PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

LG V30 vs Bezlusterkowiec | Co dla początkującego YouTubera?

LG V30 vs Bezlusterkowiec | Co dla początkującego YouTubera?

Czy warto w obecnym czasie kupować lustrzankę czy bezlusterkowiec, by zacząć swoją przygodę z fotografią lub wideo? Dziś sprawdzimy, co może być lepszym wyborem dla początkującego YouTubera, na co warto przeznaczyć swoje pieniądze i czy sprzęt, który nosimy codziennie w kieszeni może być lepszym pomysłem od bezlusterkowca w drodze po sławę na YouTube? Serdecznie zapraszam!

LG V30 vs Lumix G80 

Zacznijmy od sprzętu, który dziś porównamy. Na pierwszy ogień, przed wartymi uwagi dodatkami wrzucamy LG V30 oraz o prawie 1000zł droższy Lumix G80. By było uczciwie Lumix G80 przedstawię wraz z jego "kitowym"obiektywem, czyli dodawanym do zestawu 12-60mm ze światłem f/3.5-5.6.

Dlaczego te dwa sprzęty? Przede wszystkim LGV30, bo ma bardzo bogate opcje aparatu jak na smartfon, a G80, bo całkiem niedawno przesiadłem się na niego z Nikona D5200 i jest troszkę lepszy od Lumixa G7 o czym wspomnę w dalszej części materiału. 

LG V30 vs. LUMIX G80

Porównanie LG V30 i Lumixa G80 

To jakie możliwości daje nam nagrywanie smartfonem i jak to wygląda na tle bardzo ciekawego bezlusterkowca?  

LG V30

Rozdzielczość Nagrań 

Zacznijmy szybko od przedniej kamery smartfonu 5 Mpx f/2.2. Do vlogów jest bardzo przyzwoita, możemy nagrywać w FullHD i 30 klatkach. Oczywiście znacznie ciekawsze aparaty mamy na tyle smartfona. Tutaj znajdziemy dwa obiektywy, jeden 16 Mpx f/1.6 z optyczną stabilizacją obrazu, co w przypadku nagrań jest niezwykle ważne. Drugi to 13 Mpx ze światłem f/1.9. Możemy nim nagrywać w UHD 3840x2160px i w 30 fps  albo w FHD do 60 fps. Co ciekawe ciemniejszy obiektyw jest również obiektywem szerokokątnym! Niestety stabilizacja obrazu jest możliwa tylko podczas nagrań w FullHD.  
Lumixc G80 w tym przypadku pozwala nam na nagrania w 3840x2160px i 30 klatkach, tutaj jednak stabilizacja jest dostępna przy każdej rozdzielczości. 

LG V30

Funkcje Filmowe 

Przejdźmy do funkcji filmowych, dzięki którym właśnie LG V30 się wyróżnia i pozwala spokojnie być sensownym wyborem, jeżeli chcemy zacząć przygodę z wideo. Mamy tu pełny zestaw opcji do manualnego nagrywania wideo czy robienia zdjęć. Daje to całkowicie inne możliwości, zwłaszcza w obecnym czasie, gdzie każdy YouTuber mocno biegnie za polepszeniem jakości swoich materiałów.

LG CINELOG

Oprócz trybu manualnego najważniejszym dodatkiem jest możliwość zapisu wideo w formacie LG-Cine Log, czyli nagraniu z wypranym obrazem ala płaski profil, dzięki czemu możemy naprawdę poszaleć z kolorowaniem obrazu w późniejszej obróbce.

LG CINELOG + OBRÓBKA

Oczywiście, wszystkie te opcje znajdziemy w Lumixie, co prawda bez LG-Cine Log, tylko w tym przypadku płaski profil trzeba osiągnąć w inny sposób i warto tu też wspomnieć, że większość lustrzanek poniżej 5 tysięcy złotych nie ma możliwości nagrywania z sensowną możliwością robienia nagrań w wypranych kolorach. 

LUMIX G80 + OBRÓBKAPłaski profil to rzecz zarezerwowana przede wszystkim dla droższych kamer czy bezlusterkowców. Na pewno największą zaletą bezusterkowca czy innej lustrzanki jest możliwość zmiany obiektywów, czego oczywiście nie da nam żaden smartfon.  Jeżeli jednak interesuje was temat kolorowania obrazu niedawno na naszej stronie pojawił się materiał troszkę rozszerzający ten temat.  

LUMIX G80 + WSTĘPNA OBRÓBKA

Jest też oczywiście opcja nagrań w tybie automatycznym w obu przypadkach, jednak jeżeli chcemy się czegoś nauczyć o fotografii i wideo to nie specialnie powinno nas to interesować.  

Dodatki  

Przejdźmy do obowiązkowych dodatków.

Statyw 

Statyw to po prostu podstawa podstaw! Do smartfonu warto wydać te 5zł na odpowiedni chwytak, który przypniemy do dowolnego statywu. Sam osobiście oprócz standardowego statywu fotograficznego korzystam z Gorrilapod od Joby, który można kupić już za 100zł, jednak znajdziecie jego smartfonową wersję dużo taniej, a na rynku jest masa alternatyw.

ZŁĄCZKA NA SMARTFON

Podczas omawiana sprzętów mówiłem też dużo o stabilizacji, przede wszystkim przez fakt, że zakup stablilizatora to w najlepszym przypadku koszt 400zł dla smartfonu i ok. 700zł dla lustrzanki. Wartym rozpatrzenia i testowanym przyziemnie stabilizatorem jest Zhiyun Smooth-Q, jednak zakup niego przez fajną stablilizację w omawianym LG V30 moglibyście rozpatrzeć w późniejszym czasie, jeżeli kręcenie wideo weszło by wam do krwi. Do vlogów na początek dobrym pomysłem jest zakup selfiestick-a, ja swój kupiłem za ok. 20 zł i jest naprawdę wystarczająco dobry.   

SELFIE STICK

Mikrofon 

Podczas robienia nagrań naprawdę najważniejszą sprawą tak naprawdę jest dźwięk. Oba porównywane sprzęty pozwalają nam na nagrywanie audio czy nawet wyszumienie wiatru. Co ciekawe LG we współpracy z B&O; zaopatrzył V30-kę w funkcję HD Audio Recorder, która robi robotę i smartfon sam z siebie nagrywa dźwięk bardzo przyzwoicie. Jednak jeżeli myślimy o nagrywaniu porządnych materiałów warto zaopatrzyć się w zewnętrzny mikrofon. Ja osobiście korzystam i bardzo polecam mikrofon krawatowy BOYA BY-M1, który kosztuje ok 55zł i pozwala się wpiąć zarówno do lustrzanki jak i do smatrtfona, mając odpowiedni przełącznik. Na samym początku swojej przygody z nagrywaniem korzystałem z niego właśnie podpinając go do smartfonu, teraz przesiadłem się na zewnętrzny rekorder ZOOM H1, który również jest bardzo dobry na początek, jednak spokojnie można rozpatrzeć jego zakup w przyszłości. 

ZOOM H1 + BOYA BY-M1

Oświetlenie 

Na sam koniec zostawiłem sobie oświetlenie. Jeżeli chodzi o przenośne lampki LED to niestety nie da się ich doczepić do smartfonu bezproblemowo jak to ma miejsce w przypadku bezlusterkowca czy lustrzanek. Jednak na sam początek do nagrań w pomieszczeniach polecam zakup dwóch softboxów, nie jest to specjalnie duży koszt a znacznie ułatwia nagrywanie i nie trzeba siedzieć przy oknie by było nas widać na naszych nagraniach.  

DIODA LED DO APARATU

Podsumowanie 

Z czystym sumieniem muszę powiedzieć, że LG V30 spokojnie może być pierwszym sensownym aparatem dla osoby, która chce się wkręcić w wideo czy fotografie. Jak swego czasu powiedział Chase Jarvis - "Najlepszy aparat, to ten który masz przy sobie" i ciężko w obecnych czasach temu zaprzeczyć, zwłaszcza podczas okazjonalnych wyjazdów, gdzie samemu już odpuściłem sobie latanie z lustrzanką cykając fotki wyłącznie smartfonem.OBIEKTYWY LG V30Żałuje, że kiedy zaczynałem nie miałem możliwości zakupu naprawdę fajnego smartfonu, który równocześnie byłby bardzo dobrym aparatem, ponieważ wtedy zapewne nigdy nie kupiłbym swojej startowej, taniej lustrzanki, która notabene robi w dalszym ciągu słabsze zdjęcia jak omawiany smartfon. Ciężko zaprzeczyć, by wymiana optyki w Lumixie, czy jego bogatsze możliwości robienia wideo i zdjęć były gorsze od funkcji w smartfonie, jednak za jego cenę kupicie flagowy smartfon, mikrofon, zestaw oświetlenia i starczy wam jeszcze na jakieś inne dowolne cuda. Lumix G80 czy jego tańszą wersję G7 polecam przede wszystkim, jeżeli już się wkręcicie w temat i poznacie wszystkie opcje fotograficzne, na początek zdecydowanie wystarczy sensowny smartfon 

blog comments powered by Disqus
LG V30 vs Bezlusterkowiec | Co dla początkującego YouTubera?