PODPOWIEDZI:

Jak kupić dobry soundbar? Kino domowe w wersji kompaktowej

Jak kupić dobry soundbar? Kino domowe w wersji kompaktowej

Jak kupić soundbar? Sprawdzamy czy lepiej wybrać soundbar czy kino domowe? Opisujemy czym dokładnie jest soundbar, a także na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed jego zakupem. Jeśli zależy Wam na uzyskaniu solidnego dźwięku, a nie możecie pozwolić sobie na duży system audio – to urządzenie będzie rozwiązaniem.

Coraz bardziej popularne rozwiązanie w wielu miejscach – soundbar. Proste urządzenie, które z jednej strony będzie ogromnym wsparciem głośników telewizora, a z drugiej może skutecznie zastąpić większy system kolumn w mieszkaniu. Zajmuje niewiele miejsca i osiąga dobre wyniki. Czym jest i do czego się przyda? Pomagamy wybrać dobry soundbar.

Czym jest soundbar?

Soundbar, to zintegrowany system audio, który zamknięty jest w jednej podłużnej listwie. Najczęściej umieszczany na półce pod telewizorem, bądź podwieszony bezpośrednio pod nim. Gwarantuje lepszą głośność i jakość dźwięku niż głośniki wbudowane w odbiornik TV. Dzięki swoim małym rozmiarom świetnie sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie trudno o wystarczającą ilość miejsca dla kilku niezależnych kolumn głośnikowych.

Wysokiej jakości Soundbar

Soundbar sprawdzi się również jako jeden z elementów większego zestawu audio. Wewnątrz listwy znajdziemy od kilku do nawet kilkunastu głośników, które mają odpowiednio przypisane zadania. Są zatem głośniki zarówno wysoko jak i niskotonowe – wszystko po to, by oddać jak najlepszy efekt podczas słuchania muzyki, oglądania filmów czy relacji sportowych.

Najważniejsze parametry Soundbarów

Soundbary są nowoczesnymi urządzeniami i naszpikowano je nowinkami technologicznymi. Przed kupnem warto więc zapoznać się z tym, co dany produkt ma do zaoferowania. Jednak zanim przejdziemy do wszelkich udogodnień – trzeba zacząć od tego co dostajemy na pierwszy rzut oka.

Rozmiar i waga soundbarów

To co zobaczymy od razu, to wielkość urządzenia. Soundbary często są wybierane ze względu na ich kompaktowość. Nie mając więc miejsca w pokoju na duży zestaw kina domowego zwrócimy uwagę na niewielki soundbar. O jakich wartościach mowa? Zazwyczaj to ok. 100-120cm szerokości, a do tego ok. 10cm wysokości i głębokości. Wartości mogą się od siebie różnić, a znajdziemy również mniejsze modele. Pamiętajmy również, że decydując się na zakrzywiony soundbar musimy doliczyć kilka centymetrów przestrzeni. Średnia waga urządzenia wynosi ok. 6kg – w zależności od wielkości waga będzie nieco większa bądź mniejsza.

Łączność w soundbarze

Jak zostało wyżej wspomniane – soundbary są nowoczesnymi urządzeniami, a zatem większość z nich wyposażona jest w łączność bezprzewodową. To spora wygoda bowiem poprzez Bluetooth czy Wi-Fi możemy połączyć głośnik z dowolnym sprzętem w domu np. smartfonem. Jakie jeszcze złącza oferują producenci? HDMI czy wejście optyczne – to najbardziej popularne rozwiązania, które zapewnią dobrą jakość przesyłanego dźwięku. Jeśli zależy Wam na podłączeniu większej ilości urządzeń bezpośrednio przez kabel, to warto sprawdzić ile tak naprawdę złącz ma dany soundbar. Ciekawym rozwiązaniem jest również wejście USB czy czytnik kart SD – to jednak udogodnienie przewidziane jedynie w niektórych modelach.

Głośniki w soundbarze

Najważniejszy element soundbaru. W jednej listwie znajdziemy od dwóch do nawet kilkunastu głośników. Czy to oznacza, że im więcej tym lepiej? Niekoniecznie. Ważne by spełniały one swoje funkcje. Ważna – jak w każdym zestawie audio – jest równowaga między poszczególnymi częstotliwościami. Brak dodatkowego subwoofera powinien być wynagrodzony wbudowanym głośnikiem basowym, bądź odpowiednim zestawem zapewniającym niskie tony. Dobrym przykładem może być soundbar Bose Solo 5. Jest to urządzenie ze średniej półki, które ma czyste i wyraźne brzmienie, oferując zaledwie dwa głośniki w listwie.

Bose Solo 5

Po przeciwnej stronie mamy ogrom koreańskiego giganta. Aż 12 głośników włożył w swój soundbar Samsung. W tym przypadku ciekawostką są dwa głośniki umieszczone na górze urządzenia. Dzięki temu dźwięk jest bardziej przestrzenny, a to również istotna zaleta.

Dodatkowe funkcje soundbarów

Będąc przy Samsungu warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje na jego przykładzie. Kompatybilność z innymi urządzeniami producenta – co pozwoli uczynić z soundbaru centrum domowej rozrywki. To oczywiście nie jest domeną tylko jednego producenta. Wiele dostępnych modeli posiada choćby specjalne tryby działania. Dzięki nim dźwięk będzie odpowiednio dopasowany podczas oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania. To bardzo przydatne rozwiązanie jeśli cenimy sobie dopasowanie brzmienia pod konkretne działanie.

Samsung z dwunastoma głośnikami

Innymi funkcjami może być np. streaming serwisów muzycznych jak Spotify czy wbudowany mikrofon pozwalający uzyskać zestaw głośnomówiący do rozmów telefonicznych. Od indywidualnych potrzeb zależy czy takie opcje będą dla nas ważne.

Jak korzystać z soundbaru?

Soundbar może być urządzeniem niezależnym od innych głośników lub elementem większego zestawu. W tym pierwszym przypadku wystarczy podłączyć go np. do telewizora. Połączenie kablem zapewni lepszą jakość dźwięku niż bezprzewodowy przesył danych – stąd warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Jeśli dodatkowo mamy możliwość połączenia przez Bluetooth, to będziemy mogli wygodnie słuchać muzyki puszczonej z telefonu czy tabletu.

Soundbar LG na ścianie

W przypadku użycia soundbaru jako elementu większego zestawu musimy upewnić się, że będzie on współpracował z pozostałymi głośnikami. Warto także znać system dźwięku jaki obsługuje wybrany produkt. Najpopularniejsze to 2.1 oraz 5.1 – i właśnie one pozwolą nam uzyskać dobre brzmienie. Konfiguracja i podłączenie samej listwy zazwyczaj jest banalnie prosta. Wystarcza jeden kabel lub łączność Wi-Fi. Brak tu większej filozofii i nawet laikom nie powinno sprawić problemu poradzenie sobie z instalacją soundbaru. Wiele modeli sterowanych jest dołączonym do zestawu pilotem – i tu kolejna ciekawostka – producenci dbają o to, by ich sprzęt był ze sobą kompatybilny. Dlatego jeśli macie np. telewizor Samsung – jednym pilotem będziecie mogli sterować również soundbarem.

Kino domowe czy soundbar?

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Porządny zestaw kina domowego jest z pewnością większym wydatkiem. Do tego nie można zapominać o przestrzeni jaką musimy zapewnić na odpowiednie rozstawienie głośników. Połowa sukcesu w tym przypadku, to wiedzieć jak podłączyć kino domowe. Jednak przy dobrze dobranym budżecie i odpowiedniej wielkości pomieszczenia – można zyskać niepowtarzalną jakość brzmienia, która będzie trudna do osiągnięcia nawet z najlepszym soundbarem. Kino domowe jest stworzone by generować dźwięk przestrzenny i odwzorowywać dokładnie każdy detal. Dobre zestawy trafią również w muzyczne potrzeby audiofilów.

Soundbar czy kino domowe?

Soundbar jednak nie jest tylko gadżetem. Wysokiej klasy soundbary nie mają się czego wstydzić jeśli chodzi o brzmienie, a ich ogromnym plusem jest niewielki rozmiar i niższa cena – w porównaniu do całego kompletu kolumn. Soundbar będzie dobrym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń. Tam gdzie i tak nie do końca wykorzystamy potencjał dużego systemu audio, tam z powodzeniem możemy osiągnąć wiele dobrym soundbarem.

Podsumowując zatem – jeśli mamy w domu ogromny salon, a do tego możemy sobie pozwolić na nieco większy wydatek, to celujmy w porządne kino domowe. Natomiast mieszkając w bloku – gdzie pewnych kompromisów nie przeskoczymy – warto przemyśleć zakup soundbaru. Może się okazać, że w cenie przeciętnego kina domowego znajdziemy jeden konkretny produkt, który odpowie na wszystkie nasze potrzeby.

Polecane modele soundbarów

Jeśli szukacie zaawansowanego technologicznie sprzętu, to warto zwrócić uwagę na soundbar Samsung HW-MS750 lub kilka innych modeli tego producenta. Jakościowo dobre brzmienie, to z pewnością również Focal Dimension – sprzęt nie z kategorii najtańszych, ale z pewnością górnej półki jeśli idzie o jakość. Jeśli chcemy kupić soundbar w dobrej cenie, który do tego zapewni solidną porcję dźwięku sprawdźmy Yamahę. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest Yamaha MusicCast YSP-1600. Z myślą o większej porcji ciekawych produktów przygotowaliśmy dla Was ranking soundbarów.

Kupujemy najlepszy soundbar - podsumowanie

Jak widzicie zastosowań soundbaru jest całkiem sporo. Nie ważne czy słuchacie muzyki, oglądacie film lub transmisję sportową, czy może gracie w gry. Zawsze miło jest jeśli towarzyszy temu dobry dźwięk. Soundbar z pewnością podrasuje brzmienie telewizora, a może również być alternatywą dla całego zestawu kina domowego. Sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach, stąd jest idealnym rozwiązaniem w mieszkaniach w bloku. Zajmuje niewiele miejsca i cenowo jest sporą konkurencją dla dużego systemu audio.

blog comments powered by Disqus
Jak kupić dobry soundbar? Kino domowe w wersji kompaktowej