PODPOWIEDZI:

Jak Działa Płyta Indukcyjna? Dlaczego Warto Ją Wybrać?

Jak Działa Płyta Indukcyjna? Dlaczego Warto Ją Wybrać?

Płyty indukcyjne to coraz bardziej popularny rodzaj płyt grzejnych, który wybieramy do naszej kuchni. Na czym opiera się jej działanie? Czy płyty indukcyjne nie są szkodliwe dla naszego zdrowia? Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym materiale, zapraszam!

Nowoczesne płyty indukcyjne są wyposażone w imponujące funkcje, które sprawiają, że są chętniej wybierane niż kuchenki gazowe. Gotowanie na płycie indukcyjnej przynosi sporo korzyści, jak również sam mechanizm jej działania jest znakomitym rozwiązaniem, o czym dowiedzie się już dzisiaj.

Jak działa płyta indukcyjna?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że płyta indukcyjna wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, przy czym przyłącze należy dobrać w stosunku do zaleceń. Działanie płyty indukcyjnej opiera się na wytwarzaniu szybkozmiennego pola elektromagnetycznego (to cewki indukcyjne znajdujące się pod powierzchnią płyty indukcyjnej, generują je). Niesie to za sobą wiele korzyści, bowiem, powierzchnia płyty indukcyjnej nie rozgrzewa się (tak jak w przypadku na przykład płyt gazowych), lecz tylko samo dno naczynia (generowane są prądy wirowe, które wydzielają ciepło). Wpływa to na energooszczędność i szybkość gotowania. Poza jego obrębem płyta jest zimna, co zmniejsza również ryzyko poparzenia. Aby do tego doszło, musimy zastosować specjalne garnki z metalu ferromagnetycznego (najważniejsze, aby dno było wykonane z tego materiału). Muszą one posiadać płaską podstawę, z tego względu, że pole magnetyczne szybko zanika.

płyta indukcyjna do zabudowy

Płyty indukcyjne są wykonane ze szkła ceramicznego, które dodatkowo wpływa na mniejsze nagrzewanie. Warto zatem zaznaczyć, iż bez obecności garnka, nie dojdzie do indukcji, nawet jeżeli płyta jest włączona. Ponieważ płyta indukcyjna wykazuje bezpośrednie działanie na przygotowaną potrawę i można dobrać temperaturę, składniki nie są pozbawione swoich cennych witamin.

gotowanie na płycie indukcyjnej

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Czy warto wybrać płytę indukcyjną? Stanowczo tak! Pierwszą korzyścią wynikającą z zakupu jest szybkość podgrzewania, która szczególnie przyda się w przypadku licznych rodzin i częstego gotowania. Drugim powodem, dla którego warto kupić płytę indukcyjną jest fakt, że zużywają bardzo mało energii, więc nie musimy obawiać się o wzrost rachunków za prąd, a dodatkowo niektóre modele oferują wskaźnik zużycia energii. Kolejnymi atutami jest ich płaska powierzchnia (łatwe w czyszczeniu, odporne na zarysowania), elegancki wygląd (pasują do nowoczesnych kuchni) i szeroki wybór pod kątem ilości pół grzejnych, wymiarów i kształtów.

Pod względem kolorów również nie powinniśmy narzekać, uda nam się także znaleźć nie tylko czarną, lecz beżową, metaliczną czy na przykład białą płytę indukcyjną. Ważnym plusem jest bezpieczeństwo korzystania z płyt indukcyjnych. Posiadają takie zabezpieczenia i funkcje, dzięki którym ryzyko poparzenia jest zminimalizowane, a gdy w domu są dzieci możemy zastosować blokadę rodzicielską.

płyta indukcyjna Mastercook

Na uwagę zasługuje ich prosta i wygodna obsługa. Kolejną kwestią jest podłączenie płyt indukcyjnych, które nie powinno sprawić żadnych problemów. Na rynku możemy znaleźć płyty indukcyjne wolnostojące i do zabudowy. Możemy zaprogramować pracę płyty indukcyjnej. Płyty indukcyjne nie należą do głośnych urządzeń. Płyta indukcyjna wykonana ze szkła ceramicznego nie spowoduje przypalenie potraw. Zaawansowane modele pozwalają w każdym momencie wstrzymać działanie, po czym powrócić do pracy z zapisanymi wcześniej ustawieniami. Jak dotąd nic wie wiadomo odnośnie negatywnych skutków oddziaływania pola elektromagnetycznego, zatem możemy raczej przyjąć, że nie są szkodliwe dla naszego zdrowia.

dobra płyta indukcyjna

Plusy i minusy płyt indukcyjnych

Do plusów możemy zaliczyć przede wszystkim:

 • niskie zużycie energii
 • bezpieczeństwo
 • szybkie gotowanie
 • nowoczesny wygląd
 • proste czyszczenie
 • dostępność pod względem różnych kolorów, kształtów i wymiarów
 • wygodne i proste użytkowanie
 • łatwe podłączenie
 • funkcjonalność
 • cichą pracę
 • niewielkie ryzyko poparzenia

Do minusów zaliczamy:

 • wysoką cenę
 • konieczność zakupu specjalnych garnków, które są przystosowane do indukcji
 • osoby posiadające rozrusznik serca nie powinny używać tego rodzaju płyty ze względu na wytwarzane pole elektromagnetyczne
 • pewnych przedmiotów nie należy do niej zbliżać, typu karty kredytowe

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Dobra płyta indukcyjna powinna cechować się między innymi wysoką mocą, intuicyjnym sterowaniem, wysokiej jakości wykonaniem, timerem, różnego rodzaju wskaźnikami i wieloma innymi funkcjami. Ważny jest wybór renomowanego producenta, takiego jak na przykład firma Bosch. Polecane modele możecie znaleźć w naszym rankingu płyt indukcyjnych.

płyta indukcyjna

płyta indukcyjna firmy Solgaz

Podsumowanie

Płyty indukcyjne zyskały pozytywne opinie ze względu na energooszczędność, bezpieczeństwo i skrócenie czasu gotowania. Ich możliwości i estetyczne wykonanie potrafią zachwycić niejedną osobę. Wystarczy ponieść jednorazowy wydatek na płytę indukcyjną oraz specjalnie przystosowane do indukcji garnki, aby cieszyć się wygodą użytkowania i niskimi rachunkami za energię.

blog comments powered by Disqus
Jak Działa Płyta Indukcyjna? Dlaczego Warto Ją Wybrać?