PODPOWIEDZI:

Ryzen 7 1800X rok po premierze - Co będzie dalej?

Ryzen 7 1800X rok po premierze - Co będzie dalej?

Dzięki staraniom paru firm byliśmy w stanie we wrześniu poprzedniego roku złożyć redakcyjną jednostkę komputerową zbudowaną na procesorze Ryzen 7 1800x. Przez ostatnie 7 miesięcy był to mój codzienny komputer, na którym pracowałem, grałem, testowałem i robiłem cokolwiek innego praktyczne 12 godzin dziennie. W dzisiejszym artykule chciałbym Wam powiedzieć jakie są moje odczucia względem tego procesora, ponieważ już za parę tygodni na rynek wejdzie nowa generacja procesorów Ryzen, która może nas ciekawie zaskoczyć.

Specyfikacja jednostki

Zanim zaczniemy mówić stricte o procesorze to musicie poznać na jakiej jednostce dokładnie pracowałem:

Ryzen 7 1800X Specyfikacja jednostki testowej

Jak sami widzicie jest to jednostka stworzona wprost idealnie do wielu zadań, gdzie taki procesor pokaże swoją moc. Montowanie i renderowanie filmów czy zabawy z grafiką 3D są u mnie na porządku dziennym, więc moc procesora poczułem bardzo szybko, trochę inaczej wygląda sprawa z grami.

Ryzen 7 1800X Ujęcie Przód

Wydajność procesora Ryzen 7 1800X

Cena Ryzena 7 1800X po premierze wynosiła w polskich sklepach ponad 2000 zł. Na czas pisania tego artykułu jesteśmy w stanie bez problemu kupić ten procesor już za 1350 zł, więc w rok cena nowego procesora spadła o prawie 700 zł. Ryzen 7 1800X aktualnie kosztuje niewiele mniej od I7-8700K, który to był odpowiedzią na procesory Ryzen, więc do niego będziemy go porównywać.

Ryzen 7 1800X Wygląd jednostki

Procesor w naszej jednostce był podkręcony do stabilnych 3,9GHz, jednak pamięć RAM działała tylko z taktowaniem 2666MHz, gdyż na tyle one pozwalały. W redakcyjnej jednostce z I7-8700k te same pamięci RAM od Corsair bez problemu osiągały wynik 3333MHz, a mówię o tym, ponieważ szybki RAM to wymóg jeśli myślimy o kupnie Ryzen’a.

Nawet w wielu aplikacjach podkręcony I7-8700K wygrywa z Ryzenem:

Ryzen 7 1800 X Porównwanie FPS

Ryzen 7 1800X - Do czego i dla kogo?

Jak sami zauważyliście w grach czy też w niektórych aplikacjach Ryzen 7 przegrywa ze swoim nowszym wrogiem jakim jest I7-8700K, jednak i tak Ryzen 7 1800X jest genialnym procesorem. Za kwotę 1350zł otrzymujemy 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor, który nadal w wielu programach nie jest wykorzystywany nawet w 75%. Podczas renderowania w Vegasie bez problemujestem w stanie włączyć Wiedźmina 3 i pograć w normalnym klatkażu nawet w Novigradzie. Podczas renderowania filmów jestem w stanie nawet włączyć rendering 3D w Blenderze oraz odpalić sobie film do oglądania w 4K. Dlaczego o tym wszystkim piszę?

Ryzen 7 1800X dzięki temu, że ma aż tyle wątków jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają procesora wielozadaniowego. Jeśli robicie wiele rzeczy naraz i Wasz procesor jest często użytkowany w 100% dopiero po paru odpalonych aplikacjach to Ryzen będzie idealnym wyborem. Następnym plusem tylu wątków w Ryzenie jest jego możliwość streamowania na 1800X.

Ryzen 7 1800X w połączeniu z dobrą kartą graficzna daje nam możliwość streamowania w bardzo dobrej jakości, a jeszcze lepiej by było gdyby komputer na Ryzenie robił jako drugi PC, którego zadaniem jest tylko i wyłącznie streamowanie - wtedy mielibyśmy jakość streamu na jednym z najlepszych światowych poziomów.

Ryzen 7 1800X Wielozadaniowość

Musimy wrocić tutaj do wojny Ryzen 7 1800X vs I7-8700K, która dla nas, jako konsumentów, jest bardzo dobra. Świat technologiczny ujrzał dobre procesory Ryzena i wreszcie mamy bardzo mocną konkurencję dla Intela. Ba, procesor Ryzen 5 1600 dostał miano najczęściej kupowanego procesora w wielu sklepach na całym świecie, nawet w Polsce Morele uzyskało najwięcej sprzedaży właśnie Ryzena 5 1600. Coffe Lake było trochę wymuszoną i przyśpieszoną odpowiedzią na atak Ryzen’ów, więc logiczne, że nowsza generacja musi być lepsza od konkurencji bo inaczej nikt by jej nie kupował. Za parę tygodni jednak wyjdzie na świat druga generacja procesorów Ryzen, która może nas miło zaskoczyć.

Zapytacie pewnie co dalej? W kwietniu tego roku świat ma ujrzeć drugą generację procesorów od AMD. Jest to o tyle ważne, że pierwsze spekulacje mówią o wiele większej mocy jednowątkowej, która może przełożyć się bardzo pozytywnie na ilość klatek w grach. Jeśli spekulacje się potwierdzą to możemy otrzymać procesor bardzo mocny w aplikacjach, a dodatkowo nie ustępujący mocą w grach.

Warto wspomnieć też, że platforma AM4 dalej będzie wykorzystywana i nic nie stoi na przeszkodzie by Wasze procesory wymienić na nową generację nie wydając pieniędzy na nową płytę, myślę, że pod tym względem ktoś powinien odrobić lekcję.

Ryzen 7 1800X Wielozadaniowość RenderI Wiedzmin3

Podsumowanie

Podałem Wam aktualnie wszystkie testy i benchmarki, więc jak sami widzicie kupno 1800X trochę mija się z celem dopóki nie robicie na komputerze 10 rzeczy na raz. I7-8700K jest procesorem lepszym w grach jak i w wielu aplikacjach, więc na dzień dzisiejszy stanąłbym po stronie intela i poleciłbym go każdemu, jednak za parę tygodni świat ujrzy nową generację Ryzena, która prawdopodobnie będzie lepsza i technologia znowu zatoczy koło w walce o miano najlepszych procesorów roku.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Ryzen 7 1800X rok po premierze - Co będzie dalej?