PODPOWIEDZI:

Czy nasze smartfony są wodoszczelne? Na co uważać na wakacjach?

Czy nasze smartfony są wodoszczelne? Na co uważać na wakacjach?

Mamy lipiec, wakacje w pełni, dlatego wydaje mi się, że to może być idealny materiał szkoleniowy. Chciałbym Wam dziś opowiedzieć o tym, czy smartfony są faktycznie wodoszczelne. Co to jest norma IP68, czemu służy i czego się wystrzegać.

Na wstępie warto wyjaśnić, że żaden smartfon na świecie nie jest w pełni wodoodporny. Wodoszczelny jak najbardziej, a raczej posiada obudowę, korpus, który ma chronić elektroniczne części przed wodą, które z kolei w żaden sposób nie lubią z nią kontaktu.

Stopień ochrony IP w smartfonach

Dlatego też powstał stopień ochrony IP, który informuje nas jak bardzo zabezpieczony przed cieczą jest nasz sprzęt elektroniczny.

smartfon w wodzie

Te smartfony, które tutaj opisujemy, to dobrze znany Galaxy S9 Plus i Samsung Galaxy A5 w wersji z roku 2017 - posiadają normę odporności IP68. Teoretycznie są całkowicie pyłoszczelne oraz wodoszczelne, pod pewnymi jednak warunkami. Kilka słów o tym, czego wystrzegać się podczas urlopowych szaleństw.

Smartfony z norma IP68 można zamoczyć w wodzie, najlepiej czystej i najlepiej do głębokości 1 metra. To ile metrów tak naprawdę może być, wyznacza ostatecznie producent. Dlatego niektóre mogą być zanurzone 1 metr, a niektóre np. na 1,5 metra. Zazwyczaj również czas trwania tego zanurzenia to nie więcej niż 30 minut.

smartfon samsung

Dlatego ze smartfonem raczej nie nurkujemy. Nie są to urządzenia hermetycznie zamknięte. Oczywiście nie mówię, że każde przekroczenie 1 metra wiąże się z usterką. Jednak nagminne przekraczanie tej bariery może doprowadzić do awarii.

Norma IP68 vs słona woda

Pamiętajmy również o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Smartfony z normą IP68 nie są odporne na działanie słonej wody. Jakiś czas temu o tym nie widziałem i wykąpałem się w Bałtyku z Xperią, która na momencie przestała działać. Kąpiel w morzu kusi, ale jeżeli chcecie, aby te smartfony cały czas działały to nie kąpcie się z nimi tam!

smartfon samsunga w wodzie

Oczywiście to są tylko  nieliczne zakazy. Bez problemu z takich smartfonów możemy korzystać nad jeziorami, rzekami. Możemy je też chwytać mokrymi rękoma, wkładać do kieszeni kąpielówek, nie groźne im piach, choć warto przed ładowaniem wytrzepać z piasku. Można również umieścić je na kasku, samochodzie, motocyklu.

IP68 jako standard w smartfonach

W dzisiejszych czasach mieć smartfona z normą iP68 to standard, a na wakacyjnych wyprawach tym bardziej. Nie ma nic gorszego niż padający deszcz nad Bałtykiem, ale poprawić humor może nam działający, nie zamoczony smartfon.

Oba te smartfony kupicie w sieci plus. Najlepiej w abonamencie 50 zł, w którym macie absolutnie wszystko bez limitu. Cena smartfonów zmienia się oczywiście w zależności od wysokości rat za telefon, ale Samsung Galaxy A5 2017 za złotówkę możecie mieć już od niecałych 35 zł miesięcznie. Warto się pospieszyć, póki jest jeszcze aktywna promocja, w której możemy sprzedać naszego starego Samsunga i dostać zwrot na konto jeżeli kupimy S9 lub S9 Plus. 

Sprawdź linki do ofert operatora Plus:

blog comments powered by Disqus
Czy nasze smartfony są wodoszczelne? Na co uważać na wakacjach?