PODPOWIEDZI:

Jak kupić dobry kalkulator? Poradnik zakupowy dla studentów i nie tylko

Jak kupić dobry kalkulator? Poradnik zakupowy dla studentów i nie tylko

Kupujemy kalkulator. Radzimy wybrać kalkulator dla studenta, a jak do biura. Sprawdziliśmy funkcje i rodzaje tych urządzeń, także te których mogliście nie znać. Nie ważne czy potrzebny Ci kalkulator z procentami, kalkulator z całkami czy proste urządzenie kieszonkowe. Sprawdź jak dobrze wybrać produkt dla siebie.

Studiujesz na kierunkach ścisłych? W pracy masz do czynienia z trudnymi obliczeniami? Może po prostu chcesz w łatwy i pewny sposób wykonywać proste działania matematyczne? Jeśli chodź na jedno pytanie padła odpowiedź twierdząca, to pewne jest jedno – warto kupić kalkulator. Z pozoru proste i powszechne urządzenia mogą się znacząco od siebie różnić, a na rynku dostępne jest wiele specjalistycznych modeli. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat wyboru odpowiedniego kalkulatora.

Komu potrzebny jest kalkulator?

Najprościej odpowiedzieć – każdemu. I jest w tym sporo prawdy, bowiem nie jest istotne czy pracujesz w osiedlowym sklepie czy jesteś naukowcem – działania matematyczne dotykają nas praktycznie na każdym kroku. We wspomnianym już sklepie, a także przy pracy biurowej najczęściej sprawdzi się proste urządzenie. Funkcje dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz obliczanie procentów jest łatwe, jednak w natłoku zadań łatwo o błąd – kalkulator daje nam pewność poprawnego obliczenia.

Kalkulator

Bezsprzecznie kalkulatory naukowe są ważne dla studentów kierunków ścisłych czy samych naukowców. Obliczanie w pamięci skomplikowanych układów równań, całek czy liczb zespolonych byłoby uciążliwe na dłuższą metę. Stąd pomoc odpowiedniego urządzenia będzie sporym ułatwieniem.

Rodzaje kalkulatorów

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli kalkulatorów. Można je podzielić na kilka różnych rodzajów:

Kalkulatory biurowe

Najbardziej popularny, prosty model kalkulatora. Możemy na nich wykonać podstawowe obliczenia matematyczne. Będą to najczęściej dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie oraz funkcje pierwiastka kwadratowego czy procentów. W dedykowanych firmom urządzeniach spotkamy czasami funkcje przydatne np. w handlu. Może być to choćby obliczanie marży. Ten typ kalkulatorów cechuje duży rozmiar klawiszy i jednoliniowy wyświetlacz na którym wyświetlane są obliczenia. Urządzenia są niedrogie i ułatwiają biurową pracę.

Kalkulator biurowy

Kalkulatory kieszonkowe

W dużym skrócie można powiedzieć, że to kalkulator biurowy w wersji mini. Dzięki niewielkim gabarytom taki model łatwo schować w plecaku, torebce, a nawet kieszeni. W tym przypadku możemy znaleźć wersję okrojoną do absolutnych podstaw, a co najwyżej kalkulator z procentami lub pierwiastkami. Jednak takie jest założenie – do „pracy w terenie” ma być mały, prosty i funkcjonalny.

Kalkulatory z drukarką

To specyficzny typ kalkulatora, który przydatny jest w konkretnych przypadkach. Jak sama nazwa wskazuje integralną częścią kalkulatora jest drukarka. Obliczenia wykonywane na urządzeniu możemy od razu drukować, dzięki czemu możemy później wrócić do konkretnego zapisu i dokładnie prześledzić cały proces obliczenia. To rozwiązanie sprawdzi się głównie w przypadku obliczeń finansowych i księgowych. Poza podstawowymi funkcjami, jakie ma prosty kalkulator matematyczny, często znajdziemy tu właśnie funkcje finansowe. Może to być obliczanie konkretnej waluty, marży lub podatku.

Kalkulatory naukowe

Najbardziej rozbudowany pod względem ilości funkcji. Taki typ sprawdzi się jako kalkulator całek, funkcji matematycznych czy układów równań. Najbardziej zaawansowane modele, to posiadające ponad 500 funkcji kalkulatory sprawdzające się w branży budowlanej, technicznej czy chemicznej. Nie dziwi więc, że są one dedykowane w dużym stopniu studentom oraz naukowcom na kierunkach ścisłych. Taki produkt oferuje znacznie więcej niż zwykły kalkulator. Różni się nie „wnętrzem”, ale również wyglądem. Kilkuliniowe wyświetlacze, większa ilość przycisków i kilka możliwości zapisu danych. Dzięki temu naprawdę potrafią ułatwić pracę.

Kalkulator naukowy

Kalkulatory graficzne

Jeśli wykonywanie skomplikowanych obliczeń, to dla Was zbyt mało – kalkulator graficzny wzbogaci je o wykresy i inne elementy wizualne. Być może nie znajdziemy tu aż 500 funkcji obliczeniowych, ale z pewnością i tak biją na głowę kalkulatory biurowe. Do tego działania statystyczne czy geometryczne będziemy mogli wzbogacić o grafikę, a to wszystko na stosunkowo niewielkim urządzeniu. Przydatne dla matematyków czy finansistów. Swoje zastosowanie znajdzie również w branży budowlanej i kilku innych.

Przydatne wyposażenie kalkulatora

Kalkulator musi liczyć, ale jak widać na przykładzie modeli naukowych czy graficznych może o wiele więcej. Jeśli mamy możliwość – wybierzmy taki sprzęt, który zapewni nam kilka udogodnień. Najprostszym przykładem jest kwestia zasilania. Istnieją dwie podstawowe opcje: bateria tradycyjna lub ogniwo słoneczne. Najlepiej gdy kalkulator posiada obie możliwości.

Kolejną sprawą jest łączność. Niektóre kalkulatory graficzne wyposażone są w wejście USB, które pozwoli podłączyć je np. do komputera. Na rynku znajdziemy także kalkulator naukowy z funkcją QR kod. Dzięki temu możemy przesłać obliczenia na telefon czy tablet, gdzie z pomocą specjalnej aplikacji przełożymy go na wykres lub tabelę.

Kalkulator z obudową

Modele bardziej zaawansowane pozwalają również na wykonanie konkretnych operacji za pomocą skrótów klawiszowych – dokładnie kombinacje, jak i możliwości ich użycia powinniście otrzymać wraz z instrukcją obsługi.

Osobną kwestią jest również osłona bądź etui na kalkulator. O ile kalkulatory biurowe niezbyt często są w nie wyposażone, o tyle kalkulator naukowy często posiada w zestawie plastikową osłonę – na której często mamy również ściągę do najważniejszych skrótów klawiszowych.

Polecane kalkulatory

Wybierając odpowiedni model dla siebie trzeba zacząć od potrzeb. Jeśli szukamy prostego i funkcjonalnego kalkulatora biurowego, to dobrym rozwiązaniem będą kalkulatory Citizen. Proste w obsłudze i niezawodne, a do tego oferujące w większości podwójne źródło zasilania.

W przypadku bardziej rozbudowanych, specjalistycznych urządzeń przodują kalkulatory Casio. Kilka modeli tego producenta zalecane jest nawet przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a to świadczy o ich przydatności w szkole czy na studiach. Jeśli interesują Was konkretne przykłady, to sprawdźcie ranking kalkulatorów od Videotestów.

Solidny kalkulator naukowy firmy Casio

Przykładowe modele polecanych kalkulatorów:

Kalkulatory – najczęstsze pytania

Kalkulatory wydają się być dość prostymi urządzenia - przynajmniej jeżeli chodzi o kieszonkowe modele. Mimo wszystko, stworzyliśmy dla Was krótkie Q&A.; Jeżeli macie inne pytanie dotyczące kalkulatorów, to zadajcie je w komentarzu pod materiałem, a szybko postaramy się Wam udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Ile czasu wytrzyma bateria w kalkulatorze?

W zależności od intensywności użytkowania bateria będzie zużywała się szybciej bądź wolniej, jednak większość producentów szacuje żywotność baterii na ok. 2 lata. Ten czas może wydłużyć choćby korzystanie z ogniwa słonecznego, dlatego też tak wyposażone kalkulatory rzadziej wymagają wymiany baterii, a nawet mogą radzić sobie bez niej.

Czy kalkulator naukowy z większą ilością funkcji zawsze będzie lepszy?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy Wam na obliczaniu całek i liczb zespolonych, to z pewnością poszukacie modelu gwarantującego możliwie najbardziej rozbudowany zasób wzorów i działań w tych dziedzinach. Liczy się zatem nie tyle ilość, co jakość funkcji. Jeśli decydujecie się na zakup kalkulatora z myślą o studiach, to warto zagłębić się w program nauczania i upewnić czy przez wybrany model będzie przydatny na każdym przedmiocie.

Czym jest kalkulator programowalny?

Jest to dość specyficzny rodzaj kalkulatora naukowego, który pozwoli nam samemu zaprogramować tok obliczeń. W takim przypadku sami możemy zaprogramować własny zestaw poleceń i dostosować schematy działania do konkretnych potrzeb.

blog comments powered by Disqus
Jak kupić dobry kalkulator? Poradnik zakupowy dla studentów i nie tylko