PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Radzimy Przy Zakupie Dobrej Zmywarki – Czym Się Kierować Przy Wyborze

 • Dodano: 2 lata, 2 miesiące temu
 • Ocena: (0) (0)
Radzimy Przy Zakupie Dobrej Zmywarki – Czym Się Kierować Przy Wyborze

O ile pralka czy piekarnik to zakup niezbędny do każdego gospodarstwa domowego, tak kupno zmywarki nie jest już takie oczywiste dla wszystkich. Niektórzy uważają, że zmywarka to niepotrzebne urządzenie, które tylko podnosi rachunki za wodę i prąd, inni z kolei uważają, że jest zupełnie odwrotnie. Wszystko zależy od tego jaki model wybierzemy. Wybieramy zatem idealną zmywarkę. Cym się kierować przy zakupie?

Czy warto kupić zmywarkę?

To pytanie zadaje sobie każdy kto jej nie ma. Jak już wspomnieliśmy, zmywarki mają swoich przeciwników oraz zwolenników. Ci pierwsi uważają, że to niepotrzebny wydatek i dobry sposób na powiększenie rachunków, drudzy z kolei uważają, że to oszczędność czasu i pieniędzy. Kto ma rację?

Każdy ma trochę racji. Kupienie zmywarki to z pewnością duży wydatek dla domowego budżetu, jednak może okazać się, że zalety urządzenia mogą przysłonić kwestie finansowe. Korzystanie ze zmywarki to spora oszczędność czasu, ale i wody, która nie leje się strumieniami jak podczas tradycyjnego zmywania. Dodatkowo nie niszczymy rąk środkami czyszczącymi.

Zmywarka ma też swoje wady. To dodatkowe urządzenie, które zużywa prąd. Ponadto nie jest cicha i jest podatna na usterki, co wiąże się z kosztownymi naprawami. No i nie wszystkie naczynia nadają się do tego, aby je w niej myć. Do pracy potrzebują też specjalnych kapsułek, które nie należą do tanich.

  Rodzaje zmywarek

  Zmywarki dzielą się na dwa podstawowe rodzaje ze względu na możliwość montażu. Są to urządzenia wolnostojące i do zabudowy. Samym sposobem działania nie różnią się aż dużo. Najczęściej mają te same funkcje i możliwości. Którą zatem wybrać? Spójrzmy na to, czym wyróżniają się poszczególne typy.

  Zmywarkę wolnostojącą możemy postawić w każdym miejscu w kuchni, oczywiście o ile na to pozwala dostęp do wody i prądu. Nie można ich jednak dostosować do wyglądu kuchni, chodzi głównie o to, że nie posiadają zdejmowanego, przedniego panelu. Można natomiast z powodzeniem zdjąć górę i umieścić ją pod blatem.

  Zmywarka wolnostojąca

  Zmywarki do zabudowy umożliwiają dopasowanie frontu do wnętrza kuchni, a przede wszystkim wyglądu innych szafek. Dzięki temu są ukryte i nie psują wrażeń estetycznych. Jedyne co może wyróżniać się i zdradzać obecność urządzenia to panel kontrolny na froncie drzwiczek. Znajdziemy jednak modele, które i to ukrywają.

  Wybór rodzaju zmywarki zależy oczywiście od indywidualnych preferencji i względów estetycznych. Aktualnie zmywarki wolnostojące prezentują się okazale i bardzo efektownie. W niektórych przypadkach mogą idealnie pasować do innych urządzeń AGD typu okap, lodówka, piekarnik i mikrofalówka.

  Zmywarki możemy też podzielić ze względu na szerokość. Tutaj też mamy dwie opcje – węższą – 45 cm i szerszą – 60 cm. Od szerokości urządzenia zależy oczywiście pojemność.

  Na co zwracać uwagę przy zakupie zmywarki

  Jest kilka rzeczy, na które musimy zawracać uwagę przy zakupie dobrej zmywarki. Większość tych rzeczy znajdziemy na etykiecie od producenta.

  Po pierwsze klasa energetyczna. Etykieta poinformuje nas o średnim zużyciu energii podczas standardowego cyklu zmywania 12 kompletów naczyń. Aktualnie mamy w sprzedaży 7 klas energetycznych, począwszy od A+++ (największa oszczędność energii) do D (najmniejsza efektywność). Te najbardziej energooszczędne urządzenia mogą zaoszczędzić nawet o 70 procent więcej energii.

  Zmywarka SmegDruga rzecz to pojemność, która decyduje o tym, ile naczyń będziemy mogli jednorazowo umyć. Jest to bardzo ważne, o ile nie najważniejsze kryterium. Pojemność urządzenia określa się na podstawie ilości kompletów naczyń, które można włożyć jednocześnie do środka. Powinniśmy więc przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość naszej rodziny i liczbę naczyń, którą dziennie będzie trzeba zmyć, dostępne miejsce oraz wielkość kuchni. Większym rodzinom oczywiście polecamy zmywarki o szerokości 60 cm na 12 kompletów naczyń. Dodatkowa szerokość przyda się także przy myciu garnków i patelni.

  Kupując zmywarkę, należy też zwrócić uwagę, ile zużywa wody podczas jednego cyklu. Najpopularniejsze urządzenia wykorzystują od 10 do 15 litrów. Ilość zużytej wody zależy oczywiście od wybranego programu, funkcji oraz samej pojemności zmywarki.

  Spójrzmy także na głośność urządzenia. Zmywarki nie należą do cichych i naprawdę mogą przeszkadzać, nawet w oglądaniu telewizji, a hałas może powodować także bóle głowy. Najwięcej zmywarek wytwarza hałas w wysokości 40-45 dB.

  Zmywarka z naczyniami

  Dodatkowe funkcje

  Zmywarki, podobnie jak pralki, posiadają pewne funkcje. Do najczęściej spotykanych należy opóźnienie startu. Możemy dowolnie zaprogramować zmywarkę, aby zaczęła pracować na przykład dopiero po naszym wyjściu z domu.

  Spotkamy też regulację twardości wody, przyda się kiedy chcemy zadbać o to, aby sprzęt posłużył nam na dłużej.

  Przydatną funkcją, zwłaszcza kiedy mamy dużą zmywarkę, jest funkcja połowy wsadu. Przyda się jeżeli nie mamy akurat zapełnionego całego kosza, a chcemy oszczędzić wodę.

  FunkcjaAqua Stop chroni przed zalaniem mieszkania w przypadku awarii urządzenia. Każda zmywarka powinna ją posiadać. Podobnie jak dodatkowe zabezpieczenia, na przykład przed dziećmi.

  Zmywarka z naczyniami

  Ile kosztuje zmywarka?

  Ceny zmywarek są bardzo podobne do cen pralek. Możemy je kupić od 400 do nawet 4 tysięcy złotych. Możemy więc podzielić te urządzenia na trzy kategorie cenowe: najtańsze do 1000 zł, do 2000 zł i powyżej 2000 zł. Najtańsze modele posiadają podstawowe programy, zazwyczaj są wykonane głównie z plastikowych elementów i nie są tak energooszczędne jak droższe modele. Powyżej 1000 zł mamy większy wybór. Te urządzenia są bardziej energooszczędne i mają o wiele więcej dodatkowych funkcji. Powyżej 2000 zł kupimy już naprawdę porządny sprzęt o klasie energetycznej A++ i o największej trwałości i komforcie pracy.

  blog comments powered by Disqus
  Radzimy Przy Zakupie Dobrej Zmywarki – Czym Się Kierować Przy Wyborze