieże stereo

Nie wiem, jak Wy, ale ja pamiętam jeszcze czasy wysokich i masywnych wież stereo, które kiedyś były prawdziwym luksusem. Oczywiście sporo z nich przetrwało do dzisiaj. Nie ulega jednak wątpliwości, że rynek tych urządzeń mocno się zmienił. Klasyczne wieże przekształciły się praktycznie w miniwieże. Technologia zrobiła swoje czary-mary i sprawiła, że miniwieże mimo niewielkich gabarytów, oferują niejednokrotnie dobry dźwięk i rozbudowane funkcjonalności.

Czemu więc twierdzę, że zarówno klasyczne wieże stereo, jak i ich mniejsze wersje mogą odejść do lamusa? Może znów winne są tu smartfony? Po części tak - sporo nowoczesnych urządzeń mobilnych ma całkiem dobre układy audio. Masa osób woli także głośniki bluetooth, które przecież można gdzieś ze sobą zabrać. Są też soundbary czy minimalistyczne systemy audio. To wszystko sprawia, że już mało który dzieciak dostanie na Komunie wieże, a kiedyś było to przecież powszechne w Polsce.

Wieża stereo - czy jeszcze ją warto kupić?

Odtwarzacze MP3/MP4

Odtwarzacz MP3 przypomina mi piękne czasy, gdy byłem nastolatkiem i chodząc do szkoły słuchałem sobie ulubionej muzyki. Praktycznie każdy z moim kumpli miał tak samo. Nie było jeszcze smartfonów (tak, były takie czasy), a ówczesne telefony nie oferowały zwykle zbyt dużo pamięci wbudowanej. O jakości ich układów audio nawet nie będę wspominał.

  O ile muzyczny gust za bardzo mi się nie zmienił, tak preferencje odnośnie przenośnego urządzenia do jej słuchania już tak. Oczywiście jest to aktualnie smartfon. Co tu dużo mówić, rynek odtwarzaczy mp3/mp4 powoli umiera.

  Znajdą się rzecz jasna osoby, które nawet w przypadku korzystania z flagowego smartfona znanej firmy będą narzekać na jakość generowanego dźwięku i sięgną po osobny odtwarzacz muzyczny. Wydaje mi się jednak, że procent takich osób stale maleje. A czy Wy korzystaliście kiedyś z odtwarzacza mp3? Jakie legendarne kawałki na nim słuchaliście?

  Odtwarzacze mp3 powoli umierają

  Kamery cyfrowe i budżetowe aparaty fotograficzne

  Tak, wiem, to już się robi nudne - znów bowiem muszę zaznaczyć znaczenie smartfonów wobec kolejnej kategorii sprzętowej. Tym razem są to kamery i aparaty cyfrowe. Dobry smartfon zapewnia zwykle zadowalającej jakości aparat. Skutkuje to tym, że już rzadko na wakacje czy inne wydarzenia zabieramy kamerę czy osobny aparat. Te sprzęty zwykle zastępuje nam właśnie smartfon. Kiedy ja właściwie widziałem ostatnio kamerę cyfrową? Nie kojarzę.

  Warto w tym momencie zauważyć także niesamowitą popularność kamerek sportowych, np. takich od firmy GoPro i ich wielu tańszych alternatyw. Rozwój tej gałęzi rynku również mocno wpływa na klasyczne kamery cyfrowe.

  Kamera cyfrowa - czy odejdzie do lamusa?

  Podsumowanie

  Powyższa klasyfikacja jest oczywiście mocno subiektywna. Wymienione urządzenia w zasadzie każdy zna, ale mimo wszystko, wydaje mi się, że w ich przypadku istnieje ryzyko odejścia do lamusa.

  Koniecznie trzeba zauważyć tutaj ogromny wpływ rozwoju smartfonów na wiele innych typów urządzeń. Z jednej strony fajnie, że jeden wynalazek potrafi całkiem skutecznie zastąpić całą masę innych. Druga strona medalu jest jednak taka, że wiadomo jak wyglądają nasze czasy - sporo osób jest przez większość dnia wgapionych w ekran swojego telefonu. Czasem mam wręcz wrażenie, że to nie my mamy smartfona, tylko on ma nas.

  Czy smartfony nami rządzą?

  A co Wy sądzicie na ten temat, może wskażecie również inne sprzęty, które zostaną wyparte z rynku? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

  blog comments powered by Disqus
  Urządzenia, Które Mogą Przejść do Lamusa - Co Zostanie Wyparte z Rynku?