PODPOWIEDZI:

Co To Jest LTE i Jak Wygląda Jego Funkcjonowanie?

Co To Jest LTE i Jak Wygląda Jego Funkcjonowanie?

Jaką ofertę z mobilnym internetem LTE wybrać? Każdy szanujący się konsument poszukuje najlepszego rozwiązania i przebiera w gąszczu różnorakich ofert, którymi jest stale zasypywany przez cały ogrom mediów. Postaram się dzisiaj niejako przybliżyć Wam sens bytu mobilnego internetu LTE oraz jakie korzyści za sobą niesie posiadanie takowego!

Kiedyś kabelek, dzisiaj LTE...

Cały otaczający nas świat stale się zmienia. Nic nie będzie takie jak dawniej, bowiem wszystko podlega mniejszej lub większej ewolucji, a nawet rewolucji. Niegdyś większość z nas korzystała jedynie ze stałego połączenia internetowego za pośrednictwem linii telefonicznej i typowych dla tamtych czasów, “blaszaków”. Patrząc dzisiaj, niemalże każdy z nas posiada w swoim prywatnym wyposażeniu smartfona lub tablet. Urządzenia mobilne, o których mowa zwykle do pełni działania potrzebują równie mobilnego połączenia internetowego. Mowa tutaj rzecz jasna o LTE.

Cała Prawda o LTE

Zapewne niewielu z Was kojarzy, ale w naszym pięknym kraju sieć LTE narodziła się za sprawą firmy Mobyland, która w 2010 roku rozpoczęła budowę infrastruktury Long Term Evolution. Od tego czasu minęła całkiem spora chwila i w obecnie mamy możliwość korzystania z rozwiniętej wersji LTE Advanced, którą m.in. oferuje Plus. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak owe LTE działa?

Najnowsze technologie w Polsce związane z LTE >>>

Co to jest LTE i jak to działa?

Jak dobrze wiemy, nic nie bierze się znikąd. Tak samo jest z internetem LTE w naszych mobilnych urządzeniach. Pytanie, za sprawą czego możemy korzystać z dobrodziejstw technologicznego rozwiązania? Co jest przede wszystkim potrzebne do działania tejże sieci? Bez wątpienia, najważniejszymi składowymi są:

 • anteny stacji bazowej (eNodeB)
 • sieć transportowa wraz z radioliniami (światłowody, routery)
 • brama sieciowa zwana potocznie “gateway”
 • kontroler zarządzający mobilnością (MME)
 • baza danych HSS -zawiera dane dotyczące abonentów
 • system PMS - system zapewniający, że wykorzystywana usługa jest taka jak być powinna
 • IP Multimedia Subsystem - obsługuje VoLTE i podobne temu multimedia

Jak Działa LTE

Skoro wiemy już z czego składa się system LTE, warto byłoby poznać zasadę jego działania!Niech za przykład posłuży nam nasz smartfon i wykonywane przez nas połączenie głosowe. Po uprzednim wybraniu numeru, kontroler zarządzający mobilnością ustanawia połączenie i przy tym kontroluje przesyłanie sygnałów z terminalem. LTE charakteryzuje się tym, że wszystkie nasze dane są wysyłane i odbierane za pośrednictwem pakietów IP. Czym są owe “pakiety IP”? Otóż, wyobraźcie sobie, że przykładowe połączenia czy maile to pudełeczka, które będą podróżować po całej infrastrukturze z punktu A do punktu B. Zatem, nasze wspomniane pudełeczko trafi w pierwszej kolejności do swoistej sortowni zwanej także eNodeB. Następnie, przy pomocy sieci światłowodów, routerów IP, nasze pudełeczko trafia z eNodeB RBS do gateway - bramy sieciowej. Ta składa się z kilku poziomów:

 1. Serving Gateway - kieruje i przesyła dalej nasze “pudełeczka” do granicy “Packet Core”, by nasze połączenie było stale utrzymywane na poziomie smartfona - sieć IP

 2. Packet Data Network Gateway - w tym miejscu nasze pudełeczka są oceniane pod względem celu ich podróży i kierowane na właściwy tor.

Na sam koniec Policy Management zlicza nasze pakiety (pudełeczka) i umieszcza zasady, które były odgórnie ustalone w naszym planie abonamentowym. W tym momencie nasze pakiet internetowy jest pomniejszany o daną wartość. Wszystko rzecz jasna zależy od wspomnianego już planu.

LTE Advanced od Plusa

Jakie korzyści niesie za sobą LTE? Bez wątpienia poprawia korzystanie z serwisów online, dzięki mniejszej latencji oraz braku niepożądanych opóźnień. Warto również wspomnieć o znacznie lepszych jakościowo połączeniach głosowych. Jednak, najważniejsze jest to, że LTE jest w pełni kompatybilne z istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną!

Najtrudniejszy wybór…

Dobrze. Poznaliśmy już ogólne zasady działania i budowę całego “ekosystemu” LTE. Teraz należałoby skupić się na tym, co dokładnie oferuje nam konkretny dostawca. Jak już wiecie, za bezpośredni przykład posłuży nam (nie tak zła jak myślicie) oferta Plusa i jego internet LTE Advanced. By nie zanudzać Was zbędnymi frazesami, chciałbym Wam przedstawić kilka najważniejszych nowinek technologicznych, jakie niesie za sobą najnowsze wdrożenie LTE Advanced w sieci Plusa:

 • 3CA 50 MHz - połączenie trzech pasm LTE 1800, LTE 2100 oraz LTE 2600

 • 256 QAM - jest to modulacja, która pozwala nam na przesyłanie więcej danych w tym samym czasie. Tym sposobem, nasza prędkość może zostać zwiększona nawet do 398 Mb/s!

 • MIMO 4x4 - technologia, która wykorzystuje większą liczbę anten w stacji bazowej, w smartfonie lub innym urządzeniu. Dzięki temu, nasza prędkość jest podwajana w przypadku pasma 2600 MHz! Prędkość wzrasta w tym przypadku do 300 Mb/s.

 • Agregacja i QAM - dzięki agregacji pasm w trzech częstotliwościach (1800, 2100, 2600 ) nasza prędkość zostaje zwiększona do 375 Mb/s. Modulacja QAM umożliwia wykorzystanie zagregowanego pasma i zwiększenie wydajności łącza o 33%!

Dalej ciężko Wam to pojąć? Pytacie, jak to realnie przełoży się na surfowanie po sieci? Otóż, dzięki wymienionym powyżej innowacyjnym (jeśli chodzi o Polskę, ale również i świat) technologiom LTE Plus Advanced otrzymamy takie korzyści jak m.in.:

 • szybsze pobieranie treści ze względu na znacznie wyższe prędkości

 • swobodne oglądanie transmisji na żywo w świetnej jakości i w dowolnym miejscu

 • uniknięcie problemu “przeciążenia” ze względu na charakterystykę sieci LTE

 • znacznie lepsza stabilność połączenia


 

Czy to koniec ery “kabelka”?

Nie wydaje się Wam, że wykorzystujemy nasze mobilne urządzenia do niemalże wszystkiego? Zamawiamy jedzenie, zapisujemy się na wizytę lekarską, sprawdzamy opinie nt. okolicznej restauracji, robimy zakupy online, oglądamy filmy, słuchamy muzyki i tak można by wymieniać bez końca. Niegdyś te i inne rzeczy wykonywaliśmy w nieco bardziej (jak na ówczesne czasy) standardowy sposób. Teraz, czy ktoś z Was wyobraża sobie możliwość zabukowania lotu w inny sposób niż poprzez internet? No, właśnie.

Co Najczęściej Robimy w Sieci

Jeśli mowa już o internecie. To właśnie internet w formie LTE wykorzystujemy obecnie najbardziej. Wszystkie opisane powyżej czynności wykonujemy za pośrednictwem mobilnego połączenie internetowego. Co prawda, czasem wykorzystujemy darmowe hotspoty WiFi by móc zaoszczędzić na pakiecie internetowym, ale wraz z taniejącymi internetowymi pakietami danych, coraz chętniej eksploatujemy to rozwiązanie. Cały obraz sytuacji są w stanie przekazać nam liczne dane statystyczne oraz raporty.

Urządzenia Mobilne w Sieci

Czego w gruncie rzeczy z nich się dowiadujemy? Dowiadujemy się przede wszystkim tego, że komputery klasy PC przegrywają w walce z mobilnymi urządzeniami na polu surfowania po sieci oraz wykorzystywania usług z tym związanych. Czy to oznacza koniec komputerów stacjonarnych? Nie, a już na pewno nie całkowity. Liczna grupa graczy, programistów, redaktorów czy szarych użytkowników wciąż będzie wykorzystywała tej klasy urządzenia. Pytanie tylko, czy podłączenie do sieci dalej będzie w ich przypadku odbywać się za pośrednictwem tzw. “kabelka”? Tutaj pokusił się o niemalże pewne stwierdzenie, że… nie.

Mobile Usage 2017

Niewykluczone, że jest to moje w pełni subiektywne zdanie, które ma niejakie pokrycie w rzeczywistości, ale LTE ma zdecydowaną przewagę nad klasycznym połączeniem internetowym. Za pośrednictwem LTE możemy osiągnąć znacznie wyższe prędkości pobierania i wysyłania danych, co przekłada się na znacznie lepszy odbiór treści. Niegdyś główną wadą mobilnego połączenia z internetem była jego przeciętna stabilność. Na szczęście, za sprawą wspomnianego LTE Advanced intensywnie rozwijanego przez Plusa, nasze obawy mogą być dobitnie rozwiane. Kolejnym niemalże niepodważalną zaletą LTE jest jej mobilność. Takie połączenie możemy śmiało wykorzystywać zarówno w domu, jak i poza nim. Praktycznie nic nas nie ogranicza… może poza wyobraźnią...

Potrzebujesz Nowego Smartfona? Tutaj Znajdziesz Pewne Propozycje>>>

Kropka nad i…

Czy to już koniec? Tego materiału tak, ale wierzcie mi lub nie, bowiem na temat internetu mobilnego i rzeczy z nim związanych można by rozpisywać się na dziesiątki stron. Ciekawi mnie tylko to, czy w jakikolwiek sposób udało mi się naświetlić Wam działanie mobilnej sieci LTE i wszystkiego, co się z tym wiąże? Może jest obecnie wśród Was ktoś, kto właśnie rozmyśla nad wybraniem nowego dostawcy internetowego w usłudze LTE i być może ma jakieś pytania? Jeśli tak, to śmiało zadawajcie je w sekcji komentarzy! Tymczasem, zapraszam Was serdecznie do innych naszych materiałów oraz zerknięcia na nasze forum!

blog comments powered by Disqus
Co To Jest LTE i Jak Wygląda Jego Funkcjonowanie?